Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Ocak . 2021  
Yarışın 5. Etabı Yapıldı

Yarışın 5. Etabı Yapıldı

Türkiye Turu'nda Son Durum

Uğur Gerger   mtbtr.com © 28.4.2011
Dün yapılan 4. etapta birinciliği, son 5 metredeki atağıyla öne geçen Alessandro Petacchi kazanmıştı. Saat 10:35 te başlayan yarışta bisikletçiler 207 kmlik Marmaris – Pamukkale etabında yarıştılar.

Yarış havanın da yağışlı olması dolayısıyla oldukça zorlu geçti. Yarış sırasında yaşanan kazalar sonucu 2 sporcu yarışa devam edemedi. Yarışın başından itibaren gruptan ayrılarak yüksek tempoda devam eden 38 kişilik grup bitişe 55 km kala farkı oldukça açmıştı. Yarışın sonlarına doğru öndeki gruptan kaçmaya çalışan 8 kişi arayı 2 dakikaya kadar açmayı başardı.

       

       

En öndeki gruptan Juilen Fouchard ve Svein Truft tekrar atağa geçti, fakat arkasındaki grup tarafından son 1 km kala yakalandı.

Yarışın son anları ise oldukça ilginçti. Netapp takımından Bartosz Huzarski’nin son 50 metredeki başarılı atağı birincilik ile sonuçlanmak üzere iken, Huzarskinin tam arkasına gizlenmiş olan Alessandro Petacchi son 5 metredeki inanılmaz atağı ile birinciliği ele geçirdi.

4. etapta üçüncülüğü ise Huzarskinin ardından, Sanofi Aventis takımından Alexander Efimkin elde etti.

Bugün yapılan 5. etapta ise yarışçılar Denizliden başlayarak 218 km lik etabı Fethiye’de sonlandırdılar.

Türkiye turunun en uzun parkuru olan 5. etapta birinciliği son iki kilometrede atak yapan Farnese Vini takımından Matteo Rabottini kazandı. Bir önceki etaptaki hava koşulları 5. etapta yerini güzel havaya bıraktı, bu yüzden yarış sırasında yolların bazı bölümlerde bozuk olmasına rağmen kazalar yaşanmadı.

Yarışın başlangıcından itibaren arayı açmaya başlayan 10 kişilik grup yarışı önde götürerek yarıştaki bütün kapılardan puan almayı başardılar ve prim kapısı ve dağların kralı kapısı puanları bu kapıdaki yarışçılar tarafından toplandı.

Son 14 kmye girildiğinde en öndeki grup arkasında kalan iki grupla farkı oldukça açmıştı. Son kilometrelerde zaman zaman ataklar yaşansa da grup tarafından yakalandı. Bitişe 2 km kala atağa başlayan Rabottini atağını sürdürerek birinci gelmeyi başardı, Rabottininin atağına cevap vermeye çalışan Efimkin ise 2. oldu. Enrico Magazzini ise üçüncü sırayı elde etti.

Rabottini, Efimkin ve Magazzini
       Rabottini, Efimkin ve Magazzini

Yarışı kazanan 23 yaşındaki sporcu Matteo Rabottini ‘’ Bu yarışı kazanmak benim için gerçekten sürpriz oldu, Türkiye turuna antreman yapmak için gelmiştim ama yarışı kazanmak benim için oldukça önemli bir başarı oldu. ‘’ dedi. ‘’ Farnese Vini takımının sahibi bana inanan tek kişiydi, Buraya bir sakatlığımdan dolayı bir haftalık ara vererek geldim, babama dünkü yarışı seyretmesini söylemiştim ama bugünü seyretmesini söylemeliymişim. Rabottini , araya açmaları sayesinde kazanacağına daha fazla inandığını söyledi.

Rabottini’nin ardından ikinci gelen Efimkin ise, bitişe 5 km kala atak yapmasına rağmen çok az farkla kaybettiğini belirtti. ‘’ Aslında tüm gün boyunca kendimi güçlü hissettim. Fakat, ön gruptaki herkes bana karşı yarışıyor. Birinci olmayı denedim, Aslında birinci olacağımı düşünüyordum ama kazanamadığım için hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. ‘’ Efimkin genel sıralamada üçüncü sıraya yükselmenin kendisi için kötü olmadığını belirtti. Team Type 1 genel menajeri Vassili Davidenko ise Efimkin’in potansiyelinin %80 ini kullandığını söyledi. ‘’ Amacımız onu Tour of California ve Tour de Suisse yarışlarına hazırlamak.

Genel sıralamada birinci sırada bulunan Thomas Petterson ise ‘’ Türkiye turunu kazanmak için önemli şans yakaladığımın farkındayım, kalan üç yarışa bir göz atmam gerekiyor, ama takımım oldukça güçlü. Etrafımdaki arkadaşlar oldukça iyi, bu yüzden kendimi arkadaşlarıma karşı sorumlu hissediyorum. ‘’

‘’ Yarışı kazanarak birinci bitireceğimi umuyorum, Gerçekten seyredilmesi gereken 5 önemli yarışçı var. Tour of California daki etaptan beri yarış kazanmıyalı çok oldu. Umarım yarışı genel klasmanda birinci sırada noktalayacağım. ‘’

Yarın yapılacak 6. Etap yarışlarında ise sporcular 67 km tırmanışla birlikte toplam 184 km lik parkurda yarışacaklar. Fethiye Finike arasında gerçekleşecek etap 11:10 da başlayacak.

Yarıştaki son duruma ulaşmak için tıklayınız

 

  Bu haber 3253 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015