Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Eylül . 2020  
10. Defa Absa Cape Epic

10. Defa Absa Cape Epic

Cape Epic Başladı

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 19.3.2013
Dağ bisikletinde ağır yarış deyince akla ilk gelenlerden biri şüphesiz Güney Afrika’da düzenlenen 8 etaplı dağ bisikleti yarışı Absa Cape Epic. Bu yıl 10. defa çıkış alan ve her yıl değişen rotaya sahip olan yarış, 17-24 Mart arasında koşuluyor. İkişer kişilik takımlarda yaklaşık 50 ülkeden toplam 1.200 kişinin yarıştığı (600 takım) Cape Epic, 698km mesafe ve 15.650m irtifa tırmanışı demek. Yarışanlar arasında eski Formula 1 şampiyonu Alain Prost ya da Fransa Turu birincisi Stephen Roche gibi ünlü isimler de var.

Bu yılki yarış, geçtiğimiz ay bir trafik kazasında hayatını kaybeden, 2011 ve 2012 yıllarında İsviçreli Christoph Sauser ile beraber yarışı kazanan Güney Afrikalı bisikletçi Burry Stander’a adanmış.

Parkur

17 Mart – Prolog, 22km, 700m irtifa, max 3h

Cape Epic bu yıl 22km’lik bir prolog ile açıldı.
Cape Epic - prolog
       Cape Epic - prolog

Etabı favoriler listesinde birinci sırada yer alan Christoph Sauser / Jaroslav Kulhavy ikilisi fazlasıyla etkileyici bir performansla kazandılar. Öyle ki ikinci olan Jose Hermida / Rudy van Houts ikilisinden 1 dakika 7 saniye önde geçtiler bitişi. Onların da 17 saniye arkasından Marco Fontana ve Manuel Fumic, prologu üçüncü bitiren takım oldu. Kadınlarda ise Esther Suess ve Jane Nuessli birinciler. Prologun beklenmedik kaybedeni Nino Schurter / Florian Vogel ikilisi oldu. Vogel’in bir düşüşten sonra selesini kırması ikilinin birinciden 2 dakika 51 saniye fark yemesine yol açtı.

18 Mart – 1. Etap, 96km, 2350m irtifa, max 10h

Citrusdal ‘dan başlayıp gene orada biten daire şeklindeki etabın en etkileyici sahnesi kesinlikle bir antilopla çarpışıp gidon boğazını kırarak önce etabı, sonra da köprücük kemiğini kırdığı anlaşılarak yarışı bırakan Robert Mennen’in kazasının videosu. Gidonuna taktığı kamera ile kaydedilen kaza sonrası haliyle Alban Lakata / Robert Mennen takımı bu yıl Cape Epic’e veda ettiler.

Etabı Multivan Merida takımı (Jose Hermida / Rudi van Houts) kazanıp genel klasmanda birinciliğe oturdular. Etapta onların peşinden Bulls ve Bulls 2 takımları kürsüye çıktılar. Christoph Sauser / Burry Stander teknik arıza nedeniyle neredeyse 3 dakika sonra 4. olarak etabı bitirebildiler, ama genel klasmanda 2. sıradalar.
Cape Epic - 1. etap
       Cape Epic - 1. etap

Kadınlarda ise Esther Suess / Jane Nuessli ikilisi etabı kazandı. İkilinin en büyük rakibi olarak görülen Topeak Ergon takımı (Milena Landtwing / Sally Bigham) Landtwing’in midesinin bozulması nedeniyle yarıştan çekilmek zorunda kalınca bu yıl yarışı kesin alacak gibi duruyor.
Cape Epic - 1. etap GK ilk 10
       Cape Epic - 1. etap GK ilk 10

19 Mart – 2. Etap, 146km, 2350m irtifa, max 11h
Cape Epic - 2. etap
       Cape Epic - 2. etap

20 Mart –3. Etap, 94km, 1950m irtifa, max 8h
Cape Epic - 3. etap
       Cape Epic - 3. etap

21 Mart – 4. Etap, 120km, 2300m irtifa, max 10h
Cape Epic - 4. etap
       Cape Epic - 4. etap

22 Mart – 5. Etap, 75km, 1800m irtifa, max 7.5h
Cape Epic - 5. etap
       Cape Epic - 5. etap

23 Mart – 6. Etap, 99km, 2950m irtifa, max 10h
Cape Epic - 6. etap
       Cape Epic - 6. etap

24 Mart – 7. Etap, 54km, 1550m irtifa, max 6h
Cape Epic - 7. etap
       Cape Epic - 7. etap

Önemli kurallar

Absa Cape Epic takımlı bir etap yarışı. Dolayısıyla önemli kurallar da yarışın bu özelliğine odaklanıyorlar:

Takım olarak yarışma: Bütün bisikletçiler yarış boyunca takım arkadaşları ile beraber yarışacaklar. Takım üyesi iki bisikletçinin arasındaki azami fark 2 dakikayı geçmeyecek. İki takım üyesi arasındaki fark hem etap başında, hem sonunda, ayrıca etap esnasında kontrol noktalarında ve sürpriz kontrollerde ölçülebiliyor. Eğer iki bisikletçi arasındaki fark 2 dakikadan fazla ölçülürse, 1 saat ceza veriliyor (1. ve 2. defalarda). Bu kuralın 3. defa ihlali diskalifiye ile sonuçlanıyor.

Takım içi yardımlaşma: Takım üyeleri birbirlerine yardımcı olabiliyorlar, fakat bu konuda da sınırlar getirilmiş. Besin ve su paylaşmak serbest, keza teknik olarak bisiklet parçası değiştokuşu, aksesuar paylaşımı (kadro değişimi dahil), tamir yardımı kabul edilen şeyler. Ayrıca fiziksel temas olduğu sürece bir takım arkadaşının diğerini itmesi/çekmesi de mümkün. Fakat yasak olan, fiziksel temas olmadan destek olmak, yani örneğin öndeki bisikletin bir kayışla arkadakini çekmesi vs.

Rota takibi: Bütün bisikletçiler önceden belirlenmiş parkuru takip etmek zorundalar. Haliyle kestirme yaratmak vs yasak. Rota ya da belirli parkurlar gerekirse yarış başında açıklandığından farklı olarak tekrar çizilebiliyorlar. Sadece belirlenen parkuru azami zaman sınırı içinde bitiren bisikletçiler resmen derecelendirilmeye alınıyorlar. Parkur takibi esnasında GPS kullanımı yasak.

Zaman sınırı: Azami etap zamanı her etaba göre farklı belirleniyor. İki tane değer var: birincisi organizatörler tarafından parkurun gidişatı ve arazinin zorluğu temel alınarak belirlenen zaman. Bir de etabı birinci bitirenin zamanının iki katı. Bu iki değerden hangisi daha yüksekse, azami etap zamanı o değer oluyor.

Mavi tahta: Etabı belirlenen azami süre içinde bitirmeyen bisikletçiler bir listeye alınıyorlar (blue board). Bu listedeki bisikletçiler yarışa devam edebiliyorlar, yani bir sonraki etapta çıkış alıyorlar. Fakat yarışın resmi sonuç listesinde yer alma hakkını kaybediyorlar. Mavi listede kayıtlı bir bisikletçi/takım bir sonraki etapta da azami etap süresi dahilinde etabı bitiremezse, yarışa devamdan menediliyor.

Çevre: Cape Epic haliyle kısmen “el değmemiş” arazilerden geçen bir yarış. Dolayısıyla bisikletçilerin arkalarında ne bıraktıkları da çok önemli. Su şişelerini, besin ambalajlarını, bozuk yedek bisiklet parçalarını vs. yola atmak kesinlikle yasak. Keza yangın tehlikesi nedeniyle yarış boyunca sigara içmek de yasak.
Cape Epic
       Cape Epic

Mayolar

Cape Epic’te 2 tip mayo var. Bunlar genel kategori mayoları ve özel mayolar. Genel kategori mayolarının neler olduğu aşikar:

Sarı mayo kategoriden bağımsız olarak lider takımın giydiği mayo. Kategoriden bağımsız kağıt üzerinde tabii, genelde lider takım erkek takımı olduğu için sarı mayo erkek mayosu. Bu kategoriye giren bisikletçiler sadece 18-39 yaş arasındaki bisikletçiler.

Turuncu mayo kadınlar kategorisinde lider takım mayosu.

Mavi mayo master sınıfının mayosu, 40-49 yaş arası erkeklerden oluşan takımlar bu mayo için mücadele veriyorlar.

Mor mayo “grand master” sınıfı, adından da anlaşılacağı üzere her iki takım üyesinin de 50 yaşın üzerinde olduğu takımlar arasındaki liderin mayosu.

Açık yeşil mayo karışık takımların, yani bir erkek, bir kadından oluşan takımların liderinin mayosu.

Bunlar dışında bir de iki “özel” mayo var. Absa Afrika mayosu Afrikalılar için. Bu mayoya aday bisikletçiler yukarıdaki bütün kategorilere dahil olabilirler fakat yarıştıkları takımın iki üyesi de bir Afrika ülkesi vatandaşı olmalı. Exxaro ise iki üyesi de 26 yaşın altında olan, yerli takımlar arasındaki lider takıma veriliyor.
Cape Epic - mayolar
       Cape Epic - mayolar

Takımlar

Dağ bisikletinden, bilhassa maraton yarışlarından, ismini bildiğimiz pek çok bisikletçi Cape Epic’de. Genel klasmanda liderliğe oynayan en önemli ikililer şunlar:

 • Christoph Sauser / Jaroslav Kulhavy (Burry Stander – SONGO)
 • Nino Schurter / Florian Vogel (Scott – Swisspower)
 • Karl Platt / Urs Huber (Bulls)
 • Thomas Dietsch / Tim Boehme (Bulls 2)
 • Alban Lakata / Robert Mennen* (Topeak Ergon)
 • Lukas Flueckiger / Ralph Naef (BMC)
 • Jose Hermida / Rudi van Houts (Multivan Merida)
 • Marco Aurelio Fontana / Manuel Fumic (Cannondale Factory Racing)
 • Roel Paulissen / Yader Zorli (Torpado Surfingshop)
  Cape Epic - geçmiş birinciler
         Cape Epic - geçmiş birinciler

  Ödüller

  Cape Epic’de ödül sadece UCI lisansına sahip ve UCI puanı için yarışan takımlara veriliyor. Bu takımlar yarış başlamadan para ödülüne de talip olduklarını duyurmak zorundalar. UCI lisansı taşımayan bisikletçilerden oluşan takımların maddi bir ödül beklentisi yok. Bütün ödüller “takım başına” ve Güney Afrika Rand biriminde (TL’ye çevirmek için 5’e bölmek yeterli)

  Erkekler kategorisinde beher etabı ilk üç bitiren 5.000/2.500/1.000 rand ödül alıyor. Genel klasmanda ilk 15 sıra için ödüller 200.000, 120.000, 80.000, 50.000, 40.000, 30.000, 20.000, 15.000, 12.000, 10.000, 7.000, 5.000, 3.000, 2.500, 2.000 şeklinde, kadınlarda ise birinci takım için 50.000’den 10. takım için 1.000’e kadar iniyor. UCI’ın “eşit ödül” girişimleri henüz Afrika’ya ulaşmamış anlaşılan. Karışık ve master kategorilerinde ise ilk 3 takıma 20.000, 12.000 ve 8.000 rand ödül dağıtılıyor.
  Cape Epic
         Cape Epic

  İlginç İstatistikler

 • Katılımcılar geçen yıl %55 SRAM, %45 Shimano donanım kullanmışlar. Bu oran 5 yıl önce %61 SRAM, %36 Shimano’ymuş.
 • Geçen yıl yarışta 100 bisikletten 69’u çift süspansiyonlu, 31’i sabit kadroluymuş. Bu oran 2007 ile hemen hemen aynı.
 • 29” tekerleklerde büyük zıplama var. 2011’de katılan bisikletlerin sadece %23’u 29” tekerleğe sahipken, geçen yıl bu oran %64 olmuş.
 • En fazla tercih edilen bisiklet Specialized (%27), onu Scott (%9), Trek ve Cannondale (her ikisi de %8), Giant (%6), Santa Cruz (%4) ve Merida (%3) takip ediyorlar.
 • Yarışa katılanların neredeyse tamamı (%98) iç lastiksiz sistem tercih ediyor.
 • Bütün zorluğuna rağmen yarıştan kopuş çok yüksek değil. Geçen yıl 100 kişiden sadece 13’ü bitirememiş.
 • Çadır yerine karavan vs tercih edenlerde artış var. 2007’de 100 kişiden 68’i bütün yarış boyunca çadırda kalırken bu oran geçen yıl neredeyse yarı yarıya seviyesine gelmiş (%53).
 • Katılımcıların %60’ı dağ bisikleti kökenli, ortalama 8 yıl dağ bisikleti tecrübesine sahipler; %40’ı yol bisikleti.
 • Bisikletçi ağırlığının başarıya etkisi yadsınamaz: yarışı ilk 50 içinde bitirenlerin ortalama ağırlığı 72kg iken, bu rakam 100-200 arasında bitirenler için 75kg’a, 200-500 arasında aşağı yukarı 80kg’a, 500-600 arası içinse 83kg’a kadar çıkıyor.
 • Yarış ekibi ile beraber 66 tane masör takip ediyor Cape Epic’i.
 • Her etapta bisikletçilerin malzemeleri taşınıyor. Etap sonunda bisikletçileri beslenme çantalarından WiFi internetine, çamaşır servisinden, güvenlikli bisiklet parkına kadar kadar tam teşekküllü, 3.000 çadırın kurulduğu bir kamp bekliyor.
 • Her gün 2.000 öğün kahvaltı ve akşam yemeği dağıtılıyor.
 •  

    Bu haber 3635 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015