Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Eylül . 2020  
100. Yılında Flaman Turu

100. Yılında Flaman Turu

De Ronde van Vlaanderen

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 30.3.2013
Yarın yol bisikletinde bahar klasiklerinin en meşhurlarından Flaman Turu 97. defa koşulacak. Gerçi 97. defa, ama ilk yarışın 25 Mayıs 1913’te koşulduğu düşünülürse aslında bu yıl Flaman Turu’nnn 100. yılı. Flaman Turu, Belçika'nın en çok sevilen tek günlük bisiklet yarışı, 5 anıtsal klasik yarıştan biri ve UCI WorldTour’un 8. ayağı. Brugge’den başlayıp Oudenarde’de bitecek olan yarış 256km uzunluğunda.

Tarihi

Flaman Turu ilk olarak 1913’te, “Sportwereld” gazetesinin kurucularından Karel Van Wijnendaele tarafından hayata geçirilmiş. İkinci Cihan Harbi’nden önce yarış İtalya’da Milan – SanRemo ile aynı gün koşulmuş, ki bu zamanın ünlü Fransız ve İtalyan bisikletçileri diğer yarışı tercih ettiklerinden Belçikalı bisikletçileri öne çıkaran bir durum, öyle ki harp sonuna kadar olan dönemde sadece bir defa Belçikalı olmayan biri yarısı kazanabilmiş (1923’de İsviçreli Henri Suter).

İkinci Harp sonrasında yarış Challenge Desgrange-Colombo serisine, yani bugünkü UCI WorldTour’un ağababasına dahil edilmiş.

1913’te koşulan ilk yarış 330km boyunca kötü yollar üzerinde 27 bisikletçinin katılımı ile gerçekleşmiş. Yarış Mariakerke gölünün etrafına yerleştirilmiş ahşap bir parkurda son bulmuş.

Flaman Turu’nu ilk kazanan isim 25 yasındaki Paul Deman. En çok kazanan isimler ise, her biri üçer birincilikle Belçikalı Achiel Buysse, Eric Leman, Johan Museeuw ve İtalyan Fiorenzo Magni.

İyisi mi size Flaman Turu’nu tarihi görüntüleri eşliğinde “yamyam” Eddie Merckx anlatsın:

Parkur

Flaman Turu’nun parkuru kurulduğundan beri ufak tefek değişikliklere uğramış. Saat yönüne, saat yönü tersine, deniz kenarından geçecek şekilde veya harp yıllarında geçmeyecek şekilde düzenlenen parkurun 1973’e kadar en önemli özelliği bir halka olması. 1973’ten beri parkur başlangıç ve bitiş noktaları aynı olan bir halka özelliğini kaybetmiş. O zamandan beri de parkurda önemli bir değişiklik olmamış.

Parkurun ana unsuru nispeten düz gidişten sonra Flaman Ardenleri denen tepelik bir araziye girmesi ve dar, kısa ama dik çıkışlar içeren bir yapıya kavuşması. Bu haliyle Flaman Turu, Paris Roubaix’yi aratmayacak bir yapıya sahip.

Yarışın karakteristiği açısından flamanca iki kelimeyi bellemek gerekiyor:

 • ”Hellingen” uzunluğu 2km’yi geçmeyen, ama yer yer %20 eğime sahip ve büyük kısmı asfalttan yoksun tırmanışlara veriliyor. Bunlar içinde Oude Kwaremont, Koppenberg, (2011’den beri bitiş noktasının değişimi nedeniyle parkurde yer almayan) Geraardsbergen duvarı gibi bisiklet tarihine adını yazdırmışlar mevcut. Bu yıl toplam 17 kere “hellingen” aşılacak, Oude Kwaremont 3 defa geçilecek, onun yanında Koppenberg, Paterberg gibi meşhur tırmanışlar mevcut.
 • ”Kasseien” da Flamanca’da Arnavut kaldırımı demek. Flaman Turu’nda bu tip yollar genelde “hellingen” ile örtüşüyorlar, düz Arnavut kaldırımlı yol bir iki tane var. Koppenberg bu çıkışlar içinde en ünlülerinden ve yarışın kaderini baştan aşağı değiştiren zorlu bir çıkış olmasının yanında (%11 ortalama, %22 azami eğim) zeminin de parke taşından olması ayrı bir zorluk. Bu yılki yarışta toplam 7 tane Arnavut kaldırımı bölüm var.

  Bu yılki parkurda 91.km’de ilk “Helling” karşımıza çıkıyor (Tiegemberg). 113-160.km’ler arasında peşpeşe 6 tane “Helling” var: Taaienberg, Eikenberg, Molenberg, Rekelberg, Berendries, Valkenberg. Bunların arasına serpiştirilmiş bir halde 120-199.km’ler arasında yedi tane de “Kasseien” bulunuyor.

  Yarışın bu kısmından sonra tur atılan kısımlarına geliyoruz. İlk turda 182-209.km’ler arasında Oude Kwaremont, Paterberg, Koppenberg, Steenbeekdries ve Kruisberg varlar. İkinci turda 219-230.km’ler arasında tekrar Oude Kwaremont ve Paterberg tırmanılıyor, sonra Hoogberg. Son turda ise bir defa daha Oude Kwaremont (239.km) ve Paterberg (243.km) tırmanılacak.

  Bundan sonraki son 13km ise düz ve hızlı bir biçimde Oudenaarde’ye, bitiş çizgisine.
  Flaman turu parkur
         Flaman turu parkur

  Katılan Takımlar

  Flaman Turu’na 19 WorldTour takımı dışında 7 tane de kıta takımı katılacak, yani toplam 26 takım ile bayağı dolu bir yarış.

  Omega Pharma-Quickstep (World Tour), Lotto-Belisol (World Tour), Topsport Vlaanderen-Baloise (Pro Continental), Crelan-Euphony (Pro Continental), Accent.Jobs-Wanty (Pro Continental), Vacansoleil-DCM (World Tour), Blanco (World Tour), Team Argos-Shimano (World Tour), FDJ-BigMat (World Tour), AG2R-La Mondiale (World Tour), Team Europcar (Pro Continental), Lampre-Merida (World Tour), Cannondale (World Tour), Vini Fantini (Pro Continental), BMC Racing Team (World Tour), Garmin-Sharp (World Tour), Euskaltel-Euskadi (World Tour), Movistar (World Tour), Radioshack-Leopard (World Tour), Astana (World Tour), Orica-GreenEdge (World Tour), Katusha (World Tour), Team Saxo-Tinkoff (World Tour), Sky Procycling (World Tour), Team Netapp-Endura (Pro Continental), IAM Cycling (Pro Continental)

  Favoriler

  Peter Sagan (Cannondale) ve Fabian Cancellara (RadioShack-Leopard) kürsüye birinci dereceden aday isimler. Buraya gelirken Sagan Gent-Wevelgem’i, 2010’da bu yarışı kazanan Cancellara ise tek günlük E3 Harelbeke’yi kazandı. Büyük soru işareti geçen yılın birincisi Tom Boonen (Omega Pharma QuickStep) olacak. Geçirdiği ameliyattan sonra sezona geç başlayan Boonen şimdiye kadarki performansında da çok parladı denemez.

  İkinci sırada geçen yılın ikincisi Filippo Pozzato (Lamre-Merida) var, lakin Milan-SanRemo ve Gent-Wevelgem’deki dereceleri biraz soru işareti yaratıyor. Pozzato ile beraber İspanyol Juan Antonio Flecha (Vacansoleil-DCM), Heinrich Haussler (IAM), Greg van Avermaet (BMC), Luca Paolini (Katusha) ve Sylvain Chavanel (Omega Pharma QuickStep) zikredilebilirler.

  Üçüncü sırada ve sürpriz isimler olabilecek Thomas Voeckler (Europcar), Jürgen Roelandts (Lotto Belisol), Mattı Breschel (Saxo-Tinkoff), Niki Terpsta (Omega Pharma QuickStep), Lars Boom (Blanco), Bernhard Eisel ve takım arkadaşı Geraint Thomas (Sky), John Değenkolb (Argos Shımano) akla gelen isimler.

  Son 10 Yılın Kürsüleri

  Flaman turu son 10 yilin kursuleri
         Flaman turu son 10 yilin kursuleri
 •  

    Bu haber 2884 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015