Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Eylül . 2020  
Hitit Yolu Kupası 1.Etap Yarışları Yapıldı

Hitit Yolu Kupası 1.Etap Yarışları Yapıldı

Hitit Yolu’nda Zorlu Yarış

Uğur Gerger   mtbtr.com © 14.5.2011

Çorum Hitit Yolu yarışlarının 1. Etabı bugün yapıldı. Hitit yolu’nun açılışı kapsamında çeşitli etkinliklerle birlikte resmi açılışı yapılan yolda yarışçılar uzun bir maraton yarışı yaptılar. Elite men kategorisindeki 31 yarışçı yarışın en uzun etabı olan 84 km’lik Boğazkale – Ortaköy parkurunda , diğer kategoriler ise 44 km'lik Alaca – Ortaköy parkurunda yarıştılar. Elite man, gençler, bayanlar ve master olmak üzere toplam 4 kategoride yapılan yarış yaklaşık 5 saat sürdü.

Fotoğraf Albümleri

1.Gün Yarışı

2.Gün Yarışı

       

Zaman zaman yağmur geçişlerinin olduğu, bazen bulutlu bazen güneşli bir havada elite men kategorisinde yarışan sporcular oldukça yüksek tempoyla yarışa başladılar. İlk olarak asfalt ve stabilize olarak geçilen 7 kmlik tırmanış parkuru sırasında iddialı olan sporcular, ön saflarda yer tutarak grup oluşturdular. Yarışın hemen başında tırmanış parkurunun bulunması yarışmacıların ayrışmasına olanak tanıdı. İlk aşamada 3’ü Brisaspor’dan 4 Türk sporcu ve 2 Alman sporcu ön grupta yer alarak farkı açmaya başladılar. Arkada bulunan 4 kişilik grup ise ön gruba zaman zaman yetişmeye çalışsa da farkı 20 saniyeden aşağı çekmeyi başaramadı. Tırmanış parkurunun geçilmesinden sonra, yarışçılar açısından oldukça zevkli geçen inişli çıkışlı bölüme geçildi. Bu kısımda, köylerin içinden geçen sporculara halkın desteği ise epey motive ediciydi.

       

Elite men kategorisi yarışa başladıktan bir saat sonra yarışa Alaca mevkiinden yarışa başlayan diğer kategorideki sporcular ise, 2 km asfalt yolda ilerledikten sonra, elite men sporcularının parkuruna dahil oldular. Kesiştikten sonra, toplam 5 km ilerleyen sporcular daha sonra elite men kategorisi yarışçıları ile yarışın en zorlayıcı bölümüne geçtiler.

Stabilize ve asfalt yoldan sonra, toprak yol önce yağmurun ıslatmasıyla yumuşamış, ardından güneşin çıkmasıyla da sertleşmişti. Asfalttan sonra zeminin değişmesi ise sporcuları epey olumsuz etkiledi. Bu bölümde, hemen hemen yarışçıların hepsinin bisikleti çevirmek yerine taşımayı tercih ettiğini söyleyebiliriz. Yaklaşık 15-20 km toprak yolda ilerleyen sporcuların bazıları toprak yolun hemen başında, bazıları ise bitişe 20 km varken yarışı bırakmayı tercih etti.

       

Elite men kategorisinde yarışı birinci bitiren Bilal Akgül, parkurun ilk etabının zevkli geçtiğini ama ikinci etabının kendisi için oldukça zorlayıcı olduğunu söyledi. “ Başladıktan 50 km boyunca ilk grupta yer aldım, bu süreçte tempo yüksekti, zaman zaman ataklar yapmayı denedik bazen koparttık, rakiplerimiz yakaladı, bazen rakiplerimiz koparttı biz yakaladık, ama grup bir arada kalmayı başardı, yolun çamurlu kısmı gelince de, herşeye rağmen devam etmek istedim, ilk gruptaki yabancı arkadaşların bıraktığını öğrendim, sanırım lastikleri daha kalındı, birinci bitirdiğim için mutluyum ama epey yorulduğumu söyleyebilirim. Performansımı daha da artırmak istiyorum. Yolun 250 km’lik bir yola bedel olduğunu söylemek istiyorum. ”

Elite man kategorisinde yarışı ikinci bitiren Abdülkadir Kelleci, yarışta çok fazla teknik olmadığını söyledi. “ İlk grupta zaten kopartmayı başarttık ama biraz arayı açtıktan sonra biraz rehavete kapıldık, çamura kadar da yüksek tempolu devam ettik, sonrasında sanırım daha hafif olmamızın avantajıyla öne geçtik.” İlk grupta bulunan 3 Brisaspor sporcusu zaman zaman yarışı bırakmayı düşünmelerine rağmen, önde götürdükleri için bırakmamak yönünde karar aldıklarını söyledi.

       

Junior kategorisinde yarışı birinci bitiren Agit Salman, parkurun kendisi için çok zorlayıcı olduğunu söyledi. “ Toplam 40 km olması aslında avantajdı, çünkü 10 km’sinde bisikleti taşıdım, diğerinde de bisikleti sürdüm, ama yarışı birinci götürdüğüm için bırakmayı düşünmedim”

Master kategorisinde yarışan Ali İhsan Taş ise, başlangıçtan itibaren yarışı çok iyi götürdüğünü, bu süreçte yarışın kendisi açısından oldukça zevkli geçtiğini belirtti. “ Çamurlu alana kadar yarışı 2. sırada götürüyordum, arkadaki sporcuyla farkı da açmıştım fakat çamurlu bölgeye girince bisikletim saplandı, tekerleklerimin de kalın olması sebebiyle iyice ağırlaştı, yarışa 20 km kala yarışı motivasyonum da düştüğü için bırakmaya karar verdim.

Master’da birinci sırayı kazanan Salih Manavoğlu ise, asfalt bölümde iyi başlamasına rağmen 4.lüğe kadar gerilediğini, ama çamurlu bölgede maraton avantajını kullanarak, bütün sporcuları geride bıraktığını belirtti. " Yolun çamurlu bölgesi oldukça zorluydu, yokuş aşağı hızlı gider diye beklediğim bisikletim, çamura saplanarak yokuş aşağı bile gidemedi, taşımaktan başka çare kalmadı, bisiklet durup durup temizlemek zorunda kalmak motivasyonumuzu oldukça bozdu."

Yarışın yarın yapılacak 2. Etabında ise parkur değişikliğine gidilerek sadece asfalt ve toprak stabilize yolda yapılması kararlaştırıldı. Saat 11:00 ‘ da başlayacak olan yarış Boğazkale mevkiinde başlayıp, Alaca mevkiinde sonlandırılacak, toplam mesafe ise 29 km.

Sonuçlar

1. Gün Sonuçları

2. Gün Sonuçları

 

  Bu haber 4323 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015