Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Kasım . 2020  
Sezonun İkinci Yarışı Gazipaşa'daydı

Sezonun İkinci Yarışı Gazipaşa'daydı

Gazipaşa'da da Hochenwarter

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 16.1.2012
Pazar günü sezonun ikinci yarışı (Antalya) Gazipaşa'da 120 yerli ve yabancı sporcunun katılımı ile gerçekleşti. Katılımcılardan 18’i yabancı iken en kalabalık kategori ise 38 sporcu ile U17 oldu.

Elit Erkeklerde Alanya Kızılalan Yarışı’nın da galibi Avusturyalı sporcu Muskelkater-Genesis takımından Uwe Hochenwarter, Elit Bayanlar'da ise Salcano Fabrika Takımı'nın yeni üyesi Tanja Zakelj birinci oldu.

Fotoğraf Albümleri

10:00 Yarışı
13:00 Yarışı
Kürsü Fotoğrafları

Yarıştan bir gün önce bastıran yağmur korkutsa da yarış esnasında atıştırmanın ötesine geçmedi. Yurdun diğer bölgelerinde aşırı soğuk ve kar yağışı hakimken Gazipaşa hayli ılık (12-16 derece arası) olması da iyi bir yarış ortamının oluşmasına katkı sağladı.

İlk kez gerçekleşmesine rağmen ustalıkla kotarılmış bir parkur ortaya çıkmış. Milli takım antrenörü Harry Hendriks, Yunus Yetkin ve federasyonun Teknik Komite Başkanı Yusuf Demir’in ortak çalışması neticesinde ortaya çıkan parkurun yağmurdan sadece yaklaşık %15’lik bir kesimi etkilenerek çamur oldu. Bu %15’lik etab sayesinde tüm sporcular “çamur adam” kıvamında yarışı bitirdiler. Bu kısım dışındaki alanlar ise taşlık ve kalın kumul olması nedeniyle aşırı yağmurdan da etkilenmedi. Seyirci açısından da iyi olan parkurun çok az hareket ederek neredeyse %80’nini görmeniz mümkün.

Bu noktada Gazipaşalılar ve yöneticileri de takdiri hak ediyor. Yarışın yerel yönetim tarafından iyi duyurulduğu anlaşılıyor. Kalabalık bir halk kitlesi yarışı izlemek için Demirli Orman Deposu’ndaydı. Önümüzdeki seneden itibaren C1 kategorisine çıkartılabilecek kalitede bir yarış organizsyonu elde edilmiş durumda.

10:00 Yarışı

Yarışa bakalım ; sabah 10:00’da yapılan yarışta Gençler, Yıldızlar U17 ve U15 kategorilerindeki yarışlar ulusal düzeyde gerçekleşti. Ulusal olmasına rağmen yabancı sporcuların klasman dışı yarışmalarına izin verildi. Master kategorisinde Polonyalı sporcu Tomasz Pierwoch yarışı ilk bitiren sporcu oldu. Yaklaşık 1 dakika ardından Brisa Spor’dan Nevzat Kıral gelerek sıralamada birinci oldu. Onun ardından Oguz Özçelik ikinci, 12 dakika gerisinden de Hakan Yıldırım gelerek 3. oldu. Yarış sonrası Nevzat Kıral “Tomasz Pierwoch bana göre daha kuvetliydi, baştan itibaren onu yakalama şansım olmadı” dedi.

Ardından ikinci olan Oğuz Özçelik ise “yarış ilerledikçe bisikletimin donanımından dolayı sorun yaşadım, zincirim sürekli aynakol dişlisi üzerine sarılmaya çalışıyordu, bu da beni yavaşlattı. Bu yarıştan sonra Finike MTB Kupası’na kadar iyi bir antrenman sürecine geçirmek için Salcano Fabrika Takımı olarak kamp yapacağız.” dedi.

Gençler kategorisinde Brisa Spor’dan Agit Salman, Ömer Faruk Kansız’ın ( Salcano Fabrika Takımı) önünde birinci oldu. Agit yarış sonrası “sezonun ilk yarışıydı benim için, yağmur yağdığı için ısınmadan girdik. İlk 2 tur Ömer’le birlikte çevirdik. 3. turda arayı açarak yarışı birinci bitirdim” yorumunda bulundu. Ömer Kansız ise “ yarış öncesi 4-5 gündür antrenman yapamamıştım. Bu nedenle Agit’i geçmem mümkün olmadı. İkinciliğimi koruyarak bitişe geldim.

U17 Kategorisinde Brisa Spor’dan Onur Balkan, “yarışın son metrelerine kadar Rus Sporcu Stenislav Antonov’un arkasında yer aldığını, son metrelerde yaptığı atakla onun önünde çizgiyi geçtiğini” belirtti. Türk sporcular arasında ikinciliği 2012’de Ankaragücü’nden Salcano Aldosk Takımı’na geçen Abdulsamet Kıv aldı.

U15 kategorisinin güçlü sporcusu Batur Özgür takım arkadaşlarını geride bırakarak birinci oldu.

13:00 Yarışı

Öğleden sonra Elit Erkekler ( U23 dahil) ve Elit Bayanlar yarışı yapıldı. İlk üçte Türk sporcu bulunmazken Brisa Spor sporcuları İsak Ünal 7., Bilal Akgül 8., Abdulkadir Kelleci ise 10. olarak olimpiyat hedefinde puanları topladılar. Bilal’in İsak’ın arkasında kalması da Olimpiyat hedefinden kaynaklanıyor.

Avusturyalı Uwe Hochenwarter yarışı rahat bir şekilde daha başından koparak almayı başardı. Daha fazla yorum yazmadan durumu anlatmak için kendi web sitesinde 2011 yılı değerlendirmesi için yazdığı bir paragrafa bakmak yetecek sanırım.

Hochenwarter Uwe, Gazipaşa 2012
       Hochenwarter Uwe, Gazipaşa 2012

Uwe Hochenwarter şöyle yazmış :

"Son derece sıradışı ve başarılı bir sezon bitiyor. Bu da sezonun muhasebesini yapmak için yeterli bir neden. Bazı ilgi çekici sayılar:

Bu yıl tam olarak 11 değişik ülkede 25 yarışa katıldım. Bu esnada araba, otobüs vs. ile 50.000km yol yaptım. Yarışların öncesi ve sonrası ile asağı yukarı 90 günü yolda geçirdim. Yaklaşık 60 gün irtifa antrenmanı kampındaydım. Toplam olarak bu yıl 22.000km bisiklete bindim ve 1.000 saatten fazla antrenman yaptım. İrtifa olarak birkaç yüzbin metre tırmanmış olmalıyım. Bütün bu antrenmanlarda 600.000 kCal yaktım. Bu üç aşağı beş yukarı 1334 porsiyon Spagetti Bolonez demek. Ayrıca ilginç bir şey daha, bu yıl ortalama 90 pedal devrinde 3.9 milyon defa pedalı çevirdim.

Bunlar kısmen kulağa neredeyse inanılmaz gelen değerler ve insan vücudunun nelere kadir oldugunu gösteriyorlar."

Şöyle bir bilgi daha verelim 1 Ocak 2011 tarihinde UCI’ın yayınladığı sıralama listesinde Bilal Akgül 66. sıradayken hemen ardından 65. sırada Uwe Hochenwarter geliyordu. Tarih 2012 olduğunda ise bu durum söyle değişmiş. Uwe Hochenwarter 55. sıraya yükselmiş, Bilal Akgül ise 95.’liğe gerilemiş.

Elit Bayanlarda da durum farklı değil. Birinci Salcano Fabrika Takımı’ndan Tanja Zakelj rakibi İsviçreli Guinchand Marielle Santer’ı ilk 2 tur tarttıktan sonra geçerek yarış sonuna kadar liderliğini korudu. 3.lüğü Lisa Mitterbauer aldı. 3.nün yaklaşık 10 dakika ardından Semra Yetiş 4. olurken ardından Esra Kürkçü 5. olarak yarışı bitirdiler.

 Tanja Zakelj, Gazipaşa 2012
        Tanja Zakelj, Gazipaşa 2012

Tanja Zakelj ve Guinchand M. Gazipaşa 2012
       Tanja Zakelj ve Guinchand M. Gazipaşa 2012

Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası 22 Temmuz’da Bursa’da

Bu sene Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası yeri ve zamanı geçtiğimiz sezonlara göre daha erken belli oldu. Londra Olimpiyatları’ndan 1 hafta önce Bursa Kent Ormanı’nda gerçekleşecek olan yarışı NTV Spor’dan da yayınlanması için çalışmalar devam ediyor. Kent Ormanı’nda önceki senelerde yapılan yarışlarda kullanılan parkur şimdiden revize edilmiş durumda. Bu konudaki detaylar bize ulaştıkça size aktarmaya devam edeceğiz.

Sonuçlar:

Aşağıda okuduğunuz sonuçlar yarış sırasında çıkan sonuçlardır, hata içermektedir. Ulusal kategoride yarışan yabancı sporcular klasman dışı yarıştıklarından bu listeler de gözükse bile sıralamada yer almamışlardır.

 Elit Erkek ve Bayanlar
        Elit Erkek ve Bayanlar

Juniors, Master, U15, U17
       Juniors, Master, U15, U17

U17 ve Yıldız Bayan
       U17 ve Yıldız Bayan

 

  Bu haber 3915 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015