Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
04 . Mart . 2021  
Magura RT8 TT & Cervelo P5

Magura RT8 TT & Cervelo P5

Yol Bisikletinde Hidrolik Fren & Cervelo P5

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 20.1.2012
Son günlerde sayfalarımızda daha fazla yer verdiğimiz yol bisikleti haberlerine bir yenisini de geçtiğimiz günlerde iki ünlü markanın, Magura ve Cervelo’nun etkileyici iki yeni ürün tanıtmalarıyla ekliyoruz. Magura yol ve zamana karşı bisikletler için ilk hidrolik jant frenini piyasaya tanıtırken Cervelo da bu frenlerle donatılmış zamana karşı modeli P5’i sundu.

Magura RT8 TT

Magura deyince akla ilk gelen ürünlerden biri de HS serisi. Zamanında daha hidrolik disk frenler kafalarda soru işaretleri yaratırken mekanik jant freni (V-brake), hidrolik jant freni (Magura HS) ve hidrolik disk frenlerini mukayese eden yazılar yayınlanırdı MTBTR’de. Zamanla bu tip frenler dağ bisikleti sahasından kayboldular, bugün ekseriyetle gezi tipi bisikletlerde karşımıza çıkıyorlar.

Magura bu hafta hidrolik jant freni teknolojisinin sportif bisikletçilikte yeniden doğuşu diyebileceğimiz bir ürünü piyasaya tanıttı: Magura RT8 TT yol ile triatlon bisikletleri için Cervelo ile beraber geliştirilmiş bir hidrolik jant freni. Cervelo’nun bisikletlerini çizerken (bkz. aşağısı) kullandığı rüzgâr kanalı da kullanılarak aerodinamik tasarımı gerçekleştirilen frenin ayrıca gene benzer kadrolardan ötürü hidrolik kabloları kadro içinden döşenmiş ve fren kolları kanat formunda üretilmişler. Fren 1.5 yıllık bir çalışma sonucu geliştirilmiş. Model ismi Road Team (RT) ve Time-Trial (TT) kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor.

Speedmanagement

Hidrolik jant frenlerin mekanik frenlerle karşılaştırıldıklarında tel vb. Gibi parçaların sürtünme katsayılarının „olmaması“ en önemli artıları. Bu nedenle gerek fren dozunu ayarlamada önemli avantajlar elde ediliyor, gerekse hidrolik kabloların mekanik tellere oranla çok daha dar açılarda yerleştirilebilmesi mümkün kılınıyor. Buna ek olarak aynı fren gücünü elde etmek için fren koluna etki etmesi gereken kuvvetin daha düşük olması da cabası. Haliyle hidrolik frenlerın bu artıları saatte 80-100km’ye varan hızlarla inilen yokuşlarda ve viraj öncesi frenlemelerde bayağı önemli bir konu. Magura’nın bu ana unsurlar etrafında sürekli öne çıkardığı tabir de bu nedenle speedmanagement, yani hız kontrolü ya da yönetimi. Özellikle farkların saniyelerle değil, saliselerle ölçüldüğü zamana karşı ortamında geç frene basabilmenin ne derece önemli olduğu aşikâr.

       

       

Hafiflik

Söz konusu hedef kitlesi düşünüldüğünde hafifliğin ne kadar önemli olduğunun altını çizmek gereksiz. Magura frenin tasarımında ağırlığı düşük tutmak için elinden geleni yapmış. Karbon fren kolları, alüminyum kaliperler... toplam olarak fren setinin ağırlığı 495 gramda kalmış bu sayede.

       

Kolay Bakım ve Ergonomi

Hidrolik jant frenlerini zamanında sattıran artılar, yani toz, kir ve suya daha dayanıklı olmaları elbette bu model için de geçerli. Hidrolik sistemini de kullanarak fren pabucunu değiştirmek son derece kolay, kezâ Magura’nın geliştirdiği „quick release“ sistemi sayesinde tekerleği sökmek de çocuk oyuncağı. Frenler diğer hidrolik Magura modellerinde de olduğu gibi Royal Blood mineral yağ kullanıyorlar ve sızdırmazlığa karşı 5 yıl garantililer.

Karbon fren kolları nispeten küçük ellerle de uyum sağlayacak şekilde tasarlanmışlar. Buna ek olarak gereken el gücünün de düşük olması Magura’nın bu frenlerin kadın bisikletçiler tarafından da tutulacağı konusundaki inancının temelini oluşturuyor.

       

Cervelo P5

Şimdi girizgâhta da bahsettiğimiz Cervelo P5 zamana karşı modeline bakalım. Cervelo’nun P5 modelinin bir altı olan canavarı London Bike Show albümünde görmüşsünüzdür. Marka P5’i Simply Faster düsturu etrafında, yalınlık ve yüksek hız öğelerinin birleşimi şeklinde konumlandırmış. Dolayısı ile bisikleti oluşturan ana öğeler hem sade bir tasarım, hem hıza olan katkıları ile öne çıkıyorlar.

       

Kadro

Niçin sade? Bisikletin geometrisi bisikleti sporcuya tamamen uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış, ComfortPly kadroda titreme yapabilecek gereksiz her türlü malzemeyi tasarımdan çıkarmayı sağlamış son olarak da çatal Magura’nın hidrolik freni için tasarlanmış olsa da her türlü standart frene uyumlu.

       

       

Niçin hızlı? Sele borusu (borudan ziyade marka bunu kanat olarak tanımlıyor) değişkenliği sayesinde bisikletçi ve bisiklet bütününün hava direncini azaltıyor. Alın borusu ve çatalın ve çatala entegre frenin tasarımları tamamen yüksek aerodinami hedefi güdülerek geliştirilmiş. Son olarak asimetrik (sağa kaymış) orta mil yatağı bisikletin pedal tepkilerinde ve hızlanmasında avantaj sağlıyor.

       

Aerobar

Niçin sade? Aerobarın üç ana yükseklik kademesi ve 5mm’lik ufak ayar imkânı sayesinde gidon zamana karşı ortamında her türlü duruşa uyumlu. Buna ek olarak gidon sadece birkaç parçadan oluşuyor ve sökülüp takılması kolay. Dolayısı ile değişebilen dirsek yerleri, uç kısmı ve teleskobik ek parcaları sayesinde her tür vites ve fren kolu ile de uyumlu.

       

       

Niçin hızlı? Rüzgâr tünelinde aerodinamisi test edilerek üretilmiş bir gidon. Kabloların tamamı boruların içinden döşenmişler. Gidon kadro, çatal ve frenlerle beraber aerodinamik bir bütün olacak şekilde tasarlanmış.

       

Frenler

Niçin sade? Bütün tekerlek sistemleri ile uyumlu, Magura’nın geliştirdiği ve fren kolunda yer alan “quick release“ sistemine sahip. Hidrolik olması nedeniyle düzenli olarak kablo ya da tel değiştirmek, bakım yapmak gerekmiyor. 500 gram bile olmayan ağırlığı ile sistem en hafif mekanik frenden yaklaşık 24g daha hafif.

Niçin hızlı? Ön frene eklenmiş olan iki boş kapak aerodinamiyi arttırıyor. Arka fren ise alt çeki borularının ve orta mil yatağının arasında, aşağıda hava direncine tamamen kapalı bir yerde. Hidrolik system sayesinde daha hızlı ve geç fren yapmak mümkün oluyor.

       

       

Malzeme Taşıma

Elektrikli vites sistemi Shimano DuraAce Di2’nin aküsü ve kabloları tamamen kadronun içinde yer alıyorlar ama son derece hem kolay erişilebilir durumdalar. Ek malzeme taşımak için P5’in çeşitli yerlerinde aerodinamiyi bozmayan hazneler yaratılmış. Su ya da sıvı şişeleri için aerobarın kolları arasında yatay bir taşıyıcı var, ki bu da en aerodinamik çözüm.

Kaynak: Magura & Cervelo

 

  Bu haber 4907 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015