Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
05 . Haziran . 2020  
26, 29 Derken Şimdi de 27.5

26, 29 Derken Şimdi de 27.5

Yeni Bir Tekerlek Standardı: 650B

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 30.4.2012
Dağ bisikletlerinde 29” tekerlek seçeneği çıkalı bayağı oldu. Bu tekerlek boyunun artısını eksisini hem teorik olarak, hem de uygulamada sayfamızda defalarca işledik. Bu yılla birlikte iki tane tekerlek standardı yeteri kadar kafa karıştırmıyormuş gibi yeni bir tekerlek standardı daha piyasada yerini almaya çalışıyor: 650b ya da 27.5”, yanı 26 ile 29’un tam ortası. İsim tekerleğin lastikle beraber 650mm’lik ve B harfinin belirttiği tekerleksiz çıplak jantla 584mm dış çapı çağrıştırıyor.

”Yeni” bir tekerlek standardı dediğimize bakmayın, aslında 650b ölçücü bayağı eski, bisiklet dünyasında, bilhassa Fransa’da gezi ve yol bisikletlerinde rahatlıkla 50-60 yıllık bir geçmişi var. Bunun dışında 2006-2007’lerde bir iki başarısızlıkla sonuçlanan girişim de mevcut. Dolayısıyla denenmiş ve tutmamış bir ölçünün neden şimdi başarılı olacağı gibi bir soru oluşuyor kafalarda. Burada “yeni bir standart” deyince insanın aklına şeytan hemen ister istemez “acaba 29” bu kadar pazarlamaya karşı tutmadı da bisiklet satışlarını arttırmak için yeni bir pazarlama aracı mı gerekiyor” düşüncesini getiriyor.

27.5” ya da 650b’nin artıları ve eksileri açıkçası 26-29” karşılaştırmasını yapmışlar için çok açık:

 • 650b tekerlekler bir taraftan engel aşımında 26” tekerleklere göre daha iyiler, ama diğer taraftan 29” tekerlekler kadar ağır ve hantal değiller.
 • bir taraftan 26” tekerleklere oranla daha fazla yol kavrama sunuyorlar, ama 29” tekerleklere görece bilhassa çift süspansiyon söz konusu olduğunda kadro tasarımcılarının daha işine geliyorlar.
 • bir taraftan yüksek hızlarda 26” tekerleklere göre daha dengeli bir karakter sergilerken, diğer taraftan 29” tekerleklerin aksine 26” için tasarlanmış pek çok kadro ve amortisör ile kullanılabiliyorlar.

  Yukarıdan aşağıya 29-27.5-26
         Yukarıdan aşağıya 29-27.5-26

  Dağ bisikletinde 90’lı yıllardaki deneme-yanılmaları hatırlayanlar bir ara iniş bisikletlerinde 24” tekerlek kullanma girişimlerini de anımsayacaklardır. Teknik (ve pazarlama açısından) olarak yukarıda saydığımız “bir taraftan – diğer taraftan” argümanlarını 24 ve 29 inç için sıralayıp en akla yatan tekerlek çapının 26” olduğu sonucuna ulaşmak da mümkün, en azından teoride. Fakat her halükârda 650b ölçüsünün yenilik denemeye meraklı bisikletçilere sunduğu en büyük avantaj yukarıda üçüncü maddede belirttiğimiz “elde bulunan ekipman” ile kullanılabilme özelliği. Denemesi bedava: lastiğiniz ile kadronuz/amortisörünüz arasında yeterli boşluk varsa tekerleklerinizi değiştirerek kendinize bir 650b bisikleti yapabilirsiniz.

  Ama tabii bu tarz “eldekini kullanın” yaklaşımı bir endüstri döndürmeye yetmeyeceği için 2013 model yılında karşımıza çıkan “moda”lardan biri de donanım üreticilerinin piyasaya süreceği 650b uyumlu modeller.

  SRAM Rise 40 650B
         SRAM Rise 40 650B

  Fox ve Rock Shox bu model yılında çıkacak bütün yeni amortisörlerin 650b uyumlu modellerini de ürün yelpâzelerine dâhil ediyorlar. Schwalbe, WTB, Kenda gibi lastik ve DT Swiss, American Classic ve son olarak SRAM gibi tekerlek üreticileri hâhilazırda ürün yelpâzelerinde 650b ölçüsünde ürünlere sahip markalar. Bisiklet markaları arasında bu yıl UCI Dünya Kupası’nın açılış yarışında Güney Afrika’da Nino Schurter’in kullandığı bisiklette görüldüğü üzere Scott tek aday.

  Nino Schurter
         Nino Schurter

  Bütün bunların yanında 650b ölçüsünün potansiyel olarak kendine yer edinebileceği bir saha 120mm ve üstü çift süspansiyonlu bisikletler olabilir. Son dönemde 120-130mm, 29” tekerlekli bisikletlerde çift süspansiyon kadro tasarımının dayandığı sınır durumunda. Bundan üstüne tekerleklerin büyüklüğü nedeniyle rahatça çıkılamıyor. Dolayısı ile 650b tekerlekler hem 26” tekerlekden daha büyük çapta tekerlek kullanmak isteyen, ama bunu da en azından bir 130mm süspansiyon mesâfesi ile bir arada yapmak isteyenlere bir alternatif sunabilir. Bu nedenle de olsa gerek, muhtemelen bu yıldan sonra çıkacak 650b uyumlu amortisörlerin 130mm ve üstünde süspansiyon mesâfesine sahip olacaklarını beklemek yanlış olmaz. Son olarak bu yeni ölçünün – dürüst olmak gerekirse – Avrupa’da ancak yavaş yavaş yer edinen 29” tekerlekler yerine 26” tekerleklerle daha rahat mücadele edecek bir alternatif olma şansı da var.

  Bu yeni standart tutacak mı, önümüzdeki yıllarda göreceğiz. Fakat tekerlek konularının oldukca netâmeli konular olduğunu, geçmişte tutmayan 24”’in yanında Trek’in kâğıt üzerinde (ve hatta uygulamada) gayet mantıklı bir modeli olan 69er’ı da hatırlatmakta fayda var.

  Son olarak elbette bir taraftan kullanım karakterine uygun seçenek ve imkân sayısı artarken biz bisikletçiler için, diğer taraftan da artan farklı standart sayısı ve bunlar arasındaki uyum baş ağrıtıyor, bunu de söylemek gerek. Hâlihazırda iki tekerlek ölçüsü var, üçer tane arka ve ön tekerlek mili standardı mevcut, iki tane alın borusu tipi var, farklı orta mil standardlarına hiç girmeyelim... bu kadar seçenek arasında karar vermeye çalışmaktan bisiklete binmeyi unutacağız neredeyse.

 •  

    Bu haber 14102 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015