Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Kasım . 2020  
Armstrong ve Doping Cephesinde Yeni Gelişmeler - 3

Armstrong ve Doping Cephesinde Yeni Gelişmeler - 3

Armstrong'a Yeniden Doping Soruşturması

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 14.6.2012
Lance Armstrong ve doping konusu herhalde bisikletin son 15 yılında kesinlikle gündeminden düşmeyen konulardan biri. Şubat ayında iki yıllık bir soruşturmanın bir sonuca bağlanamadan düşmesinin (ki yanlış bir yorum sonucu olarak “Armstrong aklandı” şeklinde de değerlendirildi kısmen bu durum) ardından Amerikan Anti-Doping Ajansı (USADA) Armstrong’a yönelik yeni bir soruşturma daha başlattı.

Önce Washington Post gazetesinde çıkan habere göre ilk olarak Armstrong 2011’de bisikleti bırakmasından sonra başladığı triatlon yarışlarından menedildi, dolayısıyla 24 Haziran’da koşulacak olan IronMan yarışına da katılamayacak.

Bu haberin sonunda da görebileceğiniz 15 sayfalık bir soruşturma metninde USADA daha önce yayınlanmamış ithamlarda da bulunuyor ve 2009 ile 2010 yıllarına ait kan örneklerinde başta EPO ve kan transfüzyonu ile işlenmiş olmak üzere 6 çeşit dopinge rastlandığını bildiriyor. USADA bu mektubu 12 Haziran’da Armstrong ve US Postal takımında yer almış 5 kişiye doping yaptıkları / yaptırdıkları / yapılmasına aracı oldukları şüphesine dair göndermiş. Bu beş kişiden üçü takım doktoru (biri meşhur doping doktoru Michele Ferrari, diğeri Luis Garcia del Moral ve Lüksemburglu Pedro Celaya), ikisinin ise takım yöneticisi (Johan Bruyneel ve Pepe Marti) olduğu ve bu mektubun hukukî sürecin ilk adımı olduğu belirtilmiş. Mektup tam olarak United States Postal Service (USPS) (1996 - 2004), Discovery Channel (2005-2007), Astana (2009) ve RadioShack (2010) takımlarında yapılmış olduğu düşünülen dopingleri hedef alıyor. Üç aşağı beş yukarı herkese yönelik suçlamalar aynı. Özel olarak Armstrong örneğinde bakmak gerekirse

 • EPO, kan transfüzyonu, testosteron, kortikosteroid ve bunların testlerde görünmesini önleyici maddeler kullanmak ve/veya kullanmaya teşebbüs
 • Elinde yasak transfüzyonlar, bunlara ait taşıma aletlerini ve diğer transfüzyon cihazları (iğneler, kan torbaları, kan ölçüm cihazları vb.) ile testosteron, kortikosteroidler ve bunların testlerde görünmesini önleyici maddeler bulundurmak
 • EPO, testoteron, kortikosteroid ve yukarıdaki maddelerde belirtilen cihazların ticareti
 • Başkalarına EPO, testosteron ve kortizon sağlamak ve/veya sağlamaya teşebbüs
 • Bir veya birden fazla anti-doping kuralını ihlâl ve/veya ihlâle destek, teşvik, yardım, yardakçılık, örtbas ile teşebbüs
 • Normal cezalardan daha uzun bir men cezasını haklı çıkaracak ağırlaştırıcı sebepler

  ana hatları ile yapılan suçlamalar. USADA bunlara ek olarak 2001 yılındaki İsviçre Turu’nda idrar örneklerini inceleyen Lozan’daki Anti-Doping Laboratuarları’nın yöneticisi Dr. Martial Saugy ile de görüşüldüğünü ve Dr. Saugy’nin Lance Armstrong’un idrar örneklerinin EPO kullanıldığına işaret ettiğini söylediğini de belirtiyor. Ayrıca birçok tanık USADA’ya kendilerine bizzat Armstrong’un 2001’de pozitif test edildiğini ama sonuçların örtbas edildiğini söylediğini ifade etmişler. USADA Armstrong’un doping yaptığının 2009 ve 2010 yıllarında UCI tarafından toplanan kan örnekleri tarafından da desteklendiğinin ve bu örneklerden elde edilen verilerin EPO ve/veya kan transfüzyonu yapıldığını tamamen gösterdiğinin altını çiziyor.

         

  Armstrong’un bütün bunlara tepkisi ise her zaman olduğu gibi: “hiçbir zaman doping yapmadım, bir mukavemet sporcusu olarak 25 yıllık geçmişim var, 500’den fazla doping testini başarıyla geçtim. USADA’nın doping yaptığını itiraf edenler yerine benim peşimden koşması benim suçlu olup olmamamdan ziyade USADA’nın kendisi hakkında fikir veriyor, kurumdaki adalet yoksunluğu ve bunun bir kan davası olduğunu gösteriyor.” Ayrica Armstrong Twitter hesabından olayı bir “cadı avı” olarak nitelediğini de belirtelim.

  Washington Post’un belirttiğine göre Armstrong’un avukatı Robert D. Luskin bu suçlamaların kanıttan ziyade tamamen garez ve kin ürünü olduklarını söylemiş.

  Olaydaki ilginç bir nokta da gazetenin geçen yıl Dr. Saugy ile yaptığı bir görüşmede Saugy’nin Armstrong’un numûnesini “şüpheli’ olarak değerlendirmesi, modern yöntemlerle yapılacak testlerin açıklık getireceğini ama –buraya dikkat!- numûnelerin artık elde bulunmadığını (!), dolayısıyla bu şartlar altında hiçbir zaman bir mahkemede “bulgular pozitiftir” şeklinde bir ifâdede bulunmayacağını söylemesi.

  USADA bugün internet sayfasında bir bildiri yayınlayarak gönderilen mektubu teyit ediyor, sadece ve sadece kanıtlara dayanarak bu soruşturmayı açtığını vurguluyor. Ayrıca masumiyet karinesinin de altını çizerek hukukî bir süreç sonuçlanmadığı sürece söz konusu kişilerin suçlu sayılamayacağını da belirterek bu aşamada daha fazla yorumda bulunmayacağını söylüyor.

  Konu fazlasıyla çetrefilli. Bir taraftan “Armstrong ve Doping Cephesinde Yeni Gelişmeler” başlığı ile bizim de artık senede bir yazmaya alışık olduğumuz yazılar (geçmiş yıllar için bkz. 2010 yazısı / 2011 yazısı) ile “Armstrong” deyince herkesin dilinde yer eden kekremsi bir tad, diğer taraftan artık hafiften kabak tadı vermeye başlamış bir “Armstrong XYZ yılında doping yaptı” ithamları. Bu aşamada kucağımızda patlamış mısırlar, bisiklet dünyasının bu bitmeyen pembe dizisini seyretmeye devam etmekten başka birşey yapmanın anlamı yok.

  001_armstrongcharging0613

 •  

    Bu haber 3936 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015