Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
Marin 2012 Dağ Bisikletleri

Marin 2012 Dağ Bisikletleri

Marin 2012 Dağ Bisikletleri

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 14.11.2011
Marin Türkiye’deki önemli bisiklet markalarından biri. Son derece geniş bir ürün yelpazesine sahip olan marka diğer ünlü markalar gibi Türkiye pazarında daha ziyade MTB veya gezi, giriş ve orta seviye modeller üzerine yoğunlaşıyor. Dağ bisikleti açısından baktığımız zaman Marin’in 2012 model yılındaki en önemli yeniliği yeni QUAD 3.0 arka süspansiyon tasarımı.

QUAD 3.0
       QUAD 3.0

QUAD 3.0 üç ana hedef gözetilerek tasarlanmış:

 • Ayar imkânı: kısa ve orta süspansiyon mesâfeli modellerde Marin’in bugüne kadar aşinâ olduğumuz tasarımından (4 köprü-4pivot) vazgeçilmiş ve bu sayede arka amortisörün süspansiyon oranı daha verimli bir şekilde elde ediliyor. Arka amortisörün dikey bir şekilde duruyor olması ayrıca amortisörün kontrol manivelalarına vs. daha kolay erişim sağlıyor.
 • Daha verimli madde kullanımı: QUAD 3.0’ın yeni tasarımı mafsal ve millerin kadronun zorlanan kısımlarına daha az baskı yapmasını sağlıyor. Bu da esnemezlik ve sağlamlıktan ödün vermeden daha hafif boru setleri kullanmaya imkân sunuyor.
 • Progresif süspansiyon eğrisi: QUAD 1.0 ve QUAD 2.0 tasarımlarında olduğu gibi QUAD 3.0’da da süspansiyon eğrisi progresif bir yön izliyor. Buna ek olarak QUAD 3.0 tasarımı mühendislere süspansiyon eğrisini daha geniş bir yelpazede ayarlamayı ve eğrinin orta ile son kısmından daha fazla faydalanmayı mümkün kılıyor.

  Daha önceki QUAD FRS versiyonlarından daha farklı bir tasarıma da sahip olsa QUAD 3.0 da onların üç ana özelliğini bünyesinde barındırıyor:

 • Akıllı tekerlek hattı: Amortisörün sıkışmasının ilk milimetrelerinde tekerlek arkaya doğru hareket ediyor, bu da ufak çakıl vb. engellerin aşımında son derece yüksek süspansiyon performansı ile tekerleğin yerden kesilmemesini sağlıyor. Süspansiyon mesâfesinin üçte biri geçince tekerlek tekrar orta mil istikametine hareket ederek zinciri boşaltıyor ve pedal çekmesini önlüyor.
 • Progresif süspansiyon eğrisi: Bunu yukarıda da belirttik. QUAD 3.0’ın önceki tasarımlara göre daha lineer bir yapıya sahip ve süspansiyon mesâfesinin ikinci yarısında daha verimli olduğunu ifade etmekte fayda var.
 • Süspansiyondan bağımsız fren: Fren sırasında bisiklete etki eden güçler süspansiyonu etkilemiyorlar. Bu girizgâhten sonra gelelim bisikletlere:

  Çift Süspansiyon MTB

  Bu sınıfta markanın dört serisi var. Serileri kadro süspansiyon mesâfe ve tasarımlarına göre ayırmak gerekirse: 100mm/QUAD 3.0 Rift Zone ve RiftZone 29, 140mm/QUAD 3.0 MountVision, 150mm/QUAD 2.0 Attack Trail ve 120mm ile EastPeak. Bunlar dışında bir de iniş sahasında kadro olarak piyasaya sürülen Team DH var.

  Rift Zone serisi 100mm süspansiyon mesâfesine sahip ve XC/trail kullanımı düşünülerek tasarlanmış bir seri. Yeni QUAD 3.0 arka süspansiyon tasarımına sahip olan bisiklette gerek esnemezlik arttırılmış, gerekse ağırlık düşürülmüş. Mafsallara ve mil yataklarına 10 yıl garanti veriyor marka. Seride Rift Zone XC8 (Fox 32 Float RL ve Fox Float RP23 amortisörler, Shimano XT 3x10 çekiş sistemi, Formula RX frenler, SunRingle tekerlek setleri) bu yılın 26” tekerleklerdeki yeni modeli.

  Rift Zone XC8
         Rift Zone XC8

  Marin 29” tekerlekli dağ bisikleti konusunda oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip bir marka. Dolayısıyla RiftZone serisindeki ikinci yeniliğin 29” grubundan gelmesi şaşılacak bir şey değil. Zaten RiftZone serisindeki 5 bisikletten üçü 29” modeller. Rift Zone XC7 29er 6061 alüminyum kadro üzerıne QUAD 3.0 tasarımı yerleştirilerek elde edilmiş bir model. Fox 32 Float 29 RL ve Fox Float RP2 amortisörler, Shimano SLX ve XT karışımı 3x10 çekiş sistemi, Formula RX frenler, SunRingle tekerlekler bu bisiklette de dikkati çeken donanım unsurları. Bisikletin geometrisi sabit kadro geometrisinden yola çıkılarak tasarlanmış, alın açısı ve orta mil yüksekliğinde ufak değişikliklere gidilmiş. RiftZone serisindeki diğer modeller gibi bütün eklemler 10 yıl garantili, bu modelde ayrıca konik (tapered) alın borusu kullanılmış.

  Rift Zone XC7 29er
         Rift Zone XC7 29er

  MountVision serisi markanın 140mm süspansiyon mesâfesine sahip bisiklet markanın herhalde ‘her işe gelir’ tarzı modeli olarak nitelendirilebilir ve bu karakteri ile son 1-2 yılda giderek daha fazla yayılan hafif all-mountain sınıfının bir temsilcisi olarak görülebilir. Konik alın borusu ve 10 yıllık mafsal garantisi bu seride de mevcut. Serinin en üst modeli olan Mount Vision XM8 6061 alüminyum kadroda Fox 32 Float Fit RL ön, Fox Float RP23 arka amortisörler ile donatılmış. Bunlara ek olarak Shimano XT 3x10 çekiş sistemi, Formula R1 frenler, SunRingle tekerlek setleri dikkati çeken diğer özellikler. Bu arada başta atladık, marka bu yıl hafifliğe bir ödün olarak dahilî çatal yatağı sistemine geçmiş, bunu da belirtelim.

  Mount Vision XM8
         Mount Vision XM8

  Attack Trail salt süspansiyon mesafesi açısından bakınca 150mm arka süspansiyon mesâfesi ile MountVision ile arasına çok boşluk koymasa da bisikletin diğer özellikleri, başta geometrisi (MountVision’ın 67.5 derecelik alın açısına karşı 66 derece) bisikletin ismindeki “Attack” kelimesinin daha ziyâde yokuş aşağı istikamette gerçekleşeceğinin bir habercisi gibi. Geçen yıllardan aşinâ olduğumuz QUAD-Link 2.0 süspansiyon tasarımı, ISGC-05 orta mil standardı ve Truvativ Hammerschmidt aynakol setinin yanında konik alın borusu, Shimano’nun E-Thru sokma mil sistemi dikkati çeken diğer unsurlar. Fox 36 Float RLC ön ve Fox Float RP2 arka amortisörler, SRAM X7/X9/Hammerschmidt çekiş sistemi, Avid Alixir 7 frenler ve Easton tekerlek setleri bisikletin donanımını oluşturuyor.

  Attack Trail
         Attack Trail

  QUAD tasarımlarından birini (QUAD 2.0) kullanan son model Team DH/Quake 9.8, ki o da bisiklet olarak değil, sadece kadro olarak piyasada bulunacak. 6061 alüminyumdan kadronun 250mm süspansiyon mesâfesi sunuyor, arka amortisör olarak Fox DHX RC4 kullanılmış.

  Quake 9.8
         Quake 9.8

  QUAD değil de “normal” bir arka süspansiyon tasarımına sahip olan model ise East Peak. 120mm süspansiyon mesâfesine sahip olan EastPeak 5.6’da Hydro2 boru tasarım tekniği kullanılmış. Rock Shox Recon Silver Solo Air ve Rock Shox Ario RL amortisörler, SRAM X5 çekiş sistemi, Hayes Dyno Comp frenler ve Mavic Crossride tekerlekler bisikletin orta sınıf konumunu vurgulayan unsurlar.

  East Peak
         East Peak

  Sabit Kadro MTB

  Gelelim sabit kadrolu modellere. Geçen yılın Team, Hydro, Alloy, Trail ve Dirt Jump şeklindeki biraz kafa karıştıran 5 serilik sabit kadro modellerine bu yıl oldukça zengin bir de 29” plaftormu ekleniyor.

  Team serisinin geometrisi yarış odaklı tasarlanmış (70 derecde alın, 72.5 derece oturma borusu açısı), adından da anlaşılıyor hedef kitlesi zaten. Hafif karbon, titanyum ve G7 alüminyum kadrolar, 26” ve 29” platformlarında oldukça geniş bir bisiklet kitlesi yaratıyorlar. Titanyum kadrolar Amerika’da yapılıyorlar, zaten Marin grubunda sadece kadro olarak piyasaya sürülüyorlar. Yatay tekerlek montaj kısımları bisikletlerin single-speed olarak da donatılmalarını mümkün kılıyor.

  Team Titanium
         Team Titanium

         

  Team CXR serisi ülkemizde de XC sporcuları tarafından bayağı sevilen bir model. T3 karbon üretimi ile oluşturulan kadrolarda da konik alın borusu ve geniş alt boru dikkati çeken özellikler. Serinin en üst modeli olan Team CXR Pro Fox 32 Float RLC (100mm) amortisör, Shimano XT çekiş sistemi (aynakol seti Shimano XTR 2x10), Easton tekerlekler ve Formula R1 frenler ile donatılmış. Aynı serinin alüminyum kadrolu üst modeli ise teknik donanımında ufak farklar bulunduran (XTR yerine XT) Team Marin.

  Team CXR Pro
         Team CXR Pro

  Team Marin
         Team Marin

  Hydro serisinde üçer defa dipçiklenmiş ve bir önceki yıla göre ağırlıkları Hydro 2 yöntemi ile %11 azaltılmış borular ve Team serisinde gördüğümüz yarış geometrisi dikkati çeken noktalar. Serideki yeni model olan Nail Trail’de Fox 32 Float RL 100mm’lik amortisör ve SRAM çekiş sistemi (X7 2x10 vitesler, SRAM S1000 aynakol) kullanılmış, frenler Avid Elixir 3. Aynı seride bir de kadınlara özel kadro geometrisi (Women’s Fit Geometry) ile dikkati çeken Juniper modelinin olduğunu da (Shimano SLX 3x10 çekiş sistemi, Avid Elixir frenler, Rock Shox Recon Silver 120mm amortisör) belirtelim.

  Nail Trail
         Nail Trail

  Alloy serisinde 6000 alaşımı kadrolara ve daha konforlu Marin Sport geometrisine (69.5 derece alın açısı, 72.5 derece oturma borusu açısı) sahip, daha hesaplı modeller mevcut. Iron Springs Disc modeli 6061 çift dipçikli kadrosu, Suntour XCM amortisörü (100mm), Shimano Acera ve Alivio’dan oluşan çekiş sistemi ve Tektro hidrolik disk frenleri ile öne çıkıyor.

  Iron Springs Disc
         Iron Springs Disc

  Trail Hardtail serisi ise daha sert kullanıma uygun tasarlanmış, bu özelliğini gerek kadrosunun geometrisi, gerekse donanımı ile belli eden bir seri. Serideki yeni model Rocky Ridge 67.3 derece alın ve 70.5 derece oturma açısı ile bu açıları tamamlayan Rock Shox Recon Gold RL amortisör (120mm) yanında SRAM X-5 ve X-7’den oluşan çekiş sisteminin yanında Avid Elixir frenleri ile dikkati çekiyor.

  Rocky Ridge
         Rocky Ridge

  29” Tekerlek serisine gelince. Bu seride Marin bu yıl her zevke ve ihtiyaca uygun bisiklet sunuyor. Yukarıda anlattığımız çift süspansiyonlu RiftZone dışında sabit kadrolu olarak yarış ortamları için tasarlanmış olan karbon Team CXR 29er Pro (71.5 derece alın açısı, 73.5 derece oturma borusu) Fox 32 Float 29 Fit RLC (100mm) amortisör, SRAM X-9 2x10 çekiş slistemi, Easton tekerlekler ve Formula R1 frenler ile dikkat çekerken hemen altındaki Team CXR 29er gene karbon kadrosu ama biraz daha düşük bir donanımla (Fox 32 Float 29 RL 100mm amortisör, Shimano SLX çekiş sistemi, Formula RX frenler, SunRingle tekerlek setleri) daha geniş bir kitleye hitap ediyor.

  Team CXR 29er Pro
         Team CXR 29er Pro

  Bunun yanında gene 29” üst sınıfında sadece kadro olarak sunulan Team Titanium modelini hatırlatalım.

  Team Titanium 29er
         Team Titanium 29er

  Bisiklette retro-estetik meraklılarını daha bir câzip edecek olan model ise kesinlikle Pine Mountain 29er. Geometrik olarak yukarıdaki modellerle aynı olmasına karşın bisikletin en büyük özelliği 4130 CroMoly kadroya sahip olması, ki bu bile bisikleti bütün Marin yelpâzesinde apayrı bir yere koymaya yeter (bkz. Only Steel is Real). Kadrosunun üzerindeki Marin yazısının karakterleri de markanın daha ziyâde 90lı yıllarda kullandığı karakterler. Bu görsel çekiciliğinin yanında SRAM X-7 (3x10) çekiş sistemi, Rock Shox Recon Silver Air 29er (100mm), Avid Elixir 3 frenler bisikletin öne çıkan özellikleri.

  Pine Mountain 29er
         Pine Mountain 29er

  Alüminyum kadrolu 29” modellerine geçecek olursak Nail Trail 29er geometri ve donanım olarak Team CXR 29er modeli ile aynı, fakat 6061 alüminyum kadroya sahip. Alüminyum kadrolu 29” modelleri arasında daha düşük donanıma sahip ama kadrosu gene üçer defa dipçiklenmiş Palisades Trail modelinin yanında hem donanımları, hem de kadroları giriş seviyesine doğru kayan Alpine Trail ve Bolinas Ridge modellerini de zikredelim.

  Nail Trail 29er
         Nail Trail 29er
  Palisades Trail
         Palisades Trail

  Alpine Trail
         Alpine Trail

  Bolinas Ridge
         Bolinas Ridge

  Marin markasının bunların yanında ürün yelpâzesinde oldukça geniş bir yol, hibrid ve gezi bisikletleri bulundurduğunu belirtelim. Türkiye distribütörlüğünü Yasmin Sports’un yaptığı markanın 2012 yeniliklerine tek bir sayfada görmek istiyorsanız buraya bakabilirsiniz.

 •  

    Bu haber 5979 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015