Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
11 . Ağustos . 2020  
15 Madalya İle Dönüyoruz

15 Madalya İle Dönüyoruz

Türkiye Balkanlar’da Şampiyon!

Uğur Gerger   mtbtr.com © 19.9.2011

Türkiye Dağ bisikleti milli takımı olarak 22 sporcuyla katıldığımız, Salcano sponsorluğunda düzenlenen Balkan Dağ Bisikleti Şampiyonası’ndan toplam 15 madalya ve takım şampiyonluğu ile dönmeyi başardık. Toplam sekiz kategoride düzenlenen yarışta istediğimiz branşlarda şampiyonluk çıkarmak ve bunun yanısıra derece yaparak takım şampiyonu ünvanını almak için gittiğimiz Sırbistan’dan istediğimizi alarak dönmenin son derece keyifli olduğunu söyleyebiliriz.

Fotoğraf Albümleri

10:00 Yarışı

13:00 Yarışı

Sırbistan Bisiklet Federasyonunun organizasyonluğunda düzenlenen şampiyonada parkurdan bahsetmek gerekirse, teknik düzeyi çok fazla yüksek olmayan güç ve kondüsyona dayalı 4.4 km’lik bir parkur hazırlanmıştı. Parkuru gezdiğimizde yarış başında bulunan çıkışın sporcuları oldukça zorlayacağı belliydi, nitekim yarış sırasında da öyle olduğunu söyleyebiliriz.

Sabah saat 11:00’de verilen startta U15 erkekler ve U17 bayanlar kategorisi ikişer tur, U17 erkekler kategorisi üç tur, öğleden sonra 13:00’de verilen startta ise elite bayan ve junior kategorisi, dörder tur, elite erkek ve U23 erkekler kategorisi beşer tur attılar.

Elite erkekler kategorisinde Türkiye’yi temsil eden milli sporcumuz Bilal Akgül yarışın kendisi için zor geçtiğini belirtti. Yarıştan önce çok yorgun olduğunu, buna rağmen Balkan şampiyonluğu ünvanını almak için gayret ettiğini ifade eden Bilal Akgül yarış öncesi bir buçuk saat boyunca ısınarak yarışa hazırlandığını söyledi. “İyi ısındığım için iyi başladım, tempoyu ben belirledim, hedefim rakiplerimle arayı açabildiğim kadar açmak değil, birinciliği tutarak kazasız bir şekilde şampiyon olmaktı, herhangi bir problem yaşamadan şampiyon olarak hedefime ulaştığım için mutluyum. Bu başarı için Salcano’ya, Brisaspora ve beni destekleyen herkese teşekkür ederim.”

       

U23 kategorisinde bizi temsil eden Bayram Eroğlu ise yarışa çok iyi başlamasına karşın yarışın ortalarında yaşadığı teknik aksaklıklar yüzünden 3. Lük madalyasını kazandı. Bilal Akgül’ün arkasında ilk iki olarak giden Bayram , yokuşlarda yaşadığı zincir atma sıkıntısının sürekli olarak tekrarlaması sebebiyle zaman kaybettiğini ama yine de yarıştan kopmayarak 3.lüğü elde ettiğini belirtti. “Buruk bir sevinç var, çünkü çok fazla çalışmıştım, iyi hazırlanmıştım, yarışta yaşadığım teknik aksaklıkların beni geride bıraktığını düşünüyorum, bundan sonraki yarışlarda çok daha iyi sonuçlar elde edebileceğime inanıyorum.”

       

       

Junior kategorisinde Türkiye’yi temsil eden, aynı zamanda Türkiye şampiyonu ünvanını da elinde bulunduran Yusuf Çabık ise, birinciliğin kendisi için gurur verici olduğunu belirtti. “ Sezon sonuna girerken, antremanlarımız da düşüş temposuna girmiş oluyor, buna rağmen balkan şampiyonasında kazanmayı çok istiyordum, yarışta elimden gelen gayreti gösterdim, birinci olduğum için çok mutluyum.”

Elite bayanlar kategorisinde yarışan sporcularımız Esra Kürkçü ikinci, Semra Yetiş ise üçüncü oldu. Son tura kadar birinciliği elinde tutan Esra, son turda Sırp rakibinin atağına cevap veremeyerek ikinci olmayı başardı. Parkurun çok güç istediğini belirten Esra son ana kadar savaştığını ama ikinciliğin kendisi için iyi bir sonuç olduğunu belirtti. “ Geçen hafta yapılan Manisa MTB kupasında rekabet düzeyi yüksekti, orda kendimi çok zorlamıştım ve buraya biraz yorgunluk ile geldim, kendimi zorlayabilirdim ama yorgunluğum dolayısıyla performansımı çok fazla artırmak istemedim, haftaya Hollanda’da yapılacak olan yarışı da düşünerek enerjimi daha verimli kullanmak istedim. Benim için iyi bir sonuç olduğunu düşünüyorum”

       

Esra’nın arkasından üçüncü olmayı başaran Semra ise, parkurun zorlayıcı olduğunu belirtti. “Performansım iyiydi, ilk turda üçüncü sıraya yerleştim ve yerimi korumaya gayret ettim, parkurun çıkış bölümü çok güç isteyen nitelikte olduğu için zorlandığımı söyleyebilirim, sonuçta üçüncülük de benim için önemli bir başarı, madalya ile döndüğüm için mutluyum.”

       

2011 yol bisikleti şampiyonasında Balkan şampiyonluğu kazanan Cebrail Şeker U17 yarışında da bizi temsil etti. Makedon rakibinin ardından ikinci olarak gümüş madalyayı kazanan Cebrail, yarışın ilk turunda rakibini çok iyi takip ettiğini ama yokuşta rakibiyle arasındaki farkın açıldığını belirtti. Farkı kapatmak için çabaladım, sonuçta ikincilik elde ettiğim için çok mutluyum.

Cebrail’in arkasında yarışı üçüncü bitirerek bronz madalya kazanan Erdinç Türkyılmaz ise, üçüncülüğün kendisi için çok önemli bir sonuç olduğunu belirtti. “ İlk üçe girmeyi hedefliyordum, hedefime ulaşıp madalya ile Türkiye’ye döndüğüm için çok sevinçliyim.”

Türkiye’nin gelecek yıldızları diyebileceğimiz U15 kategorisinin şampiyonu ise Abdulsamet Kıv oldu. Yarışın kendisi için çok da fazla zorlayıcı olmadığını belirten Abdulsamet “ İlk üç sırayı Türkiye’nin alması beni mutlu etti, arkadaşlarımla beraber madalya ile döndüğüm için mutluyum” dedi.

Yarış öncesi düzenlenen teknik toplantıda U15 kategorisinin açılması konusunda Türk milli takımı heyetinin özel gayretine vurgu yapmamız gerekir, genç sporcularımızın geleceği konusunda tecrübe kazanmalarına önem verdiğini belirten heyetimiz bu noktada bastırarak programa bir kategorinin de eklenmesini sağladılar.

U17 bayanlar kategorisinde ise bizi temsil eden Ayşe Çakır ikincilik, Mesude Şenol ise üçüncülük madalyası kazandılar.

Balkan şampiyonasında sporcularımıza antrenor Yunus Yetkin, idari sorumlu Yusuf Demir ve teknik sorumlu Oğuz Özçelik eşlik ettiler. Sporcu kafilemizin dışında MHK başkanı Şükrü Aydın ve dağ bisikletinden sorumlu MHK üyesi Celal Siper Özdol de hakem olarak görev yaptılar.

       

Teknik ekipte bulunan Yunus Yetkin şampiyonadan bizim için başarı denilebilecek sonuçlarla dönmenin sevincini yaşadıklarını söyledi. “ Belirli sporcularımız vardı, bunlara güvenip başarıcaklarına inanıyorduk, bizim için beklediğimiz gibi oldu, ama beni en çok sevindiren şey ise, U15 kategorisinde yeni yıldızlarımızın ilk üç sırayı elde ederek geleceğimizin de ne kadar parlak olduğunu göstermekti, umarım hepimizin gayretleri ile, birlik ve beraberliğimiz sayesinde bu sporu Türkiye’de çok daha yüksek noktalara taşıyabileceğiz, bunu da başarabilecek gücümüz olduğuna inanıyorum.

Şampiyonanın düzenlenmesinde, organizasyonda emeği geçen Salcano Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akgül ise, yarış öncesinde çok heyecanlı olduğunu, başarıların gelmesi ile müthiş bir keyif yaşadığını belirtti. “ Burada birlik ve beraberlik sergileyerek çok güzel bir aile olduğumuzu gösterdik, balkan coğrafyasında hem sergilediğimiz disiplin, hem gösterdiğimiz birliktelik ile turnuvaya katılan diğer ülkelerin dikkatini çektiğimiz ve örnek olduğumuzu söyleyebilirim. Umarım burada gösterdiğimiz başarı ve aile tablosu ileride büyüyerek daha da gelişecektir."

 

  Bu haber 3512 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015