Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ocak . 2021  
Göreme Salcano MTB Kupası Yapıldı

Göreme Salcano MTB Kupası Yapıldı

Aşk Vadisinde MTB Yarışı

Uğur Gerger   mtbtr.com © 8.4.2012
Nevşehir'de düzenlenen Göreme Salcano MTB Kupası bugün yapıldı. 10 senelik geçmişi ile Türkiye'nin sayılı dağ bisikleti parkurları arasında gösterilen Göreme'de yapılan yarışta toplam 7 kategori sporcuları yarıştı. Toplam 158 sporcunun katıldığı yarışta sabah 10:00'da verilen startta 4 kategori, öğleden sonra 13:00'da verilen startta ise 3 kategori sporcuları yarıştı.

Fotoğraf Albümleri

Elit Erkek, Elit Bayan ve U23

Master, Genç Erkek, U17 Erkek ve Yıldız Bayan

Kürsü Fotoğrafları

Yarış için epeyce uygun bir havada düzenlenen organizasyonda parkur daha önceki senelerde kullanılan patikalara ufak eklemeler yapılarak güncellenmiş. Topoğrafyasıyla dağ bisikleti sporuna elverişli bir yapıya sahip Göreme'de yeni halini alan parkur bir çok sporcunun beğenisini kazandı. Yüksek irtifadan ve kuru havasından dolayı çoğu sporcunun göğüs ağrısı çektiği bir yarış oldu.

Genç Erkeklerde Agit Zorlanmadan Kazandı

Sabah yapılan yarışa gelecek olursak, genç erkekler kategorisinde daha önce sıkı çekişmelerine tanık olduğumuz Agit Salman ve Ömer Faruk Kansız arasındaki mücadelenin bu yarışta nasıl sonuçlanacağı merak konusuydu. Üçüncü favori Cebrail Şeker'in de eklendiği yarışa tempolu başlayan Agit ilk turda 30 saniyelik bir fark açarak zirveyi ele geçirdi ve yarışın sonuna kadar bırakmayarak birinci bitirdi. İlk iki turda Agit'in yüksek temposuna cevap veremeyen Ömer Faruk ise ikinci sırada götürdüğü yarışı üçüncü turda Cebrail'e geçilerek üçüncü bitirdi. Yarış öncesi birincilik hedeflediğini belirten Cebrail Şeker ise yarışın ortalarından itibaren artırdığı temposunu korumayı başardı ve yarışı ikinci bitirdi.

 Agit Salman
        Agit Salman

Yarışta birinci olan Agit iyi antrenman yaparak yarışa hazırlandığını ve bunun karşılığını aldığını belirtti. Agit : " Göreme parkuru sevdiğim parkurlardan biriydi. İyi başladığım için iyi devam ettim, sürekli aynı tempoda gitmeye çalıştım. Birinci olduğum için mutluyum. Önümüzdeki haftasonu Belçika'da dünya kupası yarışları var, orada da hedefimi ilk 40'a girmek olarak koymuştum, hedefimi ilk 30'a çıkarttım, umarım iyi bir derece yapmayı başarabilirim" dedi.

Yarışı ikinci sırada bitiren Cebrail Şeker ise birincilik hedeflediğini ama elinden gelenin en iyisini yaptığını söyledi. Yol yarışlarında çok daha yüksek performans sergilediğini belirten Cebrail : " Dağ bisikletinde nabzın sürekli inip çıkması vücudu çok fazla hırpalıyor, haftada 400 km yol bisikleti antremanı yapıyorum ama dağ bisikleti çok daha farklı bir branş, tekniğimi ve nabzımı daha da geliştirerek iyi sonuçlar alacağıma inanıyorum" dedi.

Son yarışlarda Agit ile yapışık ikizler gibi gitmesine rağmen bu yarışta kendinden beklenenin çok çok altında performans gösteren Ömer Faruk yarışa fizik olarak hazır olduğunu ama moral bozukluğu dolayısı ile iyi performans gösteremediğini belirtti. Üçüncü olan Ömer Faruk : " Normalde bu kadar performans düşüklüğü olması mümkün değil, antremanlara devam ediyorum ama zihin olarak bu yarışa hazırlandığımı söyleyemem. Farkın bu kadar fazla olmasının sebebi de bu. Son iki turda ise kazanamayacağımı anlayınca daha da bıraktım" dedi.

Nevzat Yine "Rampaların Ustasıyım" Dedi

Master erkeklerde ise Brisaspor'dan Nevzat Kıral yarışa birinci sırada başladı ve temposunu korumayı başararak yarışı ilk sırada bitirdi. Nevzat'ın ardından gelen Mahmut Karabiber ise iyi bir yarış çıkartarak ikinci sırada bitirdi. Salcano takımından Oğuz Özçelik ise yarışı üçüncü sırada bitirdi.

Nevzat Kıral
       Nevzat Kıral

Normalde yol yarışçısı olduğunu söyleyen Nevzat Kıral sıkı antrenman yaptığını, tekniği kötü olsa da yarışı birinci bitirmeyi başardığını söyledi. " Rakiplerime yokuşta fark atıyorum, onlar benim inemeyeceğim yerden hızlı inselerde ben fazla risk almadan yürüyerek iniyorum, kondüsyonumun avantajını kullanarak birinci olmayı başarıyorum."

Yarışta üçüncü olan Oğuz Özçelik iyi antreman yaptığını ama yarış başında iyi ısınamadığından iyi başlayamadığını belirtti. " Teknik olarak çok zorlanmadım ama yarışın organizasyon ekibinde olmak beni yorduğundan iyi derece yapamadım." dedi.

Elit Erkeklerde Zafer Milka Superior Takımından Marek Konwa'nın

Öğleden sonra yapılan yarışta ise elit erkekler, elit bayanlar ve u-23 erkekler kategorisi sporcuları yarıştılar. Elit erkek sporcuları 7 tur atarken, u23 sporcuları 6 tur, elit bayan sporcuları ise 5 tur attılar.

Elit erkek kategorisinde yarışa önde başlayan deneyimli sporcu Marek Konwa yarış boyunca yüksek temposunu korudu ve yarışı birinci sırada bitirmeyi başardı. Rahat bir yarış çıkaran Marek yarışta rakip açısından çok fazla zorlanmadığını ama parkurun kendisini biraz zorladığını söyledi. Zirve mücadelesinde yarışa ortak olan Gogolev Anton ise ilk iki tur yarışı gerilerde götürmesine rağmen daha sonra yaptığı atakla yarışı ikinci sırada bitirmeyi başardı.

Marek Konwa
       Marek Konwa

Türkiye'de yapılan yarışta sık sık kürsü gören başarılı sporcu Evgeniy Pechenin ise ikinciliğe kadar yükseldi ama Gogolev'in temposuna ayak uyduramayıp yarışı üçüncü sırada bitirdi. İlk turda Marek'in arkasından gelerek yüksek tempo yakalayan Bilal Akgül ise iki tur boyunca ikinciliği elinde götürmesine rağmen, yarışın ortalarına doğru temposunu biraz düşürdü ve yarışı beşinci bitirdi.

Abdulkadir Kelleci
       Abdulkadir Kelleci

Elit Bayanlarda Esra Birinciliği Kaptırmadı

Elit bayanlarda ise zirve mücadelesi Anna Konovalova, Esra Kürkçü ve Semra Yetiş arasında geçmesi bekleniyordu. Yarışa iyi başlayan Esra ilk iki tur zirveyi elden bırakmadı. İkinci turda Anna'ya yakalanan Esra parkurun iniş kısımlarında tekniğinin de avantajı ile arayı tekrar açtı ve yarışı birinci sırada tamamladı. Anna'nın ardından yaklaşık 3 dakikalık farkla gelen Semra Yetiş ise yarışı üçüncü sırada tamamladı. Kürsüye çıkan Esra ve Semra C1 kategorisinde yapılan yarışta toplam 90 puan kazanarak Türkiye'yi olimpiyat elemeleri klasmanında bir üst sıraya çıkarmayı başardı.

Esra Kürkçü
       Esra Kürkçü

Yarışlara ferdi sporcu olarak devam eden Esra Kürkçü ilk turda iyi başladığını ve iyi tempo yakaladığını ama farkı açmışken Anna'nın kendisini yakalamasıyla bir ara paniklediğini söyledi. Paniklemesine rağmen yarışı birinci bitiren Esra Kürkçü: " Rakibime fark atmıştım ama yakalayınca şaşırdım, tekniğimi kullanarak rakibimi tekrar geçmeyi başardım ve birinciliği bırakmadım, havalar soğuk olunca sık sık hasta olduğumdan iyi performans gösteremiyordum, havaların ısınması ile performansımı artırdım, bu yükselişi sürdürmeyi düşünüyorum " dedi.

Yarışı üçüncü sırada bitiren Semra Yetiş ise Bosna'daki yarışlardan dolayı yorgun olduğunu ve yarışın kendisi açısından antrenman havasında geçtiğini belirtti. Semra Yetiş : " C1 yarışı olması dolayısıyla önemli bir yarıştı, yarışta tempomu elimden geldiğince yükseltmeye çalıştım ve üçüncü olmayı başardım." dedi.

U23 Kategorisinde Yusuf Çabık Birinci

U-23 kategorisinde ise ilk turda Yusuf Çabık önde götürmesine rağmen yarışın ortalarına doğru Bayram Eroğlu'na geçildi. Yarışın ortalarına doğru farkı bir dakikadan fazla açarak zirveyi ele geçiren Bayram, yarışın ortalarında yaşadığı sürprizle bisikletinin ön tekerleğinin kitlenmesiyle üç dakikadan fazla zaman kaybetti ve beşinciliğe kadar geriledi. Yusuf Çabık ise bıraktığı birinciliği tekrar ele geçirmeyi başardı ve temposunu koruyarak yarışı birinci bitirdi. Yusuf'un ardından gelen İsak Ünal ise yarışın başlarında gerilerde kalmasına rağmen temposunu artırarak yarışı ikinci sırada bitirdi. İsak'ın ardından gelen Charom Mollaahmetalioğlu ise yarışı üçüncü bitirdi.

Yusuf Çabık
       Yusuf Çabık

Uzun zamandır bu kadar yüksek tempolu, zorlayıcı bir yarış koşmadığını belirten Yusuf Çabık performansını artırmanın kendisi açısından mutluluk verici olduğunu belirtti. " Daha önce beslenmemize daha az dikkat ediyorduk, şimdi milli takım antrenörümüz Harry'nin de katkısıyla beslenme va antrenman programımız çok daha disiplinli hale geldi. Şimdi en ince ayrıntıya bile dikkat ediyoruz. İki senedir kendimi bu kadar zorlamamıştım. Şimdi bisikletler de daha iyi olunca, daha da hızlı gitmeye başladık. Umarım bu tempomuzu Belçika'daki dünya kupasında da sürdürürüz ve iyi derecelerle döneriz."

Yarışı ikinci sırada bitiren İsak ise iyi bir yarış çıkarttığını, ilk turlarda geride kalmasına rağmen tempoyu kesmeden devam ederek, iyi bir sonuç aldığını belirtti. Yarışı üçüncü bitiren Charom ise tempoyu sürekli koruyarak İsak ile ilk sıralarda kalmayı başardığını, son turlarda tempoyu artırarak İsak ile beraber gittiğini ve iyi bir sonuç aldığını belirtti.

U-17 ve Genç Bayanlar Yarışları da Yapıldı

Günün diğer yarışlarında ise U-17 erkeklerde ferdi yarışan Y. Emre Yılmaz birinci oldu. İkinci ise Salcano Aldosk takımından Soner Eken oldu. Yarışı üçüncü bitiren sporcu ise yine Salcano Aldosk takımından Abdülsamet Kıv oldu.

Genç bayanlar kategorisinde ise ilk üç sırayı Salcano Aldosk takımı sporcuları Mesude Şenol, Ayşe Çakır, Büşra Önder paylaştı.

 

  Bu haber 4337 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015