Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Ocak . 2021  
Bahar Klasiklerinde Sürprizlere Devam

Bahar Klasiklerinde Sürprizlere Devam

Paris Roubaix 2011

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 11.4.2011
Bu yıl Bahar Klâsiklerinde sürprizler serisi devam ediyor. 1.97m boyuyla herhalde çıkış alan bisikletçiler içindeki en uzun boylu adam olan Belçikalı Johan Van Summeren (Garmin-Cervelo) bu yıl yarışın da ‘en büyüğü’ olmayı başardı (biraz zorlama bir teşbih gibi duruyor ama kusura bakmayın, aziz kaarilerimiz!).

parkur
       parkur

Velodroma 16km kala içinde bulunduğu lider gruptan koparak 6 saat 7 dakika 28 saniye ile yarışı kazanan Van Summeren yarışı kazanmak için çıkmış da değil üstüne üstlük. Asıl görevi kaptanı Thor Hushovd’a yardım etmekti.

Yarışın baş favorisi ve geçen yılın birincisi Fabian Cancellara (Leopard Trek) için ise üçüncü olarak bitirdiği Flandern Turu’ndan sonra bir kere daha “hüsran, gene hüsran” şarkısı çalındı. Cancellara Van Summeren’in 19 saniye arkasında dört kişilik bir grup içinden çıkarak yarışı bitirebildi, üçüncü ise bu gruptaki Hollandali bisikletçi Maarten Tjallingi (Rabobank) oldu.

Kürsü - Tjallingii, Van Summeren, Cancellara
       Kürsü - Tjallingii, Van Summeren, Cancellara

Bu Pazar’ı muhtemelen en kısa sürede unutmak isteyen ekip ise Quick Step. Önce Paris-Roubaix yarışını üç defa kazanan Belçikalı Tom Boonen Arenberg ormanında arıza nedeniyle geride kaldı. Sonraki takip esnasında düştü ve daha sonra suratından düşen bin parça, hayal kırıklığı içinde yarışı bıraktı. Takım arkadaşı Sylvain Chavanel (Flandern Turu ikincisi) bir virajda kaydı ve kötü bir şekilde asfalta yapıştı. Gerçi yarışı devam ettirebildi Fransız bisikletçi ama yarışta herhangi bir iddiası kalmadı, yarışı 38. sırada tamamladı.

Düştükten sonra Chavanel
       Düştükten sonra Chavanel

Van Summeren’in yarıştaki en büyük şansı Cancellara ve içinde bulunduğu takip ekibinin atağa kalkma konusunda kendi aralarında anlaşamamaları oldu. Yarışa zevk katan yağmur-çamur gibi etkenleri bekleyenleri hayal kırıklığına uğratacak bir şekilde güzel havada çıkış alındıktan sonra ilk 21 km boyunca kimsede bir hareketlenme olmadı. Gerçi arada İngiliz Bradley Wiggins (Sky) tarafından götürülen bir grup çıktı çıkmasına, ama ilk 70km bitmeden gene yakalandılar.

Van Summeren yolda
       Van Summeren yolda

Aşağı yukarı 98km biterken Ag2R takımından Martin Elmiger (sonradan yarışı 17. sırada bitirdi) atağa kalktı ve sekiz kişilik bir grup oluşmasını sağladı, ki bu grup yarışın sonuna kadar gidişâtı belirledi. Bitişe 100km kala Elmiger ana grubun yaklaşık 2.5 dakika önünde Arenberg Ormanı’na girdi. Yarıştaki toplam 27 tane olan Arnavut kaldırımlı bölümler içinde en meşhuru olan bu Arenberg Ormanı’nda da Boonen’in trajedisi başladı. Lider grup tam da tempoyu arttırırken bisikleti arızalanan Boonen çaresiz bir şekilde önünden birer birer geçen bisikletçileri seyretmek zorunda kaldı teknik aracı beklerken.

Boonen teknik yardım aracını beklerken
       Boonen teknik yardım aracını beklerken

Bundan sonra takibe başlayan Boonen geçtiğimiz Fransa Turu’nda Fränk Schleck’in omzunu kırıp yarışı bıraktığı Tilloy a Sars-et-Rosieres’e kadar geldi ve Schleck’inkine benzer bir durumla karşılaştı. Düşen bir gruptan kaçamayıp Boonen de kendini yerde buldu. Daha sonra yarışa devam etmeye çalıştıysa da kısa süre sonra bırakmak zorunda kaldı.

Arenberg Ormanı’nda çoğu kere olduğu gibi kartlar yeniden karıştırıldı, alider grup 20 bisikletçiden fazla bir kalabalık haline geldi. 3km ve 5 yıldız ile yarışın en zor kısımlarından biri olan 10. sektörde (Mons en Pevele) Hushovd ve Cancellara atağa kalkarak bu 20 kişilik bloku parçaladılar. Cancellera Pont-Thibaut a Ennevelin’da gene atağa kalktı yalnız Hushovd’u silkeleyemedi.

”Bu ikili bu tempoyla devam ederlerse kopanları teker teker tesbihe dizer gibi toplar, yarışı da kotarırlar” diyorduk ki atak bitişe 30km kadar kala birden bıçakla kesilir gibi durdu. Cancellara’nın “tek enayi ben miyim?” şeklinde bir ruh haline girmesi, Hushovd’un zaten daha önceden kopmuş olan takım arkadaşı Van Summeren’e güvenip öne çıkmaması bunda etkili oldu herhalde. Bu yüzden önde giden ve içinde Van Summeren’in de olduğu grupla yarım dakikaya kadar inmiş fark yaklaşık 5km içinde tekrar 1 dakikanın üstüne çıktı.

Cancellara
       Cancellara

Öndeki grupta ise ilk Paris-Roubaix yarışını yarışan John Degenkolb (HTC Highroad), Van Summeren, Tjallingii (Rabobank) ve Gregory Rast (SWI) onu takip edebildiler. Son sektör Carrefour de l’Arbre’de Van Summeren kendi atağını başlattı, Tjallingii dışında kimse takip edemedi, Hollandalı bisikletçi de aradaki farkı kapamayı başaramadı.

Arkada ise Cancellara, baktı bu iş böyle olmayacak, bitişe 15km kala tekrar bir atağa kalktı, peşinden sadece Hushovd geldi. Bitişe 2km kala Hushovd da takibi bıraktı, Cancellara son atağa kalkmış olan tek tük bisikletçileri de geçip ikinciliği garantiledi.

Van Summeren velodromda
       Van Summeren velodromda

Yarış hakkında detaylı sonuçlar vs. için yarışın sayfasına bakabilirsiniz.

Fotoğraflar: ASO

 

  Bu haber 3227 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015