Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Aralık . 2020  
UCI MTB WorldCup - Windham

UCI MTB WorldCup - Windham

UCI MTB WorldCup - Windham

Ugur Tosun   mtbtr.com © 8.7.2011
Windham'da son olarak Pazar günü koşulan DHI yarışları ile dünya kupasının yedinci ayağı sona erdi. Detaylı sonuç ve sıralamalar için UCI sayfasına bakabilirsiniz.

4. Gün – DHI/Tepe İnişi Yarışları

Dünya kupası serisinin 5. ayağı bugün yapılan tepe inişi yarışları ile son buldu. Dünkü arazi sürüşü yarışlarında olduğu gibi sıcak ve kuru havada gerçekleşen yarışların sonuçlarına bakalım.

DHI final
       DHI final

DHI final
       DHI final

DHI final
       DHI final

DHI final
       DHI final

DHI final
       DHI final

Gwin
       Gwin

Toplam 81 sporcunun yarıştığı erkekler final yarışında 58. sırada çıkış alan Fransız ulusal şampiyonu Romain Paulhan’ın geçirdiği kazanın dışında olaysız geçen yarışı bir numaralı Amerikan favori Aaron Gwin iki saniyeden fazla bir fark ile rahat kazandı. İkinci İngiliz asıllı Steve Peat, üçüncü ise Güney Afrikalı Andrew Neethling oldu. Günün puanlarıyla belirlenen en iyi UCI takımı ise Trek World Racing oldu. Gwin kendi evinde kazandığı bu Dünya Kupası ayağı ile uzun bir aradan sonra ilk defa bir Amerikalı Amerika’da yapılan Dünya Kupası yarışı kazanmış oldu. Genç erkeklerin de büyükler ile beraber koştuğu yarışta en iyi genç sporcu Avusturalyalı Troy Brosnan oldu.

Erkekler kürsü
       Erkekler kürsü

Steve Smith
       Steve Smith

Takım kürsü
       Takım kürsü

21 sporcunun yarıştığı bayanlar finalinde ise birinciliği İngiliz sporcu Rachel Atherton almasına rağmen, yarışı üçüncü sırada bitiren diğer bir İngiliz sporcu Tracey Mosoley, Dünya Kupası serisi liderliğini korudu. Bayanlar ikincisi ise Fransız asıllı Floriane Pugin oldu.

Moseley
       Moseley

Kadınlar kürsü
       Kadınlar kürsü

3. GÜN - XCO/Arazi Sürüşü Yarışları

Dünya kupasında bugün - cumartesi - koşulan arazi sürüşü yarışlarına ve sonuçlara bakalım :

Elit Erkekler

5.5km'lik parkurda toplam 6 tur koşulan yarışta Çek sporcu Jaroslav Kulhavy ilk turdan itibaren arkasındaki sporcular ile arayı açarak rahat bir yarış kazandı. 2. gelen Nino Schurter ile aradaki farkı bir ara 1 dakikaya kadar çıkaran sporcu yarışı 30 saniye farkla kazandı. Geçtiğimiz hafta Kanada'da yapılan Dünya Kupası ayağında da birinci gelen Kulhavy Dünya kupası sıralamasında da birinciliğini 240 puan farkla koruyor. Kalan iki kupa yarışının ilkini kendi evi olan Çek Cumhuriyetinde koşacağını düşündüğümüzde, bu performansı ile herhangi bir sakatlık veya aksaklık yaşamadığı sürece 2011 yılı Dünya kupasını alması muhtemel görünüyor.

 elit erkekler çıkış
        elit erkekler çıkış

Hermida
       Hermida

Kulhavy
       Kulhavy

Kulhavy'i kovalayan gruptan Nino Schurter ikinci ve Christoph Sauser üçüncü olarak podyuma çıktılar. Dördüncü Burry Stander ile beş kişilik podyumda Specialized takımı 3 sporcusu ile adeta takım klasmanındaki ezici üstünlüğü gibi baskınlığını gösteriyordu.Yedinci sırada yarışı bitiren geçtiğimiz senenin dünya şampiyonu Jose Antonio Hermida yarıştan sonra maşası ile ilgili problemlerden yakınıyordu.

elit erkekler kürsü
       elit erkekler kürsü

elit erkekler takım kürsü
       elit erkekler takım kürsü

Elit Kadınlar

5 tur koşulan kadınlar yarışını son tura kadar devam eden mücadele sonucunda aynı zamanda dünya kupası lideri olan Fransız sporcu Julie Bresset kazanmasını bildi. Son turda yaptığı atağına karşılık veremeyen Kanadalı Catherine Pendrel ikinci, Danimarkalı Annika Langvand üçüncü olarak yarışı tamamladı. 2010 yılı dünya şampiyonu Maja Wloszczowska yarışı onuncu sırada bitirdi.

elit kadınlar çıkış
       elit kadınlar çıkış

Bresset
       Bresset

23 Yaş Altı Erkekler ve Kadınlar

23 yaş altı erkeklerde dünya kupası lideri İtalyan Gerhard Kerschbaumer ile Fabien Canal (FRA), Matthias Stirnemann (SUI) ve Marek Konwa (POL) lider grup olarak yarışa başladılar. 5 turluk yarışın ikinci turda Konwa, üçüncü turda da Canal arkada kalınca son turda atak yapan Kerschbaumer yarışı kazanmasını bildi. İkinciliği İsviçreli Stirnemann, üçüncülüğü de yarış boyunca pozisyonunu yükselten Belçikalı Sebastien Carabin aldı.

Kerschbaumer
       Kerschbaumer

23 yaş altı kadınlarda, 4 turluk yarış sonunda birinciliği Dünya Kupası lideri Fransız Pauline Ferrand Prevot, ikinciliği Norveçli Elisabeth Sveum ve üçüncülüğü de İsviçreli Kathrin Stirnemann aldı.

Genç Erkek ve Kadınlar Günün son yarışı olarak koşulan genç erkek ve kadın yarışları oldukça sakin bir havada geçti. 6 Kadın ve 22 erkek sporcunun katıldığı yarışlarda kadınlar 3 tur erkekler ise 4 tur boyunca dünya kupası puanlarını kovaladılar.

       

       

2. GÜN - Tepe inişi elemeler

Windham'da dünya kupası yarışları bügün tepe inişi disiplininde elemeler ile başladı. Yarış öncesi başlayan yağmur ve beraberindeki hava muhalefeti yarışları 1 saat ertelese de sonuçlar beklendiği gerçekleşti.

       

Erkekler Dünya Kupası sıralamasındaki ilk 20 sporcunun yerlerinin korunduğu elemelerde (20si de yarışa katılıyor) 147 sporcu en iyi 80 zaman için yarıştı. Aaron Gwin açık bir şekilde parkurdaki en iyi çizgiyi bulduğunu kanıtladı ve ikinci gelen Gee Atherton'un neredeyse 6 saniye önünde elemelerde birinci geldi. 3. Brook Macdonald 6.4 saniye arkadan eleme günü puanlarını topladı. Favorilerden Steve Peat 9., Greg Minnaar 13. sırada yer aldılar. Eleme yarışı ilk gelen sporcuya 50 puan kazandırsa da bazı sporcuların kendilerini esas yarışa sakladığı da bir gerçek. Pazar günkü yarışları heyacanla bekliyoruz.

       

Bayanlarda yine aynı şekilde kupa sıralamasıdaki ilk 10 sporcunun yerlerinin korunduğu elemelerde 26 sporcu en iyi 20 zaman için yarıştı. En iyi zamanı yapan Floriane Pugin 4 saniyeye yakın bir farkla 2. gelen Rachel Athertonun önünde yer aldı.

       
Nisan sonu başlayan Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nı muhtelif sağlık sorunlarından ötürü yakından takip edemedik. Halbuki o zamandan beri dünya kupasının 6 ayağı koşuldu ve geldik bu haftasonu Amerika’da, Windham’da koşulacak olan yedinci ayağa. Güzel haber bisiklet camiasının yakından tanıdığı Uğur Hakkı Tosun’un bizzat Windham’dan bildiriyor ve yarış boyunca da bildirecek olması. Dolayısıyla şimdi lafı uzatıp, 6 ayağı da teker teker anlatıp da okuyucuyu sıkmanın bir anlamı yok. Hâlihazırda branşlara göre dünya kupası sıralamasında ilk 10 için hazırladığımız çizelgeleri çıkış noktası kabul edelim ve sözü Uğur’a bırakalım:

       

1. GÜN - Yarış Öncesi

UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası Amerika kıtası yarışlarından 2.si için Birleşik Devletlerdeki New York eyaletinin Windham kasabasındayız. Yapılacak olan yarışlar için geçen sene Windham kayak merkezi tüm kadrosu ile kolları sıvamış ve sadece kış aylarında aktif olan bu merkeze tüm yıl boyunca sporcuları çekebilmek için bisiklet alanında büyük yatırımlar yapılmış. Sonuç olarak ortaya iniş disiplini parkurları, dörtlü-kros (4X) parkuru (bu sene yapılmıyor) ve olimpik arazi sürüşü parkurları çıkmış.

       

       

Tarih seçilirken kıtadaki dünya kupası yarışları arka arkaya getirilmiş ve böylece geçen senenin aksine daha fazla sporcu ilgi gösteriyor. Ancak Avrupadaki dünya kupası yarışların aksine Junior (Genç) kategorilerinde erkeklerde 6, bayanlarda 23 sporcu kayıt yaptırmış bulunuyor. Offenburgdaki yarışlarda genç erkeklerde 100+, genç bayanlarda 50+ yarışçının start almiş olması uzak mesafenin Windham'daki yarışlara getirdiği bir dezavantaj olarak görünüyor. Elit Erkek ve Elit Bayanlarda neredeyse tüm favoriler Cumartesi günü yapılacak yarışlar için burada. Ancak favorilerden Julien Absalon ve Sabine Spitz yarışlarda yer almayacak. Edindğimiz bilgiye göre Absalon geçtiğimiz haftalarda yapılan Dağ Bisikleti Maraton Dünya Şampiyonasında Şampiyonluk tutkusu yüzünden kendini aşırı yıpratmış ve geçtiğimiz hafta Mt. Saint Anne/Kanada'da yapılan dünya kupası ayağı ile bu haftaki yarışlara katılamıyor. Mt. Saint Anne 'deki dünya kupası ayağında düşerek yaralanan Sabine Spitz de sakatlığı yüzünden burada yarışmayacak.

       

 

  Bu haber 4106 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015