Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Kasım . 2020  
Salcano MTB Büyük Final Sona Erdi

Salcano MTB Büyük Final Sona Erdi

Balkan Şampiyonası'nda Türkiye Takım Şampiyonu

Uğur Gerger   mtbtr.com © 16.9.2012
Salcano Yarış Serisi'nin son ayağı bugün Arnavutköy'de yapılan Salcano MTB Kupası Büyük Final Yarışı ile sona erdi. Aynı zamanda Balkan Şampiyonası'nın da yapıldığı yarışlarda Türkiye takım şampiyonu oldu. Elit erkeklerde Yunanistan'dan katılan olimpik sporcu Ilıas Periklis 1:32:37'lik derecesiyle, bayanlarda ise Salcano Fabrika Takımı'ndan Slovak sporcu Tanja Zakelj 1:23:37'lik derecesiyle Balkan Şampiyonu oldu. 71 sporcunun Balkan Şampiyonası dahilinde yarıştığı müsabakaya toplam 143 sporcu katıldı. 23 bayan sporcunun yeraldığı yarışta Ilıas ve Zakelj'in yanısıra bir başka olimpik sporcu Marios Athanasiadis yarıştı.

Toplam 70 milli sporcunun katıldığı yarışa Türkiye'den 22, Yunanistan'dan 7, Sırbistan'dan 12, Bulgaristan'dan 6, Karadağ'dan 8, Güney Kıbrıs'dan 4, Romanya'dan 6, Makedonya'dan 4, Bosna Hersek ve Slovenya'dan birer sporcu katıldı.

Fotoğraf Albümleri

Elit Bayan, Elit Erkek

Genç Erkek, U15 Erkek, U17 Erkek, Master Erkek, Yıldız Bayan

Ödül Töreni

Parkur

Birbirinden farklı sektörlerin olduğu, aşırı iniş çıkışların yer almadığı gayet hızlı bir parkurdu. Elit erkekler kategorisinde Ilıas Periklis'in bir turu yaklaşık 10 dakikada tamamladığı yarışta,, bu sebeple tur sayıları oldukça fazlaydı. Tepelik alanda yapılan yarışta havanın rüzgarlı olması sporcuları ve seyircileri zorlayan etkenlerden birisiydi. Havanın sıcak ve rüzgarlı olması parkurun bir yamacını serinletirken kuytuda kalan diğer bölgelerde ise kuru ve yakıcı sıcağın etkisi daha fazla hissedildi. Zeminin yer yer kumluk olması nedeniyle de bisikletlerin yol tutuşunu azaltıyordu.

Elit Erkekler Yarışında Ilıas Periklis Şampiyon Oldu

Toplam 25 sporcunun katıldığı elit erkekler kategorisinde Yunanlı Periklis favori olarak gösteriliyordu. 9 tur atılan yarışta, çıkışta ilk sırada yer kapan Periklis yarışın sonuna kadar temposunu korumayı başararak yarışı 1:32:37 derece ile birinci bitirmeyi başardı. Kendisi için çok zor bir yarış olmadığını belirten Periklis temposunu sürekli koruduğunu ve rahat bir yarış çıkarttığını belirterek: " Teknik açıdan güzel bir parkurdu, tur süreleri çok kısaydı ve dinlenecek bir yer yoktu. Parkur kalabalık olduğundan sürekli önüme çıkanlardan yol istemek zorunda kaldım, benim için keyifli bir yarıştı. " dedi.

Ilıas'ın ardından ikinci gelen sporcu 1:35:48 derece ile Macaristan'dan Zsolt Juhasz oldu. Yarışı üçüncü sırada bitiren isim ise Salcano Fabrika Takımı'nın Belçikalı sporcusu Fabrice Mels oldu.Yaş itibariyle u23 kategorisinde yer alan ama daha yüksek puan almak için elit kategorisinde yarışan Mels 1:37:50 derece ile yarışı bitirdi. Fabrice Mels parkurda herşeyin bulunduğunu , inişlerin çıkışların, bütün teknik dönüşlerin yer aldığını söyledi. " Geçtiğimiz hafta XCO Eliminator(Salzburgerland - Avusturya) yarışından sonra bu yarış benim için biraz ağır oldu ama parkur müthiş keyifliydi. "

Genel sıralamada 4. olan Bojan Djurdjic, ilk iki sırada bir Belçikalı ve bir Macar sporcu olması dolayısıyla Balkan Şampiyonası klasmanında 2. oldu. 2011'de Balkan Şampiyonu olan Bilal Akgül ise bu yarışta genel klasmanda 6. sırada bitirirken Balkan Şampiyonası kategorisinde üçüncü sırayı aldı.

Elit erkekler kategorisinde üç milli sporcumuzun yarıştığı müsabakada millilerimizden Kamil Akalp, yarış hakkında "Türkiye Şampiyonası sonrası ramazan nedeniyle antrenman yapamadığını, son dönemde yaptığı antrenmanla da iyi bir derece elde edemediğini" belirtti. " Türkiye Şampiyonası'ndan bir süre sonra milli olarak yarışacağımı öğrendim, yarışa kısa süre kalmasından dolayı antrenman yapamadım, haberi geç almam bu açıdan bir dezavantaj yarattı. " dedi.

 Gökhan Uzuntaş
        Gökhan Uzuntaş

Milli takım seçmelerinde tek bir yarış üzerinden değerlendirmek yerine, seneye yayılan bir puanlama sistemi ile milli takım sporcu seçiminde bulunmak daha isabetli olabilir. Sene içerisinde istikrarlı bir performans gösteren ve bu yarışta da Bilal Akgül'ün 51 saniye gerisinde bitiren Gökhan Uzuntaş milli sporcu kategorisine dahil edilebilirdi.

Bayanlarda Tanja Zakelj Rahat Kazandı

11 sporcunun yarıştığı bayanlar kategorisinde favori olan Salcano Fabrika Takımı sporcusu Tanja Zakelj birinci oldu. 7 tur atan ve 1:23:35lik dereceyle yarışı bitiren Tanja : " Yarışın ilk turunda parkur şeritlerinin arka vitesime dolanması nedeniyle az da olsa bir zaman kaybettim, bisikletten inerek hemen tamir etmeyi başardım ve devam ettim, bunun dışında bir problemim olmadı, benim açımdan kolay bir yarıştı. " dedi.

 Tanja Zakelj
        Tanja Zakelj

2011'de Balkan şampiyonu olan Jovana Crnogorac ise 1:31:56lık derecesiyle ikinci oldu. Parkurun kendisi açısından ilginç bulduğunu söyleyen Crnogorac : " Parkurda herşey vardı, belki biraz daha tırmanış olsa benim için avantaj olabilirdi ama yine de çok keyifliydi. " dedi. Yarışta üçüncü gelen sporcu ise Güney Kıbrıs'tan 1:35:34 dereceyle Andria Christophorou oldu.

U23 Kategorisinde Antoniadis Şampiyon

Toplam 8 tur atılan U23 kategorisinde Antoniadis Dimitrios ilk iki turda geride götürdüğü yarışta 3. turda öne geçerek yarışı birinci bitirdi. Dimitrios yarışta 1:28:48'lik derece yaptı.

       

Yarışta ilk iki turda birinci giden Hamza Kansız ise üçüncü turda Dimitrios'in arkasına düşürerek ikinciliğe gerilese de yerini korumayı başardı ve iyi bir yarış çıkartarak Dimitros'un 3 dakika arkasından yarışı ikinci sırada bitirdi. Kendisini iyi hissettiğini ve iyi gittiğini söyleyen Hamza : " Sevdiğim ve bildiğim bir parkurdu, yarış öncesi iyi antrenman yaptım ve dinlendim, bu da yarışta iyi sonuç almamı sağladı. " dedi.

 Hamza Kansız
        Hamza Kansız

1:32:08 dereceyle yarışı üçüncü bitiren Bayram Eroğlu ise iyi bir yarış çıkarttığını söyledi. " Teknik düzeyi yüksek parkurda çok fazla problem yaşamadım, iyi bir derece yapmaya çalıştım, benim için iyi bir yarıştı. " dedi.

Gençler Kategorisinde Loizou Birinci

6 tur atılan gençler kategorisinde yarışı 1:07:46 derecesiyle bitiren Güney Kıbrıslı sporcu Christos Loizou birinci oldu. Parkurun epey teknik olduğunu belirten sporcu son turda kendi sınırlarını zorladığını ve atağa kalktığını bu sayede yarışı birinci bitirdiğini söyledi. "Benim için çok iyi bir yarıştı, zeminin kuru ve kum olmasından dolayı çok zorlandım ama iyi bir iş çıkarttığımı düşünüyorum. " dedi.

Güney Kıbrıslı rakibi ile sürekli kapışan ve liderlik mücadelesi için savaşan Agit Salman ise 1:09:21 derece ile yarışı ikinci sırada bitirdi. İkinci turda rakibine 30 saniyelik fark açmayı başaran Agit, üçüncü tura giderken zincirinin dolandığını ve yaklaşık 50 saniye süre kaybettiğinii bunun da kendisi için dezavantaj olduğunu belirtti. " Tekrar rakibimi yakaladım, bir süre başabaş gittik ama son turda atak yapılan yerlerde antrenör ve takım arkadaşları rakibimi çok desteklediler, psikolojik olarak o an kendimi yurtdışında yarışıyormuş gibi hissettim bu da motivasyon kaybına sebep oldu. Aksilikler yaşamasaydım bu yarışta birinci olabilirdim, sezon boyunca en çok zorlandığım yarış bu oldu diyebilirim."

Agit'in ardından gelen Yunan sporcu Kakavelakis Ioannis ise 1:11:49 derece ile yarışı üçüncü sırada bitirdi.

Master Kategorisinde Nevzat'tan Standart Tarife

Toplam 24 sporcunun yarıştığı ve 6 turun atıldığı master kategorisinde Nevzat Kıral yine birinci oldu. 2012 senesinde katıldığı bütün yarışlarda birincilik kürsüsünü gören Nevzat bu yarışta da aynı tarifeyi uyguladı ve yarışı 1:12:22 derece ile rahat kazandı. Yarış öncesinde 4 saatlik uykuyla durduğunu ve antrenman yapmadığını söyleyen Nevzat kendisi açısından iyi bir yarış olduğunu söyledi.

Yaklaşık 1 senedir yarışlara ara veren ve en son Türkiye Şampiyonası'nda yarışan Salih Manavoğlu ise beklenenden iyi bir yarış çıkartarak, 1:14:47 derece ile yarışı ikinci sırada bitirdi. Yarış öncesinde iyi bir antrenman dönemi geçirdiğini ve form tuttuğunu söyleyen Salih, iyi başlamasına rağmen bir anda gerilerde kaldığını ama sonra temposunu belirleyerek ikinci sıraya yükseldiğini söyledi. " İyi bir tempo yakaladım, son turlara doğru düşsem de iyi bir yarıştı benim için. " dedi.

Yarışta üçüncü gelen sporcu ise 1:16:58 derece ile Bora Tirki oldu. Yarış öncesinde Alanya'da iyi antrenman yaptığını söyleyen Bora : " Teknik ve kısa inişleri çıkışları olan bir parkurdu, iyi form tuttum ve iyi bir yarış çıkarttım. " dedi.

Günün Diğer Sonuçları

5 tur atılan U17 kategorisinde yapılan yarışta ferdi olarak yarışan milli sporcu Yunus Emre Yılmaz 1:00:12 dereceyle birinci olurken, Brisaspor takımından Onur Balkan 1 saniye farkla yarışı ikinci bitirdi. Üçüncü sporcu 1:02:00 derece ile Makedon sporcu Jovan Jovanecki oldu.

3 sporcunun yarıştığı ve 5 tur atılan genç bayanlar kategorisinde ise Sırp sporcu Milika Rakic 1:21:25 derece ile birinci oldu. Nikolina Despotovic ise 1:23:46 derece ile yarışı ikinci bitirdi. Yarıştaki tek Türk sporcu Brisaspor'dan Ebru Cantas ise 4 tur atarak yarışı üçüncü bitirdi.

U15 kategorisinde 4 tur atılan yarışlarda ise Sırbistan'dan Aleksandr Mijatovic 0:52:48 derece ile birinci olurken, Batuhan Özgür 0:53:31 derece ile yarışı ikinci bitirdi. Yine Sırbistan'dan Marko Kasapoviç ise 0:54:40 derece ile yarışta üçüncü oldu.

Yıldız bayanlar kategorisindeki yarışta ise Romen sporcu Zsuzsa Gyurka 1:00:30 derece ile birinci oldu. İkinci olan sporcu ise 1:00:53 derece ile Sırbistan'dan Jelena Eric oldu. Salcano Aldosk takımından Mesude Şenol ise 1:01:24 derece ile yarışı üçüncü bitirdi.

Balkan Şampiyonası 2012
       Balkan Şampiyonası 2012

Genel Sonuçlar

Yarışın genel sonuç listesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

  Bu haber 4909 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015