Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
21 . Ocak . 2021  
FOX'tan Yeni Sistem: CTD

FOX'tan Yeni Sistem: CTD

FOX 2013

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 21.4.2012
2013 yılı model yeniliklerine FOX ile devam edelim. Markanın bu yıl bilhassa XC/AM ve Enduro sahasında bayağı önemli havadisleri var. Bugüne kadar Fox amortisörlerinin bazılarına nispeten karışık gelen ayar mekanizmaları ve çalışma verimi açısından çok başarılı bir sistem olan ProPedal sistemi kalkıyor, onun yerine 3 kademeli bir tasarım geliyor.

Tasarımın kısaltması CTD, Climb-Trail-Descend. Adından da anlaşılacağı üzere her bir kademe belirli bir kullanım sahası için. ‘Climb’ ayarında sıkışma hızı en yavaş, ‘Descend’ ayarında ise en yumuşak. Hem arka, hem ön amortisörlerde kullanılacak bu sistemle beraber ön amortisörlerdeki ‘Low-Speed Compression’ ayarı ve ‘Lock-Out’ ile arka amortisörlerdeki ‘ProPedal’ ayarı kalkıyor. Bu sistemin hâlen kullanımda olacak süspansiyon mesâfesi ve dolayısı ile bisiklet geometrisi değiştirme sistemi olan Talas’tan bağımsız olduğunu da vurgulayalım.

CTD
       CTD

Amortisörlerde iki yenilik 34 CTD ve 32 CTD. 34mm çapında iç bacaklara sahip amortisörleri FOX geçen yıl ilk defa olarak 29” tekerlekli bisikletler için piyasaya sürmüştü. Bu model yılı ile beraber bu ölçü 26” bisikletler için de ürün yelpazesinde yerini alıyor. 34 CTD 160mm süspansiyon mesâfesine sahip ve gene 160mm’lik Fox 36 modeli ile aşık atıyor. Öte yandan bu model tam da iki dünyanın (32 ile 36) arasında orta yolu bulmak için geliştirilmiş. Hem 32 CTD’den daha esnemez, öte yandan 36’dan 200 gram daha hafif. Serinin en üst modeli olan ‘Factory’ Kashima kaplamasına sahip ve bir nebze daha lineer bir tepki sunan yeni FIT kartuşu ile donatılmış.

34 CTD
       34 CTD

32mm iç borulara sahip ve modeline göre 80-150mm arasında süspansiyon mesâfesi sunan 32 serisinde 26” tekerlekli bisikletler için olan modeller 125 gram, 29” modelleri ise 220 gram kadar hafiflemişler.

32 CTD
       32 CTD

Arka amortisörde ise yeniliğin adı Fox Float CTD. Bu model şimdiye kadar dağ bisikletçiliğinde arka amortisör denince en iyi modellerden (belki de en iyisi) olarak akla gelen RP23 modelinin de halefi. Aynı amortisörlerde olduğu gibi üç kademeli CTD sistemi burada da karşımıza çıkıyor ve gene aynı şekilde ‘Factory’ adını taşıyan en üst model Kashima kaplamalı. Buna ek olarak montaj yerlerindeki rulmanların ömrünün uzatılmasına ve daha az sürtünme yapmasına çalışılmış. Amortisörün içind eise şimdiye kadarki modellerde olan üç hava haznesi boyu yerine dahilî olarak ek parçalarla değiştirilebilen tek hava haznesi kullanılmış, bu da RP23 modeline göre 30 gram hafifleme sağlamış.

FLOAT CTD
       FLOAT CTD

Gerek arka, gerekse ön amortisörlerin gidondan bir kol aracılığı ile üç kullanım kademesi arasında ayarlanabildiklerini önemli bir yenilik olarak belirtelim. Bu size neyi hatırlatıyor? Tabii ki Scott Genius modelindeki TwinLoc sistemini. Ona benzer şekilde burada da Fox kullanan sistemlerde de artık bisikletin süspansiyonunu kullanım sahasına göre gidondan ayarlamak olası.

Gidonu kalabalıklaştıracak bir başka etken de D.O.S.S. (‘Drop on steep shit’). Son yıllarda giderek yayılan teleskobik sele boruları kervanına Fox da katılıyor yani. Rock Shox Reverb ya da Crankbrothers Joplin modellerinin aksine Specialized’a benzer şekilde 3 kademeli (tam çıkık/40mm trail/tam inik) mekanik bir sisteme sahip olan DOSS’un 102mm ve 127mm’lik iki modeli var, ağırlığı ise 620 gram ile biraz fazla gibi gözüküyorsa da Fox bu modelin sağlamlığından kaynaklandığını belirtiyor. Sele borusun 30.9mm ve 31.6mm’lik iki çapta yaz sonundan itibaren piyasada olacak.

D.O.S.S.
       D.O.S.S.

 

  Bu haber 4478 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015