Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
Bisikletseverler Derneğine Teşekkürler

Bisikletseverler Derneğine Teşekkürler

Türkiye ECF'ye Üye Oldu

Emre Yıldırım   mtbtr.com © 18.6.2004
ECF Avrupa Bisiklet Federasyonu'nun 4-5-6 Haziran tarihlerinde Madrid'te gerçekleştirilen gelmiş geçmiş en geniş katılımlı toplantısında, Türkiye, Bisiklet Severler Derneği'nin federasyona üyelik başvurusunun kabulü sonrasında, Estonya, Litvanya, Rusya ve Amerika ile birlikte ECF'ye (European Cycling Federation) katılan yeni üyeler arasında yerini aldı.

ECF'ye aşina olmayanlar için hemen belirtelim, bu oluşum, toplumun devam ettirilebilir bir hareket imkanına sahip olabilmesi ve genel yararı için bisikletin mümkün olan tüm potansiyel kullanım yollarının hayata geçirilmesini kendisine hedef edinmiş çok köklü bir kuruluş. Hedeflerine ulaşabilmek için ECF, Avrupa özelinde mevcut alışkanlıkları, politikaları ve bisiklete ayrılan bütçe sınırlamalarını değiştirmeye ve geliştirmeye çalışan bir yapıya sahip.
       

21.06.98 tarihinde, Trondheim'deki yıllık toplantısında ana hatları çizilen temel hedeflerine ulaşabilmek için ECF, bisiklet ile ilgili ulaşım ve taşıma stratejilerini geliştirip bilgi paylaşımını organize etmeye çalışırken, bisikletli olma hareketini de canlı tutmaya devam ediyor.

ECF 1983 yılında 12 bisikletsever oluşumun birleşmesiyle kurulmuş bir federasyon olup, Türkiye'nin de katılımı sayesinde şu anda yerel, bölgesel ve ulusal seviyede, 25 ülkeden 40 kadar oluşumu bir çatı altında birleştirebilmiş çok etkin bir kuruluştur.

Bisikletin tanıtımını Avrupa ve uluslararası çapta geliştirmeye çalışan EFC, ulaşım, çevre ve turizm politikalarının oluşturulmasında bisiklet kullanıcısı gözüyle açılımlarda bulunmaya özen göstermekte. Avrupa'daki bisiklet çevreleri ile politikacıları, endüstrileri, medyayı, planlamacıları, trenyolu şirketlerini ve turizm ile ilgili kuruluşları biraraya getiren ECF, bisiklet konusunda proje üretmekle kalmayıp tam bir aracılık ve katalizör görevi de üstleniyor.

Yıllar boyu bu konularda kazandığı tecrübe sayesinde, ECF, bisiklet ile ilgili olarak şehir planlaması, bisiklet alanlarının yapılandırılması, turizm ve hukuki alanlarda önemli bir bilgi birikimine sahip.
       

ECF'nin verdiği hizmet ve aktivitelere örnek vermek gerekirse:
- Çeşitli organizasyonlara, uluslararası kuruluşlara, endüstri kuruluşları, ulaşım şirketleri ve turizm işletmelerine gerek istek üzerine, gerekse proaktif olarak kendiliğinden bilgi sunumu ve önerilerde bulunmak; bu bilgi paylaşımını gerek üyeleri gerekse medya ile paylaşmak ve bisiklet konusunda sürekli bir kamuoyu oluşturulmasına önayak olmak.

- Planlama yapmak, bisiklet kullanım araç-ortamları oluşturmak ve örnek yaratma konusunda aracılık etmek.

- Uluslararası ve Avrupalı kuruluşlar bazında bisiklet konusunda lobi faaliyetlerinde bulunmak: Avrupalı Ulaşım Bakanları Konferansı, Avrupa'dan sorumlu Birleşmiş Milletler Ekonomik Komisyonu, Avrupa Birliği Parlementosu ve Komisyonu ile sıkı ilişkiler içerisinde bulunmak.
- Bisiklet-tren, bisiklet hırsızlığı, hukuk-bisiklet, teknik standartlar ve "Avrupa Bisiklet Yolları Ağı" temel konularında çalışmalarda bulunmak.
Sonuçta bisikletle dolu bir hayat için elinden geleni yapan, bisikletin bireysel ve toplumsal hayatımızdaki sayısız yararını geniş kitlelere anlatabilmek amacıyla mümkün olan tüm yolları deneyen bu kuruluşa artık ülkemizin de üye olması, Avrupa Birliği'ne katılmak için gün almaya çalıştığımız şu günlere denk gelirken hepimizde yeni umutların doğmasına neden oluyor.

Avrupa standartlarına uyum amacıyla toplum ve birey olarak katılmamız değişim rüzgarı ile birlikte, bisiklet, bisiklet kullanımı ve bisikletin ülkemizde yaygınlaştırılması konularında, uluslararası bağlantılar kurarak ülkemize özel projeler geliştirmek, gerek yerel gerekse ulusal yöneticilerimize bu projeleri anlatabilmek, sağlanacak bilgi paylaşımı ve uluslararası destek sayesinde bisikletin sesini daha iyi duyurabilmek bu girişimden en başta beklememiz gereken girişimler olmalıdır.

Bisikletseverler Derneği'ne bu ileri görüşlü girişimi ve elde edilen önemli başarı için teşekkür ederiz.

Umarız geliştirilecek plan ve projeler ile ülkemizdeki bisiklet kullanımı hızla artarken, ülkemiz üretici, kullanıcı ve yönetimlerinin biraraya getirilmesi, ortak bir platformda buluşturulması, bisikletle zenginleşen daha renkli bir yaşam ortamının yaratılması çalışmaları hız kazanır.

ECF'nin internet sitesini şöyle bir dolaştığımızda, en ilgi çeken bölümün, üyelerin ülkelerinde gerçekleştirdikleri proje, çalışma ve aktiviteler hakkında gönderdikleri haberler bölümü olduğunu gördük. ECF internet sitesinin Avrupa'daki bisiklet hareketinin izlenmesinde, bisikletseverin favori internet sayfalarının başında gelmesi gerektiği görüşündeyiz.

BSD'ye ülkemizi ECF platformunda temsil çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Kaynak:
www.ecf.com
www.bisikletdunyasi.com

 

  Bu haber 2979 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015