Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Ocak . 2021  
Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası 2012

Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası 2012

2012 MTB Şampiyonları Belli Oldu

Uğur Gerger   mtbtr.com © 22.7.2012
Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası bu pazar günü Bursa Nilüfer Atatürk Kent Ormanı'nda düzenlendi. Ekim 2011'de yine aynı yerde yapılan organizasyonun başarıyla düzenlenmesi sonucunda Bursa'da yapılmasına karar verilen şampiyonaya rekor sayıda katılım gerçekleşti, toplam 187 sporcu şampiyon olmak için mücadele verdi.

Fotoğraf Albümleri

Elit Bayan, Elit Erkek

Genç Erkek, U15 Erkek, U17 Erkek, Master Erkek, Yıldız Bayan

Ödül Töreni

Türkiye'nin en çok beğenilen parkurları arasında gösterilen Bursa parkuru bu yarışta da beklentileri karşıladı. Teknik düzeyi üst seviyede olan parkurun, güç ve performans adına dağ bisikleti yarışı için istenilen her türlü niteliği barındırdığını söyleyen sporcular, parkuru çok beğendiklerini ve keyif aldıklarını dile getirdiler. Bir çok sporcu ise Türkiye'de şimdiye kadar yarıştığı en iyi parkur olduğunu belirtti.

Saat 10:00 ve 13:00 olmak üzere iki farklı saatte yapılan yarışlarda sabah; master 30, master 40, yıldız erkekler, U15, U17, gençler ve yıldız bayanlar olmak üzere 7 kategoride yarışıldı. Saat 13:00'te yapılan yarışlarda ise elit erkek, U23 erkek ve elit bayan sporcuları mücadele etti.

Gençlerin Rekabetinde Kazanan Agit Salman

Gençler kategorisinde her yarışta alışık olduğumuz ikilinin rekabeti bu yarışta da yaşandı. Agit Salman ve Ömer Faruk Kansız arasında geçen mücadele ilk iki turda başabaş sürdü, Agit'in ikinci turda yaptığı atağa, Ömer Faruk'un cevap verememesi sonucunda Agit Salman rekabette öne çıktı ve birinci oldu. Brisaspor adına yarışan Agit Salman, iyi antrenman yaptıklarını ve bunun sonucunda iyi bir yarış koştuğunu belirtti. Parkurun çok iyi olduğunu ve çok teknik olduğunu söyleyen Agit ilk iki turda Ömer Faruk ile birlikte gittiğini daha sonra da temposunu artırdığını ve temkinli bir şekilde giderek rahat bir yarış çıkardığını ifade etti. " Yurtdışında yarış koştuk, çok fazla ara vermedik, uzun zamandır Türkiye'de yarış koşmuyorduk, antrenman düzeyimizi de iyi tutarak başarılı olduk" dedi.

İkinci olan Ömer Faruk Kansız ise yarışta ilk iki turda rakibini takip ettiğini ama sonra nabzını yükseltemediği için temposunu da artıramadığını söyledi. " Nabız ortalamam 175 bpm seviyelerinde idi, normalde 190 bpm ile yarış koşuyorum fakat ne yapsam da nabzımı yükseltemedim. " dedi. Parkurun teknik olarak çok iyi olduğunu belirten Ömer Faruk Türkiye'nin en iyi parkuru diyebileceğini de ekledi.

Masterlarda Nevzat Kıral Formayı Vermedi

Master kategorisinde yarış öncesinde parkurun çok teknik olduğu dolayısıyla Muammer Yıldız ya da Oğuz Özçelik'in Nevzat Kıral'ı zorlayacağı konuşuluyordu, Nevzat'ın da parkuru çok fazla beğenmediği(!) duyumlarını almıştık. Yarış başladıktan sonra ilk turda ise sıralamanın nasıl olacağı kabaca belli oldu.

 Nevzat Kıral ve Onur Balkan
        Nevzat Kıral ve Onur Balkan

İlk turda gerilerde kalan Nevzat Kıral 1. turun sonlarına doğru ilk sırada giden Muammer Yıldız'ı yakaladı ve yarış boyunca da birinciliği elden bırakmadı. Yarış öncesi parkurdan çekindiğini belirten Nevzat : "Açıkçası bayağı tedirgindim, parkur zorlayıcıydı, ama yarış sırasında hem gücüm hem de tekniğimi en iyi şekilde kullanarak yarışı birinci bitirdim, 4 senedir dağ bisikletinde yarışıyorum, sürekli yarışarak belli bir tekniği kazandım. " dedi. İnişlerde neredeyse rakipleri kadar teknik ve hızlı inmeyi başaran Nevzat için de artık her yarışta kullandığımız gibi " normalde yol bisikletinde yarışan, aralarda dağ bisikletinde koşan" ifadesi yerine artık "yol bisikleti asıllı dağ bisikletçisi " tanımını kullanmak mümkün.

Masterlarda ikinci sporcu ise son çıkışta yaptığı atakla Oğuz Özçelik oldu. Başlangıç düzlüğünden sonra parkurun daraldığı bölgede oluşan kargaşada düşen Oğuz neredeyse herkesin gerisinde kaldığını ve zaman kaybettiğini söyledi. " Turun ortalarına doğru yavaş yavaş toparlamaya başladım, ikinci turda ise Muammer'in gerisinde gidiyordum, sonra rakibimle aramın kapandığını görünce ben de var gücümle pedalladım, son çıkışta ise geçmeyi başardım, zor bir yarıştı, ikincilik benim için iyi bir sonuç. " dedi.

Üçüncü olan Muammer Yıldız ise parkurun zorlayıcı olduğunu, her ne kadar teknik olsa da antrenman gerektirdiğini söyledi. Antrenman yapmak için yeterli zaman ayıramadığını belirten Muammer üçüncülüğün, antrenman düzeyine göre kendisi için iyi bir sonuç olduğunu ifade etti.

Bilal Akgül Yine Türkiye Şampiyonu

Elit erkekler kategorisinde ise Bilal Akgül her zaman olduğu gibi yine favori idi ve yarış beklendiği gibi gitti. Türkiye şampiyonu olan Bilal Akgül ise ilk turda kendisini zorlamadığını ve lastik patlaklarından çekindiği için düşük tempoda gittiğini belirtti. Bilal : "Sonraki turlarda tempomu artırarak birinciliği sürdürdüm, son turda ise sınırları zorladım ve yapabileceğim en iyi sürede bitirmeyi hedefledim ve başardım." dedi. Parkuru çok beğendiğini ve Türkiye'nin en iyi parkuru olduğunu belirten Bilal, yarışmanın keyifli olduğunu söyledi. Geçtiğimiz hafta babasının vefat haberini alan ve biraz moralinin bozuk olduğunu gözlemlediğimiz sporcu bu başarısını babasına ve ailesine armağan ettiğini de ekledi.

Bilal Akgül
       Bilal Akgül

Olimpiyatlara gidememenin üzücü olduğunu belirten Bilal sezonun kapanmamasının, iyi bir yarış stratejisi oluşturulmamasının ve milli takım antrenörü Harry Hendriks'in yeterli olmaması sebebiyle performanslarının düştüğünü belirtti. Dağ bisikleti sporunun güç ve performansa dayalı olduğunu ve çok zor bir spor olduğunu belirten Bilal önümüzdeki senelerde master kategorisinde yarışabilme hakkına sahip olsa da uzun bir süre elit kategorisinde koşmayı hedeflediğini söyledi. "İyi bir tekniğe sahibim, bu sporda iyi tecrübe kazandım, iyi bir performans ve kondüsyon ile Avrupa'da ilk 10 sporcu arasına girmek hedefim, fakat bunun öncesinde iyi bir dinlenmeye, stresten uzaklaşmaya çok ihtiyacım var. Umarım önümüzdeki senelerde size gerçek Bilal'i izletebileceğim."

Elit erkeklerde ikinci olan ve aynı zamanda U23 kategorisi şampiyonu olan Bayram Eroğlu ise 3 yıldır yarıştığı U23 kategorisinde son yılımda şampiyon olduğunu ve bunun mutluluk verici olduğunu belirtti. " Daha önce 2. ya da 3. olmuştum, Türkiye formasını taşıyamamıştım ama şimdi zirvede iken diğer kategoriye geçiyorum. Elit olmadan önce kısa bir süre de olsa Türkiye formasını taşımak güzel" dedi. Parkurun performans olarak kendisine uygun olduğunu söyleyen Bayram : " Kısa ve dik çıkışlar bana uygundu, nabzımı iyi kontrol ettim. Teknik ve dar olduğu için geride kaldım, Bilal'e yetişmek zordu ama elimden gelen en iyisini yaptım. " dedi.

Elit kategorisinde üçüncü, U23'te ikinci olan Yusuf Çabık ise yarıştan önce Bilal Akgül ile teknik konusunda çalıştıklarını ve iyi bir antrenman yaptıklarını, bunun sonucunda da başarılı olduklarını belirtti. " Başta ikinci sırada gidiyordum ama yarışın ortalarına doğru tempomu artırdım, 3. sıraya yerleştim, Bayram ile beraber bir süre gittim ama tekniğim çok kuvvetli olmayınca geride kaldım, yerimi korumayı başardım ve üçüncü oldum. " dedi.

2016 Rio hedefi için de açıklama yapan Yusuf ve Bayram, Bisiklet Federasyonunun iyi bir yol haritası çıkartması gerektiğini ve performansı artıracak şekilde adım atmasını beklediklerini belirtti. " Dünya kupası için yarış koşmak ve uluslararası yarışlara katılmak bize ciddi tecrübe kazandırıyor.

Bayanlarda Şampiyon Semra Yetiş

Elit bayanlarda Türkiye şampiyonu olan Semra Yetiş elde ettiği başarısını çok çalışmanın bir ürünü olduğunu söyledi. Yaklaşık bir seneden beri Brisaspor takımında yarışan Semra tamamen bisiklete konsantre olduklarını, antreman, beslenme ve uyku arasında geçen bir üçgen içinde başarı elde ettiklerini belirtti. " İyi bir tesise sahibiz, bütün imkanlara sahibiz, bununla birlikte çok fazla antrenman yapıyoruz. Sosyal hayatımız neredeyse yok denecek kadar az, bu psikolojik olarak insanı zaman zaman yıpratıyor, sınırlarını zorluyor, çoğu zaman pes edebilecek noktaya geliyorsun fakat sonunda da böyle bir başarı kazanıyorsun. Başarı çalışmadan kazanılmıyor."

İkinci olan Esra Kürkçü ise yarışa iyi başladığını ilk tur ön sıralarda gittiğini fakat sonrasında arka vites çarklarında problem yaşadığını ve bunun moral bozukluğu ile yarıştan koptuğunu söyledi. Çıkışlarda vites değişiminde problem yaşayan Esra : " Her yokuş başında vitesi inip elimle düzeltmem gerekti, bu da bana çok zaman kaybettirdi, yarıştan kopmadım ama şampiyon olmak istiyordum. " dedi.

Elit bayanlar ketegorisinde üçüncü gelen Asuman Burcu Balcı ise yarışın sıcak ve hızlı tempoda geçtiğini söyledi. İlk çıkışta yavaş başladıklarını ve ilk tur sonuna doğru ısınınca temponun da giderek arttığını belirten Burcu, son tura kadar 4. sırada gittiğini ve son turda yaptığı atakla önündeki Eda Konuk'u yakaladığını ve bir süre onun arkasında giderek rakibini kolladığını belirtti. " Bitiş düzlüğünden önceki tırmanışta iyi bir atak yaptım ve son gücümü orada kullandım, neredeyse iki ayağıma da kramp girdi ama bitişe kadar gözümü kapadım ve sadece yarışı bitirmeyi düşündüm" dedi. Parkurun şampiyonaya yakışır bir teknik düzeyde olduğunu ve çok beğendiğini belirten Burcu akıcılığı sağlamak için zorluk düzeyinin biraz daha az olabileceğini ekledi.

Semra Yetiş
       Semra Yetiş

Günün Diğer Sonuçları

Master 40 kategorisinde yapılan yarışlarda ise Bora Tirki Türkiye şampiyonluğunu kazandı. Scott'un sponsorluğu altında ilk yarışına katılan Erol Özbey ise yarışı ikinci sırada bitirdi. Kemal Merkit ise üçüncü sırayı aldı.

U15 Erkekler kategorisinde yapılan yarışlarda ise Salcano Aldosk takımının üstünlüğü dikkat çekti. Aynı takımdan olan Batuhan Özgür'ün birinci, Sinan Onatı'ın ikinci olduğu yarışta Ürgüpspor'dan Oğuzhan Tiryaki üçüncü oldu.

U17 Erkekler kategorisinde ise Brisaspor adına yarışan Onur Balkan birinci, Yunus Emre Yılmaz ikinci, Salcano Aldosk'tan Soner Eken üçüncü oldu.

Yıldız bayan kategorisindeki yarışlarda yine Salcano Aldosk'un üstünlüğü göze çarptı. Büşra Önder ve Arzu Yaraş'ın ilk iki sırayı paylaştığı yarışta Kader Şahin üçüncü oldu.

Bayram Akgül'den Özeleştiri

Yarış sonrasında 2012 senesinin ve olimpiyat serüveninin genel bir değerlendirmesini yapan Salcano Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akgül de yarışın coşkulu geçmesinden mutluluk duyduğunu belirtti. " Bugün yapılan yarışlarda yıldız, U17 gibi kategorilerin katılımının yüksek olması beni mutlu etti. Bildiğiniz gibi 2012 olimpiyatlarında erkeklerde 100 puan, bayanlarda 21 puan ile olimpiyat şansımızı kaçırdık. Tunus, Portekiz, Kıbrıs, Yunanistan gibi ülkeler olimpiyatlara giderken bizim katılamamamız üzücü. Altyapıdan gelen sporculara baktığımızda ümit verici gelişmeler oluyor fakat bunun için net bir strateji belirleyip yol haritamızı çıkartmamız gerekiyor, burada özellikle Bisiklet Federasyonuna çok iş düşmekte. Agit ve Ömer Faruk çekişmeleri ümit veriyor. Elit erkekler kürsüsünde u23'ten katılan iki sporcunun çıkması sevindirici. Bilal bugün yaptığı yarışta bizim uzun zamandır görmediğimiz, görmek istediğimiz gerçek Bilal'i ortaya koyması beni mutlu etti. Önümüze bakarsak, iyi program yapıp uygulamaya koyarsak Rio 2016'ya sporcu gönderebiliriz, çünkü olimpiyatları hakediyoruz.

Sonuçlar

Resmi yarış sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.
 

  Bu haber 5574 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015