Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
04 . Mart . 2021  
Bisiklet Yolu Projeleri Ne Alemde?

Bisiklet Yolu Projeleri Ne Alemde?

81 İlde Bisiklet Yolu

Anı Değirmenci   mtbtr.com © 3.2.2013
Geçtiğimiz yılın Mart ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir duyuru ile “çevre kirliliğinin giderilmesi amacıyla yapılan faaliyetlerin desteklendiğini ve bu bağlamda trafikten kaynaklanan hava kirliliğinin azaltılması, gürültü kirliliği, küresel ısınma üzerinde olumlu etki yaparak insan sağlığının ve çevrenin korunması açısından önem taşıyan, ekonomiye de olumlu katkıları olduğu bilinen bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için uygun bisiklet yollarının yapılması amacıyla hazırlanan projelerin” bakanlık tarafından destekleneceğini duyurdu.

Eylül ayı sonlarında bakanlık 81 ilde bisiklet yolu projesi başlığı altında uygulamayı genişleterek başlattı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, belediyelerden 81 bisiklet yolu için proje başvurusu yapıldı. Bakanlık, uygun bulduğu başvurulara yüzde 45 finansman desteği sağlayacak. Bakanlığın “Bisiklet Yolu” ile ilgili finansal destek yazısında, “bir bisiklet yolu nasıl olmalı?” sorusuna cevap olarak hazırlanmış olan Bisiklet Yolu Kılavuzu gibi belgelere buradan ulaşabilirsiniz.
       

Uygulama kapsamında bakanlığa sunulan projeler arasında yapılan değerlendirmeler sonucunda Sakarya, Eskişehir, Kütahya ve Antalya'da, bakanlık belediyelerin projesinde bir dizi düzenleme yaparak, projenin nasıl yapılacağı hakkında görüşlerini sundu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi

Geçtiğimiz günlerde Sakarya’da bisiklet kullanımını artırmak ve etrafa gelişi güzel park edilen bisikletlerin önüne geçmek için Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı İsmail Yolcu belediyenin internet sayfasında bir demeç verdi bu konuda: “İnsan ve çevre odaklı ulaşım anlayışımızla kent içi ulaşımda bisiklet kullanımının artırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Daha düzenli bir çevre için şehrimizin birçok noktasında bisiklet durakları monte ediyoruz. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın desteklediği bisiklet yolları proje çalışmamız da tüm hızıyla sürüyor.”.
Sakarya
       Sakarya

Başlangıçta 100 adet bisiklet durağı monte ettiklerini ve ihtiyaca göre bunların sayısının artacağını bildiren Yolcu, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın desteklediği ve Adapazarı, Serdivan ve Erenler ilçesini birbirine bağlayacak 54 kilometrelik bisiklet yolları proje çalışmamız da tüm hızıyla sürüyor” dedi.
Sakarya
       Sakarya

Antalya Büyükşehir Belediyesi

Antalya/Alanya Türkiye’de bisiklet istasyonu projesini ilk uygulamaya sokan yer bildiğimiz kadarıyla. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projeleri konusunda da Belediye Başkanı Prof.Dr.Mustafa Akaydın’ın açıklamalarına göre bisikletli ulaşımı teşvik için yurtdışından uzmanlarında katıldığı 3 çalıştay gerçekleştirilip, yolların nasıl olmasının konuşulmuş. Hasan Subaşı Caddesi-Teomanpaşa Caddesi güzergahında yeni bir ayrılmış bisiklet yolu planı, bu yol önceden yapılan Falez Otel-Liman arasındaki bisiklet yoluna bağlanacağı ve halktan gelen talep doğrultusunda yeni hazırlanan imar planlarına da da bisiklet yollarının mutlaka konulup işleneceği söyleniyor.
 Alanya
        Alanya

Ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi ile yapılan işbirliğiyle hazırlanan kentsel tasarım projesinde açılan ihaleyi alan firma, tespit edilen 20 noktaya, işletmeciliği de kendilerinde olmak üzere, bisiklet istasyonları yerleştirmiş. Toplam 150 bisikletten oluşan projede bir saatlik sürüsün ücretsiz, bir terminalden alınan bisikletin alındığı noktaya geri getirilmesi yerine bu 20 noktadan herhangi birine gidip kredi kartını okutarak bisikletin kitlenmesi mümkün.

Kütahya Belediyesi

Kütahya’da bisiklet yolları henüz plan aşamasında. Belediye Başkanı Mustafa İca’nın belirttiğine göre şehrin bir ucundan diğer ucuna kadar yol kenarlarına bisiklet hatları yapılacak, bisiklet duraklarında akıllı bisikletler olacak. Bisiklet hattıyla ilgili yapılan proje trafik komisyonundan geçmiş. Ayrıca proje kapsamında 30 noktaya bisiklet toplama merkezleri ve bisiklet parkları yapılması planlanmakta .

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 Mali Yılı Performans Programı’nda bisikletlerin yeniden şehre kazandırılması için model arayışlarının sürdüğü belirtilip, Kentsel Gelişim Projesi Islah ve Düzenleme İşi dahilinde şehrin muhtelif semtlerinde bisiklet yollarının yer alacağı dışında bir bilgi yer almıyor.

 

  Bu haber 7527 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015