Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Ekim . 2020  
Shimano ZEE ve Saint 2013

Shimano ZEE ve Saint 2013

Shimano'dan Gravity Atağı

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 19.4.2012
Shimano’nun 2013 model yılı yeniliklerini sırayla vermeye devam ediyoruz. Şimdiye kadar iki bölüm halinde yol, trekking ve kısmen dağ bisikletinin yanında yeni çanta serisinin de haberini yayınlamıştık sayfamızda. Marka şimdi iniş ve serbest sürüş odaklı kullanım alanında iki önemli yeniliği daha basına tanıttı: ZEE ve Saint.

Zee

”Gravity” tâbir edilen iniş ağırlıklı dallarda yoğunlaşma genel olarak malum. Shimano da bu sahadaki ürünlerine yeni bir seri katıyor bu yıl: ZEE. Zee pratik olarak Saint serisinin küçük kardeşi denilebilir. Küçük kardeş olmak haliyle ‘daha hesaplı’ olmak ve dolayısıyla müşteri kitlesinin de gravity dalına giriş yapan gençler olması demek. Zee ismi ‘Zero Gravity’ (sıfır yerçekimi) teriminden esinlenilmiş.

Zee
       Zee

Grup hesaplı ama daha üst sınıflarda gördüğümüz özelliklere burada da rastlıyoruz, örneğin Shadow RD+ 10 vitesli arka vites attırıcı geçen yıl ilk defa XTR’de gördüğümüz paralelogram yayını kapatan ve bu sayede vites attırıcının (ve de zincirin) fazla sarsıntılı ortamlarda yukarı aşağı hareketini kısıtlayan sisteme sahip. Kasetlerde 11-28 ya da 11-25 diş oranı seçenekleri mevcut.

RD-M640
       RD-M640

Daha agresif sürüş tarzı için Shimano çelik mil ve çelik pedal yuvalarına sahip sağlam bir aynakol seti de tasarlamış. Diğer modellerden aşinâ olduğumuz Hollowtech teknolojisi burada da var elbette.

FC-M640
       FC-M640

Disk frenler kullanım sahasına uygun olarak 4 seramik pistonlu kaliperlere sahipler. Pistonların çapları birbirinden farklı, fren kollarında markanın ‘Servo Wave’ özelliği mevcut. Fren kollarının ufak bir hareketi balataları diske yapıştırmaya yetiyor. Disklerde 160-180-203mm çap ve CenterLock ile 6 vidalı seçenekleri var. Buna ek olarak frenler ısınmayı önleyen Ice Tech disk uyumlular.

BR-M640
       BR-M640

Daha derli toplu bir gidon için Rapidfire Plus vites ve fren kolları ‘I-Spec’ uyumlu, haliyle önde sadece bir dişli olduğundan (34/36/38 diş seçenekleri ile) vites kolu da bir tane.

SL-M640
       SL-M640

Grubun tekerlek göbekleri önde 20mm sokma mil ile arkada 150/142/135mm x 12/10mm çeşitlemeleri mümkün.

HB-M640 / FH-M640
       HB-M640 / FH-M640

Zee grubunun piyasaya sürümü Temmuz 2012’den itibaren gerçekleşecek.

Saint

Gelelim asıl ‘ağır ağabey’ Saint’e. Haliyle Saint tamamen ‘gravity’ sahası için, esnemezlik, fren gücü, sağlamlık, ergonomi iniş ve serbest sürüş sahasında at (pardon bisiklet) koşturanların ihtiyaçları gözönünde bulundurularak tasarlanmış. Serinin tasarım sürecine profesyonel bisikletçiler de dâhil olmuşlar, Aaron Gwin ve Gee Atherton bunlardan ikisi. Bunun sonucunu da UCI dünya kupasında Shimano Saint grubunun ortalığı mütemadiyen silip süpürmesi olarak görüyoruz.

Saint
       Saint

10 vitesli arka attırıcıda marka Shadow+ RD tasarımını kullanmış, yukarıda da belirttiğimiz gibi XTR’dan tanıdığımız bu sistem daha “sessiz” bir sürüşe olanak tanıyor. Arka attırıcının üzerindeki bir manivelayı açık ya da kapalı konumda tutarak kafesin ve dolayısıyla zincirin hareketini kısıtlamak mümkün. Buna ek olarak arka attırıcıya bir de “tampon” eklenmiş, bu da gene daha sessiz bir sürüş sağlamak için atılmış adımlardna biri. Paralelogram geniş tutularak attırıcının esnemezliği de arttırılmış.

RD-M820
       RD-M820

Aynakola gelince... çelik mil, çelik pedal yuvalarına rağmen yeni Saint aynakolun Hollowtech II tasarımı da kullanılarak geçen yılki modele oranla hafiflemiş olması gerçekten kayda değer. Aynakol 34/36/38 dişli seşeneklerine sahip ve 68/73/83mm ile ‘pressfit’ orta mil yatağı uyumlu.

FC-M820
       FC-M820

Rapidfire Plus vites kollarında başparmak kolu %6, işaret parmağı (ya da kullanana göre gene başparmak – 2-Way Release) kolu ise %10 oranında uzatılmışlar, haliyle ergonomiyi geliştirmek ve kaldıraç kuvvetini düşürmek için atılmış bir adım. Dolayısıyla marka vites geçirmede ihtiyaç duyulan gücün hâlihazırdaki Saint’e %37’ye varan oranda daha az olduğunu ve bütün kol hareketi boyunca lineer bir karaktere sahip olduğunun altını çiziyor.

SL-M820
       SL-M820

Gravity dalı söz konusu olduğu için frenlere ayrıca önem verilmiş. Ice Tech diskler, 4 seramik pistonlu kaliperler ve tek parmakla kumanda edilen fren kolları ana öğeler. Bu gruba dâhil olarak hava akımını hızlandıracak kanatlara sahip yeni bir 203mm’lik disk modeli de geliştirilmiş. Ice Tech tasarımına ek olarak getirilen bu kanatların diskin azamî ısısını 50 derece daha düşürdüğünü ve %20 daha fazla fren gücü sağladığını vurguluyor Shimano.

BR-M820
       BR-M820

SM-RT99
       SM-RT99

Grubun bu yılki pedalı geçen yıla oranla 3m daha geniş ama 8.5mm daha yassı olarak içbükey bir şekilde tasarlanmış. Çamur tutmaması ve mil sağlamlığı ana hedef olarak güdülen pedalın pimleri de değiştirilebiliyor elbette.

PD-MX80
       PD-MX80

Grubun tekerlek göbekleri önde 20mm sokma mil ile arkada 150/142mm x 12/10mm çeşitlemeleri mümkün.

Yeni Saint grubu da Temmuz 2012’den itibaren piyasada olacak.

 

  Bu haber 4988 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015