Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Kasım . 2020  
SRAM X0 Downhill, Rock Shox Reverb Stealth

SRAM X0 Downhill, Rock Shox Reverb Stealth

SRAM X0 Downhill, Rock Shox Reverb Stealth

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 29.6.2011

SRAM grubu 2012 model yılı için iki yeniliği haber verdi: İniş sahasına hitap eden yeni X0 Downhill serisi ve Rock Shox’ın Scott ile Trek markalarıyla ortak tasarlanan teleskobik sele borusu Reverb Stealth.

SRAM X0 Downhill

SRAM markası Sam Hill, Steve Peat ve Greg Minnaar gibi sporcuları (ve onlara öykünen herkes) için X0 serisinde bir de downhill modeli piyasaya sürüyor: X0 Downhill. Grubun en önemli özelliklerinden biri markanın ilk karbon downhill iniş aynakoluna ve downhill için özel olarak tasarlanmış arka vites attırıcısına sahip olması. Aşağıda serinin üyelerine kısaca bakalım, detaylı teknik çizelge en altta yer alıyor.

X0 DH Arka Attırıcı

SRAM’ın bildik teknolojileri Exact Actuation’ın yanında 10 vitesli sistemler için geliştirilmiş olan arka attırıcı en fazla 28 dişli kasetlerle uyumlu. Siyah ana rengin üzerine gümüş ve kırmızı grafikler kullanılmış.

       

Truvativ X0 DH Aynakol Seti

Yeni karbon downhill aynakolunun en önemli özelliği GXP83 orta mil yatağı ve 36’lık ayna dişlisi ile sadece 750 gramlık ağırlığa sahip olması. Ayna dişlisi 7075 CNC alüminyumdan yapılmış, 34-36-38 diş seçenekleri mevcut. Ayna kol içinde 170 ve 165mm seçenekleri var. 83mm’lik PressFit 30 tasarımına sahip yataklar için yeni mile sahip. Bunun dışında 73mm’lik mil seçeneği ve “sıradan” GXP seçeneği de mevcut.

       

Truvativ X0 Zincir Kılavuzu

Downhill için gruba dâhil edilen zincir kılavuzunun aslında üreticisi MRP. 36-40 ve 23-36 diş kapasiteli iki modeli bulunan kılavuz hafif alüminyumdan yapılmış, düşük profilli montaj imkânı sayesinde değişik zincir hatları ile kullanılabiliyor. BB-Mount, ISGC, ISGC 05 standartları seçeneği bulunan kılavuz siyah ve beyaz renklerde piyasaya sürülecek.

       

SRAM X0 Trigger

Grubun vites kolu doğrudan X0 grubundan alınmış. 116 gramlık kol SRAM’ın bildik teknolojilerine sahip, MatchMaker uyumlu.

       

Avid X0

Frenleri de marka doğrudan Avid’in X0 grubundan almış. Markanın TaperBore tasarımı, fren kolunun gidona olan mesafesinin ve fren kavrama noktasının ayarlanabilmesi seçenekleri mevcut. Frenin kaliperi alüminyumdan, kolu ve gövdesinde gerek alüminyum, gerekse karbon kullanılmış.

       

       

Truvativ Giga X Pipe (GXP)

Kullanılacak sahanın sertliği düşünüldüğünde Truvativ’in bu gruba d’ahil ettiği orta mil yatağında çelik yataklar kullanmasını da anlamak zor değil. Nispeten yassı bir tasarıma sahip kapaklarda en fazla kir sızdırmazlığa dikkat edilmiş.

       

PG-1070 Kaset

Markanın PowerGlide 1070 kasetinde diş profilleri ve zincir atma rampaları hızlı bir vites değişimi için tasarlanmış. Yarım çatılı bir tasarıma sahip olan kaset yedi farklı dişli yelpâzesi seçeneği sunuyor.

       

Rock Shox Reverb Stealth

All-mountain/Enduro sınıflarının yayılması ve 120-160mm süspansiyon mesafesine sahip bisikletlerin giderek hafiflemesi ile son yıllarda mütemadiyen yayılan ürünlerden biri de teleskop sele boruları. Bu ürünler arasında en çok tutulan modellerden biri, Rock Shox’ın 2010 yılında piyasaya sürdüğü Reverb modeli 2012 yılında da 125mm çökme mesafesi ile karşımıza çıkıyor.

       

2012 modelinin geliştirilmesinde Rock Shox özel olarak iki bisiklet markası ile ortak çalışmaya gitmiş: Scott ile Trek. Bu markalar ile beraber geliştirilen ve elbette gidondan kumanda edilen Reverb modelinin ismi ise Stealth. “Normal” Reverb ve Reverb Stealth arasındaki en önemli fark Stealth modelinde hidrolik kablosunun sele borusundan çıkış noktası. Reverb Stealth’de hidrolik borusu borunun altından çıkıyor ve doğrudan kadronun içinde kalarak hareket etmeyen, temiz bir alternatif sunuyor.

       

Reverb Stealth modeli önümüzdeki yıldan itibaren bazı Scott ve Trek modellerinde standart donanıma dâhil olacak. Scott sayfamızda da testlerini okuduğunuz Genius LT 10 ve 20 modellerinde bu sele borusunu kullanacak, Trek kendi modellerini henüz açıklamadı, Temmuz’u bekliyor. Ancak burada da Remedy serisinin üst modellerini listede göreceğimizi tahmin etmek zor değil.

       

       

 

  Bu haber 5657 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015