Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Ekim . 2020  
Londra'da Bisiklet Kiralama Sisteminin Maliyeti

Londra'da Bisiklet Kiralama Sisteminin Maliyeti

Şehirlerde Bisiklet Kiralamanın Perde Arkası

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 8.10.2011
Şehirlerde bisikletin giderek yaygınlaşmasına yönelik belediye çalışmalarının sonucu olan kiralık bisiklet istasyonlarından Avrupa’da artık pek çok büyük kentte, ülkemizde de örneğin Alanya’da görmek mümkün. Bu tarz sistemler hem sabit bir hatta düzenli olarak (örneğin ev-iş arası) giden şehrin yerlilerine, hem de şehri bisikletle de gezen turistlere yarıyorlar. Bu sistemler genelde sponsorlar tarafından finanse ediliyor ve belediyeye vs. bir gider kalemi teşkil etmiyordur.....

diye düşünen biri olarak böyle bir sistemin maddî verilerini merak ederdim. Bugün Londra’da akşamları bedava dağıtılan Evening Standard gazetesindeki bir haber bu merakımı biraz olsun gidermemi sağladı. Londra’da Barclay’s bankasının ana sponsorluğunda oldukça yaygın bir şekilde hizmet veren bisiklet istasyonları meğerse kendini dahî çeviremiyormuş. Fikir olarak bisikletseverleri aslında son derece mutlu eden bu sistemin geri planında ne var merak edenler için haberi ve verileri aktaralım.

Londra’daki bisiklet kiralama hizmeti bu yıl beklenenin 11 milyon sterlin (yaklaşık 32 milyon lira) altında gelir sağlayacakmış. Belediye başkanı Boris Johnson’ın senelik 18 milyon sterlin gelir beklediği uygulamadan önümüzdeki Mart ayında bitecek olan mali yılda elde edilmesi beklenen gelirse sadece 7 milyon sterlin. Sistemin bu kadar zarar etmesinin nedeni ise bisikletlerin yeteri kadar uzun kiralanmamaları. Bu ne mi demek? Kiralanan bisikletlerin ortalama kullanım süreleri hafta içinde 15 dakika, hafta sonunda ise 25 dakika imiş. Sistem ise 30 dakikaya kadar bisikletleri “bedava” kiralamaya izin veriyor. Bedava tırnak içinde, çünkü sisteme üye olan Londralılar senede 45 sterlin veriyorlar, turistler ise günlük 1 sterlin ya da haftalık 5 sterlin ödüyorlar. Bunlar dışında bir ücret sadece bisikletin istasyondan ayrı kaldığı süre yarım saati geçerse kesiliyor. Haliyle kimse de paralı zaman dilimine geçmek istemiyor, dolayısıyla istasyonlar arasında sürekli olarak yarım saati geçirmeden gelip gidiyorlar. Bu tarz sistemlerde yarım saat bitmeden bisikleti istasyona takıp tekrar alındığında yarım saatlik sürenin tekrar başlaması da cabası. Yani yarım saatte bir istasyona uğrayarak mütemadiyen “bedava” zaman dilimi içerisinde kalabiliyorsunuz.

Londra’da bu sistemi kurmak tam 79 milyon sterline patlamış. Nisan ve Ağustos ayları ortasında, yani havanın nispeten iyi olduğu yüksek sezonda elde edilen gelirsa dece 2.9 milyon sterlinde kalmış. Sistemi kurarken belediye üç yıl içinde gelirlerin giderleri karşılayacağını bekliyormuş. Üç yıl haliyle bitmiş değil, ama bu yılki giderler 15 milyon sterlin.

       

Londra’da bu uygulama Temmuz 2010’da uygulamaya girdiğinden beri neredeyse 7.5 milyon (7.433.699) defa bisiklet kiralanmış, 140 bin kişi de sisteme daimî üye olmuş (n.b. Londra’nın nüfusu 8 milyona yakın). 7.5 milyon kullanımın neredeyse 6 milyonu (5.958.282) üyeler tarafından, sadece 1.5 milyon kadarı (1.457.417) üye olmayanlar, örneğin turistler tarafındanmış. Dolayısıyla sisteme yönelik eleştirilerden biri de bisikleti kiralama prosedürünün turistler için fazlasıyla karmaşık olması (gerçekten de biraz öyle).

Londra’daki bisiklet kiralama sistemine dâhil 6.600 bisiklet var, her gün 200 defa “bozuk bisiklet” düğmesine basılıyor istasyonlardave uygulama dâhilinde 14 teknisyen/tamirci çalışıyor. Ha, bu arada bisikletleri taşımak vs. için kullanılan araçların da (ufak, romörklü kamyonetler) elektrikli olduklarını belirtelim.

Yani uzun lafın kısası şehircilik açısından çok güzel bir fikir, ama bu haliyle kendini çeviremiyor maddî açıdan. Tabii burada evdeki hesabın çarşıya uymayan kısmı olan 11 milyon sterlinin karşılığında Majesteleri’nin Hükümeti’nin bugün Moody’s tarafından kredi notu düşürülen Royal Bank of Scotland’ı kurtarmak için daha 2008’de bankaya verdiği paranın 20 milyar sterlin olduğunu belirtelim de paralar nereye gidiyor anlaşılsın.

 

  Bu haber 4296 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015