Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Kasım . 2020  
UCI, WADA, UCIIC, CCN... Pembe Dizi

UCI, WADA, UCIIC, CCN... Pembe Dizi

WADA, UCIIC ve CCN, UCI'ya Karşı

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 29.1.2013
Pazartesi günü bisiklet dünyası açısından gene bayağı hareketli başladı. Operacion Puerto’da ilk gün pek birşey çıkmasa da, günün akşamında UCI bir basın açıklaması ile ortalığı karıştırdı. Bu akşam açıklandığına göre UCI, Pazartesi akşam itibariyle Lance Armstrong skandalı ve bu skandalda UCI‘in rolünü araştırmak üyere kurulmuş olan Bağımsız Komisyonu WADA ve USADA’nın işbirliğini kabul etmemesini gerekçe göstererek lağvediyor.

Bu kararın nedeni ise gerek WADA’nın, gerekse USADA’nın komisyon ile işbirliği yapmayı reddetmeleri. Komisyon 25 Ocak tarihli basın bildirisinde üç ana noktayı eleştirmişti:

 • Potansiyel tanıkların ceza almaktan korktukları için, bir genel af olmadığı takdirde konuşmaya çekiniyorlar.
 • WADA (Uluslararası Anti-Doping Ajansı), USADA (Amerikan Anti-Doping Ajansı) ve CCN (Change Cycling Now) genel af olmadığı takdirde araştırmalarımıza destek olmuyorlar, genel affı da UCI kabul etmiyor.
 • Bu şartlar altında bir genel af programının gerekli olduğu sonucuna vardı. Fakat halihazırda UCI, WADA ve USDA arasında bu konuda bir anlaşma yok.

  Şimdi UCI başkanı Pat McQuaid’in belirttiğine göre WADA ve UCI arasında bu konuda bir anlaşmaya varılıyor gibi görülüyor- Buna göre WADA başkanı John Fahey, UCI’in kuracağı bir „Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu“na WADA’nın yardım edeceği taahhütünde bulunmuş.

  Anlaşılıyor ki WADA’dan bu taahhütü alan UCI da hemen Armstrong skandalına kendi dahlini de araştıran komisyonu lağvetme kararını almış. Yapılan bir açıklama da haliyle Bağımsız Komisyon’u oluşturan kadro nedeniyle böyle bir komisyonun bayağı pahalı olması ve (zaten Armstrong’un bağışından beri maddi durumunun pek de iyi olmadığını bildiğimiz) UCI’in haftada altı haneli bir meblağı komisyona harcamak istememesi.

  McQuaid bu şartlar altında UCI’in bir Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu kurulması yönünde hızlıca çalışmalara başlayacağını, Bağımsız Komisyon’un şimdiye kadar topladığı bilgilerin de bu komisyonla paylaşılacağını belirtti.

  Şimdiye kadarki basın bildirileri üzerinden git-gel şeklinde devam eden süreçte bakalım WADA ve USADA (hele de komisyonun feshinin sorumlusu olarak WADA ve USADA’nin işbirligini reddetmeleri gösterildiği düşünüldüğünde) bu konuda ne diyecekler.

  WADA, Bağımsız Komisyon ve Change Cycling Now’un Tepkileri

  Sabah yayınladığımız haberin sonunda soru işareti ile (haliyle herkes gibi olacakları tahmin ederek) bitirmiştik, şimdi UCI’ın açıklamasında işbirliğini reddetmeleri bahane gösterilen WADA, Bağımsız Komisyon’un (UCIIC) ve Change Cycling Now'un (CCN) cevapları da geldiler. Sonuç itibariyle bisiklet sporunun geldiği yer hakikaten üzücü. Bir tarafta UCI, diğer tarafta WADA, UCIIC ve CCN, ki bu sefer UCI’yı kibarca yalancılıkla itham ediyorlar. Sırasıyla ne demişler bakalım:

  WADA

  WADA UCI’ın açıklaması karşısında kaygıya kapıldığını yazmış. UCI’ın, USADA’nın gerekçeli kararında değinildiği üzere UCI’ın Lance Armstrong doping skandalındaki rolünü araştırmak için kurulan bağımsız komisyonu lağvederek hem bu olayda, hem de genel olarak sporda doping konusunda sorumluluğunu reddettiğinin altını çiziyor.

  WADA’nın komisyonun kurulumuna herhangi bir şekilde müdahil olmadığını, davet aldığında eksiklerin (soruşturmanın durumu, zaman planının çok sıkışık olması, komisyonun bulgularının önce UCI tarafından kapalı kapılar ardında incelenecek olması) altını çizdiğini, bu eksiklerin giderilmemesi nedeniyle de komisyonla işbirliğini reddettiği belirtiliyor.

  WADA’nın asıl vurguladığı, UCI’ın başına açıkladığı gibi WADA’nın UCI ile bir işbirliğini Kabul ettiğinin doğru olmadığı, daha da kötüsü “aldatıcı” olduğu (WADA UCI’ya “yalan söylüyorsun” diyor kibarca), WADA’nın yukarıda belirtilen çekincelerine UCI’dan hiçbir şekilde cevap almadığı.

  Sonuç olarak WADA UCI’ın tek taraflı girişimlerine katılmayacağını bir kere daha vurguluyor. Üstüne üstlük UCI’ı “küstahlık”la suçluyor.

  WADA’nın Açıklaması

  Bağımsız Komisyon

  WADA’nın açıklaması ile aynı dakikalar içinde Bağımsız Komisyon da (UCIIC) bir açıklama yaptı. Bu açıklamada eğer UCI’ın Lance Armstrong skandalındaki rolü araştırılacaksa bir Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’nun (HUK) kabul edilebileceği belirtirken böyle bir komisyonun gerçekçi olarak kurulup arzulandığı üzere sonuçlanmasının da pek ihtimal dahilinde bulunmadığı vurgulanıyor.

  İşin doğrudan itham kısmı daha da etkileyici: UCIIC açıklamasında bizzat Pat McQuaid’in komisyon kurulurken işbirliği sözü verdiğini ama hiçbir şekilde sözünü tutmadığını, komisyonun da bu şekilde görevini yapmasının imkansız olduğunu ve 31 Ocak’taki oturumun iptal edildiğini söylüyor.

  Komisyon son olarak bu konunun açıklığa kavuşmasını isteyen herkesin bağımsız bir HUK’un kurulmasında ısrarcı ve destek olmasını arzuladığını da belirtmiş.

  UCIIC’in Açıklaması

  Change Cycling Now

  WADA ve UCIIC ile aynı dakikalarda Change Cycling Now (CCN) oluşumu da bir basın bildirisi yayınladı. Onların açıklamasında ulusal federasyonlar ve UCI hissedarlarının sporun yönetim grubunu görevinden uzaklaştırmak için her şeyi yapmaları gerektiği, çünkü bu grubun bisiklet sporunun inandırıcılığını giderek yitirdiği vurgulanıyor.

  UCIIC’in hiçbir zaman bağımsız olmadığını, UCI’ın en son açıklamasının tuhaf olduğu ve UCI’ın hiçbir şekilde güven duyulmayacak bir kurum olduğunun altı çiziliyor.

  CCN kurucusu Jamie Fuller bu konuda en ağır kelimeleri kullanan kişi: “UCI’ın açıklaması hakikatin mide bulandırıcı bir raddede çarpıtılması”

  CCN’in Açıklaması

  UCI'dan Karşı Salvo

  Teşbihte hata olmaz, neredeyse bir pembe dizi kıvamında izlediğimiz UCI ve diğer organizasyonların bisiklette doping kültürünün nasıl değişeceğine dair tartışmasında son nokta dün akşam UCI’ın yeni bir basın bildirisi ile geldi. WADA ve UCIIC’in “yanıltıcı olmakla” suçladığı UCI, dün akşam UCI başkanı Pat McQuaid ve WADA başkanı John Fahey arasındaki e-mail görüşmelerini yayınladı.

  UCI başkanı McQuaid olayların bu hale gelmesi nedeniyle çok üzgün olduğunu ama WADA’nın mütecaviz yorumlarının kabul edilemez olduklarını söyledi. UCI’ın WADA’ya işbirliği için elini uzattığını belirtip, kurulacak Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’na (HUK) WADA’nın verdiği tepkiye çok şaşırdıklarını, bu aşamada kişisel husumet ve çıkar kaygılarını bir kenara koyup bisiklet ve genel olarak sporun geleceği için beraberce çalışılması gerektiğinin altını çizdi.

  McQuaid’in bitiriş sözlerinde ise WADA başkanını bisiklete yönelik bir kan davası ve haçlı seferi ile suçlaması dikkat çekici.

  Başta pembe dizi dedik, dolayısıyla maillerde geçen pembe dizimsi bir kısmı öne taşıyalım:

  Fahey, McQuaid’e yönelik mailinde bir HUK kurulmasında ortaya çıkacak olan bütün masrafların UCI tarafından karşılanması gerektiğini, WADA’nın para vermeyeceğini belirtip McQuaid’e UCI’ın Aigle’deki büyük tesislerini bir İsviçre bankasında ipotek ettirmesi tavsiyesinde bulunuyor.

  Bisiklet sporunun geldiği nokta bu.

  UCI’ın son açıklaması

 •  

    Bu haber 2780 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015