Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
Uluslararası Karabük MTB Kupası Yapıldı

Uluslararası Karabük MTB Kupası Yapıldı

Karabük’te Sıcak Bir Yarış!

Uğur Gerger   mtbtr.com © 4.7.2011
Karabük Yenice ilçesine 20 dakika uzaklıkta Yazıköy bölgesinde yapılan Uluslararası Karabük MTB yarışları sonuçlandı . Geçtiğimiz sene ilk sefer düzenlenen organizasyondan sonra bu sene mtb takvimine dahil edilerek bisiklet federasyonu kapsamında düzenlenen yarışa katılım oldukça fazlaydı.

Dikkat çekici detaylardan birisi yarışta coşkunun geçen seneye oranla biraz azalması. Heralde ilk yarış düzenlendikten sonra hevesin biraz daha azalmış olmasına bağlayabiliriz. Havanın sıcak olması, güneşin yakıcılığı yarış öncesi sporcuları oldukça zorlayacağa benziyordu. Parkur ise geçtiğimiz seneki şekilde değil de, biraz kısaltılarak düzenlendi. Toplam 3,7 km’lik parkurda zamanın çoğunun tırmanış ile geçtiğini söyleyebiliriz. İlk tırmanıştan sonra irtifa kaybeden sporcular, sonra tekrar tırmanışa geçip tepe noktasına ulaştıktan sonra başlangıç noktasına uzunca bir iniş yaparak ulaştılar.

Fotoğraf Albümleri

Fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Sabah 11:00de düzenlenen toplam 4 kategoride yapılan yarışlarda sporcular, genç erkekler, yıldız erkekler , master 30+ ve master 40+ kategorilerinde yarıştılar. Master 30+ ve genç erkeklerin 5 tur attığı yarışta, diğer iki kategori sporcuları toplam 4 tur attılar.

Başlangıç noktasından itibaren sıralamanın şekillendiği yarışta, tepe noktasına önce ulaşmayı başaran Rize GSK’dan Oğuz Özçelik liderliği Muammer Yıldız’a kaptırdı, ilk turu birinci sırada tamamlayan Muammer Yıldız birinciliği son tura kadar bırakmayarak yarışı kazanmayı başardı. Arkalarından 5 dk. Fark ile bitişe gelen Bora Tirki ise 3. olmayı başardı.

       

Genel klasmanda ve kendi dalında birinci olan Muammer Yıldız yarışın zamanının yüzde sekseninin tırmanışla geçtiğini, kalan kısmının inişle geçtiğini söyledi. “ İlk turda birinci gelmeye çabaladım, Oğuz önümdeydi, teknik inişe önce girmesine rağmen pistin dışına çıkınca önüne geçtim, birinciliği kazanınca bırakmadım.”

İkinci sırada bitiren Oğuz Özçelik ise, yarışta çok mekanik arıza yaşadığını söyledi. Teknik inişe önce girmeyi başaran Oğuz, her inişte zincirinin sıkıştığını bu yüzden çok zaman kaybettiğini söyledi. “ Daha önceki yarışımda da aynı sorunu yaşamıştım, aynakolumda yaşadığım sorunlar yüzünden gerilere düştüm, ama yine de ikinci geldiğim için mutluyum”

Yarışta üçüncü gelen Bora Tirki ise yarışta havanın sıcak olmasının ve oksijenin bol olmasının biraz bunaltıcı olduğunu belirtti. Pazar sabahı yarışa gelen Bora, dinlenememenin verdiği dezavantajı hissettiğini söyledi. “ Üçüncü turda nabzım çok yükseldi, rakiplerimin kilo avantajı olmasından dolayı onları çıkışta geçmek pek mümkün değil, inişin kısa sürmesi ve tekniğin önemli olması her ne kadar etkili olsa da, tırmanışın yarışı belirlediğini düşünüyorum.”

Genç erkekler kategorisinde birinci gelen Agit Salman yarışı genel klasmanda üçüncü bitirdi. Yarışta performansını çok iyi bulmadığını belirten Agit geçen yılki performansını bu sene yakalayamadığını, Türkiye şampiyonası için daha iyi hazırlanması gerektiğini söyledi. “ Rakibim yolu şaşırdı, bu sayede birinciliği ele geçirince bırakmadım, inişte tekniğim iyi olduğundan inişlerde arayı açmayı başardım”

       

Öğleden sonra düzenlenen yarışta ise yarış öncesi tur süresinin kısa olması nedeniyle UCI hakeminin de dahilinde tur sayısı 10’a çıkartıldı. Toplam üç kategoride düzenlenen yarışta sporcular elit erkekler, U23 ve elit bayanlar kategorisinde yarıştılar.

Yarışta ilk tur sonunda Brisaspor sporcularının etkisini görmek mümkündü. İlk tur sonunda Bilal Akgül, İshak Ünal ve Abdülkadir Kelleci olarak beliren sıralamada yarışçıların performansı da bu sonucun pek değişmeyeceğinini işaretiydi.

       

UCI hakeminin kuralları tam olarak uygulanmasını belirtmesiyle, tur bindirilen yarışçının yarış dışı kalması kuralı uygulandı. Yarışın başından itibaren speedy gonzales gibi parkuru dolanan üç Brisaspor sporcusu bütün yarışçılara teker teker tur bindirince diğer yarışçıların çoğu da bitiş düzlüğünü göremediler. Yarışın ortalarında Abdülkadir Kelleci bir ara 4.lüğe gerilese de kürsüde 3.lüğe çıkmayı başardı.

       

Birinci gelen Bilal Akgül, havanın sıcak olmasının biraz zorlayıcı olduğunu bunun haricinde çok da fazla kendini zorlamadığını belirtti. “Yabancı sporcuların olmaması dolayısıyla fazla yüksek tempoda yarışmadım, diğer takım arkadaşlarımla beraber yarışı götürdük. Birinci geldiğim için mutluyum.”

       

Bayanlar kategorisinde birinci gelen Semra Yetiş ise, havanın sıcak olmasının bunaltıcı etkisini hissettiğini, ama temposunu sürekli koruyarak birinci geldiğini belirtti. İkinci sırayı kazanan Eda Konuk ise yarışın zorlayıcı olduğunu tırmanışın bol olduğunu belirtti. “ Havanın sıcak olması beni zorladı, tırmanışta nabzım oldukça yüksekti, ikinci sırayı kazandığım için mutluyum” dedi.

Yarış sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

  Bu haber 4440 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015