Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Kasım . 2020  
Uluslararası Bursa MTB Yarışı Yapıldı

Uluslararası Bursa MTB Yarışı Yapıldı

Kestane Şekeri Tadında MTB Yarışı

Uğur Gerger   mtbtr.com © 23.10.2011
Dağ bisikleti yarışlarında bol yarışlı geçen 2011 sezonunun sonlarına doğru yaklaşırken, bugün düzenlenen Uluslararası Bursa MTB yarışı da sezona yaraşır nitelikte gerçekleştirildi.Federasyonun faaliyet programında Gaziantep’te yapılacağı gözükmesine rağmen, federasyonun bütçe konusunda kaynak yetersizliği dolayısıyla yarış, yerel kurumların da desteğinin olması sebebiyle Bursa’da yapılması kararlaştırılmıştı. Nilüfer Atatürk Kent Ormanı’nda düzenlenen ve saat 11:00 de başlayan yarışta, dağ bisikleti yarışı için tüm şartlar gayet uygundu. Havanın ılık olması, pistin dengeli olması sporcular için olumlu etkenler arasında sayabiliriz. Yarış öncesinde dağ bisikleti milli takım antrenörümüz Harry’nin de katkılarıyla son şekli verilen parkur ise sporcular açısından beğeni topladı. Teknik açısından, güç kullanımı açısından, pist niteliği açısından tüm fonksiyonları dengeli bir şekilde barındıran parkur, temponun sürekli eşit düzeyde kalmasını sağlayarak gayet keyifli bir hale getirilmiş. Antreman yapan sporcuların izlenimleri ise parkurun uluslararası standartları yakalamış olduğu yönündeydi. Organizasyon bakımından değerlendirildiğinde, Türkiye parkurları arasında üst sıralarda gösterebileceğimiz Nilüfer Atatürk Kent Ormanı parkuru, umarız önümüzdeki senelerde daha aktif bir rol oynayarak dağ bisikleti yarış takviminin vazgeçilmez parkurları arasında yer alacaktır.

Fotoğraf Albümleri

Yarışla ilgili tüm fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

Bursa parkurunun olumlu özelliklerini bir kenara bırakırsak yarış ortamı gayet müsait olmasına rağmen, tek eksikliğin düşük katılımcı sayısı olmasını söyleyebiliriz. Yarışların sadece üç kategoride yapılması, UCI lisansı bulunmayan sporcuların çok olması katılımcı sayısının düşük olmasında önemli bir etkendi. Sezon boyunca tüm yarışlarda master kategorisinin olmasına rağmen Bursa parkurunda master yarışının düzenlenmemesi yarışmak için gelip de, yarışamayan master sporcularının tepkisini çekti.

Toplam 29 sporcunun katıldığı yarışta elit erkek, genç erkek ve elit bayan sporcuları yarıştılar. Yaklaşık 4.5 km’lik parkurda elit sporcular 6 tur, genç erkek ve elit bayan sporcuları ise 4 tur koştular.

       

Yarışı birinci bitiren elit erkekler sporcusu Bilal Akgül her zamanki gibi kontrollü giderek birinciliği aldığını söyledi. Zaman zaman takım arkadaşı Abdülkadir ile birlikte giden Bilal, son iki turda rakiplerinden koparak birinci geldi. Kadir’in performansını yükseltmek için zaman zaman kendisini frenlediğini ve tempo ayarlamaya çalıştığını belirten Bilal, İranlı sporcu Sina Solouksaran'ın da sıkı takibi yüzünden Kadir ile birlikte yarışı kopartamadığını belirtti. “Son iki turda kendim yarışarak tempomu kendim belirledim ve birinci geldim, parkurdan bahsetmek gerekirse bana göre Türkiye’nin en iyi parkuru olmuş. Yarışmak müthiş keyifli, tempo sürekli iniyor ve çıkıyor, uluslararası yarışlardaki parkurlara eşdeğer bir parkur hazırlandığını düşünüyorum.”

       

Elit erkekler kategorisinde ikinci olan Abdülkadir Kelleci, sezonun sonlarına doğru iyi bir performans yakaladığını belirterek ikinci olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. “Parkur özellikle olimpiyat parkurlarına benzetilmeye çalışılmış, olimpiyatlarda da zorlu iniş ve çıkışlar, taşlı yollar bulunmakta idi, Bursa MTB parkurununda aşağı kalır bir yanı olmadığını düşünüyorum. Burda da performansımı elimden geldiğince yükseltmeye çalıştım, ikincilik benim için iyi bir sonuç” Yarış öncesinde aynı zamanda milli takım kampında bulunan Kadir, kamp sürecinin çok iyi geçtiğini belirtti. “ Yarış sırasında hem teknik hem psikolojik motivasyonumuzu üst düzeye çıkartmaya çalışıyoruz, bu konuda eskiye nazaran arkamda daha fazla destek olduğunu hissediyorum, yol bisikletine nazaran dağ bisikletine de ilgi artmış durumda, bu da bende ekstra bir motive kaynağı oluyor, umarım daha iyi yerlere geleceğiz.”

       

       

Genç erkekler kategorisinde birinci olan Ukraynalı sporcu Artem Shevstov'un ardından ikinci gelen Agit Salman ise parkuru çok beğendiğini söyledi. Gaziantep yarışının Bursa’ya alınmasından dolayı parkur konusunda çekinceleri olduğunu belirten Agit Bursa parkurunun da çok eğlenceli ve keyifli olduğunu belirtti. Yarışın başlarında iyi başlayan Agit ilk turdan sonra düşerek zaman kaybetmesi sebebiyle zirveyi Artem'e kaptırdı, yarış boyunca rakibini zorlamasına rağmen zincirinde yaşadığı problemler nedeniyle ataklara çok fazla cevap veremediğini belirten Agit ikinciliği kazandı. “ Zaman zaman düştüm, bazı yerlerde tehlike mevcuttu, zaman kaybettiğim için biraz da teknik problemler sebebiyle birinciliği kaybettim, ikinciliğin de iyi bir sonuç olduğunu düşünüyorum.

Genç erkekler kategorisinde bitiş düzlüğüne Agit Salman’ın hemen arkasında giren Ömer Faruk Kansız ise atak yapmasına rağmen Agit’i geçmeyi başaramadı ve üçüncü oldu. Son beşyüz metrede farkı çok kapadığını ve bitiş düzlüğünün biraz daha uzun olması halinde ikinciliğini kazanacağını söyleyen Ömer Faruk, üçüncülüğün de kendi performansı açısından iyi bir değer olduğunu belirtti. Zaman zaman parkurun kendisini zorladığını ama yarışın çok eğlenceli geçtiğini belirten Ömer, iyi standartlarda bir parkur hazırlandığını ifade etti.

Bayanlar yarışında ise yabancı sporcuların etkinliği göze çarptı. Toplam beş sporcunun yarıştığı elit bayan kategorisinde ilk iki sırayı alan yabancı sporcuların ardından yarış boyunca sıralamada değişiklik yaşanmadan yarış sona erdi. İlk iki sırayı elde eden Ukraynalı sporculardan sonra üçüncü gelen Semra Yetiş, performansını düşük bulduğunu ama yarıştan kopmayarak üçüncülüğü elde tutmak için çabaladığını ve bunu başardığını belirtti. “Parkur güzel, hava güzel, yarış için tüm şartlar müsaitti, elimden geleni yaptım ve üçüncülüğü elde ettim.” dedi. Bayan elit milli sporcularımızdan Esra Kürkçü ise C2 kategorisi puanları olimpiyat hedeflerine katılmak için yeterli olduğundan Bursa yarışına katılmadı, bu sayede Semra Yetişin ise daha fazla puan alma şansını yakaladığını söyleyelim.

Yarış Sonuçları
       Yarış Sonuçları

Adana Yarışı Yapılacak mı?

Bu arada federasyonun faaliyet programında yer alan Adana yarışının, henüz kesinleşmemekle birlikte 13 Kasım tarihinde Çanakkale’de yapılma olasılığı bulunduğunu belirtelim.

İshak Ünal İyileşiyor!

Bursa yarışında konuştuğumuz İshak Ünal Manisa’da geçirdiği kaza sonucu parmağında yaşadığı sakatlığı atlatmış durumda gözüküyor. İyileşme sürecini başarılı bir şekilde geçiren İshak Ünal’ın 2011 sezonunu kapattığını belirtmiştik. Tekrar pistlere 1 Ocak 2012 Alanya yarışı ile dönecek olan İshak’a başarılar diliyoruz.

 

  Bu haber 4886 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015