Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Mart . 2021  
Rock Shox'tan Önemli Yenilikler

Rock Shox'tan Önemli Yenilikler

Rock Shox 2012 Maşa Serisini Duyurdu

Uğur Gerger   mtbtr.com © 10.6.2011
Rock Shox maşa serisinin yeni özellikleri oldukça ilgi çekici. Teknolojinin her geçen gün yeni gelişmelere olanak sağladığı günümüzde bisikletler de bu gelişmelerden istifade ediyor. Yeni maşalarda göze çarpan bir diğer konu ise yavaş yavaş piyasaya girmeye başlayan 29” bisikletlere ağırlık verilmiş olması. 29" serisinde üretilen ürünlerin aynı zamanda 26" serisinde de üretildiğini belirtelim.

Rock Shox 29" ürünlerini tanıtmadan önce yeni teknolojilerin ne olduğundan kısaca bahsedelim. Yeni bir gelişme olan çift hava pozisyonu sistemi , maşanın üst tarafındaki hava kaynağıyla eklenmiş 30 mm lik ek parça ile çalışıyor, tırmanma sırasında, bisikletin ön tarafını alçaltan özellik, sürücünün ön tarafa uyguladığı basınçla aktif oluyor. Tekrar pasif konuma ise yine aynı basıncı uygulayıp bırakmak yeterli. Gidona monte edilmiş herhangi bir parça gerektirmeyen bu özelliğin geleceğin maşalarında kullanılabileceği pek de yanlış bir tahmin sayılmaz.

Çift hava pozisyonu sistemi
       Çift hava pozisyonu sistemi

Bir diğer özellik ise DNA hareket kontrol sistemi . Eski hareket kontrol sisteminin geliştirilmiş versiyonu olan özellik, daha hafif ağırlıkla daha etkili çalışıyor. XX SID ve Revelation serisinde bulunan sistem, . çift sarmal mimarisi ile üretilerek daha etkili hale getirilmiş.

DNA hareket kontrol sistemi
       DNA hareket kontrol sistemi

RCT3 damper sistemi ise, kullanıcıya üç farklı pozisyon ayarı seçeneği sunuyor. Açık , başlangıç eşiği ve kilitli modunda çalışan sistem düşük hız basınçlarında farklı hassasiyet imkanı veriyor. RLT modelinde ise, açık ve kilitli olmak üzere 2 mod kullanılmış. RL versiyonunda ise, düşük hız basınçlarında ayar özelliği mevcut değil, fabrika çıkış modunda çalışıyor.

Diğer bir özellik ise dual flow tepki sistemi . Ufak kasislerde yüksek performans üreten sistem, kullanıcı tarafından hassas bir şekilde ayarlanabiliyor.

Rock Shox SID 29
       Rock Shox SID 29

Rock Shox Sid 29

Oldukça hafif bir ağırlığa sahip olan XC maşası, 29” bisikletler için piyasaya çıkıyor. 2si dünya kupası olmak üzere 6 değişik versiyonla satışa çıkacak olan maşada, yarışçılar için üretilen dünya kupası serisinde konikleştirilmiş maşa, karbon ağırlıklı olarak üretilmiş. Siyah, beyaz ve gri renkleriyle piyasaya çıkacak olan modelde, yine dünya kupası serisinde X-loc kilit sistemi kullanılmış. 80 ve 100 mm olarak üretilen diğer 4 seride ise, “ DNA hareket kontrol sistemi ” , “ dual flow” tepki sistemi, ve 9 mm – 15 mm QR özellikleri bulunuyor.

9 mm quick release ile 1450 g ağırlığa sahip olan dünya kupası serisi Ağustos ayında piyasaya çıkacak. SID serisinin fiyatları 750 ve 1190 $ arasında değişiyor.

Rock Shox Reba
       Rock Shox Reba

Rock Shox Reba

Reba serisinde ise geçmişe oranla bir küçülme gözüküyor. 120 mm seçeneği kaldırılarak 80 ve 100 mm arasında üretilecek olan Reba serisi biraz daha pasifleştirilmiş. Daha çok XC kategorisine kaydırılan maşa yine 9 ve 15 mm QR sistemiyle beraber, klasik hareket kontrol sistemi ile geliyor. Siyah, beyaz ve difuzyon beyazı seçenekleriyle üretilecek olan maşada alın borusu konikleştirilmiş. Yine “çift hava pozisyonu” ve “ dual flow” tepki sistemi maşaya eklenmiş.

Reba RLT maşanın 9 mm QR ile birlikte ağırlığı 1584 gram. Bas – çek kilit sistemiyle beraber üretilecek olan maşanın fiyatı 521 $ ve 680 $ arasında değişiyor.

Rock Shox Recon
       Rock Shox Recon

Rock Shox Recon

Recon 2012 serisi, eski Reba serisinin özelliklerinden izler taşıyor. 80 ve 100 mm olarak piyasaya çıkan Recon altın serisine, gümüş serisinden farklı olarak hareket kontrol sistemi eklenirken, gümüş serisinin de çelik destekli olduğunu belirtelim. Konik alın borusuna sahip seride hareket sistemi özelliğinin yanı sıra, bas – çek kilit sistemi kullanılmış. Siyah , beyaz, difüzyon beyaz ve difüzyon gümüş renkleriyle çıkacak olan ürünlerin ağırlığı 1755 g. Recon 29” maşaların fiyatları 340 ve 375 $ aralığında değişiyor.

Rock Shox XC 28
       Rock Shox XC 28

Rock Shox XC 32 - XC 28 MG

Eski Dart modelinin yerine giriş seviyesi maşalar için XC 28 MG ve XC 32 yi üreten Rock Shox, yeni ürünlerde eski Rebas serisinden esinlenmiş. Yine 80 ve 100 mm seçenekleriyle piyasaya çıkacak olan seride, akıllı dönüş desteği sisteminin yanısıra, bas – çek kilit sistemi mevcut. 9 mm QR ile üretilen seride, XC 32 serisi 28e oranla daha konikleştirilmiş alın borusuna sahip. XC 28 MG ise bisikletçilere çelik ya da alüminyum destekli alın borusu seçeneği sunuyor. Recon serisi ile aynı renklerde üretilecek olan maşanın ağırlığı 2200 g. Fiyatının ise 220 $ olduğunu belirtelim.

Rock Shox Revelation
       Rock Shox Revelation

Rock Shox Revelation 29

Rock Shox ürünlerinin yeni serilerinden biri de Revelation 29. Yeni seri, SID 29’da olduğu gibi hareket kontrol DNA sistemi ve dual flow tepki sistemi yenilikleriyle beraber geliyor. Çift hava pozisyonu özelliğini de barındıran seri XX, RCT3, RCT ve RC olmak üzere 4 farklı modelde üretilmiş. 120 , 130 ve 140 mm olarak piyasaya çıkacak olan Revelation serisi, konikleştirilmiş alın borusu özelliğine sahip. Siyah ve beyaz seçenekleriyle üretilecek olan maşaların en üst modeli olan XX’te Xloc kilit özelliği bulunuyor. Ağırlıkları ise 1806 ve 1855g arasında değişirken modelin ABD fiyatı 765$ ve 930$ arasında.

 

  Bu haber 9249 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015