Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Kasım . 2020  
Güneyin Cehennemi

Güneyin Cehennemi

UCI WorldTour 4. Ayak: Milan - San Remo

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 16.3.2013
Paris – Roubaix bütün zorlukları ile “kuzeyin cehennemi” ismine layıksa, bu yılki Milan – San Remo da (MSR) rahatlıkla “güneyin cehennemi” olarak nitelendirilebilir. Sezonun en uzun bir günlük yarışı olan MSR, 104. defa koşulurken çok çarpıcı sahneler seyretik. Aşağıda kar ve buz altında bisikletçilerin fotoğraflarından derlenmiş olarak durumun vehametini görebilirsiniz.
RadioShack Ovada
       RadioShack Ovada'da (foto: Radioshack)
Robbie Hunter (foto: David Millar)
       Robbie Hunter (foto: David Millar)
Ovada
       Ovada'da SKY otobüsü (foto: SKY)
Turchino geçidi (foto: Gregor Brown)
       Turchino geçidi (foto: Gregor Brown)
1. beslenme istasyonu (foto: Edwin Achterberg)
       1. beslenme istasyonu (foto: Edwin Achterberg)
Taylor Phinney (foto: Taylor Phinney)
       Taylor Phinney (foto: Taylor Phinney)
Milano - San Remo (foto: Team Sky Italia)
       Milano - San Remo (foto: Team Sky Italia)

Toplam 298km uzunluğundaki yarış Turchina geçidinin karlar altında kaybolması nedeniyle parkurdan çıkarılması sonucu 243km’ye düştü. Bisikletçiler arada otobüslere bindiler ve yarışın bitişine 130km kala tekrar pedal basmaya başladılar. Gene aynı nedenden parkurun bir diğer tırmanışı, Le Manie de parkur değişimine kurban gitti, yalnız bu sefer otobüsler yerine yol değiştirilerek dağın etrafından dolaşıldı. Aşağıdaki grafikte parkur değişimini görebilirsiniz. Kırmızı bölüm otobüslerle geçilen, mavi bölüm ise düz yollara sapılan kısımlar.
Değişen parkur
       Değişen parkur

Ortalama hızı her şeye rağmen saatte 44km civarında olan yarışa toplam 200 kişi başlamıştı, 135 kişi bitirebildi. Belçikalı Tom Boonen (Omega Pharma QuickStep) ya da geçen yılın birincisi Matthew Goss (Orica GreenEdge) bırakan “ünlülerden”.

Yarışı şahane bir atakla Peter Sagan’ı (Cannondale) geçen 26 yaşındaki Alman bisikletçi Gerald Ciolek (MTN – Qhubeka) kazandı. Ciolek, Erik Zabel’den 12 yıl sonra Milan – San Remo’yu kazanan üçüncü Alman oldu (bkz aşağıda Erik Zabel, diğeri Rudi Altig, 1968).
Peter Sagan ve Gerald Ciolek
       Peter Sagan ve Gerald Ciolek

Yarışın başında başlayan yağmur ve sulukar ilerledikçe sertleşti. Yarışın başında İtalyan Matteo Montaguti (AG2R La Mondiale), Diego Rosa (Androni-Giocattoli) ve Filippo Fortin (Bardiani Valvole - CSF Inox), Rus Maxim Belkov (Katusha), Danimarkalı Lars Bak (Lotto Belisol) ve İspanyol Pablo Lastras (Movistar) atağa kalkıp, daha ilk 50 km geçilirken 12 dakikanın üzerinde bir farka ulaştılar.

Bu esnada yarıştaki değişikliklere karar verildi, Ovada’da bisikletçiler otobüslere bindirildiler ve Arenzano’da yöresel saatle 14:30’da tekrar çıkış verilmesi planlanırken bir değişiklik ile Varazze’de 173.km’de saat 15:00’te yarışa tekrar başlandı.

Kısalan ve daha kolaylaşan parkur pelotonda hızın artmasına yol açtı. Cannondale Peter Sagan için bayağı bir lokomotiflik yaptı. Bitişe 60km kala fark 3 dakikaya inmişken önde Sky takımı tempoyu belirleyen ekip oldu. Fakat Cipressa’ya gelmeden bir kaza sonucu Sky’in iki bisikletçisi ve Garmin’in kaptanı Tyler Farrar düştüler. Buna ek olarak Cipressa sıralamada silkelemeler yaşattı: Simon Gerrans (Orica-GreenEdge), Edvald Boasson Hagen (Sky) ve Alessandro Petacchi (Lampre-Merida) geri kaldılar, zirvede tekrar Cannondale öne çıktı. Fakat Cipressa’dan inişte bu sefer BMC’nin dünya şampiyonu pedalı Philippe Gilbert koptu, onun peşinden de aralarında Sylvain Chavanel (Omega Pharma QuickStep), Fabian Cancellara (RadioShack Leopard) ve Peter Sagan’ın da (Cannondale) içinde bulunduğu 5-6 kişilik bir grup.

Günün son çıkışı Poggio’da gene her şey karman çorman oldu. Sylvain Chavanel (Omega Pharma QuickStep) ve Ian Stannard (SKY) atağa kalktılar, ana gruptan Fabian Cancellara (RadioShack Leopard), Luca Paolini (Katusha), Ciolek (MTN – Qhubeka) ve Pozzato (Lampre Merida) onları takip etmeye başladı. Grup ufak kedi-fare oyunlarıyla son düzlüğe kadar geldi. Son metrelerde Peter Sagan (Cannondale) atağı başlattı, fakat oraya gelene kadar genelde Ian Stannard’ın (SKY) arka tekerleğine yapışıp akıllı bir taktik izleyerek kendini fazla yormadığı için deposu daha dolu olan Gerald Ciolek’e (MTN – Qhubeka) geçilmekten kurtulamadı.
Milano - San Remo ilk 10
       Milano - San Remo ilk 10

Yarışın bu sonucunun sadece Ciolek için değil, yeni kurulan Afrika menşeli MTN – Qhubeka takımında da çok büyük bir sevinç yarattığını tahmin etmek zor değil. Trek ve MTB – Qhubeka takımının Afrika’ya bisiklet kampanyası hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

16 Mart 2013

Yarın (17 Mart Pazar) UCI WorldTour bir günlük Milan – San Remo yarışı ile devam ediyor. Bu yarış WorldTour’un 4. ayağı olacak. “La Classica di Primavera” 5 anıtsal yarıştan biri (diğerleri Liege-Bastogne-Liege, Flandern turu, Paris Roubaix ve İl Lombardia). 106 yıllık bir geçmişe sahip olan Milan – San Remo’yu en çok kazanma rekoru 7 zafer ile “yamyam” Eddy Merckx’in (1966/67/69/71/72/75/76). Onu 6 birincilikle Italyan Girardengo (1918/21/23/25/26/28) ve dörder zaferle Alman Zabel (1997/98/2000/01) ve Italyan Bartali (1939/40/47/50) takip ediyorlar.

Milan – San Remo yarışı 298km ile yarış takviminin en uzun tek günlük yarışı, üstelik aşağıda da görebileceğiniz parkur yapısı nedeniyle gidişata göre sprinterlerden tırmanıcılara kadar çok değişik bisikletçi tipine fırsatlar sunan bir yarış.

Parkur

Yarışın Milan’dan çıkıştan sonraki kısmı nispeten düz bir şekilde seyredecek. Parkurun ilk yarısındaki tek ciddi “sorun” Passo del Turchino’ya tırmanmak, ki neredeyse tam yarışın orta noktası burası.
Milan - San Remo parkur
       Milan - San Remo parkur

Buradan indikten sonra bisikletçiler sahile ulaşıyorlar ve deniz kıyısında ilerlemeye başlıyorlar. İlk 200km biterken heyecan da artıyor. Önce Le Manie geliyor, uyuşmuşları biraz titretmek için, akabinde peşpeşe çıkış ve inişler görüyoruz. 276.km’deki Cipressa bitişten önceki son iki tırmanıştan biri. Son olarak Poggio San Remo var, bu tırmanışa önde ulaşmak için çok büyük bir çekişme izleyeceğimiz kesin gibi. Azami %8 eğime sahip Poggio’da tırmanıcılar bitiş için avantaj elde etmek üzere asılırken pedallara sprinterler de kopmamaya çalışacaklar. Son derece hızlı ve teknik bir inişten sonra 3km’lik bitiş düzlüğü ise son derece büyük çekişmeler ve seyretmesi çok zevkli sahnelerin garantisi.
Milan - San Remo parkur kesiti
       Milan - San Remo parkur kesiti

Hava yarın parçalı bulutlu/yağmurlu duruyor, bu da fazladan ortamı sertleştirici bir etken.

Takımlar

Yarışa toplam 25 takım katılıyor, 19 tane WorldTour takımı (Astana, Ag2R, Cannondale, Lampre-Merida, Euskaltel Euskadi, Movistar, BMC, Garmin-Sharp, Blanco, Vacansoleil-DCM, FDJ, RadioShack-Leopard, Omega Pharma-Quick-Step, Lotto-Belisol, Saxo-Tinkoff, Katusha, Orica-GreenEdge, Sky, Argos-Shimano) ve onlar dışında Europcar, Androni-Gicattoli, Bardiani Valvole-CSF Inox, IAM, MTN-Qhubeka, Vini Fantini.

Favoriler

Tirreno Adriatico’daki 2 etap birinciliğinden sonra Peter Sagan (Cannondale) elbette favoriler arasındaki isim. Slovak bisikletçi bu yarışı alırsa, kariyerinin ilk “klasik” birinciliğini de almış olacak. Sagan’ın takımında İtalyan Moreno Moser gibi güçlü isimler bulunmasına karşın, rakipler de sinek avlamayacaklar. Aşağıdaki geçmiş birinciler listesine bakın. 2012 birincisi Simon Gerrans ve takım arkadaşı 2011 birincisi Matthew Goss (Orica-GreenEdge), 2009 birincisi Mark Cavendish (Omega Pharma QuickStep), 2008 birincisi Fabian Cancellara ve 2005 birincisi Alessandro Petacchi (yaşına rağmen) çıkışta yer alacak ve “favori” tabirine layık isimler.

Geçen yıl yarışı 3. sırada bitiren Vincenzo Nibali de (Astana) bu listeye eklenebilir. Eğer son 3km’de ciddi bir sprint ortamı doğarsa Andre Greipel’i de (Lotto Belisol) koyalım. Son olarak dünya şampiyonu Philippe Gilbert (BMC) ve belki takımdaşı Norveçli Thor Hushovd da kürsü adaylarından. Nasıl, 10 favori çıkardık hemen değil mi?
Milan - San Remo 2012 Gerrans ve Cancellara
       Milan - San Remo 2012 Gerrans ve Cancellara

Son 10 Yılın Birincileri

2012: Simon Gerrans
2011: Matthew Goss
2010: Oscar Freire
2009: Mark Cavendish
2008: Fabian Cancellara
2007: Oscar Freire
2006: Filippo Pozzato
2005: Alessandro Petacchi
2004: Oscar Freire
2003: Paolo Bettini

Ödüller

Fikir vermek açısından ve ilginç bir bilgi olduğu için kim ne kadar para alıyor 300 km sonunda, onu da yazalım. Milan – San Remo toplam 50.000 avroluk bir ödül bütçesine sahip. Birinci olan 20.000 avro, ikinci 10 bin, üçüncü 5 bin, dördüncü 2.500, beşinci 2.000, 6-7. sıralar 1.500, 8-9. sıralar 1.000, 10. sıradan 20. sıraya kadar olanlar da 500 avro ödül alacaklar.

 

  Bu haber 3104 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015