Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
05 . Temmuz . 2020  
Katalan Turu Galibi Daniel Martin

Katalan Turu Galibi Daniel Martin

Volta Ciclista a Catalunya

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 19.3.2013
Yol bisikletinde UCI World Tour devam ediyor. Geçtiğimiz haftasonu koşulan “güneyin cehennemi” Milano – SanRemo’dan sonra Pazartesi itibariyle bir sonraki ayak, Katalonya Turu başladı. İlki 1911 yılında düzenlenen ve 18-24 Mart arası koşulacak olan Tur bu yıl 93. defa çıkış alıyor. Bu yılki turun en önemli özelliği zamana karşı etap olmaması ve tırmanma odaklı olması.

7. Etap

El Vendrell - Barcelona (Mont) / 122,2 km

Etap zaferi Vacansoleil’den Thomas De Gendt’e gidiyor. Genel Klasman Garmin takımından Daniel Martin’in oluyor.

Katalonya Turu’nun son gününde 8 defa geçilecek Alt de Montjuïc gibi dik bir tırmanış vardı. Değişken bir kaçan grup kadrosu izledik.

Genel anlamda Scarponi, Wellens, Kiserlovski, Lopez, De Gendt gibi isimler izledik. Martin ana grupta kalmayı tercih etti, son tura girerken Scarponi atağı izledik. 60-64km hızlara ulaşıldı. Scarponi’yi takiben Lopez’den de atak geldi. Ana gruptan Rodriguez ve Quintanan’nın atak yaptıklarını izledik ancak Martin ne yapacağı önemliydi.

Bitişe 3 km kala Lopez’in hızı 69km/h iken Scarponi tempo yapmaya başladı. Bitişr girerken Lopez, De Gendt, Scarponi ve Kiserlovski arasında çekişme yaşandı ancak tırmanış özelliğinin yanı sıra sprint özelliğiyle de öne geçebilir dediğimiz Vacansoleil –DCM takımından 26 yaşında Thomas De Gendt de 2:45:41 süresi ile etabı alan isim oldu. De Gendt’i takiben Sky’dan David Lopez Garcia ikinci, RadioShack-Leopard takımından Robert Kiserlovski üçüncü, Lampre-Merida’dan Michele Scarponi ise dördüncü tamamladı.

Genel klasmanda Garmin’den Daniel Martin yerini korudu.

Genel Klasman 2013 1. Martin, Daniel 29:02:25
2. Rodriguez, Joaquim +17
3. Scarponi, Michele +34
4. Quintana, Nairo +45
5. Wiggins, Bradley +54
6. Gesink, Robert +1:07
7. Niemiec, Przemyslaw +1:1
8 8. Pinot, Thibaut +1:26
9. Van Den Broeck, Jurgen +1:28
10. Danielson, Tom +1:41

6. Etap

Almacelles – Valls / 178,7 km

Almacelles’ten başlayan yarış tırmanışlarla devam etti ancak önceki günlere nazaran çokta seçici tırmanış kısımlarından oluşmamaktaydı, kopmalar yaşansa da Yarışa çokta bir etkisi olmadı. Baştan beri oldukça hızlı geçen bir etap olduğu söylenebilir. Pelotonda önceki günlerdeki gibi önde yine Sky’ı seyrettik.
 6. Etabın Galibi Simon Gerrans
        6. Etabın Galibi Simon Gerrans

Josh Edmondson (Sky) ve Daniel Navarro (Cofidis)’nun ana grupla arasındaki fark sadece 58 saniyeydi ve bu fark git gide kapanmaktaydı. 30 km’ye girerken puan toplayabilmek için bir atak geldi. Ön gruptan ilk geçen Daniel Navarro oldu. Daniel yarışın başında kazanmak için geldiğini söylemişti ancak artık genel klasmanda da oldukça iyi bir konumamdaydı. Bu etap aynı zamanda da genel klasmandaki ismi de kesinleştirici bir etap oldu. Buna istinaden genel klasman için Katusha ve Garmin takımlarından ataklar bekledik.

Kapı sonrası tırmanışta ana gruptan atağa kalkanlar oldu. Aradaki farkın azalması toplu halde bir bitiş izleyeceğimizin habercisiydi. Alberto Losada (Katusha)’dan tırmanışta iyi isimlerden olduğu için, bir atak gelir mi diye bekledik. 18 km kala yol kaçışlara çok müsaitti. Alt de Lilla’ya tırmanış ile 8 kişilik bir grubu bu fırsatı değerlendirdi. Egor Silin, Mikel Astarloza, Jakob Fuglsang, Alberto Losada, Daniel Navarro, Chris Anker Sörensen öndeki isimlerdendi. Alt de Lilla sonlarına doğru kaçan grup yakalanmaya başladı, Thibaut Pinot’dan atak geldi, başlayan inişte 69km/s hızı gördüler. Van Den Broeck ordaydı ancak 92 doğumlu Josh Edmondson (Sky) için iyi bir etap oldu denebilir.

Son 1 km kala kritik bir sağa dönüş ardı hafif bir tırmanış başladı, son 500m’de Omega Pharma-QuickStep, BMC ve Cannondale arasında geçen bir “sprint finishi” yaşandı. İlk sırayı Simon Gerrans 3:55:41 ile alırken sonrası sırasıyla Gianni Meersman ve Samuel Dumoulin geldi.

Genel Klasman

1. Martin, Daniel 26:16:22
2. Rodriguez, Joaquim +17
3. Quintana, Nairo +45
4. Wiggins, Bradley +54
5. Scarponi, Michele +55

5.Etap

Rialp – Lleida / 156,5 km

5. etap nibeten sakin geçti, düne göre hava çok güzeldi. Bol kavşak geçişleriyle güzel görüntüler izledik.

Wiggins’in genel anlamda taktik değiştirdiğini gördük ”artık kazanmak için yarışıyor” dedik ancak Katalonya Turu için pekte avantajlı olduğu söylenemez. Yarıştan bir diğer anektod ise özel bir mayo hazırlanmış olmasıydı, 100.yıl Tour De France mayosu ama Katalonya Turu’nda. Bir diğer mayo ise liderin giymiş olduğu mayo, o da beyaz üstüne yeşil çizgili Martin’in giymekte olduğu mayo.
 PARISIEN, Francois (ARGOS-SHIMANO)
        PARISIEN, Francois (ARGOS-SHIMANO)

Bunların dışında yarışta uzun süre Lotto takımından Olivier Kaisen ile Cofidis Takımı’ndan Tristan Valentin kaçan grupta yer aldı. Ana grubun içerisinde yer alan lider Daniel Martin ile aralarında 2:56 zaman farkıyla devam etmekteydiler ancak bu süre zamanla kapandı. Katusha’dan Rodriguez ve Garmin’den Martin arasındaki zaman farkı yalnızca 10 saniyeydi.

“Sprint finish” beklenen etapta sprintçilerin günüydü diyebiliriz ve bu neden genel klasmanda da pek bir değişim beklenmiyordu. 19,2km’de Tristan Valentin’in atağı pekte ses getirmedi. Ana grubu yine Sky başta olmak üzere Sky’la birlikte Katusha’da yerini aldı. 15.1km’de tek bir grup olarak devam eden grupta sprint trenleri oluştu, Cannondale Takımı , Sky ve Orica başı çeken takımlardı. Grubun hızı bitişe 2,2 km kala keskin bir viraj sonrası 67km/s ‘i buldu. Argos Takımı iyi çalıştı. Bir ara Cannondale, Argos ve Cofidis takımları çekişse de yarışı 3:32:02 ile Argos’tan François Parisien aldı.

François’i takiben sırasıyla AG2R Takımı’ndan Samuel Dumoulin ve Cofidis Takımı’ndan Stephane Poulhieste yarışı Francois’le aynı süreyde tamamlamış oldular. 5. Etap sonunda Garmin’den Daniel Martin genel klasmandaki liderliğini koruyor.

5. Etap Genel Klasman Sonuçları

1 MARTIN, Daniel (GARMIN SHARP) 22:20:40
2 RODRIGUEZ OLIVER, Joaquin (KATUSHA) + 14
3 QUINTANA ROJAS, Nairo Alexander (MOVISTAR TEAM) + 32
4 WIGGINS, Bradley (SKY PROCYCLING) + 36
5 SCARPONI, Michele (LAMPRE-MERIDA) + 39

4. Etap:

Llanars-Vall de Camprodon - Port Ainé-Rialp / 217,7km

İki tırmanış 45km’yi bulan mesafelerde, Sky Takımı önde sıralanmış başladılar.
 Daniel Martin
        Daniel Martin
Bu arada ek bir bilgi vermek gerekirse, Katalonya turunda Sky önemli domestiklerini getirmemiş, ancak tüm ekipleri göz önünde bulundurursak yarışa katılan isimler mücadeleyi güzelleştiren unsurlar arasında. Eğim düne göre hafifti ancak %18 eğimi de gördük. Başlarda peloton ve kaçan grup arası zaman farkı iki dakikaydı. Port Ainé ( testere tırmanışı )’da son 3km kala karın varlığını, eğim ve tırmanışı yine bir arada izledik. Bu yarışta da Rodriguez, Wiggins... gibi tırmanışçılar önde yer alması gereken isimlerdendi.

Ana grup seyrelmiş durumda tırmanmaya devam etti, Daniel Martin öndeydi. Contador’un eski domestiği Daniel Navarro’da yarıştaydı ancak iyi bir tırmanışçı olmasına rağmen sessizdi. Dağlık etabın bitimine 100 kilometre kala yer alan bir inişte kaza yapan İspanyol bisikletçi Valverde, takım arkadaşı Eros Capecchi ile birlikte yarışı bırakmak zorunda kaldı ancak takımı sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi.

9,4km kala Robert Gesink ve Van Den Broeck erken bir atak girişiminde bulundular. Daniel Martin tek başına öndeki yerini korudu. 7,1km de Van Den Broeck, Robert Gesink’ten koparak aradaki farkı kapatmaya başladı.

Daniel Martin 4km kapısından geçerken genel klasman tedirginliğiyle Katusha’dan Rodriguez atağa kalktı. Martin ve Broeck arası 52 saniye fark oluştu. Movistar’dan Valverde çekilmiş ve takımın tek lideri olmuş Quintana geldi. Daniel Martin ve Quintana arası 1:35 / 2,1km’lerdeydiler.

Eğer son bölümde Quintana yetişemezse Martin’in ilk zaferi olacaktı.

2 km kapısından da sırasıyla Martin,Van Den Broeck ve Quintana geçtiler. Martin 50 saniye Quintana’ya fark attı. Rodriguez’den de atak geldi ancak 1km’yi Martin geçerek 47 saniyelik farkla sona gitmeyi başaracak gibi görünüyordu. Rodrigez ve Quintana kapıştılar ancak Martin bırakmadı ve bitişe ilk giden olmayı başardı.

Martin 6:02:40 ile ilk sırayı aldı, aynı zamanda da beyaz mayoyu giyecek. Onu takiben Rodriguez +36 ile ikinci, yine aynı süre farkıyla Quintana’da üçüncü sırayı almış oldu. Van Den Broeck’da +47 ile dördüncü oldu. Bu etapta pekte ismini duymadığımız (geziye çıkan)isim Wiggins 1:02 ile altıncı sırada yarışı tamamladı.

Genel Klasman:

1. Martin 18:48:38
2. Rodriguez +10
3. Quintana +32
4. Wiggins +36

3.Etap

Bugün geçilen 180,1km’lik Vidreres - Vallter 2000-Setcases arasındaki üçüncü etap aynı zamanda tırmanış etaplarının yer aldığı bir güzergahta gerçekleşti. Joaquim Rodriguez ve Bradley Wiggins önemli isimlerdi.

Yol kenarlarında haftasonundan kalan kar vardı ancak yol temizdi. Batan güneşin kara yansıması ortaya hoş bir görüntü çıkarıyordu.

3,7. Kilometrelerde Nicolas Edet (Cofidis LCL )önde giderken geriye düştü ve yerini Jurgen Van den Broeck (Lotto) ’a bıraktı. Domestikleriyle Sky Takımı gerilerden ana grubu çekmekteydi, arada 10 saniye fark vardı ve bu fark genel anlamda çokta uzun sürmedi. Zirve bitişine(2200m irtifa) gidilirken 2,1.kilometrelerde Broeck ana grupla birleşti. Katyusha’nın 3 sporcusu Sky’ı takip etmekteydi. İyi tırmanışçılardan olan David López (Sky ), Wiggins (Sky)’in arkasında kalmayı tercih etti, bu arada Rigoberto Uran - Wiggins’in domestiklerindendir- yoktu.
Valverde ve Kreder’dan atak beklenmekteydi, cezadan dönüşüyle Katalonya da izlediğimiz Tom Danielson (Garmin)’dan atak geldi. Geriye düşenler arasında Denis Menchov (Katyusha) vardı.
 Katalan Turu 3. Etap
        Katalan Turu 3. Etap

Bitişe 1,4 km kala yılan gibi kırvırılarak çıkan yol güzel bir görüntü oluşturuyordu. Ana grup Tom’u bırakmadı, ancak son 1 km’ye girildiğinde Wiggins’ten beklenen atak geldi, Nairo Quintana (Movistar) arkasına takıldı, ana grup Wiggins’in atağı ile dağılmış oldu. 500m ‘de Wiggins’in atağına Quintana müthiş cevap verdi, Thibaut Pinot (FDJ) da oradaydı. Rodriguez ve Quintana, Wiggins’i geride bırakmayı başardı, 300m kala ise atağa kalkan Kolombiyalı eski dağların kralı olmuş Quintana (Movistar) yarışı almayı başararak genel klasmanda da 48 saniye gerideyken 10 saniye ekstra zaman primi elde etmiş oldu.

Nairo Quintana ( Movistar) 5:01:20 ile birinci olurken Quintana’yı takiben Valverde ( Movistar) +6 (6 saniye bonus aldı.)ile ikinci, Rodriguez ( Katyusha) +6 ile üçüncü sırayı almış oldu. Wiggins dördüncü olarak turu tamamladı.

Böylelikle Movistar duble yaparken yarınki etapta Valverde’yi beyaz üstüne yeşil çizgili mayoyla göreceğiz.

Genel Klasman:

1. Alejandro Valverde 12:45:22
2. Joaquim Rodriguez +6
3. Bradley Wiggins +10

Yarın yarışçıları zor bir etap beklemekte, bu etap kraliçe etabı olarakta bilinmekte. 45 km tırmanış olacak, bunlar 26 ve 19km olarak iki kısımdan oluşmakta.

1. ve 2. Etaplar

Ispanya’da Vuelta’dan sonraki en popüler bisiklet yarışlarından Katalonya Turu’nun ilk etabı Calella’da 159,3km de koşuldu. Etabı Joaquin Rodriguez (Katusha), Bradley Wiggins (Team Sky Pro Cycling) gibi güçlü bisikletçilerle geride kalmayı tercih eden, ancak sonlara doğru BMC Racing’den Danilo Wyss’ın da girdiği sprinte katılan Gianni Meersman (Omega Pharma QuickStep) 3:55:56’lık süresiyle ilk sırada bitirdi. Meersman’ın arkasından Astana’dan Valerio Agnoli ikinci, Movistar’dan Alejandro Valverde ise üçüncü oldu.
       

Bir adet tırmanma bölgesi olan 160,7km’lik ikinci etap ise Girona – Banyoles arasında koşuldu. Göl kenarından dolaşılan ve adeta bir kriteryum şeklindeki etabın sonuna 9km kala Sky Procycling ve Omega Pharma – QuickStep takımları kafa kafaya girecek gibiydi adeta, üçlü kulvar gibi ilerleyen, karışık bir peloton tarafından takip edilen grupta tempoyu yükselten Lotto Belisol takımı oldu. Sky takımında sprintçi olmadığından ekip grubun gerisinde kalmayı tercih etti.

Son 3 km’ye girildiğinde 2 viraj vardı, grubun hızı git gide arttı. Bölük pörçük bir gruptan BMC atak yaptı. Dört saatlik yarış sonunda yine çekişmeli bir sprint etabı izledik, son 200m’ye kadar her hangi bir atak izlenmedi; 200m kala atakla birlikte grup içerisinde kaza oldu.

Bu etapta da arkalardan gelen Gianni Meersman ile Samuel Dumolin arasında çekişme yaşandı. Ancak Meersman etabı alan isim oldu. Taktik anlamında beklemenin önemli olduğunu gördük. Etabı 3:48:09 ile bitiren Gianni Meersman‘ı (Omega Pharma – QuickStep) takiben Daniele Ratto (Cannondale Pro Cycling) ikinci, Brett Lancaster ( Orica-Greenedge) ise üçüncü oldu.

Genel Klasmanda:
1. Gianni Meersman 7:43:46
2. Valerio Agnoli +14
3. Alejandro Valuerde + 2
       

Parkur

Dün koşulan ve Omega Pharma QuickStep'ten Gianni Meersman'ın kazandığı 1. etap, 1. kategori tırmanışa rağmen sprinterlerin öne çıktığı bir etap oldu. Keza Girona/Banyoles arasındaki kıyıdan giden ikinci etap da nispeten sprinterlerin de kendini gösterebileceği bir etap. 3. etaptan itibaren tırmanıcılar öne çıkacaklar, çünkü Pireneler’e giriliyor. Etap 1. kategori Sant Hilari ve Túnel Collabós çıkışlarından sonra 2.200m irtifada, Fransa-İspanya sınırında “hors” kategorideki Vallter’de bitecek ve etap sonundaki %11’lik tırmanış kısmı ile muhtemelen genel klasman için belirleyici olacak.

4. etap yarışın en güç etabı denebilir. Toplam 5 tane puanlı tırmanış var, bunların iki tanesi “hors” kategoride. Bu etap da aynı üçüncü etap gibi bir zirvede, 1.950m irtafada Port Aine’de son buluyor. Etabın son tırmanışı yaklaşık 19 km uzunluğunda ve ortalama %6.5, azami %12 eğim içeriyor.

5. etap tekrar sprinterlerin sahne alabileceği bir etap.

6. etap 1. ve 2. kategori tırmanışlarla tekrar yokuş yukarı pedal basabilenlere hitap ediyor. Etabın özelliği, Mayıs 2011’de ölen Xavier Tondo’ya ithaf edilmesi ve onun şehri Valls’da, onun adını taşıyan Xavier-Tondo spor merkezinde son bulması olacak.

Son etap ise El Vendell’den Barselona’ya gidecek. Barselona’da turistlere şehre ve Barselona limanına tepeden bakış olanağı sunan Montjuic 8 defa tırmanılıp inilecek. Nispeten kısa, fakat sondaki çıkış=iniş tekrarı nedeniyle tehlikeli ve seyirciye de çokça hitap eden bir etap.
Katalonya Turu parkur
       Katalonya Turu parkur

1. Etap, 18. Mart: Calella – Calella / 159,3 km
2. Etap, 19. Mart: Girona – Banyoles / 160,7 km
3. Etap, 20. Mart: Vidreres - Vallter 2000-Setcases / 180,1 km
4. Etap, 21. Mart: Llanars-Vall de Camprodon - Port Ainé-Rialp / 217,7 km
5. Etap, 22. Mart: Rialp – Lleida / 156,5 km
6. Etap, 23. Mart: Almacelles – Valls / 178,7 km
7. Etap, 24. Mart: El Vendrell - Barcelona (Montjuïc) / 122,2 km

Aşağıda sırasıyla 7 etabın profil kesitini görebilirsiniz.
Katalonya Turu etaplar
       Katalonya Turu etaplar

Takımlar

19 takımlık WorldTour grubu (Astana, Ag2R, Cannondale, Lampre-Merida, Euskaltel Euskadi, Movistar, BMC, Garmin Sharp, Blanco, Vacansoleil-DCM, FDJ, RadioShack Leopard, Omega Pharma Quick-Step, Lotto Belisol, Saxo Tinkoff, Katusha, Orica GreenEdge, Sky, Argos Shimano) dışında üç tane de kontenjan takımı katılıyor: Caja Rural, Cofidis ve Sojasun.

Favoriler

Geçen yılın birincisi İsviçreli Michael Albasini (Orica GreenEdge) katılmıyor. Bu yılki turun en meşhur ismi şüphe yok ki uzun süredir “pistlerde göremediğimiz” Bradley Wiggins. Fakat tek ünlü isim o değil. Geçtiğimiz yıllarda bu yarısı kazanan 2011 birincisi Michele Scarponi (Lampre Merida), 2010 birincisi Joaquim Rodriguez (Katusha) ve 2009 birincisi Alejandro Valverde (Movistar), Giro birincisi Ryder Hesjedal (Garmin Sharp), geçen yılın genel klasman üçüncüsü Jurgen Van den Broeck (Lotto) ilk göze çarpan isimler. Onların arkasında Robert Gesink (Blanco), Jakob Fuglsang (Astana), Heimar Zubeldia (RadioShack) Denis Mentchow (Katusha), Sandy Casar ve Thibaut Pinot (FDJ) zikredilebilirler.

Son 10 Yılın Birincileri

2012: Michael Albasini
2011: Michele Scarponi (Alberto Contador’un doping nedeniyle birinciliği elinden alındıktan sonra)
2010: Joaquim Rodríguez
2009: Alejandro Valverde
2008: Gustavo César
2007: Vladimir Karpets
2006: David Cañada
2005: Yaroslav Popovych
2004: Miguel Ángel Martín Perdiguero
2003: José Antonio Pecharromán
2002: Roberto Heras
2001: Joseba Beloki

 

  Bu haber 3048 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015