Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
05 . Aralık . 2020  
Trek World - Frankfurt

Trek World - Frankfurt

Trek 2013

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 24.8.2012
Her yıl Ağustos sonu, Eylül başı gibi bizim için bayram: dünyanın en büyük bisiklet fuarlarından Eurobike yollarına düşüyoruz çünkü. Siz bu yazıyı okurken biz uçakta içi içine sığmayan çocuklar olacağız.

Trek’in 2013 model yılı ürünlerini bu şekilde ayrı bir albümle sizlere sunmamızın arkasında da (olimpiyat oyunları nedeniyle bu haberin gecikmiş olmasının yanında) biraz ağzınızın suyunu akıtmak ve önümüzdeki bir hafta içinde sizleri nelerin beklediğine dair ufak bir fikir verme amacı var.

Temmuz ayında Almanya’da Frankfurt’da düzenlenen ve bu yıl Eurobike’a katılmama kararı alan Trek’in 2013 modellerini sergilediği Trek World’de, Trek Türkiye’den Sami Koen ve oğlu İzer’in misafiri olduk ve markanın son derece etkileyici modellerini yakından inceledik. Her şeyden önce bu fırsat ve Frankfurt’ta geçen güzel bir gün için bir kere daha çok teşekkürler.

       

       

Sami Koen ile birlikte
       Sami Koen ile birlikte

Fotoğraf Albümü

Lafı fazla uzatmadan görsel odaklı okuyucular için fotoğraf albümüne bağlantıyı verelim. Bilhassa bizim burada yapacağımız dağ bisikleti odaklı tanıtımdan ziyade yol bisikleti modellerine ilgi duyanlar eminiz fotoğraflar arasında kendilerinden geçecekler:

TrekWorld Frankfurt fotoğraf albümü

Teknolojiler

Trek 2013 model yılında da markanın alamet-i farikası olan belli başlı teknolojileri kullanmaya devam ediyor. Nedir bunlar? Başta elbette 2010 yılında Trek’in patentini aldığı, frenlerle arka amortisör arasındaki etkileşimi tamamen kaldıran ve amortisörün fren esnasında sertleşmesini önleyen ABP – Active Braking Pivot. Bu yıl arka tekerlekteki esnemezliği daha da arttıran 142x12 ölçüsüne ek olarak ABP Convert DH adı altında 157x12 ölçüsünü de seçenek olarak sunmaya başlamış Trek.

ABP
       ABP

İkinci en önemli özellik, markanın gene birkaç yıldır kullandığı DRCV – Dual Rate Control Valve amortisör tasarımı. Aynı amortisör içinde iki ayrı hava kartuşu barındıran sistem, amortisörün sıkışma mesafesinin %50’sinden sonra ikinci ve daha büyük olan hazneyi de açarak “dipsiz kuyu” hissini veriyor.

DRCV
       DRCV

Bunlara bir de Trek’in yıllar içinde pişmiş ve hala geliştirilen OCLV karbon tasarımı ile 3 ayrı seviyede geliştirdiği Alpha Aluminium, 29” modellerde Gary Fisher menşeli G2 tasarımı ile kullanılan daha geniş ve enli tekerlek göbeklerini, E2 alın borusu ve “full floater” arka eklem tasarımıni ekleyince “yeme de yanında yat” denen türden bir genel resim ortaya çıkıyor.

E2
       E2

Full Floater
       Full Floater

Son olarak Trek bu yıl teleskop sele borusunun hidrolik kablosunun kadro içinden aktarımı ile vites kablolarını da kadro içine almış.

Iceriden kablo aktarimi
       Iceriden kablo aktarimi

Modeller

Trek dağ bisikletinde bu yıl iki ana seride yeniliklerini sunuyor. Bunlar Singletrack Trail ve Cross Country.

Singltrack Trail

Adindan da anlasilacagi gibi bu modellerin ana ozellikleri cok yonlu olmalari. Nispeten sert inislerden uzun turlara, yokus cikislarindan bundan birkac yil once “enduro” diyebilecegimiz atlamalara kadar genis bir sahayi kapsayan bu seride uc model var:

Fuel EX serisinde ilk göze çarpan kadronun üst borusunun değişimi. Yeniden tasarlanan kadronun ana değişikliği üst borunun aşağıya çekilmesi ve çeki borularının biraz (1cm kadar) kısalması olmuş. Kısmen Fuel EX 9.9 / 9.8 / 9 / 8 / 7 / 6 / 5 modellerine göre değişmekle beraber süspansiyon mesafesi bütün modellerde arkada 120mm’den 130mm’ye çıkmış, İŞÇG-05 zincir gergisi montaj yeri hazır, Rock Shox Reverb Stealth sele borusu, süspansiyonlarda DRCV tasarımı ve Fox’un CTD teknolojisi, DT Swiss XM1550 Tricon tekerlekler ilk göze çarpan özellikler.

Fuel EX 9.9
       Fuel EX 9.9

Fuel EX 9.8
       Fuel EX 9.8

Fuel EX 9.7
       Fuel EX 9.7

Fuel Ex 9
       Fuel Ex 9

Fuel Ex 8
       Fuel Ex 8

Fuel Ex 7
       Fuel Ex 7

Fuel Ex 6
       Fuel Ex 6

Fuel Ex 5
       Fuel Ex 5

Bu grubun diğer serisi Rumblefish. Çift süspansiyonlu 29” modelleri 2013 model yılında en çok göreceğimiz ve gerek 29” tekerleklerin engel aşımındaki artıları, gerekse artık artan süspansiyon mesafeleri ile kullanımı en güvenli bisikletler olacaklar. Rumblefish Pro modelinde şeride standart G2 geometrisi ve 120mm’lik DRCV süspansiyonun yanında Rock Shox Reverb sele borusu dikkat çeken özellikler. Şeride Rumblefish Elite ve Rumblefish olmak üzere daha düşük donanımlı iki model daha var.

Rumblefish Pro
       Rumblefish Pro

Rumblefish Elite
       Rumblefish Elite

Trek’in ürün yelpazesine bu yıl dahil olan bir model de yeni 29” sabit kadrolu Stache. Stache nispeten arada kalmış ve fazla temsilcisi olmayan bir sınıfta konumlandırılmış, Trek bu bisiklete bu nedenle “play bike” da diyor. Zor parkurda sabit kadrolu bisiklet kullanmak isteyenlere hitap eden bu şeride iki tane model var: Stache 7 ve 8. Kadrolar aynı, 142x12 standardı ve İŞÇG-05 montajına hazırlar. Girişte de bahsettiğimiz kadro içinden kablo aktarımı ve Rock Shox Reverb Stealth sele borusu mevcut. 120mm süspansiyon mesafesi de bunlara eklenince hakikaten sağlam ve neredeyse her işe gelen bir alet çıkıyor ortaya.

Stache 8
       Stache 8

Stache 7
       Stache 7

Cross Country

Açikcası sınıfın ne ifade ettiğini anlatmaya lüzum yok herhalde. Londra olimpiyatında dağ bisikleti yarışının fotoğraf albümüne göz gezdirdiyseniz, oradaki bütün bisikletlerin bu sınıfa girdiğini tahmin edersiniz. Trek bu şeride iki modele yer vermiş: Superfly ve Superfly 100. Superfly’in 29” tekerlekleri ve bilhassa karbon kadroları ile ne kadar hızlı bir bisiklet olduğunu uzun uzun anlatmayacağız ama Apollo kadro tasarımı mutlaka değinilmesi gereken bir nokta. Trek Superfly serisinin “SL” ibaresi taşıyan modellerinde karbon kadroda kalan son gramları da temizlemek için geliştirilmiş olan bu tasarımı kullanmış. Bilgisayar simülasyonlarının ertesinde deneme sürüşleri gerçekleştirilmiş, akabinde kadronun beher ögesi teker teker tekrar “nereden birkaç gram daha kırpabiliriz?” diyerek, elbette biniş emniyeti ve kalitesinden ödün vermeden, elden geçirilmiş. Sonuç: Superfly SL modelindeki 896 gramlık kadro. bkz fotoğraf albümünde terazi üstünde kadro fotoğrafı. Serinin çift süspansiyonlu modeli SL 100’de ise kadro ağırlığı sadece 1850 gram (elbette arka amortisör vs. buna dahil).

Superfly 100 Pro SL
       Superfly 100 Pro SL

Superfly 100 Pro SL, 100 Elite SL ve 100 SL çift süspansiyonlu ve Apollo tasarımına sahip karbon kadrolu modeller. Bunlara bir de ek olarak alüminyum kadrolu 3 model, Superfly 100 AL Pro, Superfly 100 AL Elite ve Superfly 100 AL ekleniyor.

Superfly 100 Elite SL
       Superfly 100 Elite SL

Superfly 100 SL
       Superfly 100 SL

Superfly 100 AL Pro
       Superfly 100 AL Pro

Superfly 100 AL Elite
       Superfly 100 AL Elite

Sabit kadroda ise keza Apollo tasarımına sahip Superfly Pro SL, Superfly Elite SL ve bu dünyaya adım atmak isteyenlere hitap eden Superfly Comp ve Superfly modelleri var.

Superfly Pro SL
       Superfly Pro SL

Superfly Elite SL
       Superfly Elite SL

Superfly Comp
       Superfly Comp

Superfly
       Superfly

TrekWorld Frankfurt fotoğraf albümü

Trek Türkiye ile iletişim için:

Trek Turkey

 

  Bu haber 6918 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015