Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Ocak . 2021  
Bursa'da XC Tadında MTB Maraton Yarışı

Bursa'da XC Tadında MTB Maraton Yarışı

Nilüfer Beld. MTB Maraton Yarışı 2012

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 19.11.2012
Dağ bisikleti için “yarış sezonu kapandı” diyoruz ama her kış olduğu gibi yerel yarışlar devam ediyor. Bu yarışlardan biri de geçtiğimiz 18 Kasım Pazar günü Nilüfer Belediyesi, Bisiklet Federasyonu ve Bisiklet Bursa İl Temsilcisi Ali Beytekin’in desteğiyle Bursa’da Atatürk Kent Ormanı’nda gerçekleşti. 71 sporcunun katıldığı yarışı 61 sporcu bitirebildi. Yarışın birinciliğini Elit kategoride Gökhan Uzuntaş 3:23:01’lik zamanı ile elde etti.

Fotoğraf Albümleri

Yarış Öncesi

Yarış Sırasında

Tüm Kategori Kürsü Fotoğrafları

En çok katılım 24 kişiyle Elit kategoride gerçekleşirken, Genç Erkekler 16, +30 Master 12, +40 Master kategorisinde ise 19 kişi yarıştı. Kadınlar kategorisi ise 5 katılım sayısına ulaşmadığı için açılamadı. 2 kadın sporcu klasman dışı olarak yarışa katıldılar. Genç Erkekler ve +40 Master kategorisinde yarışan sporcular 1 tur döndükleri parkuru Elit ve +30 Master sporcuları 3 tur attılar. Buna göre 3 tur atan sporcular 55km, 1 tur atan sporcular ise 30km mesafe kat ettiler.

Atatürk Kent Ormanı’ndan başlayıp Uludağ'ın eteklerinde devam eden parkurun yarış sırasında da bazı noktalarına gitme imkanı buldum. (Buradan organizasyona teşekkür ederiz.) Bu bölgenin enfes bir manzara ve doğası var. Uludağ'ın diğer bölgeleri gibi burası da dağ bisikleti için bir cennet olduğuna bir kez daha şahit olduğumu yeri gelmişken belirtmek isterim.

 Başlama Çizgisinden
        Başlama Çizgisinden

Parkur konusunda hemen hemen her sporcunun görüşü birbirine benzerdi. Havanın rutubetinden ıslanan zeminde bisikleti düzgün tutmanın mümkün olmadığı ve özellikle çıkış yapılan 1.5 km’lik taşlık etapta yürümenin dahi çok zor olduğu konusunda herkes hem fikirdi. Bu nedenle parkurun uzun olmamasına karşın tüm sporcuların normalden çok efor harcadığı bir yarış ortaya çıktı. Yani kısaca XC tadında bir dağ bisikleti maraton yarışına şahit olduk.

Böyle uzun bir parkurun işaretlenmesinin ne kadar zor olduğunun bilincinde olarak bazı sporcuların hızlı giderken parkurun bazı noktalarında yarış dışına çıktıklarını da belirtelim. Belki bu tür organizasyonlarda GPS datası da yarış öncesi sporculara verilebilir. Böylelikle hem işaretlere bakarak giden sporcu aynı zamanda da GPS’ten de doğru rotada olduğunu kontrol edebilir.

 Parkurdan: Ali Cakas
        Parkurdan: Ali Cakas

Yarışa gelecek olursak Elit kategoride Gökhan Uzuntaş birinci oldu. Gökhan ilk turda parkuru tanımadığı için Yavuz Kilim’in arkasında kaldığını ikinci turdan itibaren öne geçerek liderliği aldığını dile getirdi. Nilüfer Belediye Spor’dan ikinci Yavuz Kilim “parkuru hazırlayan birisi olarak ben bile çok zorlandım, belki daha akıcı bir parkur yapılabilirdi” dedi. Salcano Arnavutköy’den Bayram Eroğlu üçüncü oldu.

Genç Erkekler’de Ege Pedal SK’dan Furkan Ceylan birinci olurken, BoCe Gece Yarışı’nında birinci olan Atilla Bisiklet Takımı’ndan Emre Yılmaz ikinci, Nilüfer Belediyesi Spor’dan Tolga Akdeniz üçüncü oldu.

 Parkurdan: Tolga Akdeniz
        Parkurdan: Tolga Akdeniz

+30 Master kategorisinde yakında röportajını da yayınlayacağımız Bursa Büyükşehir Beld. Spor’dan Salih Manavoğlu birinci oldu. Herkes gibi o da bisiklete binmenin güç olan çıkış etabından yakınırken yarışın çok zor olduğundan bahsetti. İkinci Salcano Arnavutköy’den Oğuz Özçelik'in ardından üçüncülüğü istanbul’dan ferdi olarak katılan Sargın Kaya aldı.

+40 Master kategorisinde İstanbul’dan ferdi olarak katılan Bora Tirki birinci olarak yarışı tamamladı. Yine İstanbul’dan ferdi olarak yarışan Erol Özbey ikinci, Bursa’dan ferdi olarak yarışan Yakup Eşlik üçüncü oldu.

 Parkurdan: Sargın Kaya
        Parkurdan: Sargın Kaya

2013’te Nilüfer’de 3 Özel Yarış

Nilüfer Belediyesi Başkanı Mustafa Bozbey’inde bulunduğu ödül töreniyle yarış son buldu. Ödül töreninde hem belediye başkanı hem de Bisiklet Federasyonu Baş Hakemi Şükrü Aydın’ın dile getirdiği mesajda 2013 yarış sezonun içine serpiştirilmiş birbirine puan veren üç yarışlık bir XC yarış serisi yapılacağının müjdesini verdi. Üç yarış sonunda dereceye giren sporculara para ödülü de verilecek.

Sonuçlar

 Nilüfer Beld. MTB Maraton 2012 Sonuç
        Nilüfer Beld. MTB Maraton 2012 Sonuç

 

  Bu haber 6447 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015