Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
07 . Mart . 2021  
Yeni Lush, Slash, Session 9.9 ve Rumblefish

Yeni Lush, Slash, Session 9.9 ve Rumblefish

Trek 2012

Halil Ozturk   mtbtr.com © 11.8.2011
2012 model yılı yeniliklerine Trek ile devam edelim. Marka bu yıl ana yenilik olarak Slash, Lush ve Session Carbon modellerini piyasaya sürerken Fuel EX ve Remedy modellerinde de ufak tefek değişiklikler var. Bunların dışında 29” grubunda Gary Fisher destekli ürün yelpâzesinde genişleme mevcut.

Slash

Trek’in tanımıyla “technical trail fully” olan Slash 160mm süspansiyon mesâfesi ile Remedy (150mm) ve Session (200mm) arasındaki boşluğu doldurmak için geliştirilmiş ve bu aralıkta yer alan 180mm’lik Scratch Air ve Coil modellerinin yerine geçecek bir bisiklet. Süspansiyon mesâfesi açısından bakınca Remedy modeline daha yakın görünen Slash geometris nedeniyle (66 derece alın açısı, Remedy 67 derece) daha inişe odaklı, ama iki ayna dişlili donanımı ve 120mm’ye indirilebilen Fox 36 Talas modeli ve Mono Link geometri ayarı ile pedallayarak tırmanmaya da imkân tanıyor. Slash 7 modelinde Talas kullanılmadığını belirtelim bu arada.

Slash
       Slash

Süspansiyonda diğer çift süspansiyonlu Trek modellerinden tanıdığımız DRCV platformu, ABP, Full Floater gibi tasarımlar, E2 alın borusu gibi kadro özelliklerinin yanında şimdilik sadece Trek ve Scott markalarında piyasaya sürülen Rock Shox Reverb Stealth teleskobik sele borusu da dikkat çeken bir ayrıntı.

Session 9.9

Session serisindeki yenilik karbon kadro: Bu yıl Nissan UCI Dünya Kupası’nın Kanada’daki Mont Sainte Anne ayağında Aaron Gwin’e yarış kazandıran bisiklet bu. İki yıllık bir AR-GE sürecinin sonunda markanın InTension adını verdiği yeni bir karbon yapısı ile kadronun zorlanan kısımları (orta mil bölgesi, oturma borusu, arka amortisör sahası) güçlendirilmişler. Bisiklet bu haliyle 16 kilonun altında bir ağırlığa sahip.

Session 9.9
       Session 9.9

MonoLink sayesinde bisikletin geometrisini alın açısı yarım derece, orta milin yerden yüksekliği de 8mm değişecek şekilde ayarlamak mümkün. CaneCreek’in AngleSet çatal yatağı ile 50’den fazla geometri kombinasyonu mümkün.

Bunlara ek olarak Fox Factory Series 40 Fit RC2 Hybrid Air amortisöründen de bahsetmek gerek. Amortisör 203mm süspansiyon mesâfesini çelik bir yay ve bir hava haznesi ile sunuyor, arkada Trek için tasarlanmış Fox DHX RC4 210mm sunuyor. Kadronun içinden geçen kablo aktarımı, arka göbekte 150 yerine 157x12mm’lik mil de dikkat çeken özelliklerden.

Fox Factory Series 40 Fit RC2 Hybrid Air
       Fox Factory Series 40 Fit RC2 Hybrid Air

Lush

Trek’in kadınlar için tasarladığı ve dolayısıyla WSD (Women Specific Design) serisinde yer alan bir model Lush. 120mm süspansiyon mesâfesine sahip bisiklet bir karbon ve üç alüminyum modele sahip olacak. Bisikletin dikkat çeken özelliği üst borunun oldukça alta çekilmiş olması nedeniyle orta mil yüksekliği değişmeden nispeten altta yer alan bir ağırlık merkezi sunması. Bu tasarım haliyle dağda kullanım esnasında güven uyandıran bir karakter olarak geri dönüyor.

Lush
       Lush

Teknolojik olarak Fuel EX serisinde gördüğümüz tasarımlar Lush’da da mevcut (DRCV, ABP Convert, E2 alın borusu, karbon zırhı vb.)

29 İnç Cephesi

Marka bu yıl 29” tekerlekli bisikletlerde 120mm sahasına odaklanmış. b>Rumblefish markanın yeni ve daha ziyâde all-mountain sahasına hitap eden modeli. Nispeten yüksek orta mil, önde ve arkada sokma miller, daha yüksek esnemezlik için FCC göbekler ve amortisörlerde DCRV tasarımı bisikletin göze çarpan ilk özellikleri.

Rumblefish
       Rumblefish

Bunun dışında Superfly serisinde karbon kadrolar da bu yılın yenilikleri.

Superfly
       Superfly

Fuel EX & Remedy

Markanın 120 ve 150mm’lik modelleri de bilhassa süspansiyon sahasında elden geçirilmişler. İki hazneli DCRV tasarımı bu yıldan itibaren sadece arka amortisörlerde değil, ön amortisörlerde de karşımıza çıkıyor. Arka amortisörde üç kademeli karakter ayarı mümkün: Descend / Ride / Climb. Bunlar dışında kadro borularında ufak tefek değişiklikler, 100 gram hafiflemiş çeki boruları, 68 yerine 67 derecelik alın açısı göze çarpan diğer unsurlar.

Fuel EX
       Fuel EX

Remedy
       Remedy

Süspansiyon Programı

Son olarak Trek’in internette süspansiyon ayarı için bir program sunduğunu da belirtelim. “Online Suspension Calculator ” bisikletçinin ağırlığı, bisiklet modeli gibi parametreler ışığında uygun süspansiyon ayarını sunan bir program.

 

  Bu haber 5992 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015