Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Ocak . 2021  
Yarışın 6. Etabı : Birincilik Yine El Değiştirdi

Yarışın 6. Etabı : Birincilik Yine El Değiştirdi

6. Etap : Zafer Andrei Greipel'in!

Uğur Gerger   mtbtr.com © 29.4.2011
47. Türkiye Cumhurbaşkanlığı bisiklet turunun 6. Etabının kazananı geçtiğimiz sene 5 etabı birinci bitiren Omega Pharma-Lotto takımından Andre Greipel oldu. Son turlarda Astana ve Team Type 1 takımlarının ataklarından yararlanan Greipel son 100 metrede yaptığı başarılı atak ile yarışı birinci sırada bitirmeyi başardı.

Greipel " Geçtiğimiz sene grubun içinden atak yaparak kazanmıştım, bu sene ise daha farklı şekilde kazandım, hala iyi atak yaptığımı söyleyebilirim " diye ekledi. " Takımımdan hiç kimse kaçan grupta yoktu, olabilirdi, bu şekilde hepimiz ilk sıralara sıçrayabilirdik. "

Yarıştan bahsetmek gerekirse, oldukça yüksek tempoda başlayan yarış, uzunca bir süre tek grup halinde devam etti. Kuyruk rüzgarından yararlanan yarışçılar, yarışın başlarından itibaren atak yapmak için 50 km kadar beklediler, 12 sporcu 50 km sonunda atağa geçmeye başladı : Andre Greipel (Omega Pharma-Lotto), Aitor Perez Arrieta (Lampre-ISD), Jonas Jorgensen ve Jaroslaw Marycz (Saxo Bank-SunGard), Assan Basayev (Astana), Wesley Sulzberger (FDJ), Jurgen Van Goolen (Vérandas Willems), Jesus Del Nero (NetApp), Patrick McCarthy (Spidertech), Arturo Mora (Caja Rural), Ronan Van Zandbeek (Skil-Shimano) ve Laszlo Bodrogi (Team Type 1)

       

Atağa geçen ön grup farkı üç dakikaya kadar çıkarmasına rağmen bitişe 70 km kala 5. etabın ana tırmanış bölümünde tempoyu yükselten FDJ takımı sayesinde atağa geçen ikinci grup tarafından yakalandı. Greipel " Atağa geçen ikinci gruba katılabildiğim için şanslıyım " dedi. " Aslında o kadar da fazla mutlu değildim, çünkü bir önceki gün oldukça yoruldum fakat yarış sırasında Efimkin’in genel klasmandaki yerini düşünerek kendim de iyi bir performans göstermem gerektiğini düşündüm."

Bitişe 60 km kala 30 kişilik öndeki grubun içinden ise kopmaya başlayan yeni grubun içinde FDJ takımı atağı başarıyla sürükledi. Yeni grubun içinde bulunan sporculardan Efimkin " Önde çeken sporculara gerçekten çok teşekkür ediyorum, bugün benim için oldukça büyük bir iş başardılar " dedi. Efimkin öndeki grubun arayı bir dakikaya kadar açması sayesinde bir önceki gün genel klasmanda birinci sırada bulunan Petterson ile arayı açarak liderliği ele geçirdi. 10 kişilik ikinci grupta, Garmin – Cervelo takımından tek sporcu olan Ramunas Navardauskas öndeki grubu yakalamak için oldukça efor sarfetmesine rağmen aradaki farkı eritemedi ve bir dakikada tutmayı başardı, İkinci grupta yarışa devam eden Petterson’ın ise önceki iki yarıştaki ataklardan dolayı yarışta epey yorgun olduğu gözlendi.

       

Öndeki grubun Finike’ye girişi sırasında oldukça yüksek tempoda devam ettiler. Uzun bir yoldan geçilmeden once kavşağa yakın noktada atağa geçen Leopold König ve Marycz arkasındaki grupla farkı 30 metreye kadar açmasına rağmen Andrei Greipel’in atağına cevap veremediler ve geçen sene HTC-Columbia takımının sayesinde bu etabı birincilikle bitiren Greipel, tek başına da birinci olabileceğini kanıtlamış oldu. " Değişik bir şekilde yarışı denemek ve kazanmak güzeldi " diye konuştu. Alman yarışçı 2010’da gösterdiği performanstan dolayı oldukça popular hale gelen Alman yarışçının kazanmasından dolayı Fenikeli seyircilerin de oldukça mutlu olduklarını söyleyebiliriz.

Andrei Greipel
       Andrei Greipel

Andrei Greipel’in ardından ikinci sırada Echeugibel Garcia , üçüncü sırada ise Bartosz Huzarski yer aldı.

Altıncı etap sonunda genel klasmanda birinciliğin her etapta değişmesinden dolayı oldukça ilginç bir yarış olduğunu söyleyebiliriz. Andrea Guardini, Valentin Iglinskiy, Manuel Belletti, Bartosz Huzarski ve Peterson’dan sonra yine el değiştiren birinciliğin yarın yapılacak 7. Etapta da tekrar el değiştirip değiştirmeyeceği merak konusu. Efimkin’in ise genel klasmanda oldukça avantajlı bir pozisyon yakaladığını söyleyebiliriz.

“ Yarışın sonuna kadar birinciliği elde tutabilecek gücümüz olduğunu düşünüyorum “ diyen Efimkin Astana takımıyla çok iyi bir ilişki kurduğunu belirtti. “ Onlara ve özellikle FDJ takımına farkı bir dakikaya kadar açtıkları için teşekkür etmem gerekiyor. İki gün önceki yarış benim için en zorlu etaptı, hem yolların zorluğu hem de yağışlı olmasıyla oldukça zorlandım, dün de bugün kadar zorlu geçti, tabii bugün de. Yarış çok iyi organize edilmiş. Birinci olmam dolayısıyla takımımın bir mesajını sizlere vermek istiyorum : Burada diabetik insanları desteklemek ve onların yaşamlarını değiştirmek için bulunuyoruz. “

       

Tekirova – Manavgat arası yapılacak 138 km’lik 7. Etabın Greipel ve Petacchi arasında yaşanacak atak savaşlarına sahne olması bekleniyor. Genel klasmanı kaybeden Garmin – Cervelo takımı ise tekrar birinciliği ele geçirmek için mücadele vericek.

Yarıştaki son duruma ulaşmak için tıklayınız

 

  Bu haber 3740 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015