Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Kasım . 2020  
Esra Kürkçü İle Ropörtaj

Esra Kürkçü İle Ropörtaj

Sporcularımız Yurtdışında Tecrübe Kazanıyor

Uğur Gerger   mtbtr.com © 1.10.2011
Geçtiğimiz hafta Belçika’da Beringen MTB kupasında yarışıp 37 ve 38.lik derecelerini elde eden Hamza Kansız ve Abdülkadir Kelleci’nin ardından, milli dağ bisikleti sporcularımızdan E.K ve Semra Yetiş de bu hafta sonu Hollanda Gieten’da düzenlenecek olan Hondsrug Classic C1 yarışına katılacaklar.

Hollanda’da bulunan ve geçtiğimiz hafta uluslararası Zoetermeer MTB kupasında yarışıp 16. olan Esra Kürkçü ile bu hafta sonu Hondsrug yarışı öncesi kısa bir söyleşi düzenledik.

U.G. : Esra merhaba, Balkan şampiyonası sonrası kısa bir dinlenmenin ardından Hollanda’ya yarışmak için gittin. Öncelikle neden Hollanda’yı seçtiğini sorabilir miyim?

E.K. : Dünya genelindeki seviyemi daha iyi değerlendireceğimi düşündüğüm için Hollanda’da yarışlara katılmayı tercih ettim. Bizimle çalışan bisiklet federasyonumuzun tuttuğu özel antrenörümüz Harry'de bu konuda bana çok yardımcı oluyor. Burada diğer yarışçılar ile aynı parkurlarda yarışarak kendimi test etme imkanı buluyorum.

 Esra Kürkçü
        Esra Kürkçü

U.G. : Geçen hafta yapılan Zoetermeer kupasında 16. oldun. Bu yarıştan bize bahsedebilir misin?

E.K. : Toplam 30 bayan sporcunun katıldığı bir yarıştı. Parkurdan bahsetmek gerekirse oldukça yapay olduğunu söyleyebilirim, teknikten ziyade güç ön planda tutulmuş. Sürekli inişler ve çıkışlar mevcut. Anlık olarak ivmelenmeniz ve tekrar yavaşlamanız gerekiyor. Bunu yarış boyunca sürekli yapıyorsunuz. Parkurun beklediğimden çok daha zevkli olduğunu söyleyebilirim. 4 km’lik parkurda toplam 6 tur attık. Çıkışta iyi yer kaptım, burada gerçekten güçlü sporcular ile yarıştığımı söyleyebilirim. Dünya klasmanında üst seviyelerdeki sporcular ile yarışmak ekstra bir motive kaynağı oluyor. Yokuşlarda epey zorlandım, 13. veya 14. olabilirdim, son iki turda pedalımın kırılması ve ön frenimin bozulması yüzünden 16. oldum.

U.G. : Olimpiyatlara gitme hedefin var, kendini bu konuda geliştirerek farkı kapatmaya çalışıyorsun, yabancı rakiplerin hakkında düşüncelerin neler?

E.K. : Burada yarışarak daha değişik tecrübeler kazanıyorsunuz. Kazanma hırsı ve azim müthiş yüksek. Hırs, kavga, iteleme, öne geçme, ataklar ne ararsanız bulabileceğiniz bir yarış gerçekleşiyor burada. Yarışçıların çok daha iyi motive olduğunu ve hedeflerine odaklandığını belirtmem gerekiyor. Sürekli atak halinde sıralamanın değiştiği bir yarış koşmak çok daha zevkli oluyor, rekabet duygusunu pekiştiriyor.

U.G. : Yaklaşık 10 gündür Hollanda’da antreman yapıyorsun, antrenman düzeyleri hakkında bize söylemek istediklerin neler? Kendi antrenman seviyen ile rakiplerini karşılaştırabilir misin?

 Esra Kürkçü
        Esra Kürkçü

E.K. : Burada antrenmanlara çok ciddi bir iş olarak bakılıyor. Disiplinin elden bırakılması gibi bir şey söz konusu değil. Çok çalışırsanız ve düzenli beslenirseniz, buradaki sporcular ile aynı seviyeyi yakalarsınız. Burada farkettiğim diğer bir husus da hedefe çok iyi odaklanmaları. Hedefi yakalamak için hırs, azim ve güç ne olursa kullanılıyor. Pes etme, yılma gibi bir şey asla sözkonusu değil.

Ayrıca antrenmanlarda çok yönlü olarak yetişiyorlar. Başlangıç anında çok önlerde olmama rağmen yokuş etabına geldiğimde gerilerde kaldığımı farkediyorum, motivasyon farkı, güç farkı buradaki yarışçıları üstün kılan bir olgu. Hangi konuda eksik isek, o yönümüze odaklanıp kendimizi daha da geliştirmeliyiz.

U.G. : Bir yandan haftaya koşulacak yarışa hazırlanıyorsun, yarış öncesi kendini nasıl hissettiğini sorabilir miyim?

 Esra Kürkçü
        Esra Kürkçü

E.K. : Antrenörumuzun söylediğine göre iki turluk bi yarış olucak. 25 km ve genellikle düz. Toplam iki saat süreceğini tahmin ediyorum. Bu parkur geçtiğimiz haftakinden biraz daha değişik olucak. Burada da kendimi sınayacağım, teknik seviyesi daha az, güç oranı çok daha yüksek parkurda da iyi sonuç elde etmeyi planlıyorum. Kendi limitlerimi sonuna kadar zorlayacağım.

U.G : O halde, sana ve Semra’ya pazar günü yapılacak yarış öncesi başarılar diliyoruz.

 

  Bu haber 4354 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015