Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
DFF 7-11 Martta İstanbul Beyoğlu'nda

DFF 7-11 Martta İstanbul Beyoğlu'nda

Dağ Filmleri Festivali Başlıyoooor

Uğur Gerger   mtbtr.com © 2.3.2012
Dağ Kültürü Derneği tarafından düzenlenen 7. Dağ Filmleri Festivali 7 Mart'ta başlıyor. Toplam 4 gün sürecek festivalde doğa, keşif, macera ve belgesel kategorilerinde filmler gösterilecek.

"Maceraya Hazır Ol" temasıyla organize edilen Dağ Filmleri Festival gösterimleri İstanbul Beyoğlu'nda Fransız Kültür Merkezi, Galatasaray Aynalı Geçit ve Pusula Sanat Galerisi'nde yapılacak. Film gösterimleri ise ücretsiz olacak. Bu sene festival aynı zamanda İstanbul dışına da adım atarak, Ankara ve İzmir'de de yapılıyor.

       

20'si yerli 35'i yabancı olmak üzere toplam 55 filmden oluşacak festival bu sene film rekorunu da kırıyor. “Ülkemizden”, “Dünyadan”, “Keşif Ruhu”, “Doğa- Çevre -İnsan”, “ Su Dünyası”, “Bisiklet”, “Kayak” gibi kategoriler ile gösterime girecek filmler macera ruhu taşıyan herkese hitap ediyor. Her sene olduğu gibi bu sene de Dağ Filmleri Festivali'nin "Bisiklet" teması MTBTR işbirliği ile organize ediliyor.

Bu sene bisiklet temasına sponsor olan Salcano'nun desteğiyle gerçekleştirilen festivalde gösterime girecek bisiklet filmleri oldukça ilgi çekici. Toplam 7 filmden oluşan kategoride bisikletin her türlü halleri izleyiciyle buluşacak.

“Bisiklet” ile hayatı değişenler…

Bisiklet temasının en etkileyici filmi olan "Kendi İki Tekerimle" bisikletin bir insan için ne anlam ifade ettiğini en yalın dille ifade ediyor. Ödüllü filmde Zambiya'da bir sağlık çalışanından, Hindistan'daki bir gence, Ganalı engelli kadına beş bireyin bisiklet hayatını anlatan film festivalde en çok ilgi çekenlerden biri olucak.

Kendi İki Tekerimle
       Kendi İki Tekerimle

Bisikletle Samsun ’dan Japonya’ya

Festivalin ilginç yapımlarında bir diğeri ise Samsun ’dan Japonya’ya unutulmaz ve serüven dolu bir yolculuk yapan ve “Demir Atlı Adam” adıyla bilinen Gürkan Genç’e ait. Gürkan Genç bu olağandışı yolculuğu “Demir Atlı Adam” isimli filminde gözler önüne seriyor.

Pedal: Bisiklet Belgeseli

ABD'de bisiklet sevdalısı gençler ile kamu alanlarını korumakla görevli federal arazi idarecileri arasında yaşanan çatışmayı anlatan filmin konusu oldukça ilginç. Dağ bisikletinin şehirde ne kadar yer edinebileceği üzerine yapılan çalışma da bu sene festivalin ilginç filmleri arasına girecek.

Kısa Film Gösterimleri Yapılacak

Belgesellerin yanı sıra 4 kısa film de bulunuyor. "Bisikletliler de İnsandır" , "Haydi Didgeridoo Çalalım" , " İki Tekerlek" , "Colorado'yu Seviyoruz" filmleri ise gösterime girecek kısa filmler.

Bu yılın gözde temalarından The North Face sponsorluğuyla yayınlanan "Dünyadan" teması da festivalin en gözde temalarından biri olucak. Toplam 8 filmin gösterileceği kategoride "Soğuk" filmi dikkat çekiyor. Şimdiye kadar 49 festivalde gösterime giren film 13 ödül kazandı.

Bir diğer ilgi çekici film ise "Demir Delik". 2011 Slovak yapımı film izleyicileri kanyonların Everest'i sayılan yerlere götürecek. Nefes kesici film toplam 13 ödül kazanmış.

Macera ruhunun en üst perdesini temsil eden "Keşif Ruhu" kategorisinde ise toplam 7 film gösterilecek. "İnanıyorum, uçabilirim" bu temanın en çarpıcı filmi. Fransız tırmanıcı ve base jump sporcularının yükseklerde oynadıkları "Denge" oyununu muhteşem görüntülerle beyazperdeye aktarıyor.

DFF Film Programı
       DFF Film Programı

Filmlerin detaylı listesine Dağ Filmleri Festivali internet sitesi'nden ulaşabilirsiniz.

Festivalde gösterimlerin yanısıra; kitap sergileri, söyleşiler ve ödüllü yarışmalar da düzenleniyor. Bu söyleşilerden biri de MTBTR'nin düzenleyeceği "Düşlerin Peşinde Dünyayı Pedallamak". Geniş bir izleyici kitlesine hitap eden Dağ Filmleri Festivali kapsamındaki bu etkinliklerle; dağ ve doğa bilincine dikkat çekiyor, ulusal dağ ve doğa belgeselciliğine katkı sağlayarak doğa kültürü alanındaki önemli bir boşluğu doldurması amaçlanıyor. Festival programını internet sitesinin yanısıra Dağ Filmleri Festivali facebook hesabından takip edebilir, ödüllü yarışmalara katılabilirsiniz.

       

 

  Bu haber 2822 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015