Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Kasım . 2020  
Kona’dan Göz Alıcı Bisikletler

Kona’dan Göz Alıcı Bisikletler

Kona 2012 Piyasaya Çıkıyor

Uğur Gerger   mtbtr.com © 19.7.2011

Kona 2012 modelleri piyasaya çıkmaya hazır. Her türlü sürüş tipi için tasarlanan bisikletlerde yeni özellikler göze çarpıyor. Kona biisikletlerinde 29” tekerlek boyutuna verilen önem de dikkat çekenler arasında. Öne çıkan bisikletlere kısa bir göz atalım.

Honzo

Honzo modelinde bir önceki Steely modelinden esinlendiklerini belirten Chris Mandell, her türlü araziye uygun bir model tasarlamak istediklerini ifade ediyor. Honzo’da göze çarpan en önemli detay, bisikletin basitliği ve bununla beraber tüm şartlarda uygun bir sürüş sağlaması.

       

       

Bisiklette ideal geometriyi yakalayabilmek için bazı özelliklerden taviz verilmiş. Bunlardan birisi çeki borusunun kısaltılmış olması. Toplam 415 mm’lik çeki borusu daha stabil bir sürüş sağlıyor. Geniş kenarlı jantlarla birlikte 2.4 inç kalınlığındaki tekerler, çamurda daha rahat bir sürüş sağlıyor, aynı zamanda çeki borusunun yoğun çamurda sürüşü aksatmamasına da önem verilmiş.

Kadro geometrisinin özelleştirilmesi ön attırıcı için pek de boş alan bırakmamış. Özel tasarlanan bisiklette aynakol, 1X9 vites ve 12-36t kaset ile geliyor. Bir diğer önemli nokta ise, 68° lik alın borusu açısı. Bu sayede tırmanılabilir yokuşlarda bisiklet üzerinde ağırlık merkezinizi daha rahat kontrol edebiliyorsunuz.

Klasik çelik alaşımlı bisiklet hissini vermek isteyen Honzo modelinde, konikleştirilmiş alın borusu, özel tasarlanmış sele borusu özellikleri gibi ek özellikler mevcut. Komponentlere baktığımızda ise Revelation RL Dual Air 29 maşa kullanılmış. Honzo modeli yurtdışında Kona bisiklet mağazalarında Ekim ayından itibaren satışa çıkması bekleniyor.

Satori

Budist geleneklerinde yer alan, ani farkındalık, kişisel aydınlanma ve nirvanaya ulaşmak için ilk adım anlamına gelen Satori, her türlü dağ koşulları için çeviklik, hafiflik ve hız sunuyor. Biraz daha agresif şartlar için üretilen Satori 130 mm, 29 inç tekerlekler ön plana çıkarılarak tasarlanmış. Üreticiler bisikleti sanki tekerleklerin kolları olarak tasarladıklarını söylüyorlar. Bisikletin dizayn sürecinde, uzun sürüşlerde teknik zeminlerde ve patika yollarda enerjiyi maksimum kullanmak önemsenmiş.

       

       

Satori’de öne çıkan en önemli husus, 4-bar suspensiyonu, şoklara karşı ayarlanabilir olarak tasarlanması. Walking Beam eklem noktası yerine, biraz daha agresif şartlar için SwingLink dizaynı kullanılan Satori’de, çeki borusu kısa tutularak, teknik düzeyi yüksek pistlerde atiklik ve çeviklik sağlanmış.

Hafif ve sağlam olması amacıyla 6061 alüminyum alaşımdan üretilerek imal edilen bisiklette maşa olarak Rock Shox Revelation 29 RLT mevcut. Arka amortisörde ise rampalarda konforlu sürüş için ekstra hacime sahip Fox Float RP2 XV tercih edilmiş.

Satori, Easton Vice 29 jant seti ve Maxxis Ardent lastikler ile geliyor. Ön 2,4, arka ise 2,25 inç. Vites sistemi ise Sram X7/X9. Resimde görülen prototipin ağırlığı ise 12,4 kg. 2012 üretim serisinin 13 kg civarında olucağını belirtelim. Satori bu sonbahardan itibaren satışa çıkıyor.

Operator

Kona Operator, bir iniş bisikleti. Üreticiler iniş tutkunları için bağımlılık yaratabilecek bir bisiklet yaptıklarını söylüyorlar. Walking Beam 4-bar süspansiyon sistemi ile gelen bisiklette, dizaynı sayesinde konforlu bir sürüş sağlanırken, uzun ömürlü ve büyük ölçekli mil sayesinde bisiklet üzerinde daha dengeli bir sürüş elde ediliyor. Kısaca açıklamak gerekirse, derin ve kıvrak arka süspansiyon sistemi sayesinde uzun ve daha keyifli bir sürüş yapabilirsiniz. Çeki borusunun biraz daha çabukluk sağlaması için kısa tutulduğunu da belirtelim.

       

Operator modelinde kullanılan bileşenler ise şu şekilde: Maşada, Rock Shox Boxxer Race. Fren sistemi ise, Avid Code R. Arka süspansiyonda ise Fox Van RC rear shock kullanılmış. Vites sisteminde ise SRAM tercih edilmiş.

King Kahuna

29 inç bisikletlerde kadro alaşımında karbonfiber tercih edilen model ise King Kahuna. Üst model olarak tasarlanan bisiklette üreticiler, yarış modellerinde yedi senelik tüm birikimlerini kullanarak bu modeli ürettiklerini söylüyor. Biraz sert ve çabuk bir bisiklet olan King Kahunada kısa çeki borusu, düşük orta göbek mevcut. Yarış için üretilen Kahuna’da bileşenler de yarışçılara göre tercih edilmiş.

       

Maşada tercih RockShox Reba RL 29. Fren sisteminde ise Avid Elixir 5 kullanılmış. Jant setleri Easton XC 29. Vites sisteminde ise SRAM X9 bulunuyor.

Kaynak:KONA

 

  Bu haber 9131 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015