Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
03 . Aralık . 2020  
Isparta Uluslararası MTB Kupası Yapıldı

Isparta Uluslararası MTB Kupası Yapıldı

Isparta MTB Kupası

Uğur Gerger   mtbtr.com © 31.7.2011
Uluslararası Isparta MTB kupası dağ bisikleti yarışları bugün yapıldı. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Isparta yarışlarına katılım bir hayli fazlaydı. Sıcak ve kuru bir havada geçen yarışta parkurun sporcular için çok da fazla teknik barındırmadığını söyleyebiliriz. Kondüsyon ve gücün ön plana çıktığı yarışta iyi antreman yapan sporcuların ön sıralara çıkması bekleniyordu. Sonuçta da öyle oldu.

Toplam 4100 m’lik parkurda tur sayıları 3 – 6 arasında değişti. Başlangıçtan itibaren kısa bir çıkış ile irtifa kazanan sporcular akabinde Akdenizin çam ormanlarının içinden geçerek inişe geçtiler, daha sonra parkurun en uzun çıkışını barındıran bölümüne gelen sporcular zirve yaparak oldukça tehlikeli inişlerden geçerek bitiş noktasına ulaştılar.

Fotoğraf Albümleri

10:00 Yarışı

13:00 Yarışı

Kürsü Fotoğrafları

Sabah saat 10:00 da başlayan yarışa 14 master ve 28 yıldız erkekler sporcusu katıldı. Parkurun biraz daha teknik düzeyinin az olması dolayısıyla master 30+ kategorisinde Nevzat Kıral’ın önde götürmesi sürpriz sayılmazdı. Nitekim öyle de oldu. Çıkışı ve inişi bol olan parkurda Kıral yarış başlarında birinci sırayı elde ederek yerini korumayı başardı. Arkasından gelen Oğuz Özçelik ise ilk turda Nevzat’a yetişmeye çalışsa da başarılı olamadı. Ankaragücü – Salcano takımından yarışa katılan Turgay Germen ise yarış boyunca üçüncülüğünü koruyarak kürsüye çıkmaya hak kazandı.

Yarışı birinci bitiren Nevzat Kıral, parkurun kendisi için önemli bir avantaj yarattığını söyledi. Geçtiğimiz sene de bu parkurda birinci olduğunu belirten Nevzat, yokuş ağırlıklı olmasının kendisini rahatlattığını, teknik düzeyi düşük inişlerde ise yavaşça inerek birinci geldiğini belirtti.

Master 30+ kategorisinde ikinci olan Rizespordan Oğuz Özçelik, Nevzatı iyi bir şekilde takip ettiğini, ortalarda Nevzat’ın arayı açması dolayısıyla ikinciliği korumayı düşündüğünü söyledi. “ Geçtiğimiz sene de aynı şekilde bitmişti, bu sene de bu yarışta kürsü sıralamasını değiştirmeyerek gelenek haline getirdik”

Yarışı yıldız erkekler kategorisinde birinci bitiren Atilla Bisiklet takımından Yunus Emre Yılmaz parkurun zevkli geçtiğini, birinci olduğu için mutlu olduğunu söyledi. Düzenli antreman yapmasının kendisi için faydalı olduğunu, bu avantajı yarışlarda kullandığını belirten Emre “Birinci olduğum için mutluyum” dedi.

Öğleden sonra 13:00’te yapılan yarışta ise 26 elit erkek ve u23, 5 elit bayan, 14 genç erkekler kategorisi sporcusu yarıştı. Elit erkek ve u23 yarışçılarının 6 tur attığı parkurda diğer sporcular 5 tur attılar. Yarışın uluslararası olması sebebiyle iki yunan bir de iranlı sporcunun yarışa katıldığını ekleyelim.

Kendisi gibi bir olimpiyat sporcusu ile yarışan Bilal Akgül’ün oldukça çekişmeli bir yarış çıkaracağı konuşuluyordu. İlk turlarda Yunanlı Periklis Ilıas ile sürekli peşpeşe giden Bilal, son turlara doğru gerilemeye başlayınca Yunan sporcu arayı açarak bitişe önde girmeyi başardı. Arkasından gelen Bilal Akgül ise bir aksilik yaşamadan ikinci sırayı elde etti. Üçüncülük derecesini ise yine Yunanlı sporcu Dimitrios Antoniadis aldı.

Elit erkekler kategorisinde birinci olan Yunanlı sporcu Periklis Ilıas, yarışın kendisi için iyi geçtiğini havanın sıcak olmasının önemli bir etken olduğunu belirtti. Parkurun teknik seviyesinin çok fazla olmadığını belirten Ilıas “ Havanın sıcak olması herkes için geçerli bir durum, bu yüzden benim için çok da belirleyici değildi. Birinci olmak benim için burada iyi bir sonuç” dedi.

       

Yarışı ön sırada götüren, sonlara doğru gerileyerek ikinci sırayı elde eden Bilal Akgül ise, tempoyu ilk turlarda kendisinin belirlediğini, yarışın kendisi için çok zor geçtiğini belirtti. “İlk turda üçüncü sıradaki Yunanlı sporcuyu geçmek için tempoyu artırdım, sonra da İshak’ı arkada görünce onun temposunu artırmak için yavaşladım, akabinde üçüncü sıradaki yabancı sporcu da atağa geçince ikinciliği korumaya çalıştığını belirten Bilal oldukça zorlandığını söyledi.

U23 kategorisinde diğer yarışlarda olduğu gibi yine birinci olan İshak Ünal, yarışın sıcak ve zorlayıcı olduğunu belirtti. “Türkiye şampiyonasında kötüydüm, yarıştan iki gün önce midemi zehirlemiştim, psikolojik olarak yıkılmıştım, burda da kendimi çok iyi bulmadığımı söylemek istiyorum” Mental olarak kendini iyi hissetmediğinde bunun yarışlara çok etki ettiğini belirten İshak, yavaş yavaş kendini toparladığını belirtti.

 Bilal Akgül
        Bilal Akgül

U23’te ikinci olan Hamza Kansız parkurun kendisi açısından çok hoş olmadığını belirtti. Hızlı inişler ve yavaş çıkışların bolca bulunduğu için çok da zevk almadığını belirten Hamza, iyi bir dinlenme süreci geçirdiği için biraz daha iyi performans gösterdiğini söyledi. “ Bu kadar çabuk toparlayacağımı ve iyi bir derece yapacağımı tahmin etmiyordum, ikinci olduğum için mutluyum.” Son turda tur bindirdiği sporcuları geçerken düştüğünü belirten Hamza, bu sebeple yarışı biraz daha geç bitirdiğini belirtti.

Genç erkekler kategorisinde birinci olan Rizespor GSK’dan Ömer Faruk Kansız, yarışın kendisi açısından pek iyi olmadığını, yokuşlarla dolu olduğunu belirtti. Geçtiğimiz Türkiye şampiyonasında dördüncü olduğunu ama bu sefer okulun tatil döneminde olması sebebiyle iyi antreman yaparak daha yüksek performans gösterdiğini belirten Kansız, bisikletinin kadrosunu değiştirmesinin de kendisi açısından önemli bir avantaj olduğunu belirtti.

Türkiye şampiyonasında üçüncü olan Bursa Nilüfer Belediyespor’dan İsmail İssi bu yarışta ikinci olmayı başardı. İlk başlarda toplu başlangıç olmasından dolayı sıkışıklığa yakalandığını ve düştüğünü belirtti. “ Yarış başlarında beşinci sıraya kadar gerilediğini belirten İsmail, performans artırarak birinci sıraya bile yükseldiğini belirtti.” Birinci olan Ömer ile rekabetin kendisini çok zorladığını bu yüzden ikinciliği korumak yoluna gittiğini belirten İsmail iyi bir derece yaptığı için mutlu olduğunu belirtti.

 Hamza Kansız
        Hamza Kansız

Geçtiğimiz Türkiye şampiyonasında ikinci olan Agit Salman, bu yarışta da üçüncü dereceyi elde etti. Performansının iyi olduğunu, yarışa iyi hazırlandığını söyledi. Parkurda bir kaç kere düştüğünü bu yüzden teknik aksaklıklar yaşıdığını belirten Agit “ Kendimi çok iyi hissediyordum, iyi başladım, ortalara doğru inişte çakıllı zeminde düşmekten dolayı fren ve vites kollarındaki aksaklıklardan dolayı geride kaldım.”

 Semra Yetiş
        Semra Yetiş

Elit bayanlarda birinci olan Esra Kürkçü, sıcak havada yarışmanın zorlayıcı olduğunu söyledi. “İlk turlarda yavaş gitmeyi düşündüm, başlangıçta hızlı başlayınca hızımı alamadım, farkın açıldığını görünce sonra kontrollü gitmeye başladım.” Bileğinden dolayı sakatlığı bulunduğunu belirten Esra, kontrollü bir şekilde indiğini ifade etti.

İkinci olan Semra Yetiş ise, parkurun güzel ve eğlenceli olduğunu belirtti. “ Eğlenceliydi ama havanın aşırı sıcak olmasının nabzı artırmaya pek elverişli olmadığını bu yüzden kendisini çok zorlamadığını belirtti. “ Sıcaktan dolayı yarışta başağrısı çektim, rölantide gittim, bir ara parkurda durdum ama bırakmak istemedim, yarışı bitirdim.”

Elit bayanlar kategorisinde üçüncü olan Rizespor GSK’dan Merve Pelin Bayram, parkurun kendisi için zevkli olduğunu söyledi. Havanın sıcak olmasının zorlayıcı olduğunu belirten Pelin, ilk turda zincirinin atmasından dolayı dördüncülüğe gerilediğini belirtti. Kendisini çok fazla zorlamayıp rakibinin yorulmasını bekledeğini söyleyen Pelin, son turda rakibini geride bırakarak dereceye girmeye hak kazandı.

       

 

  Bu haber 4983 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015