Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Kasım . 2020  
Cyprus Sunshine Cup - 2. Ayak

Cyprus Sunshine Cup - 2. Ayak

Marianne Vos Dudak Uçuklatırken

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 25.2.2013
Yılbaşından sonra havalar ısınana kadar dağ bisikletinde dünyada fazla yarış olmuyor. Özellikle Avrupalı sporcular için onlara pek de hitap etmeyen Avustralya ya da Güney Afrika’daki birkaç yarış dışında sezonun ilk ciddi yarışlarından biri Güney Kıbrıs’da Larnaka’da düzenlenen Cyprus Sunshine Cup. İlk defa 1997’de düzenlenen, 2006’dan beri de şimdiki ismiyle koşulan yarış üç ayaktan oluşuyor, bu haftasonu düzenlenen 1. kategori XCO yarışıydı. Bundan sonra 1 Mart – 3 Mart arasında SHC – Hors Class etap yarışı (XCS) düzenleniyor, 10 Mart’ta da serinin 1.kategori üçüncü ayağı koşulacak.

2-3 Mart, 2. Ayak

Geçtiğimiz günler dağ bisikletinde belki de hiç unutmayacağımız bir haftasonu olacak. Nedenini yazının sonunda anlatacağız. Bu haftasonu 3 ayaklı “Cyprus Sunshine Cup”in 2. ayağı koşuldu, kendi içinde 2 ayrı etaptan oluştuğu için hem Cumartesi, hem Pazar yarış vardı. Bu haftasonuna birinci etabı kazanan İsveçli Emil Lindgren ve Slovenyalı Blaza Klemencic sırtlarında sarı mayo ile geldiler.

Cumartesi günü ilk defa olarak yol bisikleti olimpiyat şampiyonu Marianne Vos’u ciddi bir dağ bisikleti yarışında izledik. Hem de ne izleme. Hollandalı bisikletçi Cumartesi günü koşulan etabı Alman Adelheid Morath ve Sloven Blaza Klemencic’in önünde kazanıp sarı mayoyu sırtladı.
Marianne Vos Kıbrıs
       Marianne Vos Kıbrıs'ta

41km’lik parkurun başından itibaren Vos, Morath ve Sabine Spitz bir arada, onları Klemencic ve Eva Lechner’in de içinde olduğu bir grup takip edecek şekilde iki grup giden yarışın son 15km’sinde Vos yaptığı atakla günü Morath’in 3.5 dakika kadar önünde bitirmeyi başardı ve Pazar günü için büyük avantaj elde etti. Morath’ın ardından Spitz’i geçmeyi başaran Klemencic üçüncü oldu.

Erkeklerde 45.5km’lik parkurda Jaroslav Kulhavy, Fabian Giger, Periklis İlias (evet!) bir arada yarıştılar. Fabian Giger son yokuşta hızlandı, ardından gelen inişte de farkı kaybetmeyip Kulhavy’nin 35 saniye önünde etabı bitirip sarı mayoyu sırtladı.

Pazar günü ise Marianne Vos ve Fabian Giger’in Cumartesi günkü başarılarını tekrarlamalarını seyrettik. Erkeklerde kursu bir gün önceki ile aynıydı, Giger birinci, olimpiyat şampiyonu Kulhavy ikinci, vatandaşı Jan Skarnitzl üçüncü oldular. 5 tur süren XC yarışının daha ikinci turunda Giger, Külhavy ve Nicola Rohrbach bir üçlü oluşturup beraber yarışmaya başladılar. İkinci turun sonunda Giger atağa kalkıp bir tür içinde Kulhavy ile arasındaki farkı 50 saniyeye kadar çıkardı. Kulhavy’nin bugünkü ikinciliği Cyprus Sunshine Cup’ta bugüne kadar peşpeşe aldığı üçüncü ikincilik. Birinci yarısı kazanan İsveçli Emil Lindgren ise teknik arıza nedeniyle bayağı arkalarda kaldı.

Marianne Vos kadınlarda iki İsviçreliyi, Katrin Leumann ve Corinna Gantenbein’ı geçerek birinci oldu, yalnız Blaza Klemencic’in parkurun ters bir yerinde arka lastiğini patlatarak bayağı uzun bir yolu yaya tepmek zorunda kaldığını belirtelim. Peşinden Leumann da arka lastiğinde sorun yaşayınca Vos önde nispeten rahat bir şekilde temposunu koruyarak hem Pazar yarışını, hem de genel klasman birinciliğini elde etmeyi başardı. Arkasından gelen Leumann ile arasında 2 dakika 10 saniye fark vardı.

Cyprus Sunshine Cup'ta yarışan tek Türk sporcu Burcu Balcı genel klasmanda ikinci ayak sonunda 29. sırada bulunuyor.

Marianne Vos

Şimdi baştaki soruya gelelim: Cyprus Sunshine Cup elbette çok önemli bir yarış değil, dağ bisikletinin “crème de la crème”’i eksiksiz katılıyor diye bir şey de yok. Fakat buna rağmen Marianne Vos’un performansı dudak uçuklatıcı. Yol bisikletinin yarattığı aerobik temelin Vos’un tırmanışlardaki başarısını açıklayabiliriz. Vos’un ilk katıldığı “dağ bisikleti sınıfı” yarış 12 Ocak’ta pedalladığı Egmond plaj yarışıydı. Dümdüz bir plajda 18km gidiş, 18km gelişten oluşan bu yarışı Vos kadınlar dalında birinci, karışık genel klasmanda 15. bitirmişti. Merida basın kampında konuştuğumuz ve Vos’u yarışta canlı seyreden birkaç Hollandalı gazeteci hala şaşkınlıklarını gizleyemiyorlardı. Fakat bunun uzerine bir de inişlerdeki performansı geldi şimdi.

Bütün bunlar insanın aklına –belki erken ama- çok ilginç bir soru getiriyor: Acaba Marianne Vos, 2016 Rio oyunlarında dağ bisikletinde altın alıp, bisiklet sporu tarihinde hem yolda, hem dağda olimpiyat altını alan ilk isim olabilir mi? Ne dersiniz?
Marianne Vos Egmond plaj yarışında
       Marianne Vos Egmond plaj yarışında

23 Şubat, 1. Ayak

Çek Cumhuriyeti’nden günümüzün en başarılı dağ bisikletçilerinden Londra 2012’nin şampiyonu Jaroslav Kulhavy geçen yıldan sonra ikinci defa erkeklerde Alman Manuel Fumic’i ve İsviçreli Fabian Giger’i geçerek birinci olurken, kadınlarda Sloven Blaza Klemencic İsviçreli Katrin Leumann ve İtalyan Eva Lechner’in önünde yarışı kazandı.
Cyprus Sunshine Cup
       Cyprus Sunshine Cup

Beş turluk erkekler yarışının ikinci turundan itibaren Kulhavy, Giger, Fumic’in yanında Çek Jan Skarnitzl ve İsveçli Emil Lindgren’in oluşturduğu beş kişilik bir grup bir arada yarışmaya başladılar. Dördüncü turun sonundaki inişte Kulhavy beş, altı saniyelik bir fark yaratmayı başardı, akabinde farkı 20 saniyeye kadar çıkardı.
Cyprus Sunshine Cup
       Cyprus Sunshine Cup

Yağmur altında herkesin kaybolan yol tutuşundan muzdarip olduğu bir ortamda Manuel Fumic de ikinciliğe odaklanınca Kulhavy yarışı 10 saniye önde birinci bitirdi. Fumic ve Giger’in ardından Kulhavy’nin vatandaşı Skarnitzl dördüncü, İsviçreli Nicola Rohrbach kürsüdeki beşinci isim oldu.

Kadınlarda da üç kilometrelik çıkış turundan sonra beş kişilik bir grup oluştu. Bu grupta Alman Katrin Leumann ile Çek Blaza Klemencic arasındaki çekişme bütün yarışın ana unsuru oldu, ta ki Klemencic sondan bir önceki turda pedala aşılıp Leumann’ı geride bırakana kadar. Onların arkasından İtalyan Eva Lechner ve İsviçreli Corina Gantenbein geldiler. Ukraynalı Yana Belomoyna beşinci sırada kürsüye çıkan isim olurken aynı zamanda U23 kategorisi birinciliğini de aldı.
Cyprus Sunshine Cup
       Cyprus Sunshine Cup

Erkeklerde hiç Türk sporcu yarışmazken, kadınlarda Rivamad Spor Kulübü forması giyen Burcu Balcı sezon açılışının bu önemli yarışında (yeni iyileşen kırık ayak parmağı ile) pedal çeviren tek Türk sporcu oldu ve yarışı 16. sırada 2 tur geriden tamamladı.
Cyprus Sunshine Cup
       Cyprus Sunshine Cup

Son olarak yarış öncesi kaydını yaptırarak çok büyük heyecan yaratan Marianne Vos’un yarışmadığını da belirtelim.

Cyprus Sunshine Cup bütün sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kürsüde 5 Kişi

Yukarıdaki metinde dikkatinizi çektiyse “kürsüde beşinci isim” vurgusu geçiyor. UCI bu yılın başında geçtiğimiz yıllarda uygulanan ilk beş pozisyonda yarışı bitiren isimlerin kürsüye çıkması uygulamasını kaldırıp sadece ilk üçü çıkartma kararı almıştı. Fakat gerek genel protestolar, gerekse takımların sporcularla kursu pozisyonlarına prim anlaşmalarında ilk beşin kürsüye çıkacağını hesaba katmaları nedeniyle bu karar çok tepki gördü.

Bu tepkiler karşısında UCI geri adım attı ve tekrar ilk beşin kürsüye çıkmasına izin verdi. Dolayısıyla bu yıl da geçmiş yıllarda olduğu üzere elit sınıfındaki bütün yarışlar sonrasında kürsüde ilk beş sıradaki sporcuları göreceğiz.

 

  Bu haber 2854 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015