Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Kasım . 2020  
Güneşe Yarış: Paris - Nice

Güneşe Yarış: Paris - Nice

4. Etap: Orice GreenEdge Varan 1

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 2.3.2013
Ocak ayında Avustralya’da koşulan Santos Tour Down Under’dan sonra UCI WorldTour yarın başlayacak olan 1 haftalık Paris-Nice yarışı ile devam edecek.

Yarışın her etabından sonra günün özetini gene bu haber içinde okuyabileceksiniz.

7 Mart Perşembe, 4. Etap (199.5 km)

Orica GreenEdge. İsimlerden ziyade gün öne çıkan takım oldu. Aynı gün hem Paris Nice’te, hem de Tirreno Adriatico’da birinci gelmek her takımın harcı değil.

Paris Nice’te Michael Albasini (takımını biliyorsunuz), 4. etabı kazanan isim oldu. İsviçreli bisikletçi 199.5km’lik etapta Kazak Maxim Iglinskiy (Astana) ve Slovak Peter Velits’in (Omega Pharma Quick Step) önünde birinci olurken Amerikalı Andrew Talansky (Garmin-Sharp) sarı mayoyu korudu. Talansky aynı zamanda beyaz mayonun da hala sahibi. İtalyan Elia Viviani (Cannondale) işe yeşil mayo sıralamasını sürdüren isim.
Paris Nice 4. etap
       Paris Nice 4. etap

Etabın başından itibaren Tschopp (IAM), Voeckler (Europcar), Meersmann (OPQS), Morkov (Saxo-Tinkoff), Barguil (Argos-Shimano), Dupont (Ag2r) ve Sicard’dan (Euskaltel-Euskadi) oluşan bir grup koptu. Tschopp bu grup içindeki en dışlı bisikletçi oldu. Günün yedi dağ derecesinden beşini alıp benekli mayoyu sırtladı.

Bitişe 15km kala kaçanlar yakalandılar. BMC, Astana ve Lampre Merida takımlarının liderliğinde hız yükseldi. Son atağı Robert Gesink (Blanco) başlattı, fakat bitişe yarım kilometre kalan Iglinsky tarafından geçildi. Iglinsky’de son metrelerde Albasini’nin atağına karşı koyamadı.
Paris Nice 4. etap toplu soncular
       Paris Nice 4. etap toplu soncular

Bayağı karışık bir etap geliyor, bilhassa kaçıp tırmanışlarda da iyi performans gösterebilecek isimlere hitap eden. Toplam 7 tane puanlı tırmanış var:

 • 11.5 km, Côte de Lachaud, 4.8 km uzunluğunda, %5.6 eğim - 2. kategori
 • 27.5 km - Côte de Condat, 6.9 km uzunluğunda, %4.4 eğim - 2. kategori
 • 87.5 km - Côte de la Chomasse, 3.4 km uzunluğunda, %5.1 eğim - 3. kategori
 • 105.5 km - Côte de Laprat, 2.1 km uzunluğunda, %3.8 eğim - 3. kategori
 • 136.0 km - Col du Rouvey, 2.8 km uzunluğunda, %5.6 eğim - 3. kategori
 • 176.5 km - Côte de Talencieux, 2.9 km uzunluğunda, %8.1 eğim - 2. kategori
 • 191.0 km - Côte de la Sizeranne, 2.9 km uzunluğunda, %6.6 eğim - 2. kategori

  Bu tırmanışlar dışında 40.5 km’de ve 157 km’de iki tane de sprint de etaba dahil.
  4. Etap
         4. Etap

  6 Mart Çarşamba, 3. Etap (170.5 km)

  3. etapta sarı mayo bir kere daha sırt değiştirdi. Garmin-Sharp’tan Andrew Talansky yağmur altında 170.5km’lik etabı yedi kişilik bir grubun içinde İtalyan Davide Malacame (Europcar) ve İspanyol Gorka Izaguirre’nin (Euskaltel-Euskadi) önünde kazandı. Sarı mayoyu dün sırtlayan İtalyan Elia Viviani (Cannondale) etabın son tırmanışında tempoyu tutturamayınca geride kaldı ve mayosunu bir gün sonra kaybetti. En azından hala yeşil mayo onda. Genel klasman için iddiası bulunan pek çok isim için etap Talansky’nin grubundan 1 dakikadan fazla farkla etabı bitirdikleri için verimsiz oldu denebilir.
  Paris Nice 3. etap
         Paris Nice 3. etap
  Paris Nice 3. etap
         Paris Nice 3. etap

  Yarışın yağmur altındaki üçüncü etabında da heyecanlı ataklar vardı. Kaçan grup ile peloton arasındaki fark yer yer 3-4 dakika arasındaydı. Etabın bitişine yaklaşık 20km kala kaçanlar tekrar yakalandılar. Code de Mauvağnat’da (2. kategori çıkış) Sky’in lokomotifliği sonucunda sarı mayo dahil pelotondan kopanlar oldu. Zirve noktasına yakın 7-8 kişilik, aralarında Talansky’nin de bulunduğu bir grup tekrar atağa kalkarak bitişe kadar farkı korumayı başardılar.

  Üçüncü etap ile beraber parkur da inişli çıkışlı olmaya başlıyor. Üç tane puanlı tırmanış var:

 • 85.5 km, Col de Potey, 3.3 km uzunluğunda, %5 eğim, 3. kategori
 • 95.5 km, Côte de la Forêt de la Comté, 3.5 km uzunluğunda, %3.8 eğim, 3. kategori
 • 155 km, Côte de Mauvagnat, 2.7 km uzunluğunda, %6.7 eğim, 2. kategori

  Özellikle son tırmanışta sıralamada bayağı karışıklk olabilir, tırmanıştan sonra bitişe 10km’den biraz fazla bir mesafe kalıyor. Etapta bu tırmanışlar dışında 34 km ve 142.5 km’de iki tane de sprint var.
  3. Etap
         3. Etap

  5 Mart Salı, 2. Etap (200.5 km)

  Paris-Nice yarışının ikinci etabını Marcel Kittel (Argos-Shimano) kazandı. 24 yaşındaki Alman bisikletçi 200.5km’lik etabın sonundaki toplu sprintte İtalyan Elia Viviani (Cannondale) ve Avustralyalı Leigh Howard’ı (Orica-GreenEdge) geçti. Sprintin trajik karakteri 39 yaşındaki Alessandro Petacchi (Lampre-Merida) oldu denebilir. İtalyan bisikletçi sprinti tecrübesinden beklenmeyecek bir şekilde sabırsızca başlatınca sonuna getiremedi ve 12. sıraya kadar düştü.
  Paris Nice 2. etap
         Paris Nice 2. etap
  Paris Nice 2. etap
         Paris Nice 2. etap

  Nispeten düşük bir tempoda koşulan etapta kopma denemeleri yaşandıysa da en son olarak bitişten 45km önce peloton tekrar yekpare bir hale bürünmüştü. İkincilik Viviani’nin sarı mayoyu dünkü Nacer Bouhanni’den (FDJ) almasını sağladı. Viviani şimdi iki Fransız Sylvain Chavanel (Omega Pharma Quick Step) ve Damien Gaudin’ın (Europcar) önünde. Etapta düşüşler de eksik olmadı. Sarı mayoyu taşıyan 22 yaşındaki Bouhanni etabın sonuna 50km kala kötü bir şekilde düştü ve yüzünde çizikler ile el bileğinden sakatlandığı için yarışı bırakmak zorunda kaldı. Bu FDJ’nin yarışı bırakan ikinci ismi oldu, 1. etapta da grip nedeniyle Pierrich Fedrigo yarıştan çekilmişti. Dünkü etapta keza Damien Gaudin da bir düşüş geçirdi, fakat yarışa devam edebildi.

  Sprinterlerle devam ediyoruz. 2. etapta hiç tırmanış puanı yok, fakat biri etabın başında, diğeri sonunda iki tane (15.5 km ve 182.5 km) sprint var.
  2. Etap
         2. Etap

  4 Mart Pazartesi, 1. Etap (195 km)

  Paris-Nice yarışının 1. etabında da Fransızların yüzü gülmeye devam etti. Prologu 13 yıl sonra kazanan ilk Fransız Damien Gaudin’dan (Europcar) sonra dün de birinci etapta FDJ’den Nacer Bouhanni bitiş çizgisini son sprintte Alessandro Petacchi (Lampre-Merida) ve Elia Viviani’nin (Cannondale) fotofinişle önünde geçen isim oldu ve sarı mayoyu (aynı zamanda beyazı da) sırtladı. Etap sonu, genel klasman ve mayo sıralamalarını aşağıda görebilirsiniz.
  1. etap fotofiniş
         1. etap fotofiniş
  1. etap
         1. etap

  Başından itibaren Fransız Yannick Talabardon (Sojasun) ve Romain Sicard’ın (Euskaltel-Euskadı) başını çektiği bir grubun atağa kalkarak pelotonla farkı bir ara 7.5 dakikaya kadar çıkardığı etapta ciddi rüzgarların da etkisiyle peloton ikiye bölündü. Etabın sonundaki 47 km’lik daireye girildiğinde fark 3 dakika civarına inmişti, aşağı yukarı etabın bitişine 20km kala da birinci peloton grubu kaçanları yuttu. Fakat iki ayrı grup etap sonuna kadar birleşemedi. Etabın favorilerinden Marcel Kittel (Argos-Shımano) teknik arıza nedeniyle Belçikalı Tom Boonen (Omega Pharma Quick Step) ile beraber ikinci grupta takılı kalınca etabı birinci grubun yaklaşık iki dakika arkasından etabı bitirdiler. Ayrıca Fransız Pierrick Fedrigo (FDJ) yarışı sağlık sorunları nedeniyle bıraktı.

  Açılış etabı Paris’ten çıkıp Nemours etrafında bir daire çizerek bitiyor. Etapta sadece bir tane 4. kategori tırmanış (Cote de Buthiers, 119.km, %4.2 eğim) ama iki tane sprint (115. km ve 162. km) var, dolayısıyla sprinterler için güzel bir etap. Yalnız rüzgara dikkat etmek gerek.
  1. Etap
         1. Etap

  3 Mart Pazar, Prolog (2.9 km)

  71. Paris Nice yarışının prolog etabı Fransızlar için çok güzel bir etap oldu. En son 2000 yılında prologu kazanan son Fransız Laurent Brochard’dan 13 yıl sonra gene bir Fransız, Damien Gaudin (Europcar) dün 2.9 km’lik etabı birinci bitirdi. Buna bir de ikinci Sylvain Chavanel (Omega Pharma Quickstep) ve beşinci Geoffroy Soupe’u (FDJ) ekleyin, ilk beş kişide 3 Fransız! Üçüncü ve dördüncü pozisyonlar ise geçen yılın ikincisi Hollandalı Lieuwe Westra’ya (Vacansoleil) ve vatandaşı Wilco Keldermann’a (Blanco) gittiler.
  Damien Gaudin (Europcar)
         Damien Gaudin (Europcar)

  Son 3 yılın birincilerinin (Bradley Wiggins – Sky, Tony Martin – Omega Pharma Quickstep ve Alberto Contador – Saxo Tinkoff) muhtemelen nispeten dağlık parkur nedeniyle (ve 6 Mart’ta başlayacak diğer Worldtour ayağı Tirreno Adriatico’yu tercih edip) bu yıl yarışmadığını bir kere daha hatırlatalım.

  Zamana karşı bisikletlerin arasında “normal” bisikletlerin de görüldüğü dar sokaklar ve fazlaca viraj içeren parkurda Belçikalı Maxime Monfort’un (Radioshack – Leopard) düşüşünün yürekleri hoplattığı etap sonunda Gaudin genel klasmanda da sarı mayoyu sırtladı.

  Dümdüz ve kısa mı kısa prolog etabı kesinlikle tam bir sprinter etabı. Biraz şehir içindeki dar yollar ve sert virajlar dışında parkurda risk unsuru yok.
  Prolog
         Prolog

  Kalan Etaplar

  8 Mart Cuma, 5. Etap (176 km)

  Yarışın en önemli etabı La Montagne de Lure’deki zirve bitişi ile sonuçlanacak. Üstüne üstlük buraya tırmanış 1. kategoriden, neredeyse 14km uzunluğunda bir yokuş. Yarışın bitişine iki gün kala denebilir ki 5. etap ile sapla saman artık tamamen birbirinden ayrılacaklar. Etapta iki tane sprint var (67 km’de ve 149 km’de), bunlar dışında 6 tane de puanlı tırmanış:

 • 47 km, Col de Mûrs, 10.3 km uzunluğunda, %4.3 eğim - 2. kategori
 • 85 km - Côte d'Oppedette, 7.1 km uzunluğunda, %4 eğim - 2. kategori
 • 123 km - Côte de Saint-Martin-les-Eaux, 2.7 km uzunluğunda, %3.7 eğim - 3. kategori
 • 134.5 km - Col de la Mort d'Imbert, 4.5 km uzunluğunda, %4.4 eğim - 3. kategori
 • 152 km - Côte des Mourres, 2.9 km uzunluğunda, %4.9 eğim - 3. kategori
 • 176 km - La Montagne de Lure, 13.8 km uzunluğunda, %6.6 eğim - 1. Kategori
  5. Etap
         5. Etap

  9 Mart Cumartesi, 6. Etap (220 km)

  İki ara sprint (76.5 km ve 185.5 km) ile 5 puanlı tırmanış var yarışın en uzun etabında. Bu etapla beraber peloton Nice’e varmış olacak. Daha etabın başındaki 3. kategori tırmanış kaçmalar için fırsat sunuyor, fakat özellikle son iki tırmanışa bakıldığında kaçan grubun çok verimli bir imeceyle pedallara asılması mecbur, aksi takdirde şansları yok.

 • 6.5 km, Côte du Bois de Rousset, 4.4 km uzunluğunda, %4.5 eğim - 3. kategori
 • 87.5 km - Côte des Tuillières, 2.2 km uzunluğunda, %7.8 eğim - 2. kategori
 • 103 km - Côte du Mont Méaulx, 1.7 km uzunluğunda, %4.3 eğim - 3. kategori
 • 138.5 km - Côte de Cabris, 7.6 km uzunluğunda, %5.8 eğim – 1. kategori
 • 148.5 km - Col du Ferrier, 4.3 km uzunluğunda, %6.8 eğim - 1. Kategori
  6. Etap
         6. Etap

  10 Mart Pazar, 7. Etap (9.6 km)

  Bu yılki yarışın son etabı bireysel zamana karşı etap, hem de yokuş yukarı! Nice’ten kuzeye, meşhur Eze köyüne tırmanılacak. Bütün etap yokuş yukarı gidiyor ve 1. kategori tırmanış yer yer %9’a yaklaşan (ortalama %4.7) bir diklik kazanıyor. Hakikaten çok etkileyici bir etap olacağına şüphe yok.
  7. Etap
         7. Etap

  2013 Parkuru

  3 Mart – 10 Mart arasında düzenlenecek yarışta geçen yılın birincisi Bradley Wiggins yok. Fakat Tejay van Garderen, Robert Gesink ya da geçen yıldan ismi aklımızda kalan Liuwe Westra, onların yanında Philippe Gilbert, Tom Boonen gibi isimler yarışın heyecanlı geçeceğinin müjdesi gibiler. Tom Boonen aynı zamanda Paris-Nice yarışında en çok etap kazanmış bisikletçi. Geçtiğimiz yıllarda yarışı kazanan bisikletçiler arasında çıkış alan tek isim Andreas Kloeden (2000 yılında kazanmıştı). Eski tüfeklerden, Jens Voigt’un da çıkış alacağını belirtelim. 41 yaşında Paris-Nice! Şapka çıkarmamak elde değil.

  İlk defa 1933 yılında koşulmuş olan ve bu yıl 71. defa düzenlenen yarış yarınki prolog ile başlayacak, 10 Mart’taki bireysel zamana karşı etap ile son bulacak. Toplam pedal çevirilecek mesafe 1.174 km.
   2013 Paris - Nice parkuru
          2013 Paris - Nice parkuru

  Katılan Takımlar

  Bu yıl Katusha etrafında dönen lisans skandalı nedeniyle aşina olduğumuz üzere 22 takım değil, 23 takım yarışa katılacaklar.
   2013 Paris - Nice takimlar
          2013 Paris - Nice takimlar

  Mayolar

  Paris – Nice’de mayolar Fransa Turu ile aynı. Aşağıdaki resimde mayo tipleri, mayo sponsorları ve geçen yılın birincilerini görebilirsiniz.
   2013 Paris - Nice mayolar
          2013 Paris - Nice mayolar

  Muhteşem Yüzyıl’da Biz de Buradaydık

  Genelde Fransa’da geçen yarışlarda dinleyegeldiğimiz, ekseriyetle hangi şarap ile hangi peynirin leziz birlikteliğinin damağımıza yaşattığı zevkler ile dolu kültürel çorbada MTBTR’nin de tuzu olsun: Paris degil, fakat Fransız rivyerasının en güzel şehirlerinden olan ve turistlerce de çok sevilen Nice ile şirin köyü Eze’nin Türklerle de alakasını biliyor muydunuz? 1543’de Barbaros Hayreddin Paşa Nice’i kuşatma altına aldığında Eze’nin de kuşatılması emrini vermişti. Bugün Nice sokaklarında hala o dönemi anımsatan levhalara rastlamak olası. Levhada ismi geçen Catherine Segurana’dan da bahsedilen, Wikipedia’da Nice Kuşatması maddesini okuyun, tavsiye ederiz.

  Nice, Eze
         Nice, Eze'den Cap Ferrat, Eze, 1543 levhasi
 •  

    Bu haber 3794 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015