Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Kasım . 2020  
Shimano'dan 2013 Model Yılı Yenilikleri

Shimano'dan 2013 Model Yılı Yenilikleri

Shimano 2013

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 2.3.2012
Shimano yenilikleri geldi. Dağ bisikletinin yanında yol ve gezi bisikletleri sahasında da ilgi çekici yenilikler var. “Asfalt” söz konusu olduğunda kullanım sahaları arasında sınırlar nispeten kalkarken ve elektronik vites sistemi daha da yaygınlaşırken “toprak”ta SLX’in teknolojik tasarımı ile önemli bir yenilik getiriyor Shimano bu yıl. Sırasıyla bakalım.

Yol ve Gezi Bisikletleri

Alfine

Yol bisikletinde elektronik vites geçirme sahasında Ultegra ce Dura-Ace gruplarından bildiğimiz üzere öncü bir firma olan Shimano bu konumunu kullanarak şimdi bu sistemi gezi ve şehir bisikletlerine de taşıyor. Şanzımanlı göbeğe sahip olan Alfine grubunu 2013 model yılında Shimano Di2 (Digital Integrated Intelligence) sistemi ile donatılıyor. Vites kolunun arka tekerlek göbeğine gönderdiği elektronik sinyal sayesinde değişen vites sisteminin en önemli artısı tabii mekanik sisteme oranla hiçbir sürtünme vs. içermemesi. Vites geçirmenin pedallar dönmezken, örneğin ışıkta beklerken de mümkün olduğu sistem daha kolay, daha güvenilir çalışıyor. Bunlara ek olarak Shimano yol bisikleti gidonları ile kullanılması için Alfine yol bisikleti tipi Di2 fren/vites kolu birimi de piyasaya sürecek.

Alfine Di2
       Alfine Di2

Akünün suluk kafesine ya da kadronun başka bir yerine takılabildiği sistemde vites kolları sistemin hangi viteste olduğunu gösteriyorlar, elbette sisteme dâhil olan kablolar su geçirmezler. Shimano’nun Alfine ve Ultegra Di2 için vitesi ve akü seviyesini gösteren dijital bir ekran üzerinde çalıştığını belirtelim. 11 ve 8 vitesli Alfine Di2 Eylül ayından itibaren piyasada olacak.

Sora

Yol bisikletinde Shimano bu yıl alt sınıflarda bayağı bir yenilik getiriyor ve daha da önemlisi yol bisikleti ile gezi bisikleti arasındaki sınırı bayağı kaldırıyor. Sora grubu bu yıl her iki kullanım sahasına da uygun olacak şekilde tasarlanmış. Nasıl Alfine’de yol bisikleti gidonu için vites/fren kolu birimi geliştirilmişse, Sora’da da düz gidon için vites ve fren kolları tasarlanmış.

Sora fren/vites kolları
       Sora fren/vites kolları

Sora frenler
       Sora frenler

Sora 9 grubu yeni 12-30 dişlili kaseti ile vites oran yelpazesini genişletmiş. Bu kaset dişlisinin yanında bir de 11-30’luk seçenek bulunacak. Düz gidon ve cyclocross kullanımı için tasarlanmış 46-34 dişli oranına sahip bir aynakolun yanında yol bisikleti kullanımı için 52-39 oranı da mevcut (elbette 50-39-30 oranında üçlü aynakol seçeneği de var.)

Sora aynakol
       Sora aynakol

Dual Control vites kollarının yanında Shimano gezi ve şehir bisikletlerinde kullanılan düz gidonlar için de vites kolu seçeneği mevcut. Dağ bisikletinden de tanıdığımız Rapidfire Plus, 2-Way Shifting ve vites göstergesi seçeneği bu vites kollarının ana özellikleri.

Sora vites attırıcı
       Sora vites attırıcı

Sora vites kolları
       Sora vites kolları

Yeni fren kolları Shimano’nun değişik fren seçenekleri ile uyumlular. Shimano’nun geliştirdiği “mode converter” fren kollarını V-frenden mekanik dağ bisikleti diskine kadar son derece geniş bir yelpazede kullanılabilir kılıyor.

Deore LX

LX’in dağ bisikletindeki günleri bayağı geride kaldı. Bu yılki haliyle grup zaten dağ ve yol bisikleti hariç her işe gelen bir grup olmuş durumda. Gümüş ve siyah renklerde piyasaya sürülecek olan grubun Hollowtech II tasarımına sahip aynakolu 48-36-26 ya da 44-32-24 oranlarında iki versiyona sahip. Arka vites attırıcının konumu kaset dişlisine daha yakın hale getirilmiş ve hava ile kire karşı daha mukavim kılınmış. HG-X 10 vites zinciri ile uyumlu kaset dişlisi için 11-32 ya da 11-34 diş seçenekleri mevcut.

Deore LX
       Deore LX

Deore LX
       Deore LX

Bunlara ek olarak yeni vites ve fren kolları geliyor. Vites kolları daha ergonomikleşmişler, Rapidfire Plus, 2-way release ve vites göstergesi gibi teknolojiler burada da karşımıza çıkıyor. Yeni LX hidrolik disklerin performansını arttırmak için de hidrolik sistem üzerinde çalışılmış, hidrolik akım hattı hava kabarcıklarını önlemek için daha düz tutulmaya çalışılmış. Fren kolları “Ispec” uyumlu, yanı vites kolları ile beraber monte edilebiliyorlar gidona. Son olarak V-fren ya da disk fren için sıradan mandallı (quickrelease) iki tip tekerlek göbeği mevcut.

Tourney

Tourney herkesin gezi bisikletlerinin en alt grubu olarak bildiği bir grup. Bu ‘gruplar arası sınırların kaldırılması’ eğilimi doğrultusunda Tourney bu yıldan itibaren yol bisikleti sahasındaki en alt grup oluyor. Bunun bir getirisi yol bisikletine giriş sahasında STI tipi kolların fiyatını düşürmek.

Tourney
       Tourney

”Trekking” bisikleti kullanımı sahasında da Tourney yer almaya devcam edecek. Fakat dediğimiz gibi asıl haber Tourney’nin A070 kodu ile piyasaya süreceği yol bisikleti giriş seviyesi donanımı. 7 vitesli sistem STI vites/fren kolları, ön ve arka vites attırıcılar ile 50-34 oranında aynakoldan oluşuyor.

Ultegra ve Tiagra

Ultegra ile Tiagra’nın aynı başlıkta toplanması grupların birbirine yaklaşmasından ziyade yeniliğin her iki grupta da aşağı yukarı aynı olmasından kaynaklanıyor. Her iki grupta da arka vites attırıcıların vites oran yelpazesi genişletilmiş. Ultegra arka attırıcı azamı 28 diş yerine 6700-A kodu altında 30 dişli kasete kadar kaldırabiliyor, bunun yanında 11-23 kaset dişlisi, yani tam tersi yönde daha dar bir oranla da uyumlu. SS (kısa bacak) ve GS (orta uzunlukta bacak) olarak iki modeli bulunacak yeni arka vites attırıcının.

Ultegra
       Ultegra

Buna ek olarak Tiagra grubunda da arka vites attırıcının oran yelpazesi genişletilmiş. Yeni model 11-25 ile 11-32 oranları arasında kaset dişlileri ile uyumlu, kezâ Ultegra gibi SS ve GS versiyonlarına da sahip.

Tiagra
       Tiagra

Mekanik Disk Frenler

Shimano gezi bisikletleri için olan mekanik disk freni BR-R515’i bayağı bir elden geçirmiş. Fren gücünü %30 arttırmanın yanında frenin profili de %20 oranında daraltılmış. Frenin ağırlığı 181 gram.

BR-R515
       BR-R515

Bu frenin yanında yeni model yılında ayrıca cyclocross kullanımı için de bir mekanik disk fren var: BR-CX75. 156 gramlık bu model bilhassa yağmur, çamur vb. etkenlere karşı koymanın önemli olduğu ortamlar için tasarlanmış.

BR-CX75
       BR-CX75

Dağ Bisikletleri

SLX

Shimano’nun SLX grubu bayağı tuttu. Bilhassa XC kullanımından uzaklaşarak daha sert kullanıma uygun tasarımının giderek artan all-mountain/enduro kullanıcıları nezdinde serinin itibarını yükselttiği bir gerçek. Bu yıl marka bu grubu tamamen elden geçirmiş ve yepyeni bir SLX grubu piyasaya sürüyor.

Çekiş sisteminde Dyna-Sys tasarımı 2x10 ve 3x10 seçenekleri bulunuyor SLX’in. 3x10 sistemi Hollowtech II teknolojisi ile üretilmiş 42-32-24 dişli aynakol ile donatılmış. 24 dişli en küçük ayna dişlisi 22 dişliye oranla bayağı bir verim artışı getiriyor ve kaset dişlisinin en büyük 36’lık dişlisi ile her tür çıkışta yeterli oluyor. Shimano bunun dışında daha geniş vites oran yelpazesi için apayrı bir aynakol da üretmiş. Daha ziyade çıkış odaklı tasarlanan 38-24 dişliye sahip 2x10 sisteminde yer alan bu aynakolun buna mukabil Dyna-Sys’in birbirine yakın vites oran adımlarını sunmadığını söyleyelim.

SLX aynakol
       SLX aynakol

Arka vites attırıcılar bu yıl Shimano’nun dağ bisikleti sahasındaki önemli yeniliklerini taşıyorlar. Shimano Shadow tasarımı yanında şimdi bir de Direct Mount tasarımı ile karşımızda. Aynı Shadow tasarımını biliyoruz zaten. Shimano bu yıl bu özelliğin sonuna bir + eklemiş, Shadow RD+ yapmış. Dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korumak amacıyla daha yassı bir profilin (Shadow) yanında giderek zorlaşan koşullarda kafesin gerginliği arttırılarak arka attırıcının çeki borusuna çarpması önlenmeye çalışılmış. Gerginliğin arttırılması ise vites attırıcı kafesinin üzerine eklenen ufak bir kol aracılığı ile yapılıyor, bkz aşağıdaki iki arka attırıcı arasındaki farka. Soldaki model yeni Shadow+, sağdaki bildiğimiz Shadow.

SLX arka vites attırıcı
       SLX arka vites attırıcı

Direct Mount RD ise vites attırıcının kadroya monte edilmesinde yeni bir standart. Şimdiye kadar ön vites attırıcıda gördüğümüz doğrudan kadroya vidalama işlemi eğer kadro üreticisi bu standardı destekliyorsa arka vites için de mümkün olacak. Shimano bunun için ‘normal’ montajda vites attırıcı ile kulakçık arasındaki “B2 Plate” adını taşıyan parçayı kaldırmış. Ön vites attırıcıdaki artılar, yani daha esnemez bir yapı, daha sağlam ve güvenilir vites değişimi burada da bu tasarımdaki ana nedenler. Ayrıca bu yeni yapıda arka tekerleği çıkarmak da çok daha kolay, onu da ekleyelim. Bütün Shimano arka attırıcılar her iki montaj standardı ile duyumlu olacaklar.

Direct Mount
       Direct Mount

Shimano vites kollarında ergonomi üzerinde ufak çalışmalar yapmış. Rapidfire Plus, 2-Way Shifting (hem başparmak, hem işaret parmağı ile) ve vites göstergesi ile ön vites kolunda 3x ve 2x arasında geçiş seçeneği öne çıkan özellikler. Vites ve fren kollarının bir arada monte edilmesini sağlayan ve gidonu daha derli toplu kılan Ispec uyumlu bir vites kolu seçeneği de mevcut.

SLX vites kolları
       SLX vites kolları

Yeni SLX-Servo-Wave hidrolik disk frenlerde de fren performansının arttırılmasına çalışılmış. 22cm’lik seramik pistonlara sahip yeni kaliperin ağırlığı düşürülmüş. Kezâ fren kolları da hafiflemişler. Centerlock standardına sahip olan diskler (160, 180 ve 203mm) paslanmaz çelik içinde alüminyum çekirdekli üç katlı bir tasarıma sahipler. Alüminyumun daha yüksek ısı dağıtımı asıl diskin yüzey ısısını 100 derece kadar düşürmeyi mümkün kılmış. Seçeneğe bağlı olan alüminyum soğutma kanatlarına sahip Ice Tech fren balataları da disk yüzeyinin ısısını bir 50 derece daha düşürüyor ve ısı nedeniyle fren gücü kaybını (fading) engelliyorlar.

SLX fren
       SLX fren

Tekerlek göbekleri sahasında Shimano standart modellerin yanında sokma miller (E-Thru) için yeni modeller çıkarıyor.

SLX göbekler
       SLX göbekler

Tekerlekler

Shimano bu yıl iki yeni tekerlek piyasaya sürüyor. WH-MT66 ve WH-MT68 modellerinin her ikisi de iç lastiksiz kullanıma uygunlar. Ayrıca Shimano jantın iç profilini de genişletmiş. WH-MT66 XC sahası için tasarlanmış bir tekerlek. 26” ve 29” modelleri var. Özellikle 29” modeli önde 24 arkada 28 tel ile donatılmış ve tellerin örülmesinde tekerleğın artan çap nedeniyle esneme zaafının ortadan kaldırılması hedefş güdülmüş. Ön tekerlek 945 gram, arka tekerlek 1080 gram ağırlığında. 26” tekerlekler hem önde hem arkada 24er tele sahipler. Ön tekerlek 840 gram, arka tekerlek 985 gram ağırlığında. Jant eni 19mm.

WH-MT66-F15-29
       WH-MT66-F15-29

WH-MT66-F15-29
       WH-MT66-F15-29

WH-MT68 modeli ise daha agresif kullanım için tasarlanmış, dolayısı ile jant eni 21mm. Ön tekerlek 15mm sokma mil için tasarlanmış ve 910 fram. Arka tekerlek ise sıradan mandal için ve 1050 gram ağırlığında. Her iki tekerlek seti de normal renklerinin yanında beyaz renk seçeneğine de sahipler.

WH-MT68-R12
       WH-MT68-R12

WH-MT68-R12
       WH-MT68-R12

 

  Bu haber 11898 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015