Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Kasım . 2020  
Change Cycling Now Basın Toplantısı

Change Cycling Now Basın Toplantısı

Change Cycling Now Basın Toplantısı

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 4.12.2012
Dün sizlere etraflıca tanıttığımız Change Cycling Now (Bisiklette Değişim Zamanı) oluşumu bugün bir basın toplantısı düzenleyerek iki günlük oturumlar sonrasında neler ortaya çıktığını kamuoyuna duyurdu. Londra’daki basın toplantısında biz de hazır bulunduk ve bu yeni oluşumu hem kendi göz ve kulağımızla tanıma, hem de değerlendirme fırsatı bulduk. Yaklaşık 15 dakika gecikme ile başlaması basın toplantısının oluşumun yeni yol haritasını inceleme imkanı sundu.

Change Cycling Now oluşumu hakkında haberimizi okumadıysanız buradan ulaşabilirsiniz

Charter of Willing - İrade Beyanı

Buradan orjinaline ulaşabileceğiniz belge özellikle doping kontrol ve yaptırım uygulamaları üzerine odaklanmış. Önemli maddelere bakmak gerekirse:

 • Bisiklet sporu doping uygulamalarındaki zaaflar nedeniyle güvenilirliğini kaybetmiştir, bu uygulamaların yeniden ele alınması gerekiyor
 • ”Sıfır tolerans” gibi bisiklette bir korku ortamı yaratarak omertayı devam ettirecek uygulamaların ötesine geçilmesi gerek
 • Omerta (sessizlik yemini) kırılmalı ve doping olaylarını incelemek için bağımsız bir komisyon kurulmalı. Bu komisyon bisikletçilerden, takım üyelerinden, spor kurumlarından bilgi almalı. Bu komisyon gerekirse (genel) af da ilan edebilmeli.
 • UCI ve üst yönetiminin konumunu inceleyecek bağımsız bir komisyon kurulmalı
 • UCI’dan bağımsız doping kontrolleri yapılmalı
 • UCI’da kökten bir kültürel değişiklik gerçekleşmeli.

  Basın Toplantısı

  Öğleden sonra düzenlenen basın toplantısında ana masada aşağıdaki fotoğrafta da göreceğiniz üzere Christophe Bassons, Eric Boyer, Jorg Jaksche, Michael Ashenden, Jaimie Fuller, Greg LeMond, Paul Kimmage, John Hoberman ve Emma O’Reilly oturdular, ayrıca Andy Layhe ve Antoine Vayer de oradaydılar.

         

         

  Arada boşluklar da olsa nispeten kalabalık bir medya grubuna yapılan sunum kısa sürdü. Greg LeMond, spordaki değişim beklentilerinin boşa çıktığından bahsetti, Festina, Puerto, Armstrong… derken hiçbir şeyin değişmediğini vurguladı ve “sporda bir değişim olacaksa bunun başka zaman değil, şimdi olacağına inanıyorum (it’s now or never)” diye de ekledi.

  Greg LeMond
         Greg LeMond

  Kan dopingi uzmanı Dr. Michael Ashenden yakın geçmişin kapsamlı bir araştırmasının zaruretinden sonra UCI’dan bağımsız bir doping otoritesinin önemini vurguladı. Bu konu bütün oluşumun ana unsurlarından biri. Ashenden’e göre UCI kontrolü haricinde çalışacak olan bu doping denetçisi kimi, ne zaman, nerede, hangi ilaçlar için test edeceğine kendi karar verecek. Fakat Ashenden’in dün defalarca vurguladığı bir nokta daha var, o da bisikletçilerin işbirliğinin önemi. Ashenden ancak bu şekilde bisikletçileri dopinge iten atmosferin değiştirilebileceğini söylüyor ve şans verilirse bisikletçilerin doğru adımları atacaklarına olan inancını belirtiyor.

  Jaimie Fuller
         Jaimie Fuller

  Son olarak oluşumun liderlerinden Avustralyalı Skins şirketinin sahibi Jaimie Fuller, UCI tarafından açıklanan bağımsız komisyonun kafalarda yeni soru işaretleri yarattığını, komisyonun bulgularını açıklayacağı sürenin neredeyse 7 ay ileride olduğunu ve bu 7 ay boyunca haklarında de facto soruşturma yürütülen UCI başkanı ve onursal başkanının görevde kalacaklarının altını çiziyor. Fuller’a göre komisyona itibar edilebilmesi için hem McQuaid’in, hem Verbruggen’in hemen istifa etmeleri gerekiyor. Fuller ayrıca “Charter of Willing” ile açıkladıkları maddelerin ulusal federasyonlar ve IOC tarafından da uygulanmasını talep ediyor.

  Greg LeMond’un UCI Başkanlığı Adaylığı

  Toplantıda ilk gelen soru hemen LeMond’un basında çıkan UCI başkanlığı adaylığı hakkında. Hemen belirtelim, bizim izlenimimiz bunun nispeten spontane alınmış bir karar olduğu. LeMond da ille kendisini aday göstermek istemediğini, hatta Ashenden’in kendisinden bu işe daha uygun olduğunu vurguladı. Nihai bir UCI başkanı olmaktansa McQuaid’in istifası durumunda geçici olarak bu görevi kabul edebileceğini belirtti. Kendi sözleriyle “Değişimin parçası olmayı kesinlikle istiyorum ve bu geçici bir başkan olmam demekse, evet. Ama buraya başkan olmak için gelmedim”.

         

  Sıfır Tolerans Uygulaması

  Açıklamada yer alan “sıfır toleransın ötesi” ibaresi de tartışılan konulardan biriydi. Britanyalı SKY takımının uygulamaya soktuğu bu yöntem hakkında bilhassa Ashenden ve Emma O’Reilly’nin eleştirileri önemli. Ashenden ana hedefin doping atmosferini değiştirmek olduğunu, bunun da bu atmosferi besleyen unsurları öğrenmeden yapılamayacağını belirtti ve bu unsurların ancak bisikletçiler tarafından kendilerine anlatılabileceğini vurguladı: “eğer sıfır tolerans politikası uygularsak, bize hiçbir şey anlatmazlar. Şu anda sıfır toleransın zamanı değil. Değerlendirmelerden sonra belki sıfır tolerans diyebiliriz, ama şimdi değil”.

  Emma O
         Emma O'Reilly

  Bu konuda O’Reilly’nin görüşü de son derece etkileyici: “sıfır tolerans politikası problemin bu kadar büyümesine yol açtı”.

  Not: Sıfır Tolerans Uygulaması hakkında Özgür Nevres’ten şahane bir yazı geliyor, aklınızda bulunsun

  UCI Yönetiminin İstifası

  Toplantıda açıkça görüldü ki bu oluşumun en önemli amaçlarından biri UCI yönetiminin değişmesi. Sunumda bulunan hiçkimse McQuaid ve Verbruggen ile bir şeylerin değişebileceğine inanmıyordu. Bu şartlar altında asıl umut bisikletçilerin ve yarış organizatörlerinin ikiliyi istifaya zorlayacağı. Paul Kimmage bu konunun mümkün olduğu kadar hızlı ele alınması gerektiğini söyledikten sonra “her gün insanlara sporun içinde bulunduğu kötü durumun suçlusunun bisikletçiler olmadığını hatırlatmak zorundayız” diyor. “Yönetimde 20 yıl önceki kişiler var hala. McQuaid ve Verbruggen’in ifadeleri hiçbir şeyi değiştirmek istemediklerinin kanıtı. Onları indirmedikten sonra hiçbir şey değişmeyecek. Ne yaparsak yapalım, gündemimizdeki madde bu.”

  Paul Kimmage
         Paul Kimmage

  Burada araya giren LeMond “UCI neyin değişebileceğini garanti ediyor ki? Hiçbir şeyin. İki yıl bu konuya zaman harcamış olan USADA ve WADA’yı neden kendileri hakkındaki soruşturmaya dahil etmiyorlar?” diye soruyor.

  Eric Boyer
         Eric Boyer

  Eski Cofidis takım müdürü Eric Boyer Armstrong’un Avustralya’daki 2009 Down Under turundan önce kendisinin profesyonel bisikletçiler birliği (AIGCP) başkanı olarak Pat McQuaid’e Armstrong’un kurallara göre yarışıp yarışamayacağını sorduğunu, McQuaid’den ise “sanane/seni ilgilendirmez” mealinde bir yanıt geldiğini ve hakkında disiplin soruşturması ile tehdit edildiğini anlatıyor. UCI’ın doping perdesini aralamak isteyen her sesi son derece saldırgan bir şekilde kestiği, bunun arkasında elbette iktidar ve maddi çıkarların yattığını da belirtiyor.

  Bisikletçilerin İşbirliği

  Michael Ashenden bütün bisikletçilerin öne çıkıp bildiklerini anlatmaları için iki yıllık bir süre gerektiği fikrinde. Şu anda bireysel isimler üzerinden hareket etmenin yanlış olduğunu, önemli olan bisikletçilerin doping atmosferini değiştirebilecek bilgileri kendilerine ulaştırmaları olduğunu vurguluyor ve bu bağlamda mühim olanın doping yapanı cezalandırmak değil, bir yenilenme sürecine girmek olduğunu da söylüyor. Ashenden biyolojik pasaport uygulamasını UCI’da başlatan isimlerden biri, fakat daha sonra ayrılış hikayesini kendi ağzından dinleyelim: “pasaport sorumluluğu UCI’ya geldiğinde önümüze bir kontrat koydular. Kontratta kendi izinleri olmaksızın hiçbir şekilde dışarıya, medyaya vs. açıklama yapamayacağımız yazıyordu. Bunu kaldırmalarını ya da değiştirmelerini istedim, kabul etmediler, ben de istifa ettim”.

  Michael Ashenden
         Michael Ashenden

  Sporcunun güvenilirliği ve inandırıcılığı haliyle büyük bir konu. Ashenden’in iki defa vurguladığı gibi “Lance Armstrong ne yazık ki bir bisikletçinin söyleyebileceği her şeyi söyledi. Temizim, defalarca test edildim, hiçbir zaman doping yapmadım…” Bugünkü bisikletçiler de dahil olmak üzere kim gelse bu “yalancı çoban” hikayesinin kurbanı oluyor, olacak. Bu nedenle grubun ana hedeflerinden biri doping kontrol sisteminde değişim.

  Eski bisikletçi Jorg Jaksche hadisenin bisikletçiler açısından nasıl gözüktüğünü de anlatıyor: “biz bu spora başladığımızda zengin olmak ya da ünlü olmak için değil, bu sporu gerçekten sevdiğimiz için başladık. Bu doping sistemi bu sevgimizi köreltti, elimizden aldı. İşimizi ve tutkumuzu kaybetmemek için doping yaptık. Fakat bugün gelinen noktada hiçbir gelecek gözükmüyor, UCI’in ne yaptığı belli değil, bir şeffaflık yok…”

  Jorg Jaksche
         Jorg Jaksche

  Bu kadar ses getirmesi beklenen bir oluşumda, işbirliği gereken aktif bisikletçilerden neden bir tane dahi yer almıyor peki? Jaimie Fuller’in dediğine göre yaklaşık 10 bisikletçiyi bu oturuma davet etmişler, fakat UCI’dan korkuları nedeniyle hiçbiri bu davete icabet etmemiş. Paul Kimmage “sonuçlarından o kadar korkuyorlarki, bir tanesi dahi buraya gelmedi” diyor. Ashenden gerçekçi bir şekilde “buraya çıkacak olan bisikletçi kurban olacaktı” diye özetliyor durumu.

  Diğer Noktalar

  Jaimie Fuller bir soru üzerine UCI’dan kimseyle görüş(e)mediklerini, UCI’in bütün binasındaki iletişimi kontrol ettiğini söylüyor.

  Toplantıya katılan Christophe Bassons’un anlattıkları da doping kontrol sisteminin neden yeniden elden geçirilmesi gerektiği hakkında önemli ipuçları içeriyor: “sürpriz testleri gerçekleştirmek çok zor. Ülkelerin doping listeleri arasında, antrenmanlarda/yarışlarda kullanılıp kullanılmayacak maddeler arasında farklar var. Antrenmanlarda kortikosteroid ve uyarıcı kullanmak mümkün” Fransızca konuşan Boasson’un bu ifadesi LeMond’u bile şaşırtıyor, yanındaki Kimmage’a soruyor emin olmak için “kontrol edilmiyor demek istedi herhalde”, Kimmage’in yanıtı: “hayır, cezalandırılmıyor”.

  Christophe Bassons
         Christophe Bassons

  Change Cycling Now oluşumunun maddi kaynakları Skins şirketinden ve dolayısıyla Jaimie Fuller’dan.

  Medyanın Rolü

  Sayıları bir elin parmaklarını geçmeyecek birkaç kişi dışında 10 yıldan fazladır Armstrong konusunda son derece başarısız bir sınav veren medyanın rolü hakkında da gerek Kimmage, gerek O’Reilly aynı şeyleri söylüyorlar: “gazeteciler geçmişte nasıl davrandıklarını gözden geçirmeli ve bir daha hiçbir zaman bu şekilde davranmamalılar. Gazeteci olarak görevlerini yapmalılar”.

  John Hoberman
         John Hoberman

  Basın konusunda önemli noktalara John Hoberman da vurgu yapıyor: “basın Verbruggen’in her türlü anti-doping tedbirine karşı açıkça düşmanca tavır sergilediğinin bilincine varmalı. IOC’nin de inanılırlığını zedeleyen konumu başında yeteri kadar yer almıyor. Medya ahlaki zaafları bulunan gerçekten güçlü kişilere odaklanmalı. Basın uzun bir süre çok dengesiz yayın yaptı, bisikletçileri günah keçisi olarak suçlarken çok daha güçlü konumda bulunan federasyon başkanlarını, sponsor şirketleri, uluslararası müsabakalarda zafer isteyerek açıkça dopinge teşvik olan politikacıları görmezden geldi. Besin zincirinin tepesine bakın, altına değil!”

  Sonuç

  Bisiklet dünyasında Armstrong skandalının yarattığı deprem artık bir şeylerin değişmesi gerektiğinin de kanıtı. Fakat maalesef görünen o ki bisiklet sporunda ibre şu anda her şeye rağmen McQuaid/Verbruggen tarafında. “Liestrong ve Ötesi – Perde Arkasından Hikayeler” yazımızda “gerek Pat McQuaid, gerek ve bilhassa Hein Verbruggen koltuklarına yapışacaklardır” demiştik. Bu görüşümüzü halen koruyoruz. Change Cycling Now oluşumunun idealizmi ve şevki takdire değer, fakat bisiklet dünyasının yapısı düşünüldüğünde arzulanan değişimin ne kadar zor olduğu ortaya çıkıyor.

  LeMond, Kimmage
         LeMond, Kimmage

  McQuaid’in istifası ve LeMond’un UCI başkanlığı gibi bir projeyi, UCI başkanının nasıl seçildiğini bilen birinin ciddiye alması zor. UCI başkanı seçilirken önce 80’e yakın ülke federasyonundan 150 civarında delege 5 kıta konfederasyonunu oluşturan, oy hakkına sahip 40 delege seçiyor. Sonra bu 40 delege dört yılda bir UCI başkanını seçiyorlar. Bir sonraki seçim 2013’te. Ayrıca UCI bütün bu Lance Armstrong skandalının döndüğü ve sanki bundan ibaretmiş gibi durduğu profesyonel yol bisikletçiliği / World Tour dünyası demek de değil. Tam tersine bunun çok daha ötesi.

  UCI nezdinde etkisi ya da yaptırımı olmayan bir oluşum ise bizzat aktif profesyonel bisikletçilerin nezdinde pasif bir takdirin ötesinde ne derece kıymeti olur, tahmin etmek güç.

  Bütün bu Lance Armstrong skandalı etrafında yazdığımız yazılardan ve böyle bizzat katıldığımız ortamlardan sonra bizde giderek yerleşen, üzücü bir izlenim var: Profesyonel yol bisikleti liderliğinde bisiklet sporunun en azından bir kısmı ve onun uluslararası federasyonu UCI sağlam adımlarla futbollaşma ve FIFA’laşma istikametinde ilerliyor.

  Greg LeMond, Pat McQuaid için söylediklerinde haklı: “any honorable person would have stepped down years ago” (herhangi dürüst bir insan yıllar once istifa ederdi). Ama LeMond’un anladığı şekilde “dürüst insan”ların artık profesyonel yol bisikletinin en tepesinde yeri var mı, orası büyük bir soru işareti.

  Ashenden, Fuller, LeMond, Kimmage
         Ashenden, Fuller, LeMond, Kimmage

 •  

    Bu haber 3575 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015