Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Kasım . 2020  
2013'e Doğru 3 - Donanım

2013'e Doğru 3 - Donanım

2013 Model Yılı - Donanım

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 10.12.2012
2013’e doğru yeniliklere baktığımız serimizin ikinci yazısındayiz. 2013 model yılına ait bisikletleri yakından incelediğimiz birinci yazıdan sonra bu sefer kadro donanımı dünyasında neler oluyor bakalım.

Fotoğraf Albümü

Donanım fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Continental

Alman lastik üreticisi bu yıl ürün yelpazesine ikisi de birbirinin tam zıddı 2 yeni model eklemiş dağ bisikleti sahasında. Der Kaiser 2.4 Rammstein 1150g ağırlığındaki DH/Freeride modeli, sert ve kuru zeminli XC yarışları için geliştirilmiş olan 430g’lik Speed King 2.2.

Continental Kaiser
       Continental Kaiser

Continental SpeedKing
       Continental SpeedKing

Crankbrothers

İşlevselliğin yanında görsel unsurlar ve işçilik kalitesine en çok önem veren markalardan biri şüphesiz Crankbrothers. Bu yıl da öne çıkan ürünlerde bu özellikleri görmek mümkün. Cobalt sele borusu elden geçirilmiş, daha doğrusu sağlamlaştırılmış. Mallet DH Race pedalları 479 gram ile “kilitli” ile “platform” pedal özelliklerini bir araya getiriyorlar.

Crankbrothers Mallet DH Race
       Crankbrothers Mallet DH Race

Detay üzerinde çalışıldığı belli olan etkileyici aletler ise tutulma şekli nedeniyle en inatçı tubeless lastiğin bile hakkından gelebilecek gibi duran yeni Speedier Lever.

Crankbrothers Speedier Lever
       Crankbrothers Speedier Lever

Keza pompalarda da yüksek basınç ya da yüksek hacim arasında seçime imkan sunan Sterling ve boyutları nedeniyle pratik Gem modelleri bu yıl ürün yelpazesine girenler.

Crankbrothers Sterling, Gem
       Crankbrothers Sterling, Gem

DT Swiss

DT Swiss 2013 model yenilikleri.

Easton

Easton’ın önemli yeniliği, kadro donanımı modellerini elden geçirmenin yanında, EC70 tekerlek seti. Bu setle Haven serisi ile EC90 serisi arasındaki boşluğu, hem de karbon bir tekerlek seti ile doldurmak istemiş marka. $1800 fiyatına sahip, 20mm iç genişliğe sahip olan tekerlek seti 26” boyunda 1345 gram, 29”’te ise 1460 gram ağırlığında.

Easton EC70
       Easton EC70

Ergon

Doğrudan dağ bisikletçileri için olmasa da Ergon markasının en çok ilgi geçen yeniliklerinden biri CF3 Pro Çarbon sele borusu. Ortasında iki paralel karbon yaprak formunda yayla donatılmış olan sele borusu aşağıdan gelen darbelerin tersi yönde hareket edecek şekilde tasarlanmış ve bu şekilde nisbi bir konfor sunuyor.

Ergon CF3
       Ergon CF3

Formula

İtalyan Formula bu yıl 25. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Dolayısıyla yenilik konusunda biraz gaza basmışlar. Markanın en önemli yeniliklerinden biri yol bisikletleri için geliştirilmiş olan hidrolik disk fren ve bu fren seti için geliştirilen tekerlek seti.

Bunun dışında dağ bisikleti sahasında bütün Formula frenleri bu yıl ECT (Enhanced Caliper Technology) adı taşıyan bir tasarıma sahipler, disklerle kaliperler arasındaki mesafe az da olsa artacak şekilde bir tasarıma gidilmiş. Eskiden kaliperler ve disk arasında 0.3mm civarında bir mesafe varken standart konumda, bu mesafe şimdi 0.6mm’ye kadar çıkarılmış. Fren hidroliği olarak Shell Donax Ultra kullanılmaya başlanmış.

Formula T1 25th Anniversary
       Formula T1 25th Anniversary

Formula T1 25th Anniversary
       Formula T1 25th Anniversary

Formula 33
       Formula 33

Frenlerde iki yeni model var, biri T1, The One modelinin halefi. The One ile arasındaki fark ECT. Ayrıca markanın 25. yıldönümü nedeniyle bir de özel seri de piyasaya sürülecek.

Fulcrum

Tekerlek üreticisi Fulcrum dağ bisikleti sahasında Red Metal Zero XRP ve Red Metal 29 XRP modelleri ile 2013’te karşımızda. Karbon ve titanyum öğeler içeren tekerlek göbeği, önde sol tarafta çapraz örülmüş 14, sağda radyal 7 tel, arkada ise solda 8 çapraz, sağda 16 radyal alüminyum telle donatılmış olan tekerlek seti 1470 gram ağırlığında ve bu haliyle piyasada bulunan en hafif tubeless aluminyum tekerlek setlerinden biri. Standart mılın yanında 15mm sokma mil de uyumlu.

Fulcrum Red Metal Zero XRP
       Fulcrum Red Metal Zero XRP

29 XRP ise adından anlaşılacağı üzere 29” modeli. Önde 24, arkada 28 çelik telle örülmüş olan bu setin ağırlığı 1640 gram. Önde 15mm sokma mil, arkada 12/135mm standardı ile geliyor.

Fulcrum Red Metal 29 XRP
       Fulcrum Red Metal 29 XRP

Fox

Fox 2013 model yenilikleri - 1.

Fox 2013 model yenilikleri - 2.

FSA

İtalyan donanım üreticisi FSA bu yıl dağ bisikleti sahasında ufak yenilikler ve serileri elden geçirmekle yetinmiş. İniş ve serbest sürüş dalları için geliştirilmiş Gravity grubuna dahil olan Light serisine yeni renk seçeneği gelmiş.

FSA Gravity Light
       FSA Gravity Light

Bunun dışında değişen vites sistemlerine ayak uydurmak için FSA dağ bisikletindeki bütün serilerinde 2 dişlili aynakol çıkarmış. Yani K-Force Light, SL-K, Afterburner, V-Drive ve Comet serilerinde ikili aynakol seti de mevcut bu yıldan itibaren.

FSA ikili aynakol setleri
       FSA ikili aynakol setleri

Hutchinson

Fransız lastik üreticisinin 2013 model yılında iki yeni ürünü var, bunlar Black Mamba ve Squale. Black Mamba 26 ve 29” ölçülerinde piyasaya sürülen ve Julien Absalon’un kullandığı XC lastiği. Lastik prensipte markanın Cobra modelinin dışleri traşlanmış hali, yani daha hafif, daha yarış odaklı…

Hutchinson Black Mamba
       Hutchinson Black Mamba

Squale ise 2.6” ile motokros lastiği olmaya aday, iniş için üretilmiş model.

Hutchinson Squale
       Hutchinson Squale

Magura

Alman donanım üreticisi bu yıl yol bisikletindeki en önemli yeniliği olan hidrolik yol bisikleti freni RT8TT’yi daha önce sayfamızda tanıtmıştık. Bu modelin karbon kısımlarının alüminyumdan yapıldığı RT6TT modeli de zamana karşı yol bisikletlerinde hidrolik jant freni serisini tamamlıyor. Ayrıca bu frenleri “normal” fren kolları ile kullanmak isteyenlere yönelik her iki modelin adaptörleri de mevcut.

Dağ bisikletinde ise öncelikle amortisor serisinde Magura artık tek bir şeride topluyor bütün ürünleri: TS. 80-150mm süspansiyon mesafesine sahip ve bu haliyle XC’den all-mountain’a kadar geniş bir kullanım sahasına hitap eden seride 26-27.5 ve 29” tekerlekler için uyumlu modeller mevcut, 27.5 ve 29” için olan modellerde artan esnemezlik gereksinimi için sokma mil standart, 26” modeli 9mm mandallı kapama ve 15mm sokma mil seçeneğine sahip. Magura’nın tipik tasarımı DAD (double-arch design) ile isteğe bağlı olarak düz (1 1/8) veya konik/tapered alın borusu mevcut.

Magura TS8 R100 29
       Magura TS8 R100 29

Seriye uygun olarak iki yeni arka amortisor de var. TS RL modeli XC bisikletleri için, TS RC modeli daha ziyade all-mountain kullanımına hitap ediyor. Her iki amortisor de havalı, ağırlıklar 210gramdan başlıyor. OEM kullanımı için önemli bir özelliği bisiklet üreticilerine bu amortisörleri kendi bisikletlerinin geometrilerine göre ayar aralıklarını değiştirebilme imkanı sunması.

Magura TS RL
       Magura TS RL

Manitou

Amortisor dünyasında en az ses çıkaran markalardan biri diyebileceğimiz Manitou bu yıl bütün grafikleri yenilemiş. Ayrıca değişen tekerlek ölçülerine (27.5”, 29”) uygun modeller eklemiş ürün yelpazesine. Tower serisi ve Marvel Pro serisi öne çıkan modeller. Teknolojik olarak Absolute+ (düşük süratte sıkışma hızı ayarı) ile Manitou’nun kendi 15mm sokma mil tasarımı olan Hex-Lock ilgi çeken tasarımlar.

Manitou Marvel
       Manitou Marvel

Manitou Tower
       Manitou Tower

Marzocchi

Marzocchi 2013 model yılı için amortisörlerde büyük bir elemeye gitmiş. 2012 serisinde toplam 31 olan model sayısı bu yıl sadece 13. Bu derece azalmanın arkasında yatan en önemli neden Marzocchi amortisörlerini SR Suntour’un üretiyor olması ve SR Suntour’un Marzocchi’yi satın alma/almama kararsızlığından sonra vazgeçip amortisor üretimini de durdurması. Marzocchi bunun üzerine şimdiye kadar arka amortisörleri üreten firma, Tayvanlı Hodaka ile anlaşmış,

2013 model yılında amortisörler 5 ana kategoride toplanmışlar. XC, Dirt, FR/DH, trail ve enduro. Geçen yıl da olduğu gibi Corsa Superleggera serisi XC sınıfını kaplıyor, 26 ve 29” tekerlek modelleri var. En üst modelde (Superleggera Carbon) konik karbon alın borusu mevcut, diğer modelde 1 1/8” düz alın borusu var. DJ1 (20mm sokma mil, konik alın borusu) ve DJ3 (9mm mandalli sistem, düz alın borusu) modelleri dirt jump için, serbest sürüş/iniş için gene 888 serisi var. Trail ve enduro serileri de 44 ve 55 modelleri ile kaplanmış. 44 ve 55 serileinde MicroSwitch modellerinin süspansiyon mesafeleri 40-50mm civarında azaltılabiliyor. 55 RC3 EVO Titaniıum ise enduro serisinin en üst modeli (170mm, 35mm iç bacak çapı). Geçen yıl ürün yelpazesinde yer alan 66 bu yıl çıkarılmış.

Marzocchi Corsa, 55, 888
       Marzocchi Corsa, 55, 888

Bunlara ek olarak arka süspansiyonda 6 modellik Roco serisi var. XC kullanımı için hafif model Roco Lite’ ile başlayan seri profesyonel iniş yarışlarında da kullanılan Roco Coil RC WorldCup ile bitiyor.

Mavic

Mavic 2013 model yılı için dağ bisikletinde tamamen 29” sektörüne odaklanmış. Şimdiye kadar C29SSMAX markanın tek 29” tekerlek setiydi, bu yılla beraber Crossmax SLR29, Crossmax ST29 ve Crossride 29 ile daha alt gruplar da bu ölçüde piyasada olacaklar.

Mavic Crossmax SLR29
       Mavic Crossmax SLR29

Crossmax SLR 29 adından da anlaşılacağı üzere XC yarışçıları için tasarlanmış olan model. Mavic modeli tasarlarken esnemezliğe çok ağırlık vermiş, çünkü markanın hesaplarına göre aynı şekilde örülen 26 ve 29” tekerlekler arasındaki esneme farkı, sıkı durun, %39! Bu nedenle bu modelde janttan itibaren bütün tekerlek öğeleri güçlendirilmiş. Buna rağmen setin ağırlığı 1620 gramda kalmış.

Mavic Crossmax ST29
       Mavic Crossmax ST29

Mavic Crossride 29
       Mavic Crossride 29

Crossmax ST 29 all-mountain sahasına hitap ediyor. 1710 gram ile kullanım sahası için son derece hafif bir şekilde tasarlanmış ve bilhassa jantta Mavic’in hafiflik için kullandığı traşlamadan feragat edilmiş. Crossride 29 işe çelik tellere sahip, 2020 gram ağırlığında ama hesaplı tekerlek seti. Crossmax modelleri UST standardındalar, yani doğrudan iç lastiksiz kullanım için, Crossride ise iç lastikli kullanım için tasarlanmış.

Maxxis

Maxxis’in 2.4” eninde çıkardığı yeni iniş lastiğin Minion DHR II’de hızlanma, viraj hakimiyeti ile dönüşlerde yol tutuş geliştirilmiş. Lastiğin omuz kısımlarındaki dişler Minion DHF modelinden alınmışlar ve arka lastik olarak tasarlanan DHR II için boyutları büyütülmüş, ortada yer alan dişler fren verimini arttırmak için palet gibi tasarlanmışlar. Ortalama ağırlığı lastiğin 1240 gram civarında.

Maxxis Minion DHR II
       Maxxis Minion DHR II

Michelin

Michelin’in 2013 model yılındaki yeni modeli Wild Mud adını taşıyan çamur lastiği. Oldukça yumuşak bir lastik bileşimine sahip ve dar (2.0”) lastik hem 26” hem 29” tekerlekler için tasarlanmış, açık dış yerleşimi çamuru savmayı kolaylaştırıyor.

Michelin Wild Mud
       Michelin Wild Mud

Bu model dışında Wild Grip’R modeli 27.5” ölçüsünde ve 2.35” ile oldukça geniş bir halde enduro sınıfına hitap edecek şekilde ürün yelpazesinde yerini alıyor.

Michelin Wild Grip’R
       Michelin Wild Grip’R

Race Face

Kanadalı Race Face bu yıl yeni bir model/seri çıkartmaktansa bütün serileri elden geçirmiş. Bilhassa Next serisinde gidonların boyları uzatılmış. 625mm’den başlayıp 725mm’ye kadar çıkan gidon boyları ve güçlendirmeler sayesinde normalde daha ziyade XC’ye yönelik olan bu serinin endüro kullanımı için de uygun olduğunu belirtiyor marka. Bunun dışında şerideki yeni renkler son derece dikkat çekici.

Race Face Next
       Race Face Next

Ritchey

Ritchey 2013 model yenilikleri - 1.

Ritchey 2013 model yenilikleri - 2.

Ritchey 2013 model yenilikleri - 3.

Ritchey 2013 model yenilikleri - 4.

Schwalbe

Schwalbe’nin dağ bisikleti sahasında bu yılki en önemli yeniliği markanın XC yarısı için olan modeli Rocket Ron’daki gelişim. Lastiğin profilinde yapılan değişiklikler daha hızlannmasını sağlamış. Lastik bugün bulunan bütün tekerlek ölçülerinde piyasada (26-27.5-29”).

Schwalbe Rocket Ron 29
       Schwalbe Rocket Ron 29

Selle Italia

Selle Italia bu yıl Flite serisini elden geçirmiş. Özellikle seleler bir nebze genişletilmiş, ama yassılaştırılmış. Flite serisi salt yol bisikleti için tasarlanmış olan 180 gramlık Team Edition modeli ile başlayıp 220 gramlık ve hem yol hem dağ bisikletine uygun Flite modeline kadar toplam 5 model içeriyor.

Selle Italia Flite
       Selle Italia Flite

Shimano

Shimano 2013 model yenilikleri - 1.

Shimano 2013 model yenilikleri - 2.

Shimano 2013 model yenilikleri - 3.

SRAM Grubu

SRAM GripShift yenilikleri.

SRAM ve Truvativ 2013 model yenilikleri.

Avid, Rock Shox, SRAM tekerlek yenilikleri.

Syncros

Syncros 2013 model yılında karbona ağırlık veren markalardan. Tekerlek setlerinde son yıllardaki değişim uyarınca Syncros da artık karbon modelleri ürün yelpazesine dahil etmiş. Bunun dışında her üç dağ bisikleti tekerlek boyu için (26-27.5-29”) tekerlek sunuyor. XR1.0 Carbon modelleri Syncros’un şimdiye kadar marka ününe pek de katkısı olmayan bir sınıf, XC sınıfı yarışçılar için tasarlanmış. 26” modelin ağırlığı 1365 gram, 29” modeli 1470g.

Syncros
       Syncros

FL1.0 Carbon gidon (düz, 15 ve 20 derecelik modeller, 180-210 g arası ağırlıklar) ile FL1.0 Carbon gidon boğazı (alüminyum ve karbon beraber kullanılmış, 90mm’de 125g ağırlık) ve FL1.0 Carbon sele borusu (31.6x400mm’de 210gram) ile RP1.0 ile XR1.0 Carbon seleler markanın karbon odaklı 2013 model yılındaki diğer ürünleri.

Syncros
       Syncros

Thomson

Herhalde fuarın en önemli yeniliklerinden biri kadro donanımı deyince akla gelen en nadide markalardan Thomson’un teleskop sele borusu çıkartacağı haberiydi. Bizim gibi Thomson müdavimlerinin gözlerini yaşartan bu yenilik henüz piyasada değil, fakat 130mm’lik bir mesafe ve hidrolik sistem ilk bilgilerden. Markanın bildik Thomson kalitesini sunmak için ve kendi ifadelerine göre dayanıklılığı ana hedef olarak güttükleri için Mart 2013’e kadar testlerini sürdüreceği sele borusunun gidondan ve sele altında bir mandal aracılığıyla kontrol edilebilen iki ayrı modeli var.

Thomson
       Thomson

Thomson
       Thomson

Thomson
       Thomson

Fotoğraf Albümü

Donanım fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

 

  Bu haber 7098 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015