Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Kasım . 2020  
Yeni 29 İnç Modeller ve Overdrive 2

Yeni 29 İnç Modeller ve Overdrive 2

Giant 2012

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 28.8.2011
2012 model yılı yeniliklerine Giant markası devam edelim ve yeni trendler serisini takip eden okuyucularımıza bu yıl Giant’ın yeni bir alın borusu standardı getirdiğini belirtelim. Standart standart üstüne artık neredeyse yani. Markanın Overdrive 2 adını verdiği tasarım gene konik (tapered) bir yapıya sahip, lâkin koninin üstündeki çatal yatağı 1 1/8” yerine 1 ¼” çapına sahip (ki bu ölçüyü eski tüfekler Klein markası ile özdeşleştireceklerdir.) Yol bisikletlerinde de kullanılacak olan tasarımda alttaki çatal yatağı ise 1.5” çapında. Üst kısımda daha geniş çap markanın belirttiğine göre yaklaşık üçte bir oranında daha yüksek esnemezlik sağlayacak. Rock Shox, Fox ve Marzocchi ile beraber geliştirilen ve bu üreticilerin ürünlerinde uygun şaft borusu sunacakları bu yeni tasarımı önümüzdeki model yılında neredeyse bütün Giant’larda (karbon XTC’ler, Reign, Anthem ve Trance serisi ile Faith) göreceğiz.

Contact Switch ve Overdrive 2
       Contact Switch ve Overdrive 2

Bisikletlere gelince. 26” tekerlekli modellerde bir model dışında ufak tefek donanım değişiklikleri (Giant’ın kendi geliştirdiği yükseklik ayarlı sele borusu Contact Switch’in yaygın kullanımı vb.) dışında bir şey göze çarpmazken 29 inç tekerlekli modeller denince Giant oldukça geniş bir ürün yelpâzesi sunacak 2012 model yılında. Gerek çift süspansiyonlu (Anthem), gerekse sabit kadrolu (XTC) alüminyum ve karbon kadrolu yedi model 29” standardının artık sadece Amerika’yla sınırlı bir standart olmadığının bir göstergesi adeta.

Anthem X 29er

Anthem X 29er serisi geçen yıl piyasaya çıkmıştı. Bu yıl seride yer alan bisikletlerin çok yönlü olması ana hedef olarak belirlenmiş. Markanın belirttiğine göre Anthem serisinde mümkün olan en kısa tekerlek izi mesâfesi ile dengeli bir sürüş bir araya getirilmeye çalışılmış. Yeni Anthem X 29er modellerinde yarış ortamlarında da tercih edilen kullanım karakteristiğine ulaşmak ve Wheel-Flop etkisini engellemek (bisikletin gidonunun kendiliğinden ivmelenerek arzu edilen/hedeflenenden daha fazla dönmesi) için bisikletler 71.5 derecelik bir alın borusu açısı ve standart offsete sahip amortisörlerle tasarlanmışlar.

Anthem X 29er 0 ve Anthem X 29er 1
       Anthem X 29er 0 ve Anthem X 29er 1

Bunun yanında yeni Overdrive 2 alın borusu ölçüsü, Maestro 2 arka süspansiyon tasarımı, dörtgen MegaDrive alt ve genişletilmiş üst borular ile PowerCore PressFit orta mil yatağı bisikletlerde dikkate değer diğer özellikler.

XtC 29er

Geçen yıl ürün yelpâzesine dâhil olan sabit kadrolu 29 inç modeli Talon’un yanında XtC serisinde bu yıl marka tarihinin ilk sabit karbon kadrolu 29 inç tekerlekli modeli olan XtC Composite 29er en önemli yenilik. Burada da Anthem serisinde olduğu gibi mümkün olduğunca kısa bir tekerlek izi mesâfesi doğrultusunda asimetrik sağ çeki borusu saysinde arka tekerleğin oturma borusuna mümkün olduğunca yaklaşması ana hedef olarak güdülmüş. 100mm’lik amortisörler, 10 kilonun altından başlayan bir ağırlık, Overdrive 2 alın borusu serideki bisikletlerin diğer ortak özellikleri.

XtC Composite 29er 0 ve XtC Composite 29er 1
       XtC Composite 29er 0 ve XtC Composite 29er 1

Bunlara ek olarak alüminyum kadrolu olarak da 2 model (XtC 0 ve XtC 1) 29 inç tekerlekleri ile model yelpâzesinde yerlerini alacaklar. 11-11.5 kilo arasında değişen ağırlıklar, 100mm süspansiyon mesâfesi ile 15mm sokma mil seçenekleri alüminyum 29” modellerinin belli başlı özellikleri arasında.

XtC 29er 0 ve XtC 29er 1
       XtC 29er 0 ve XtC 29er 1

Reign SX

Bu yıl 26” tekerlekli bisikletler arasındaki tek kayda değer model yeniliği şimdiye kadarki haliyle Reign serisi ile Faith serisinin arasındaki boşluğu dolduracak olan Reign SX modeli. 170mm süspansiyon mesâfesine sahip olan bisiklet Reign X modeli temelinde geliştirilmiş, yalnız daha ziyade SlopeStyle kullanıcıları hedef alınarak tek ayna dişlisi gibi kullanım sahasına özgü bir donanıma sahip.

Reign 0
       Reign 0

Reign SX
       Reign SX

Faith 0
       Faith 0

 

  Bu haber 5096 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015