Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Kasım . 2020  
Doping Cephesinden Yeni Gelişmeler

Doping Cephesinden Yeni Gelişmeler

Doping Dosyası

Mahmut Can Kovan   mtbtr.com © 7.2.2011
Oldukça olaylı geçen 2010 yılı sonunda bisikletten çok doping konuşuldu. MTBTR olarak düzenli olarak doping dosyalarının haberlerini yaptık. 2011’e girince bu haberlerin sayısı maalesef azalmış değil. Bugün Ispanyol spor gazetesi Marca ve AFP kaynaklı haberlerde Contador’un sadece söz konusu dinlenme günü 21 Temmuz’da 50 picogram olarak degil, ondan sonraki üc gün boyunca alinan numûnelerinde de clenbuterol cıktıgını okuduk. Bu da RFEC’e göre sadece bir defa clenbuterol kullanimina denk düsüyor. Buna ek olarak RFEC’in bu durumda normal ceza olan 2 yil yerine 1 yilla yetinmesinin nedeni olarak da federasyon „maddenin Contador’un vücudunda bulunmasinin fair play’e karsi bir durum olmadigi“ni belirtmis. Bu durumda –tekrar hatirlayalim– bulunan plastik kalintilarinin yanisira 21 Temmuz’da 50 picogram, 22 Temmuz’da 17 picogram, 23 Temmuz’da 7 picogram, 24 Temmuz’da tekrar yükselerek 17 picograma cikan clenbuterol miktari da enteresan bir bulgu. Normalde 3-4 günlük bir sürecte vücuttan atilan clenbuterolün (ki 23 Temmuz’a kadar gidisat bu yönde), 24 Temmuz’da tekrar artiyor olmasi sasirtici. Her halükârda önümüzdeki günlerde Contador’un akibeti belli olacak.

       

Contador’un yaninda bugün Italyan Gazzetta dello Sport kaynakli yayilan haberde de Italyan bisikletci Riccardo Ricco’nun kan degisimi yöntemi ile doping yaptigini itiraf ettigi belirtildi. Buna göre 2008 yilindaki Fransa Turu sonrasinda zaten 20 ay ceza almis olan Ricco, Modena’da bir hastahaneye kaldiriliyor ve orada ilk yardimla hayati kurtarilirken kiz arkadasi ve doktora 25 gün buzdolabinda tuttugu zenginlestirilmis kani enjekte ettigini söylüyor. Sonuc itibariyle doping yüzünden direkten dönen bir isim daha.

       

Bunlara gectigimiz ay Rudi Van Houts’un da doping yaptığının ortaya çıkması, Avustralyalı bisikletçi Robert Kircher’in 8 yıl gibi oldukça uzun süreli bir yasağa maruz kalması eklenince 2011’inde oldukça hareketli! Geçeceğini tahmin edebiliriz.

2011’in bu kadar hareketli geçeceğini UCI ve WADA tahmin ediyor olsa gerek, her iki kurumda vakit kaybetmeden yeni sezon için yaptığı düzenlemeleri duyurdu.

WADA

WADA (World Anti-Doping Agency) ile başlayalım. İlk olarak 1963 yılında Olimpiyat Komitesi tarafından hazırlanan Yasaklı maddeler listesi (Prohibited List) 2004 yılından bu yana WADA tarafından hazırlanıyor. 2011 yılıyla gelen en önemli yenilik, listeye “Onaylanmayan Maddeler” adlı bir başlık açılması. PRP’nin (İyileşmeyi hızlandıran bir madde) listeden çıkartılması da önemli bir gelişme. Ancak WADA bu maddeyle ilgili ‘… PRP’nin listeden çıkmasına karşın konuyla ilgili gelişmeleri ve araştırma sonuçlarını yakından takip edeceğiz’ diye bir not düşmüş.

WADA'nın yayınladığı .pdf uzantılı dökümana buradan ulaşabilirsiniz

UCI

CADF (Cycling Anti-Doping Foundation)’dan Pat McQuaid ve Daniel Baal 2010’un son günlerinde UCI’ın yeni Anti-doping programının ana hatlarını belirlemek için bir araya geldiler.

Toplantı sonucunda alınan kararlardan ilki, sabıkalı bisikletçilerin diğer bisikletçilere göre daha öncelikli olarak kontrol edilecek olması. Bu yeni (UCI’ın deyimiyle gelişmiş hedefleme) kuralın başarılı şekilde uygulanmasını biyolojik pasaportlar sayesinde yapacaklar.

Bir diğer dikkat çeken karar da takımların antreman dönemleriyle ve genç bisikletçilerle ilgili. Özellikle genç bisikletçilerin dopingten uzak durmalarını sağlamak için UCI yerel federasyonlarla ortaklaşa çalışacak.

Sporcu Haberleri

Yukarida son iki haberi, Contador ve Ricco’yu verdik, fakat 2010'a dair oldukça önemli iki doping haberi daha var.

Robert Kircher

Avusturyalı dağ bisikletçisi Robert Kircher’e doping yaptığı gerekçesiyle NADA (Austrian National Doping Agency) tarafından 8 yıl ceza verildi. Kircher’in cezasının bu kadar uzun olmasının sebebi, ilaçları başka sporculara da temin etmesi. Bu iki doping suçu nedeniyle Kircher’e ilk başta 4 yıllık bir ceza verilmesi düşünülmüş ancak NADA 4 yılı yetersiz bulduğundan ceza süresini 8 yıl olarak belirlemiş. Kircher şuan 33 yaşında. Aldığı cezayla birlikte aktif yarış hayatı sona ereceği için, Kircher temyize gideceğini açıkladı.

Rudi van Houts

Bir diğer doping haberi de Hollanda'dan. Hollanda’da yılın dağ bisikletçisi seçilen Rudi van Houts’un Clenbuterol testi pozitif çıktı. Ancak doping testinin, Rudi van Houts Meksika’dan döndükten hemen sonra yapılması sonuçlarla ilgili kuşkuya yol açtı. Zira Rudi van Houts, suçsuz olduğunu, Meksika’da oldukça fazla miktarda et yediklerini ve bu yüzden vücudunda Clenbuterol bulunmuş olabileceğini söyledi. (Contador’da Clenbuterol testinin sonuçlarını benzeri bir ifadeyle yalanlamıştı) Bu açıklamaya karşın B-testlerinde de clenbuterol tespit edilen Rudi Van Houts Hollanda Bisiklet Federasyonu (KNWU) tarafından cezalandırıldı. Aldığı ceza sonrasında Multivan Merida bisiklet takımından kovulan Rudi van Houts’un 2010 yılında kazandığı Hollanda Dağ Bisikleti Şampiyonu ünvanı da elinden alındı. 26 yaşındaki sporcu, “masumiyetimi kanıtlamak için elimden geleni yapacağım” dedi. Rudi van Houts; A testinde clenbuterol ortaya çıkmasıyla masum olduğu kanıtlamak için saç analizi testine saç örnekleri vermişti.

       

 

  Bu haber 3725 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015