Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
04 . Mart . 2021  
Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası Yapıldı

Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası Yapıldı

Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonu Bilal Akgül

Uğur Gerger   mtbtr.com © 18.7.2011

Salcano’nun katkılarıyla düzenlenen Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası pazar günü yapıldı. Sıcak ve yakıcı güneş altında geçen yarışta toplam 187 sporcu yarıştı. Katılımın bir hayli yüksek olduğu yarışta favori sporcular Türkiye formasını kaptırmamak, en büyük rakipleri ise formayı bir sene üzerinde taşımaya hak kazanmak için yarıştılar.

Fotoğraf Albümleri

10:00 Yarışı

13:00 Yarışı

Kürsü Fotoğrafları

Geçtiğimiz ay Salcano sponsorluğunda düzenlenen playcard dağ bisikleti yarışlarındaki parkurun çok beğenilmesiyle, Arnavutköy parkurunda yapılmasına karar verilen yarış öncesi parkurda ufak değişikliklere gidilmişti. Teknik inişlerin ve çıkışların tırpanlandığı parkurda yarışan sporcular parkurun biraz daha kolaylaştırıldığını ifade ettiler.

       

İlk etabı saat 13:00’da düzenlenen yarışta 32 master sporcusu, 30 yıldız erkekler kategori sporcusu, 6 yıldız bayanlar sporcusu yarıştılar. Master 30+ yarışçılarının 5 tur attığı yarışta diğer kategori sporcuları 4 ve 2 tur attılar.

Nevzat Kıral, Muammer Yıldız ve Oğuz Özçelik arasında geçmesi beklenen master 30+ kategorisi zirve mücadelesinde beklendiği gibi bir yarış gerçekleşti. İlk iki turda Muammer ve Nevzat peşpeşe birbirini takip ederek zirveyi zorladılar.

Birinci olan Brisaspor’dan Nevzat Kıral, parkurun çok teknik olmadığını, daha fazla güce dayalı olduğunu söyledi. “Normalde dağ bisikleti değil, yol yarışçısıyım, parkurun teknik seviyesinin düşüklüğü, yokuşların bolluğu benim için iyi oldu. Teknik olsaydı işim çok daha zor olabilirdi.”

İkinci olan Muammer Yıldız ilk başta araziye hızlı bir şekilde girdiğini, ilk turlarda Nevzat ile beraber gittiğini söyledi. 4. turda teknik inişte hızlı bir şekilde inerek zincirinin döndüğünü söyleyen Yıldız bu sebeple bir dakika kadar kaybettiğini söyledi. İlk başta iyi gittiğini söyleyen Yıldız zaman kaybedince son anlarda Oğuz’un da kendine yetişmesi ile son iki turun resmen savaş içinde geçtiğini söyledi. Her turda 600 ml sıvı tükettiğini belirten Muammer sıvı ve elektrolit kaybının yarış esnasında çok belirleyici olduğunu belirtti. “Belki bir iki tur daha olsa sıralama çok farklı olabilirdi, son anlarda arayı kapatıyorduk ama zaman yetmedi.”

Üçüncü olan Rize Gençlik Spor yarışçısı Oğuz ise, yarışın sorunsuz geçmesinden memnun olduğunu ifade etti. Öndeki rakiplerinin teknik sorun yaşaması dolayısıyla farkı sonlara doğru kapattığını belirtti. “Son turda tempoyu artırmıştım, belki bir tur daha olsa daha iyi bir derece edebilirdim, parkurun biraz düz olması aslında Nevzat Kıral’ın işine yaradı.”

Yıldız gençlerde birinci olan Ankaragücü-Salcano takımının Abdülsamet Kıv ise, yarışın geçen parkura göre daha güzel olduğunu söyledi. “Hava sıcak ve bunaltıcıydı ama, parkurun değiştirilmesi işimi kolaylaştırdı”

Dağ bisikletinin ikinci etap yarışları ise saat 16:00’da başladı. Elit erkekler, elit bayanlar, u23 erkek, genç erkekler kategorisinde yapılan yarışlarda elite erkek ve u23 sporcuları toplam 6 tur attılar. Diğer iki kategori sporcuları ise toplam 5 tur attılar. Elit bayanlar ise 4 tur ile yarışı tamamladılar.

       

Yarış öncesi geçtiğimiz hafta oldukça iddialı konuşan sporcular formayı kapmak için kıyasıya mücadele vereceklerini işaret ediyorlardı.

Aynı zamanda Trt-spor’dan da naklen yayınlanan ikinci etap yarışında, geçtiğimiz hafta performansı düşen Bilal Akgül, yarışa oldukça hızlı başladı. Rakipsiz bir şekilde parkuru turlayan Bilal birinci gelip formayı koruyacağının işaretini verdi. Arkasından gelen Abdülkadir Kelleci, Gökhan Uzuntaş ise ikinci ve üçüncü sırayı korudular.

       

Türkiye şampiyonu olan Bilal Akgül, kendisi açısından rahat bir yarış geçirdiğini belirtti. İlk turda arayı açtıktan sonra çok da fazla zorlamadığını, bir aksilik çıkmaması için kontrollü gittiğini ifade etti. “Beklediğim bir dereceydi, sorun çıkmadığı için mutluyum”

       

İkinci olan Brisaspor’dan Abdülkadir Kelleci havanın sıcak olmasının bunaltıcı olduğunu söyledi. Beklediği dereceyi elde ettiği için mutlu olduğunu belirten Kelleci, Bilal Akgül ile arasında rekabet olup olmadığı konusunda, rekabetin olduğunu ama Bilal’in birinci olmasından dolayı çok üzülmediğini, sonuçta takım arkadaşı olduğunu belirtti. “ Ürgüpte geçirdiğim kaza beni antremanlarda biraz etkiledi, hedefim birinci olmak ama daha sonra, en büyük hedefim ise olimpiyatlar.”

       

Üçüncü olan Bursa Nilüfer Belediye spordan Gökhan Uzuntaş ise, ilk iki tur üçüncü sırada gittiğini, üçüncü turda kendisini daha iyi hissedince yüklenip ikinciliğe geçtiğini belirtti. “ Normalde, benim işim bu değil, hobi olarak yapıyorum ama rakibim Abdülkadir’in antreman düzeyi benimkinden çok daha iyi olduğu için beni geçeceğini biliyordum, arkamdaki rakiplerle arayı açtım, üçüncülük benim beklediğim bir sonuçtu, bir aksilik yaşamadan dereceye girdiğim için mutluyum.”

       

U23 kategorisinde her yarışta olduğu gibi bu yarışta da birinci olan İshak Ünal, havanın sıcak olduğundan bunaltıcı bir yarış geçirdiğini belirtti. Formayı korumayı başararak birinci olan İshak “ Rakibimin olmaması kolay bir yarış geçirmeme sebep oldu” diye ifade etti.

U23te ikinci olan Bayram Eroğlu, başlangıçta geride start almalarından dolayı çıkışta kötü performans gösteren elite arkadaşlarından dolayı gerilerde kaldıklarını belirtti. Otuz saniye kadar geride kaldığını ifade eden Eroğlu, İshak ile turlarının aynı olduğunu ama ilk andaki farkı kapatamadığını söyledi.

       

U23te üçüncü olan Rize Gençlik spor’dan Hamza Kansız, bisiklete binmeye hiç vakti olmadığı için, yarış öncesi çok da fazla umutlu olmadığını belirtti. Spor akademisine hazırlandığı için haftada ancak iki gün antreman yapabildiğini belirten Kansız, daha önce hiç bir yarışta bu kadar zorlamadığını belirtti. “ Yapabileceğimin en iyisini yaptım, bu performansı bir daha sergileyemem, çok iyi bir performans gösterdiğimi düşünüyorum.”

Genç erkekler kategorisinde birinci olan Yusuf Çabık, bütün sezondur beklediği yarışta birinci olduğu için çok mutlu olduğunu belirtti. “Parkurun tek bir yeri çok teknikti, ilk turlarda zorlandım, onun haricinde çok da fazla zorlanmadım, yarıştan önce çok stresliydim, son turlarda arayı açıp birinci geldim, formayı tekrar kaptığım için çok sevinçliyim.”

Genç erkeklerde ikinci olan Agit Salman, şampiyonluk formasını kaptırmaktan dolayı üzgün olduğunu belirtti. 2010 yarışlarında daha iyiydim, antremanlarım da iyi geçiyordu, iki gün önce iyi antreman yaptım ama olmayınca olmuyor. İkincilik çok kötü bir derece değil ama, birinci olmak istiyordum”

Genç erkeklerde üçüncü olan İsmail İssi, ikincilik ya da üçüncülüğü beklediğini belirtti. Yarış öncesinde iki gün parkurda çalışmanın vermiş olduğu avantajı kullandığını söyleyen İssi, nerede ne yapıcağını çok iyi bildiğinden derece almaya çalıştığını ifade etti. “Kürsüye çıktığım için çok mutluyum”

Türkiye şampiyonu formasını koruyan elit bayanlar sporcusu Esra Kürkçü, bütün bir yıl bu yarış için mücadele ettiklerini belirtti. “Tur sayısının dört tura düşmesi benim için avantaj oldu, sıcak bir yarış oldu, teknik aksaklıktan dolayı sürekli küçük aynayı kullanarak gittim, beklediğim performansı gösterdiğim için mutluyum. Artık hedefim olimpiyatlara katılacak dereceyi elde edebilmek.”

Elit bayanlarda ikinci olan Semra Yetiş, birinci olmak için çok uğraştığını ama formayı kapamadığını belirtti. “Uğraştım ama bazen herşey mükemmel olmuyor, daha fazla çalışmam gerektiğini anladım, ufak tefek teknik sorunlar yaşadım, yokuşlarda tam tempo yapabileceğim yokuşlardı ama ayağım çok fazla dönmedi, ikincilik de güzel bir derece benim için.”

Yarışta elit bayanlar kategorisinde üçüncü olan Eda Konuk, yarış öncesi ikinci olmak için zorladığını ama teknik aksaklıklardan dolayı zaman kaybettiğini belirtti. “ 2. turda tekerimin inmesiyle, feedzone’a kadar elimde geldim, orada tamir ettim, üçüncülük beklediğim bir dereceydi”

Yarış sonrasında en yüksek dereceleri yapan 4 takıma bir de takım kupaları verildi. Dördüncülük ve üçüncülük kupasını Atilla Bisiklet takımı ile Alanya Doğa Sporları Bisiklet kulübü kazandı. Türkiye’nin dağ bisikleti sporunda en disiplinli takımları olma yolunda ilerleyen Ankaragücü-Salcano ikinci, Brisaspor ise birincilik kupasını kazandı.

Yarışın resmi sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

  Bu haber 5436 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015