Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Kasım . 2020  
Uluslarası Aksaray MTB Yarışları Yapıldı

Uluslarası Aksaray MTB Yarışları Yapıldı

Türkiye Şampiyonası Öncesi Son Prova

Uğur Gerger   mtbtr.com © 11.7.2011
2011’de bir hayli hareketli geçen yarış sezonunda uluslararası Aksaray MTB yarışlarını da geride bıraktık. Pazar günü yapılan Uluslararası Aksaray MTB yarışları haftaya yapılacak olan Türkiye şampiyonası için son hazırlık yarışı olduğunu da belirtelim.

Yarışların yapıldığı Güzelyurt ilçesinden bahsetmek gerekirse, daha öncebir Rum şehri olan Güzelyurt tarihi dokusuyla göze çarpıyor. Dar sokakları, her köşede rastlayabileceğiniz taş kiliseleri ve aynı zamanda taşların oymasıyla yapılan barınaklar yörenin kültürel kimliğini oluşturmuş. İlk manastır yaşamının burada başlaması açısından tarihsel bir önem arzediyor. İşte bu tarihi sokaklar arasında geçen Aksaray - Güzelyurt parkurunun sporcular tarafından da en sevilen parkur olduğunu söyleyebiliriz, çünkü inişleri çıkışları bol, teknik seviyesi çok üst düzey bir parkur. Geçen sene yapılan yarışta hiç değişiklik yapılmadan hazırlanan parkur toplam 4,7 km.

Fotoğraf Albümleri

Fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Yarışa gelince; saat 10:00 da başlayan ilk yarışta yarışan sporcular toplam beş kategoride yarıştılar. Daha önce bayan sporcuların az sayıda olmasıyla tek bayan kategorisi açılırken, bu sefer bayan sporcuların sayısı fazla olması dolayısıyla iki kategori daha dahil edildi. Sabah yarışan sporcular yıldız erkekler, yıldız bayanlar, genç bayanlar, master 30+ ve master 40+ kategorisinde yarıştılar. Yıldız erkekler 3 yıldız bayanlar ve genç bayanlar ise 2 tur attılar. Master 40+ kategorisi yarışçıları ise 3 tur attı. Sabahki yarışta en fazla turu atan sporcular ise 4 turla master 30+ kategorisi oldu.

       

Başlangıçtan itibaren yarışı önde götürmeyi başaran, master 30+ sporcusu Oğuz Özçelik geçtiğimiz hafta Karabük parkurunda teknik aksaklıklardan şikayetçiydi. Yarış boyunca birinciliği elden bırakmayan Oğuz, teknik problemlerini halletmesinin kendisini rahatlattığını bu sayede fazla sorun yaşamadan birinciliği elde ettiğini belirtti. Parkurda 4 tur atan Oğuz “ Havanın sıcak olması işi zorlaştırdı, ama teknik aksaklıklarımı halletmem önemli bir avantajdı benim için” dedi.

İkinci olan Gaziantep bisiklet kulübünden İlhan Karabiber ise, parkurun teknik olarak üst düzey olduğunu belirtti. Uzun zamandır derece yapamadığını belirten İlhan, işlerinin yoğunluğu, Gaziantepteki havaların dengesizliğinden dolayı çok fazla antreman yapamadığını belirtti. “ Bizim kendi ilimizde çalıştığımız parkurun, buraya yüzde seksen benzediğini söyleyebilirim, bu yüzden biraz avantajlıydım.” dedi. Gaziantep GSK adına yarışan sporcuların teknik seviyesi yüksek parkurda yarışmış olmalarının performanslarını yükselttiğini söyleyebiliriz.

Yarışta master 30+ kategorisinde üçüncü olan Ankaragücü Salcano sporcusu Bülent Atlas ise, parkurun Türkiye’nin en sert parkuru olduğunu belirtti. Üç senedir dağ bisikleti yarışlarına katıldığını, hep yol bisikleti yarışları yaptığını belirten Atlas, Sırbistan’dan yeni gelmelerinin biraz yorgunluk yarattığını belirtti. “ Parkur hoş bir parkur, bozulmaması önemli, tekniğim çok fazla olmadığı için biraz geride kaldım ama yine de derece yaptığım için mutluyum” Aksaray parkurunun alttan gelen yeni genç sporcular için önemli bir parkur olduğunu belirten Atlas, gençlerin performansının umut verici olduğunu belirterek dağ bisikletinin önünün açık olduğunu gördüğünü söyledi.

Yıldız erkekler kategorisinde birinci olan Abdülsamet Kıv ise parkurda teknik yerlerin çok olduğunu belirtti. “ Bazı noktalarda ek toprak dökmeleri zemini kayganlaştırmış, tutuş konusunda zorlandım ama birinci oldum, mutluyum”

Öğleden sonra yapılan yarışta ise elit erkekler, elit bayanlar, U23 ve genç erkekler kategori sporcuları yarıştılar. Sabah yapılan yarışın aksine havanın biraz daha sıcak olması, yarışçıları epey zorlayacağa benziyordu. İki İranlı, iki de Kıbrıs Rum kesimli sporcunun katıldığı Aksaray yarışında, zirveyi zorlaması beklenen İranlı sporcu Parviz Mardani’nin kaza geçirerek kolunu kırması organizasyonun en talihsiz anıydı.

       

Saat 13:00 de başlayan yarış sonrası Bilal Akgül’ün ilk turda birinciliği ele geçirmesi pek de sürpriz olmadı. Arkasından 10 saniye farkla izleyen Rum sporcu Marias Athanasiadis ise Bilal’in peşini bırakmayacağını gösteriyordu. Arkadan gelen Abdülkadir Kelleci, İshak Ünal, diğer Rum sporcu Vasilis Adamou ve İranlı sporcu Sına Solouksara zirve mücadelesinin epey hareketli geçeceğini işaret ediyordu.

Toplam 6 tur atan elit erkek ve U23 sporcularında Bilal Akgül yarışı 4 tur boyunca önde götürmeyi başardı, fakat son iki tura girildiğinde arkasından gelen Marios Athanasiadis’e geçildi. Son tura girildiğinde Rum sporcunun yüksek temposuna cevap vermek için zorlayan Bilal birinciliği elde edemedi.

       

Yarışı ikinci bitiren Bilal Akgül, yarışın kendisi için kötü geçtiğini söyledi. “ İki gün önce bir kaza atlattım, zaten hasta olduğum için ağrı kesici ile ayakta duruyordum.” Birinciliği kaptırınca ikincilik için çok fazla zorlamadığını belirten Akgül, Türkiye şampiyonasına daha iyi hazırlanması gerektiğini belirtti.

Yarışta birinci gelen Marios Athanasiadis ise yarışın çok teknik olduğunu ve zor geçtiğini söyledi. “ Türkiye’de sene içerisinde çok yarış yapılıyor ve çok güzel parkurlar var, bu güzel ülkede birinci olduğum için mutluyum” Çıkışlarda daha güçlü olduğunu belirten Marios, bunun kendisi için avantaj olduğunu ve Bilal’i bu sayede geçtiğini söyledi.

Yarışta üçüncü sırayı elde eden Vasilis Adamou ise yarışın güzel geçtiğini söyledi. Vasilis “ Zor inişler vardı, teknik düzeyi yüksek olduğundan hayli zorlandım” dedi. Yarış başlarında gerilerde olan Adamou tur geçtikçe sıralamasını yükselttiğini belirtti.

       

Toplam 6 tur atan U23 kategorilerinde birinci olan İshak Ünal, yarışın güce dayalı olduğunu ve zor geçtiğini söyledi. Merdiven inişlerinin vücudu oldukça yorduğunu belirten İshak, inişlerde tekniğinin düşük olmasına rağmen birinci geldiği için mutlu olduğunu belirtti. “ U23 olarak rakiplerim güçlü değil ama, elitlerde rakiplerim oldukça güçlü o yüzden fark epey açıktı”

       

U23 kategorisinde ikinci olan Hamza Kansız ise yarışın beklediğinden iyi geçtiğini söyledi. Sırbistan dönüşü sadece bir gün bisiklete bindiğini belirten Hamza, diğer günlerde koşu antremanı yaptığını söyledi. “ Bütün quadricepslerim yarıştan önce ağrıyordu, ama iyi bir yarış çıkarttığım için mutluyum”

U23 üçüncüsü, Bayram Eroğlu, yarışın ilk turunun çok iyi geçtiğini söyledi. Düşme problemi yaşadığından dolayı iki dakika kadar kaybettiğini belirten Eroğlu onbeşinciliğe kadar gerilediğini belirten Eroğlu üçüncü tura kadar toparlayamadığını belirtti. Son üç turun kendisi için iyi geçtiğini söyleyen Eroğlu, Hamza’yı yakalayabilirdim ama yorulduğumdan dolayı önüne geçemedim, iyi bir yarıştı benim için”

Toplam 4 tur atan elit bayan kategorisinde birinci Esra Kürkçü, havanın sıcak olmasının bunaltıcı olduğunu söyledi. “Sıcak olduğundan çok yüksek tempo yapmadım, çünkü geçen sene yüksek tempo, yarışın sonlarına doğru performans düşüklüğüne sebep olmuştu, bu sefer o hatayı yapmadım” Gelecek hafta yapılacak olan Türkiye şampiyonası için kendisini hazır hisseden Esra, formayı elinde tutmak istediğini belirtti.

Elit bayanlarda ikinci olan Semra Yetiş, parkurun zor olduğunu belirtti. “ Sıcak olması beni etkiledi, buranın evleri biraz değişik, gecenin serin olması beni biraz etkiledi. Sanırım ondan dolayı biraz performans düşüklüğü yaşadım.” Haftaya yapılacak Türkiye şampiyonasında formayı almak istediğini belirten Semra yarış öncesi iddialı olduğunu belirtti.

Üçüncü olan Eda Konuk ise, havanın sıcak olmasından dolayı hayli zorlandığını belirtti. Önündeki sporculardan dolayı ufak tefek düşüşler yaşadığını belirten Eda parkurda ilk defa yarıştığını söyledi. Gelecek hafta yapılacak olan şampiyona için iyi bir derece almayı istediğini belirten Eda, yarışa iyi hazırlanacağını ekledi.

4 tur atan genç erkekler kategorisi birincisi Yusuf Çabık, başlangıçtan sonra ilk turda kötü olduğunu ama zamanla açıldığını belirtti. Sırbistan yarışından yeni geldiğin belirten Çabık, yorgun olmasına rağmen birinciliği elde ettiğini söyledi. Haftaya yapılacak olan şampiyonada Türkiye gençler kategorisi şampiyonu ünvanını korumaya çalışacağını ifade etti.

       

Genç erkekler ikincisi Agit Salman, ilk turda çok kötü olduğunu, dördüncülüğe kadar gerilediğini, vücudunun zamanla açıldığını belirtti. “ Belki bir tur daha olsaydı birinciliği alabilirdim, tekniğimin iyi olması inişlerde avantaj sağladı, ama en fazla ikinciliğe kadar çıkabildim.” Türkiye şampiyonası için daha iyi hazırlanacağını söyleyen Agit, şampiyon olmayı düşündüğünü söyledi.

Yarışın resmi sonuçları elimize ulaştığında buradan sizlerle paylaşacağız.

 

  Bu haber 5881 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015