Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
21 . Ocak . 2021  
Londra Olimpik Velodromda İlk Yarış

Londra Olimpik Velodromda İlk Yarış

UCI Pist Bisikleti Dünya Kupası

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 20.2.2012

Samsung ana sponsorluğunda düzenlenen 2011-2012 UCI Pist Bisikleti Dünya Kupası’nın son ayağı bu hafta sonu Londra’nın yeni olimpiyat velodromunda koşuldu. Yeni velodromdaki ilk müsabaka olan bu yarışlar gerçekten de –hele de MTBTR gibi dağ bisikleti odaklı bir perspektiften bakıldığında- son derece etkileyici geçtiler. Nasıl olmasın, dünyada pist yarışı sahasında isim yapmış, rekor kırmış, olimpiyatlarda madalyalar kazanmış kim varsa bu haftasonu Londra’daydı. 48 ülkeden 340 bisikletçinin kayıt yaptırdığı yarışlarda beş olimpiyat şampiyonu ve 16 dünya şampiyonu çıkış aldılar. 3500 kişi ile tamamen dolu olan velodromda Türkiye’de futbol derbilerinden alışık olduğumuz bir tezahürat ve coşku vardı. Çoluğunu çocuğunu kapanın haftasonu etkinliği olarak seyretmeye koştuğu velodroma giden yol aynı zamanda seyircilere yeni olimpik park içinde bir tur atma fırsatı da verdi.

       

Aşağıdaki bağlantıdan bu yarışın fotoğraflarına ulaşabilir ve tüyleri diken diken eden, insanın iliklerine kadar işleyen heyecanı havada dolaştığı bir ortamı biraz olsun hissedebilirsiniz.

Fotoğraflar: UCI Track Cycling World Cup

Pist Bisikleti Dünya Kupası serisi 4 yarıştan oluşuyor. 2011-2012 serisi Astana, Cali, Pekin ve Londra’da düzenlendiler. Bundan sonra pek bir ara vermeden Avustralya/Melbourne'deki 2012 Pist Bisikleti Dünya Şampiyonası ile devam edecek yarışlar.

16 Şubat akşamı Team Pursuit sıralama turları ile başlayan etkinliklerde pist yarışları nâmına ne varsa seyretme fırsatı bulduk: scratch, points, (team) pursuit, sprint, TT, omnium... Toplam 70’e yakın çıkışın verildiği bir ortamda teker teker yarışları anlatmak biraz gereksiz. Fakat genel olarak bazı noktalara değinmeden bırakmak da mümkün değil.

Yeni Olimpik Velodrom

İnşasına 2008 yılında başlanan Londra’nın yeni olimpik velodromu 3500 koltuk kapasiteli (olimpiyatlar esnasında 2500 koltuk daha eklenecek ve 6000’e çıkacak toplam seyirci kapasitesi), şahâne bir tesis. Bisiklet açısından önemi bir kenara, salt mimarî açıdan dahî etkileyici. Velodrom olimpik köydeki “kalıcı”, yani olimpiyatlardan sonra kaldırlmayacak tesislerden. Dolayısı ile inşası öncesi bayağı düşünülmüş ve velodromun etrafında bir BMX parkı, 1.6km’lik bir yol bisikleti parkı ve de 7km’lik bir dağ bisikleti parkuru yapılması öngörülmüş. Toplam olarak bu “velopark” 93 milyon sterline malolmuş/olacak. Aşağıda 2012 Olimpiyatları’nın resmi sitesinden alınmış velodromun inşa serüveninin fotoğrafları var.

       

Şubat 2007’de velodromun tasarımı için bir yarışma düzenlenmiş ve 100’ün üzerinde mimarlık bürosu tekliflerini sunmuşlar. Bu haftasonunun en başarılı bisikletçilerinden Chris Hoy da jüriye dâhil edilmiş ve kazanan Hopkins mimarlık bürosu olmuş. 250m’lik velodromun yapımında enerji verimliliği ve ışık girişi ön planda tutulan diğer kıstaslar olmuşlar. Yaklaşık 5.000 m2’lik dış yüzeyi sedir ağacı ile kaplanmış olan velodromun çelik kablolardan oluşan bir ağ tarafından taşınan 12.000 m2 yüzeye sahip çatı yapısı da etkileyici. Bunlar dışında bisikletçilerin nispeten sıcak (26-28 derece), seyircilerin ise nispeten serin (21 derece) havayı tercih etmeleri, binanın mimarî tasarımında dikkate alınan önemli noktalardan olmuş, bkz. aşağıdaki hava akım grafiği.

       

Bu velodrom İngiltere’deki 15., Britanya’daki 22. velodrom. Jüri üyeliğinin yanısıra inşaat sürerken bu haftasonunun en başarılı bisikletçilerinden biri olan Chris Hoy da danışılan isimlerden olmuş. 2010’da bu velodrom için “gladyatörlerin arenasına benzer bir atmosfer” demiş. Velodromlar yapıları itibariyle zaten birer arenalar, ama bu haftasonu Londra velodromunda bu tabiri iliklerine kadar hissetmeyen kalmamıştır.

Yarışlar

Yarışlar resmi olarak 16 Şubat Perşembe günü akşamı sıralama turları ile başladılar, fakat haliyle gerçek müsabakalar Cuma günü koşulmaya başladı, hem de ne başlama. Öğleden sonra seansında Jessica Varnish ve Victoria Pendleton’dan oluşan İngiliz takımı “team sprint” dalında 32.754 saniye ile yeni bir dünya rekoru kırdılar. Bu rekorun eski sahibi Avustralyalı Anna Meares ve Kaarle McCullock ikilisi 32.945 ile onları izledi, üçüncü ise 33.060 ile Çinli Jinjie Gong ile Shuang Guo ikilisi oldular. Genel olarak “gelişmekte olan ülkeler” şeklinde bakıldığında Çinliler’in başarısı kupanın ilerleyen yarışlarında da göreceğimiz bir olay.

       

İngilizlerin açılış rekorları bununla kalmadı ama, Lauro Tott, Danielle King ve Joanna Roswell’den oluşan takım “team pursuit” yarışında Kanadalıları geçerek bir dünya rekoruna daha imza attılar. Stadyumun, pardon velodromun halini tasvir etmeye lüzum yok.

       

Cuma günü Almanlar da oldukça başarılı geçirdiler. Erkekler team sprint’te birinci olmalarının yanında Stefan Nimke 1km zamana karşı yarışını kazandı.

Cumartsi gününün herhalde kahramanı İngiliz Chris Hoy, tabii bu kahramanlık biraz taraftarın ilgisi ile de ortaya çıkan bir durum. Britanya’nın olimpik umudu olan Hoy pist yarışlarının belki de en çetini diyebileceğimiz Keirin’de birinci oldu. Aşağıdaki fotoğraf Keirin’cilerin “kafamızdaki yol bisikletçisi” tanımına vücut, ağırlık ve kas yapısı olarak pek de uymadıklarının kanıtı. Ayrıca ödül törenindeki fotoğraflarda tabir caizse “kapı gibi” vücut yapısına dikkat. Chris Hoy’un aynı zamanda şövalye olduğunu, “Sir” unvanı taşıdığını da belirtelim. Gerçi şu sıralarda devam eden İskoçya’nın bağımsızlığı tartışmaları eğer müsbet (müsbet derken İskoçya için) bir sonuca ulaşırsa Britanya yerine İskoçya adına yarışacak kendisi. Öyle ya da böyle, Keirin’de ulaştığı hız 78.1km/s olan Hoy kesinlikle bütün turnuvanın en etkileyici sporcusuydu denebilir.

"Sir" Chris Hoy
       "Sir" Chris Hoy

       

Kadınlarda Avusturalyalı Anna Meares bir gün önceki “team sprint” yarışlarının intikamını aldı Pendleton’dan, fakat gene bir gün öncesinin öne çıkan ismi Shuang Guo’ya geçilmekten kurtulamadı “individual sprint” yarışında. Bu üçlü herhalde olimpiyatlarda pist yarışlarında kürsü şansı en yüksek isimler.

Victoria Pendleton
       Victoria Pendleton

       

Bu üçlü dışında Cumartesi günü İngiliz kadınlarına bir altın kazandıran isim de “individual pursuit”te Joanna Rowsell oldu. Rowsell ödül töreni fotoğraflarında da göreceğiniz ya da gördüğünüz üzere saçsız ve kaşsız, bunun nedeni alopesi areata hastalığı.

       

Pazar günü ile birlikte 2011-2012 UCI Pist Bisikleti Dünya Kupası sona erdi. Bu son ayakta en başarılı ülke İngiltere, ama bütün serinin galibi 291 puanla Almanya oldu. Onların arkasından 247 puanla Fransa ve 241 puanla Avustralya geldiler. Chris Hoy bir defa daha sahneye çıktı ve “sprint” yarışını da birinci olarak tamamladı. Astana’daki birinciliği ile birleşince dünya kupası serisinde de birinci oldu Hoy.

       

Erkekler “team pursuit”te Avustralya-İngiltere çekişmesinden Avustralya galib çıktı, kadınların son yarışlarında ise “omnium” yarışında Amerikalı Sarah Hammer birinci olurken Simona Krupeckaite kadınlar keirin’de altın madalya aldı. Her iki yarışta da Çinli isimlerin de Avustralyalı ve İngiliz bisikletçilerle başabaş mücadele ettiğini ekleyelim.

Devamı Gelecek...

Bugünlük burada kapatıyoruz ama bu yazı bitmedi. Londra’daki velodroma lastiğini değdiren ilk Türk bisikletçi, futbolun hüküm sürdüğü ve velodromu olmayan ülkemizin pist yarışında uluslararası arenadaki ki iki kahramanından biri Recep Ünalan ve antrenörü Mutlu Erçevik ile (öteki kahraman Ahmet Örken) kısa bir röportajımız ve konuyla ilgili söylemek istediğimiz birkaç kelam daha var. Onu da önümüzdeki günlere bırakalım.

Fotoğraflar: UCI Track Cycling World Cup

 

  Bu haber 4944 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015