Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
07 . Mart . 2021  
2012 UCI Dünya Kupası Takvimi

2012 UCI Dünya Kupası Takvimi

2012 UCI Dünya Kupası Takvimi

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 10.10.2011
Harala gürele arasında bir nebze geciktirdiğimiz haberlerden biri de 2012 UCI Dünya Kupası takvimi, ve bu takvim çerçevesindeki gelişmeler. En önemli yenilik 4X yarışlarının artık Dünya Kupası takviminde yer almıyor olmaları. Yeni giren bir dal var, XCE (Cross Country Eliminator). Onun dışında yarışları internetten canlı yayınla aktaran Freecaster bu yıl yayın yapmayacak. Son olarak yeni bir ana sponsor var. Bu kadar haber fazla mı geldi, sırasıyla bakalım.

4X Dünya Kupası’ndan Çıkıyor

UCI bu yıl enteresan bir kararla 4X yarışlarını dünya kupasından çıkardı. Sayfasında iki satırlık bir bildiri ile açıklanan bu haber enteresan, çünkü 4X dalı UCI’nin dünya kupasında belki de en medyatik ve ilgi çeken dallardan biri. Bilhassa geceleri ışıklar altında olan yarışlarda parkurun tamamını görebilmenin de verdiği heyecanla bildiğimiz XCO, hatta iniş yarışlarından bile daha coşkulu geçiyordu 4X mücadeleleri. UCI’nin verdiği bu kararın nedeni ise 4X parkurlarının hazırlanmasının çok meşakkatli olması ve doğaya zarar vermesi imiş.

 4X Parkuru Schladming
        4X Parkuru Schladming

UCI’nin arazi dallarından sorumlu yöneticisi Peter Van den Abeele’nin sözleri UCI’nin 4X yarışlarını yerel organizatörlerin yapmasını istediği yönünde. Bu nedenle UCI Uluslararası Takvim için 4X kayıtları devam ediyor ayrıca 2012 sezonunda Avusturya-Leogang’daki Dünya Şampiyonası kapsamında bir 4X yarışı düzenlenecek.

4X
       4X

4X parkurlarının hazırlanmasındaki yüksek mali giderler ve çevreye verilen zararın yanında bu yarışların bazı bölgelerde diğerlerine oranla daha fazla ilgi çekmesi de bir etken. UCI 4X dalını fazla ilgi görmediği yerlerde itelemek yerine ilgi çektiği yörelerde daha da geliştirmeyi terci ettiğini belirtiyor.

Yeni Ana Sponsor

Bu yıl ana sponsorlar nezdinde ilginç bir gelişme de dünya kupasına isim sponsoru nun değişiyor olması. Ağustos sonunda Champery’de imzalanan anlaşmaya göre 2011 sezonunda Nissan’ın doldurduğu yeri alacak olan isim Belçikalı şirket RockyRoads Network. Bu haliyle 2012-2014 yılları arasında Dünya Kupası’nın tam ismi ‘Rocky Roads UCI Mountainbike World Cup presented by Shimano’.

İlginç olan RockyRoads’un henüz 2010 sonunda kurulmuş olan bir medya projesi ve dolayısyla maddi güç açısından bir önceki ana sponsor Nissan ile mukayese bile edilemeyecek bir oluşum olması.

Freecaster Veda Ediyor

Bu gelişmenin yanında önemli bir hadise de dağ bisikleti severlere yarışları bilgisayarlarında izleme olanağı sunan Freecaster.tv UCI ‘nin yayın haklarına yaptığı zammı çok yüksek bularak bu yı UCI Dünya Kupası yarışlarını yayınlamayacak. Freecaster.tv’nın belirttiğine göre UCI bu yıl yayın hakları için talep ettikleri meblağı üçe katlamış.

Freecaster
       Freecaster

Yeni ana sponsorun sayfasında bu konuda yapılmış bir açıklama da mevcut. Buna göre önümüzdeki sezon için teklif veren 4 yayın grubu var ve Freecaster.tv de muhtemelen bunlardan biri. Kasım ortasında yeni yayın kontratı imzalanacak ve hepimiz o zaman 2012 dünya kupası yarışlarını nerede canlı seyredebileceğimizi öğreneceğiz.

Freecaster’ın bu gelişmelere verdiği bir tepki de kendi DHI serilerini yaratma teşebbüsü. Freecaster.tv’nin kurucusu Raymond Dulieu’nün Landscape Magazine’e verdiği bir demeçte anlattığı ve şimdilik 6 yarıştan oluşan DH1 serisi aşağı yukarı bir Avrupa DHI Kupası’nı andırsa da Dulieu örneğin okyanusun öte yakasında Crankworx ile beraber çalışabileceğini de belirtiyor.

Takvim

Gelelim asıl takvime. Önümüzdeki sezonda takvimde bir kayma mevcut, bunun da nedeni Ağustos ayındaki 2012 Olimpiyatları. 2012 Dünya Kupası’nın finalleri Temmuz ayında koşulacaklar. Ayrıca bu yıl iki yıl önce ilk defa yarışılmaya başlanan Cross Country Eliminator dalı ilk defa Dünya Kupası takvimine dâhil oluyor. 4 bisikletçinin aşağı yukarı 1 km uzunluğunda bir turda birbirleri ile yarıştığı format bu yılın takviminde Belçika’da Houffalize’de, Çek Cumhuriyeti’nde Nove Mesto Na Morave’de ve Fransa’da La Bresse’de etkinliğin bir parçası olacak. Buna mukâbil La Bresse’de iniş yarışı takvimden çıkarılmış.

UCI 2012 Takvimi
       UCI 2012 Takvimi

 

  Bu haber 3899 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015