Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Ekim . 2020  
Fuji Bisikletleri Türkiye'de!

Fuji Bisikletleri Türkiye'de!

Kawasaki ve Fuji Bisikletleri Bayi Toplantısı

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 30.11.2012
Kawasaki ve Fuji bisikletleri bayi toplantısı için geçtiğimiz Cumartesi markaların Türkiye distribütörü Melsa’nın davetlisi olarak Kuşadası‘ndaki Fantasia Otel’de yerimizi aldık. Sabah yapılan Kawasaki sunumuna katılamasak da sonraki Fuji Bisikletleri bayi sunumuna yetiştik. Melsa’nın Satış Müdürü Rıza Güven ve Fuji Avrupa Genel Müdürü Armin van Hoogstraten sunumunu izledik.

       

Cenk Bey, Armin van Hoogstraten
       Cenk Bey, Armin van Hoogstraten

Fotoğraf Albümleri

Fuji Bisikletleri ile ilgili fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz .

Melsa LTD ŞTİ

Sunumun detaylarına geçmeden kısaca Melsa LTD ŞTİ’yı tanıyalım; Melsa, piyasanın tanıdığı bir marka. Motosiklet sektöründe yedek parça üreten ve pazarlayan Atlılar A.Ş.’nin bir yan kuruluşu. Bir dönem BH bisikletlerini de Türkiye’ye getirmiş firma. Günümüzde Kawasaki Bisikleti’nin üretimini ve satışını yapıyor. Türkiye dışında Balkanlar ve Ortadoğu bölgelerinden de sorumlu. 2010 yılından beri ise Fuji ile görüşmeye başlamışlar ve 2012’den itibarende Türkiye distribütörü olmuşlar. Bu sayede Fuji 2013 yılının ilk aylarından itibaren Türkiye’nin bir çok ilinde belli başlı bisiklet mağazalarından satışa çıkacak.

Sunuma dönelim.

Fuji Japonya’da doğmuş köklü bir firma. (Yazımızın sonunda kısa bir tarihçesini bulabilirsiniz.) 1998’den beri de ASI (Advanced Sport International) adlı Amerikan firmasının bünyesine dahil olmuş. Grubun elinde Fuji’nin dışında SE, Kestrel, Breezer, parça markası Oval ve Terry de bulunuyor. ASI’nin dünyanın 3 büyük üreticilerinden biri olan Ideal Bike Corporation ile ortaklığı mevcut.

Yılda 250.000 Bisiklet

Yılda 250.000 bisiklet Fuji markasıyla üretiliyor ve 70 ülkede satılıyor. Bu 250.000 bisikletin 60.000’i Avrupa’ya, 120.000’i Amerika’ya geri kalanı da diğer piyasalara ihraç ediliyormuş.

Bir Dağdan Çok Şey Öğrenebilirsiniz!

Fuji Japonya’da sönmüş bir yanardağın adı, logosu seneler içinde birden çok değişime uğramış. Logosunda yer alan 3 üçgen dağı simgelerken bu dağlar sırasıyla güç, ustalık ve köklü miras olarak tanımlanmış. Firmanın mottosu ise “bir dağdan çok şey öğrenebilirsiniz”.

Fuji’li NetApp 2013’te Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda

Fuji Bisikletleri profesyonel düzeyde çeşitli sporcular ve spor takımlarına sponsorluk yapmakta. Kıta Takımı NetApp ile 2013 yılında Fuji Bisikletleri ile yarışacağı çok yakın bir zamanda açıklandı. NetApp’in, Türkiye Distribütörü Melsa’nın önermesiyle 2013 yılında Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’na da katılacağını yeri gelmişken duyuralım.

Herkes İçin Bir Fuji

Fuji 2013 yılı için 7 ayrı grupta 32 farklı bisikletle karşımıza çıkıyor.

Yol bisikleti sınıfında 5 farklı kadrolu model mevcut.

Altamira SL
       Altamira SL

Zamana karşı, triatlon, pist bisikleti ve cylocross modellerinin yer aldığı kategoride ise 6 farklı kadro üzerine kurulmuş bisikletler.

Dağ bisiklerinde de 5 farklı model mevcut. Bunlardan 2 tanesi çift amortisörlü, 3 tanesi ise ön amortisörlü/sabit kadrolu. Türkiye pazarı için de ilginç olan sabit kadrolu modellerdeki monokok karbon kadro ise en dikkat çekici unsur. 29” için yeniden tasarlanmış olan ve 71 derecelik alın açısı ile agresif bir karakter sunan kadroda kablo aktarımı içeriden yapılmış, “tapered”/koni şeklinde alın borusunun yanında press-fit orta mil yatağı standardına sahip olması da cabası.

SLM 29 1.3
       SLM 29 1.3

SLM 29 1.3
       SLM 29 1.3

Şehir bisikletlerinde 4 farklı kadro mevcut. 3 tanesi vitessizken biri tur yapanlar için tasarlanmış.

Fuji de kadınlara pozitif ayrımcılık yapan firmalardan. 4 farklı model üretilmiş: İki yol bisikleti, iki de dağ bisikleti.

Tarz bisiklet kategorisinde ise 6 model mevcut. Bunlardan 3 tanesi günlük ulaşım aracı olarak kullanıma dönük, diğer 3 tanesi ise (cruiser) gezi bisikleti modeli.

Çocuklara dönük 5 modelle seri tamamlanıyor. Bunların hepsi olmasa bile coğu Türkiye’de önümüzdeki yıl itibariyle satışa çıkacak.

Fiyat aralıklarına gelince, yol bisikletinde alüminyum modeller $745 (Sportif 1.7C) ile $1.922 (Roubaix 1.3 C) arasında değişiyorlar. Karbon dünyasına adım atmak isterseniz $2.780 (Gran Fondo 2.3C) ile (sizi Fransa Turu’na da sokabilecek olan) $9.800’lik Altamira SL arasını hesaplamanız gerek.

Gran Fondo 2.3
       Gran Fondo 2.3

Gran Fondo 2.3
       Gran Fondo 2.3

Triatletler için de Fuji kesinlikle ilgi çekici bir marka. $2.290’lik Aloha modeli ile $9.960’lik D-6 1.1 modeli arasında Türkiye’ye gelen 4 farklı triatlon bisikleti mevcut.

Dağ bisikletlerinde alüminyum sabit kadrolu modeller $500 civarından başlıyorlar ve $1.948’e kadar çıkıyorlar (Tahoe 29 1.5D). Keza karbon ve çift süspansiyon grubunda fiyatlar daha yüksek, $2.930’dan başlıyor (Outland 1.5D), $9.310’lik SLM 29 1.1D’ye kadar çıkıyor.

Markanın ülkemizde de giderek artan şehir içi/hybrid kullanıcıları için daha ilginç olan serilerinde ise fiyatlar $500 - $1.235 arasında değişiyorlar, ki bu serinin güzel tasarımları da hesaba katıldığında bu kategorinin çok ilgi çekeceğini tahmin etmek zor değil.

Fuji'nin Tarihçesi

Kısaca Fuji tarihine bakacak olursak markanın geçmişi 100 yılı aşıyor. 1899'da Nichibei Fuji tarafından Japonya'da kurulan Fuji firması bugün gelinen noktada dünyanın önde gelen markalarından biri olmuş durumda. 1920'lerde Japonya'nın en popüler bisikleti olan Fuji bisiklet giderek büyüdü ve 1950 yılında Amerika'ya ihraç edilmeye başlandı.

Japonya'da ulusal yarışlarda sık sık kullanılan ve bisiklet sektöründe önemli yere sahip olan firma 1968 - 1972 yıllarında Japonya milli takımının bisikleti olarak kullanıldı. 1971'de Amerika'da markalaşmaya başlayan Fuji, 70'lerin ortalarında ilk vitesli bisikleti imal ederek 12 vitesli bisikleti piyasaya sürdü. Bir dönem fiyat ve performans açısından önde gelen bisiklet otoritelerinden Richard Bicycle Book tarafından ilk 4 bisiklet arasında gösterildi.

Fuji
       Fuji'nin tarih boyunca logolari

1980'lerde tur bisikletini geliştiren Fuji ilk titanyum kadrolu bisikleti üretti. Ardından dağ bisikleti sektörüne de adım atan firma 1990'larda Japonya'da baş gösteren ekonomik kriz sonucu Yen'in değer kazanmasıyla en zor zamanlarını yaşayarak Amerika'daki markasını kapatmak zorunda kaldı. Yeni modeller ve yeni teknolojiler üreterek bisiklet sektörüne sürekli katkıda bulunmasına rağmen 1998'de iflas etmekten kurtulamadı ve Advanced Sports Inc. tarafından satın alındı.

2005 yılında ise Tayvan'ın önde gelen firmalarından Ideal, Advanced Sports'u satın alınca dolaylı olarak Fuji markası da Ideal bünyesine dahil olmuş oldu. Bugün gelinen noktada Fuji bisikletleri Taichung'da (Tayvan), Dong Guan'de (Çin) ve Kutno’da (Polonya) üretiliyor.

MTBTR’ye Ödül

Bizim için güzel bir sürpriz de sunumda MTBTR’ye verilen ödül oldu. 10 yılı aşkın bir süredir Türk bisiklet dünyasına ilkelerimizden ödün vermeden yayıncı olarak verdiğimiz emeklerin, yaptığımız katkının takdir edildiğini bilmek çok güzel. MTBTR olarak bu ödül için biz de çok teşekkür ediyor, Fuji’ye Türkiye’de başarılar diliyoruz.

Riza Güven, Alptekin Başkır
       Riza Güven, Alptekin Başkır

Fotoğraf Albümleri

Fuji Bisikletleri ile ilgili fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz .

 

  Bu haber 17848 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015