Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Aralık . 2020  
Eurobike'ın Ardından

Eurobike'ın Ardından

Eurobike 2011

Halil Ozturk   mtbtr.com © 11.9.2011
Son 20 yıldır organize edilen ve MTBTR ekibi olarak bizim de sizler için 6 yıldır yakından takip ettiğimiz EuroBike fuarı31 Ağustos – 3 Eylül tarihleri arasında, Almanya’nın Friedrichshafen kentinde yapıldı. Tabii ki biz de her zaman olduğu gibi sizler için oradaydık. Bisiklet teknolojisindeki gelişmeleri yakından takip ettik, yüzlerce fotoğraf çektik. Ancak bu yıl konseptimizi bir miktar değiştirme kararı aldık. Öyle ki, önceki senelerde ürün ürün yayınladığımız fotoğraflarımız ve makalelerimiz bu yıl biraz daha “EuroBike” konseptini anlatır nitelikte olacak. Yeni ürünlerle ilgili haberleri de tabi ki ayrıca girmeyi ihmal etmeyeceğiz.

Öncelikle rakamlardan başlayalım. Bu yıl EuroBike’ta açılan stant sayısı daha önce hiç olmadığı kadar yüksek. Tam 45 ülkeden 1180 katılımcı bu yıl EuroBike’ta kullanıcılarını yeniliklerinden haberdar etmek için yerini aldı. Türk firmalarından Salcano ve Geotech de ülkemizi temsil eden iki yerli firma oldu.

7 yıldır yapılan ve bu yıl da fuardan bir gün evvel gerçekleştirilen DemoDay ise basın mensupları ve sektördeki isimlere yeni bisiklet ve donanımları test etmeleri açısından bir fırsat sundu. Yine bu yıl ilk defa bir Türk firması Salcano DemoDay’de stand açarak Nirvana XX ve Turkish Champion modellerini yabancı basının ve sektördeki diğer firmaların test etmesi için hazır bulundurdu. Burada hemen şunu belirtelim, Salcano yetkilileri DemoDay’den memnun kalmış olacaklar ki, önümüzdeki yıl çok daha etkin, daha bir bayram havasında stand açmak için şimdiden kolları sıvamışlar, biz de sabırsızlıkla bekliyoruz.

Biraz detaylardan bahsedecek olursak, “fuarda bisiklet adına yok yoktu” desek yerinde olur. Aksesuardan giyime, güvenlikten konsept bisikletlere ve hatta bisiklet üreticileri için ağır sanayi makinelerine kadar bisikletle bir şekilde bağlantısı olan her türlü ürünü görmek mümkündü.

Fotoğraf Albümü

Eurobike 2011 fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

EuroBike DemoDay

EuroBike fuarında, başta elektrik motorlu bisikletler olmak üzere, çoğu üretici fuar süresince de ziyaretçilere bisikletlerini deneme fırsatı sundu. Ancak fuarın başlamasından bir gün evvel sadece basın mensuplarına yönelik bir organizasyon her yıl olduğu gibi bu yıl da fuar alanına 40 KM uzaklıkta bir kasabada yapıldı. Otobüslerle götürüldüğümüz alanda, adete bir festival havasında istediğimiz bisikleti ve ürünü deneme fırsatı bulduk. Biz de Ghost HTX 29” Actinum 9000, Salcano Nirvana XX modelleri ile Acros’un hidrolik vites sistemi A-Ge’yi sizler için denedik.

Deneme Sürüşü Ghost HTX 29” Actinum 9000

DemoDay’de standında en çok 29” model bulunduran markalardan birisi de Ghost’tu. Buna rağmen hemen her stantta 29” modeller için yaklaşık 20-30 dk’lık bekleme sırası oluştu. Bu da bizim EuroBike öncesi 2012 trendleri yazı dizimizde bahsettiğimiz 29” akımında ön görülerimizin doğruluğuna işaret ediyor. Ghost, 29” tekerleklerin küçük kadrolarda getirdiği açık tekerlek izi sorunsalını çözebilmek için kadroya direk bağlı ön vites –ki yine 2012 trendleri yazı dizimizde detaylarını bulabilirsiniz, ve eğik sele borusu kullanmış, arka tekerleği olabildiğince aynakola yaklaştırmaya çalışmış. Tipik bir 29” karakteristiği bu bisiklette de kendini gösteriyor ve oturma açımız oldukça dik, sanki şehir bisikletiymiş gibi bir izlenim uyandırıyor. Ancak araziye girdiğimizde tırmanışlarda ve inişlerde bisikletin engel aşma yeteneği (küçük kadrolarda çirkin görünmesine rağmen) akıllarda “Acaba ben de mi 29”e geçsem?” soru işaretini uyandırıyor. Tabi girdiğimiz ilk keskin virajda HTX kendisini dışa atmaya meğilli olduğunu göstererek terazinin kollarını dengeliyor. Sonuç olarak, en azından ufak kadro kullanan kullancılar için 29” tekerleklerin getirileri ve götürüleri karşılaştırılarak iyi bir tercih yapmalarını öneriyoruz.

       

Deneme Sürüşü Salcano Nirvana XX

Salcano, belki de DemoDay’de en az sayıda bisiklete sahip olan üreticiydi ancak hem Nirvana XX hem de Turkish Champion modelleri XX donanımlarıyla göz dolduruyordu. Bizim test ettiğimiz Nirvana XX de Sram XX fren ve vites sistemi, Rock Shox SID XX maşa Monarch arka amortisör ile donatılmış, jant seti de Mavic SLR tercih edilmişti. Karbon kadrosunun da yardımıyla bisikletin oldukça hafif olduğunu söylemekte yarar var. Hem amortisör, hem de arka şok gidondan kilitlenebiliyor. Araziye girdiğinizde, özellikle tırmanırken hafifliği sayesinde de altınızdaki bisikletin bir tam amortisörlü bisiklet olduğunu unutuyorsunuz. İnişlerde ise Nirvana XX oldukça iyi tepkiler veriyor. Bu kadar yüksek seviyede bir bisiklet için ilk denemede Salcano’nun iyi iş çıkardığını söylersek yanılmış olmayız. Bizim test ettiğimiz donanım ile (100 mm boğaz, Ritchey WCS geriye yatık sele borusu), bisikletin geometrisi XC-Agressif XC bisikletinden çok biraz daha XC-Maraton geometrisine yaklaşmış. Daha agresif biniş veya daha kıvrak bir Nirvana isteyen kullanıcıların daha kısa boğaz ve düz bir sele borusu modifikasyonu ile daha iyi sonuç alacağını düşünüyoruz.

       

Deneme Sürüşü Acros A-Ge

Acros’un vites sistemine getirdiği yeni soluk olan A-Ge, dünyanın ilk seri üretim hidrolik vites sistemi. Sistem ile ilgili daha evvel gerek MTBTR portalda, gerekse MTBTR Forum’da haberler girmiştik. Test fırsatını ise ilk defa yakaladık. Vites kollarının tek koldan ibaret olduğunu ve hidrolik sistemin avantajıyla üstten bastığımızda vitesin büyüdüğünü, alttan bastığımızda ile az miktarda bükülen kolun farklı pistonları hareket ettirerek vitesi küçülttüğünü gördük. Tabii ki bu sayede gerek vites büyütürken, gerek vites küçültürken üçerli adımlarda çok hızlı vites değiştirebildiğimizi gördük. Sistemin tek eksi yanı, şu anda 9’lu olarak üretiliyor olması.

       

EuroBike Günlüğü

Fuarın ilk iki günü sadece sektörde bulunan firmalar ile basın mensuplarına açıktı. Ancak buna rağmen doluluk oranı çok fazlaydı. Trek, Scott, Giant, Cannondale, GT, Specialized, Cube gibi sektörün önde gelen büyük firmaları fuar alanının büyük çoğunluğunu kaplamıştı. Sergiledikleri ürünler arasında, bisikletler bir yana, yarıdan kesilmiş kadrolar ve kadro parçaları ile Kona’nın kurduğu kızılderili çadırı gibi hoş detaylar fuara hareketlilik katmıştı.

       

Fuar alanında 3 ayrı bölüm özellikle dikkat çekiyordu; İtalya, Tayvan ve Çin çadırları. Bu ülkeler kendi üreticilerini bir araya getirerek bulundukları bölümlerde kendi markalarını sergilemeyi tercih etmişler. Çin tarafında markalı-markasız onlarca ürün görmek mümkündü. Öyle ki isimsiz karbon kadrolar, karbon jant setleri, titanyum miller havada uçuşuyordu desek abartmış olmayız. Tayvan segmenti biraz daha derli toplu görünüyordu. Ancak bizi asıl şaşırtan, muazzam ağırlıklarda üretilmiş ekipmanlardı. Kalitesi bir kenara, Tune King-Kong ağırlıklarında üretilmiş CNC aluminyum göbekler hemen her stantta duruyordu. İtalya segmenti ise, içeri girdiğiniz anca apayrı bir dünyaya açılan kapı gibi karşılıyordu bizi. Colnago, Gion, Campagnolo, Cinelli gibi dünyaca ünlü ve köklü markalar boyun ağrısına sebep oluyorlardı.

       

       

Fuarda bizi sevindirekn bir başka sürpriz ise ortaklarından birisi Türk olan Fixie Inc’in standını görmemiz ve dahası stantta Recep Bey ile tanışma şansını yakalamamız oldu. Fixie Inc’in önümüzdeki yıllarda piyasaya sürmeye hazırlandığı 26” ve 29” tekerlekli dağ bisikletlerinin prototiplerini de inceleme ve konsept hakkında ilk ağızdan bilgi edinme fırsatı bulduk. Test etmek için de sabırsızlıkla ürünlerin piyasadaki yerini almasını bekliyoruz.

       

Genel izlenimlerimiz arasında bizi en çok sevindiren nokta, kendi gözlemlerimizin piyasadaki gelişmelerle birebir örtüşmesiydi. Malum, 2012 trendleri yazı dizimiz EuroBike başlamadan evvel yayınlamıştık. Gerek EuroBike izlenimlerimiz, gerekse daha sonra bahsedeceğimiz EuroBike Altın Ödülleri’nin dağılımı bize gösterdi ki öngörülerimiz piyasanın gidişatı ile bire bir örtüşüyor. Öyle ki, konik şaft borulu amortisörler artık alt seviyede de yaygınlaşmaya başlamış. Kadro üreticilerinin neredeyse tamamı hem konik alın borulu kadrolar, hem de post mount (direk bağlantılı) disk fren uyumlu kadrolarını ürün gamlarında sıklaştırmışlar. Özellikle tam amortisörlü bisikletler ile 29” tekerlekli bisikletlerde ise direct mount (direk bağlantılı) ön vites attırıcılar, özellikle tekerlek izini kısa tutabilmek amacıyla yaygınlaştırılmış. Yine istisnasız tüm markalarda üst-orta seviyedeki tam amortisörlü bisikletlerde otomatik yükseklik ayarlı sele boruları standart donanım haline gelmiş. Üstelik üreticiler arasında ProCraft, TranzX gibi yeni firmalar da fiyat kırarak katılmış. TranzX ile yaptığımız görüşmede, 2012’de bazı bisiklet üreticilerine, onların kendi markası ile fason olarak bu sele borularını üreteceklerini öğrendik. Son olarak yaygınlaşan 29” trendine en iyi örnek aslında dağ bisikleti segmentine girmeye hazırlanan Fixie Inc olsa gerek. Recep Bey ile yaptığımız görüşmede onların da beklentilerinin 29” tekerleklerin çok daha fazla yaygınlaşacağı yönünde olduğunu, o nedenle 26-29” arasında ayırım yapmak yerine her iki modeli de üretme kararı aldıklarını öğrendik. Diğer taraftan gerek Tune, DT Swiss, Hope gibi ünlü üreticiler, gerekse Novatech, KK gibi uzak doğu kökenli üreticiler olsun, tamamı artık ürün gamına ön arka sokma milli göbekleri eklemiş durumdalar.

       

       

       

       

       

       

Markalar ve Innovasyon

EuroBike fuarı, aslında tüm üreticileri aynı anda bir araya getirdiği için, karşılaştırma yapmak için de müthiş bir fırsat. Öyle ki, sektörde bir yanda Scott, Specialized, Canyon, Cube gibi yenilik üreten firmalar, diğer yanda da yenilikleri takip eden firmaların varlığı EuroBike’ta daha da ön plana çıkıyor. Tabii ki her yeniliğin ve gelişmenin bir fiyatı var.

Örneğin Scott’ın alın borusu açısını ve dolayısıyla iniş-tırmanış geometrisini değiştiren çip teknolojisi yeni Spark’ın üzerinde bulunuyor.

       

Specialized ise Fox ile birlikte yeni bir arka amortisör SAG sistemi üretmiş. Çift amortisörlü bisiklet kullanan kullanıcılar bilirler, arka amortisörün basıncını ayarlamak ciddi bir uğraştır, zahmetlidir ve oldukça fazla vakit alır. Ancak bu yeni sistemle yapmanız gereken amortisöre bolca hava basmak, bisikletin üzerine oturmak ve inip 2. amortisör sibobundan havayı boşaltmak. Amortisör sadece gerektiği kadar havayı kendi içerisinde tutuyor ve fazlasını dışarı atarak mükemmel ayarı sunuyor.

       

Canyon ise yeni ürettiği serbest sürüş kadrosunda hem amortisör sistemi için özel bir oluk dizayn etmiş, hem de yükseklik ayarlı sele borusu kumandası için üst borunun içine bir kanal yerleştirmiş. Bu sayede ileriki dönemde yapılabilecek modifikasyonlara da zemin hazırlanmış.

       

Crank Brothers’ın yarışçılara özel konsepti “11” ise hem stil, hem de fonksiyonelliği bir araya getirmiş.

       

Cube ise sele borusuna “gizlediği” bataryası ve arka göbeğe gömdüğü motor sistemi ile bir çok e-bisiklet kullanıcısı ve meraklısını standına çekmeyi başarmış görünüyor.

       

Entegre edilmiş sistemler ise, EuroBike tarafından en çok ödüle layık görülen sistemler oldu. Öyle ki kimi bisikletlerde boğazdan Iphone uyumu, kimilerinde ise tam entegre edilmiş, uzunluğu ayarlanabilen boğaz sistemleri dikkat çeken öğelerdi.

       

       

       

EuroBike Awards

Bir EuroBike klasiği olan EuroBike Awards’da yine bu yıl sahiplerini buldu. Toplam 430 üründen 59’u EuroBike jürisi tarafından ödüllendirildi. Ancak en çok dikkat çeken Altın Ödül’ü kazanan 10 ürün oldu.

Trekking bisikleti dalında Koga’nın World Traveller 29” modeli sağlamlığı ve fonksiyonelliği nedeniyle ödüle layık görüldü.

       

Elektrik motorlu bisiklet dalında ise Flyer Cargo ve TDR FluxX ödüle layık görüldü.

       

Haibike ise sabit kadrolu dağ bisikletleri dalında Greed 29” modeli ile Altın ödüle layık görüldü.

       

Yine Supersix EVO Ult ise yol bisikleti dalında ödüllendirildi.

       

Henüz ülkemizde yaygınlaşmamış olmasına rağmen dünya üzerinde çok fazla meraklısı ve seveni olan recumbentler arasında da Gekko Trike 3 tekerlekli recumbent ödül kazandı.

       

Bisikletin gündelik hayattaki fonksiyonelliğine olan katkısından dolayı olsa gerek, giyim ürünlerinde bir bisiklet ceketi olan Oratory Jacket ödüle layık görüldü –ki hak vermek gerek. Ürünün bir bisiklet ceketi olduğunu anlamamın imkanı yok ancak jürinin yorumlarına bakılırsa hem şık, hem de oldukça fonksiyonel bir ürün gibi görünüyor. Zaten tasarımcıları da ödüllerini almaya ceketleri sırtlarında çıktılar.

       

Pearl Izumi ise Octane III modeli ile yarış bisikleti ayakkabısı olarak ödüle layık görüldü;

       
Elektronik donanımında ise ödülün sahibi TranzX tarafından üretilen otomatik vites sistemi AGT oldu. Bu sistem, elektrik motoru destekli bisikletlerde vitesi kendisi hız, eğim vb. değerlere göre değiştirerek kullanıcının ideal kadansta kalmasını ve elektrik enerjisinin en verimli şekilde kullanılmasını sağladığı için ödüle layık görülmüş.

       
Ve son ödül Michelin’e, üstelik hepimizin aslında her gün kullandığı bir ürüne gitti; bir iç lastik. Fakat üretilen bu yeni tip iç lastik gerek tasarımı gerekse kullandığı malzeme nedeniyle geleneksel iç lastiklere göre basıncı çok daha uzun süre sabit tutabiliyor, patlamaya karşı çok daha dayanıklı ve lastiğe sorunsuzca oturtması daha kolay.

       

Fotoğraf Albümü

Eurobike 2011 fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

 

  Bu haber 7608 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015