Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
13 . Ağustos . 2020  
Amstel Gold Race 2013

Amstel Gold Race 2013

Kreuziger Zafere Kaçtı

İbrahim Koçyiğit   mtbtr.com © 12.4.2013
Pazar günü koşulan 48. Amstel Gold klasiğini Saxo-Tinkoff’un Çek lideri Roman Kreuziger kazandı. Kreuziger, Ardennes Klasikleri’nin bu ilk durağında, bitime 17 kilometre kala yaptığı kaçışı Cauberg Tepesi’nde taçlandırarak ilk Amstel Gold birinciliğini elde etti.

Maastricht’ten başlayan yarış, 251 km sonra Valkenburg’da sona erdi. 32’den 34’e yükseltilen tırmanış sayısı ve eklenen son turla birlikte Cauberg’in toplam dört kez aşılması, finişin Cauberg’den 1800 metre öteye alınmasından daha belirleyici oldu.

Henüz 10. km’de Johan Vansummeren’in ateşlediği kaçış grubu, kısa süre içinde yedi mevcuda ulaştı. Vansummeren’e kaçış grubunda eşlik eden diğer isimler Mikel Astarloza (Euskaltel-Euskadi), Arthur van Overberghe (Topsport Vlaanderen), Klaas Sys (Crelan-Euphony), Tim de Troyer ile Nicolas Vogondy (Accent Jobs-Wanty) ve Alexandr Pliuschin (IAM Cycling) oldu.
Roman Kreuziger
       Roman Kreuziger

Voeckler’in köprücük kemiği kırıldı

Kaçış grubu, bitime 92 km kala pelotonla farkı 11 dakikanın üzerine çıkarmış durumdaydı. Bu noktada günün en büyük kazası geldi. Kazaya karışan isimlerden Philippe Gilbert (BMC) yedek bisikletle devam edebilirken, Thomas Voeckler (Europcar) ve Andy Schleck (RadioShack-Leopard) yarıştan çekilmek zorunda kaldı. Yarışın ardından, Voeckler’in köprücük kemiğinin kırıldığı açıklandı.

Lideri Peter Sagan’a Amstel Gold’u kazandırmak isteyen Canondale’in yeteri kadar sorumluluk alamadığı ana grup, bitime 54 km kala kaçanlarla aradaki farkı 3:30’a indirdi. Bu noktada Vansummeren, Pliuschin ve Astarloza kaçış grubundan atak yaptı. Kısa süre sonra da Astarloza diğer iki rakibini ardında bırakıp 6 km içinde 2 dakikalık bir avantaja ulaştı.

El Purito da bıraktı

Günün bir diğer şansız ismi Joaquim Rodriguez (Katusha) oldu. Bitime 45 km kala kaza yapan “El Purito” yarışı bırakmak zorunda kaldı. İlk haberlere göre, Rodriguez’in, son şampiyonu olduğu ve 17 Nisan Çarşamba günü koşulacak La Fleche Wallonne’da start alması zor görünüyor.

Son 30 km içinde kendilerini iyi hisseden bazı isimler ana gruptan ayrılarak kaçanları yakalamaya çalışırken, bazı isimler için de kaçış sona erdi. Son 10 km’ye girilirken, 7 km önce kaçmaya başlayan Kreuziger’e en önde altı isim eşlik ediyordu: Mikel Astarloza (Euskaltel-Euskadi), Lars Petter Nordhaug (Blanco), Andriy Grivko (Astana), Pieter Weening (Orica-GreenEdge), Giampaolo Caruso (Katusha) ve Marco Marcato (Vacansoleil).

Pelotonun farkı 30 saniyenin altına çektiği bu noktada ilk atak Nordhaug’dan geldi ve bu atağa sadece Kreuziger, Weening ve Caruso yanıt verebildi. Kreuziger, Cauberg Tepesi’ne dördüncü ve son kez yaklaşılırken bir atak daha yaptı ve tüm rakiplerini silkemeleyi başardı.

Sagan Cauberg’de pes etti

2010 ve 2011 şampiyonu Philippe Gilbert’in yanı sıra Simon Gerrans (Orica GreenEdge) ve Alejandro Valverde (Movistar), Kreuziger’i yakalayabilme umuduyla ana gruptan koptular. Ne var ki, Kreuziger Cauberg Tepesi’ni ilk sırada geçtikten sonra bu avantajını parkura bu yıl eklenen 1800 metrelik düz bölümde de kaybetmedi ve kariyerinin ilk Amstel Gold yarış zaferine ulaştı.

22 saniye farkla ikincilik için girilen sprint mücadelesini Valverde kazanırken, Gerrans üçüncü, Gilbert ise dördüncü geldi. Cauberg Tepesi’nde Gilbert’in hamlesine yanıt veremeyen Peter Sagan ise ilk 10’a girmeyi başaramadı.

Böylece Amstel Gold’da ilk defa bir Çek bisikletçi mutlu sona uzanırken, 26 yaşındaki Kreuziger de kariyerinin ilk klasik zaferini kutladı.

İlk 10

1. Roman KREUZIGER (Saxo-Tinkoff) 6:35:21
2. Alejandro VALVERDE BELMONTE (Movistar) + 0:22
3. Simon GERRANS (Orica-GreenEdge) + 0:22
4. Philippe GILBERT (BMC Racing) + 0:22
5. Gianni MEERSMAN (Omega Pharma-Quick Step) + 0:22
6. Pieter WEENING (Orica-GreenEdge) + 0:22
7. Björn LEUKEMANS (Vacansoleil-DCM) + 0:22
8. Enrico GASPAROTTO (Astana) + 0:22
9. Giampaolo CARUSO (Katusha) + 0:22
10. Fabian WEGMANN (Garmin-Sharp) + 0:22

Yarış Öncesi

Yol bisikletinde sıra Ardennes Klasikleri’ne geldi. Bir hafta içinde koşulacak üç klasikten ilki, bisikletçileri bu pazar buluşturacak olan Amstel Gold. Hollanda’da düzenlenen en önemli yarış olan 251km’lik Amstel Gold, bu yıl 48. kez organize edilecek. Toplam 4.000m irtifa eden 30’un üzerinde tırmanışı ardından eğimin %12’yi bulduğu Cauberg Tepesi’nde son kozlar oynanacak. Bu zorlu tırmanışların yanı sıra, yine şikanlar, kasisler, adalar ve yol kenarına park etmiş araçlar, bisikletçilere zor anlar yaşatacak.
       

Tarihi

Amstel Gold ilk kez 1966’da, Ton Visser ve Herman Krott adında iki Hollandalı spor aşığı iş adamı tarafından düzenlendi. İlk yarışın Amsterdam’da başlayıp Maastricht’te bitmesi ve böylece 280 km sürmesi planlanıyordu. Ne var ki, parkur incelendiğinde, Visser ve Krott’un, çok sayıda nehiri aşmak için aralarında çizmek gereken zikzakları göz ardı ettikleri ve parkurun aslında 280 km’den çok daha uzun olacağı anlaşıldı. Bu yüzden start önce Utrecht’e, ardından Rotterdam’a, en son da Breda’ya; finiş ise Meerssen kasabasına çekildi.

Sorunlar bitmemişti. Yarışın düzenlenmek istendiği gün, Kraliçe Beatrix’in doğum gününün milli bir bayram olarak kutlandığı 30 Nisan, yani Kraliçe Günü’ydü. Dahası, bir yandan Hollanda’yı bir anarşi ülkesi ilan eden hippiler, bir yandan da Beatrix’in bir Alman’la evlenmesini protesto eden Hollandalılar, polisi ve organizatörleri kara kara düşündürüyordu. Sonunda, 26 Nisan’da yarışın iptal edildiği açıklandı. Ne var ki, karayolları bakanlığı, bir daha 30 Nisan’da düzenlenmemek şartıyla Amstel Gold’a vize verdi ve ilk yarış sorunsuz koşuldu.

2010’da hayatını kaybeden Herman Krott’un 1995’ten sonra tek başına ayakta tuttuğu yarışın direktörlüğünü, artık, eski profesyonel bisikletçilerden Leo van Vliet yapıyor. Yarış, 1989’dan beri UCI World Tour takviminde yer alıyor.

Parkur

Amstel Gold, 1998’den beri olduğu gibi bu yıl da Maastricht’te başlayacak. Bisikletçiler kuzeye doğru yol alıp, 10. km’de Slingerberg’de günün ilk tırmanışına ulaştıktan sonra güneye ve ardından da doğuya yönelip, irili ufaklı daireler çizmeye başlayacaklar. Toplam 34 tırmanışın 7’si ilk 58 km içinde aşılacak. Yani, ortalama her 8.3 km’de bir tırmanış. Kalan 27 tırmanış ise son 174 km içine yerleşmiş durumda. Yani, ortalama 6.3 km’de bir tırmanış.
Amstel Gold Race parkur
       Amstel Gold Race parkur

Solo kaçışın en son 2006’da, daha kalabalık bir kaçışın ise en son 2009’da zafer getirdiği Amstel Gold’un parkurunda bu sene iki önemli değişikliğe gidildi. Birincisi, finiş noktası Cauberg Tepesi’nin 1800 metre ötesine çekildi. Yani son Dünya Şampiyonası ile aynı noktada finiş görülecek. İkinci değişiklik ise, Cauberg etrafında atılacak turla birlikte toplam tırmanış sayısının 32’den 34’e yükselmesi. “Sadece iki tırmanış” deyip geçmemek gerekiyor, zira bu sene bu “ekstra” tırmanışlardan biri Cauberg Tepesi. Tepe, bu yıl dört kez tırmanılacak.
Amstel Gold Race profil
       Amstel Gold Race profil

Yarışın bitişi Valkenburg’da. Maastricht çıkışı ve Valkenburg bitişi önümüzdeki 5 yıl için de sabitlenmiş durumda. Amstel Gold Race, 2017’ye kadar bu iki şehir arasında koşulacak.

Katılan Takımlar

Yarışa 19 UCI WorldTour takımının yanı sıra organizatörler tarafından davet edilen 6 takım daha katılıyor, yani toplam 25 takım var:

WorldTour takımları: AG2R La Mondiale (Fra), Astana Pro Team (Kaz), Blanco Pro Cycling Team (Ned), BMC Racing Team (USA) , Cannondale Pro Cycling (Ita), Euskaltel Euskadi (Esp), FDJ (Fra), Garmin - Sharp (USA), Katusha Team (Rus), Lampre - Merida (Ita), Lotto Belisol (Bel), Movistar Team (Esp), Omega Pharma - Quick Step Cycling Team (Bel), Orica - GreenEDGE (Aus), RadioShack - Leopard (Lux), Sky Procycling (Gbr), Team Argos - Shimano (Ned), Team Saxo - Tinkoff (Den), Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team (Ned)

Kontenjan takımları: Accent Jobs-Wanty (Bel), Crelan-Euphony (Bel), IAM Cycling (Sui), Team Europcar (Fra), Team NetApp-Endura (Ger), Topsport Vlaanderen-Baloise (Bel).

Favoriler

Parkurun son bölümündeki ekstra tur ve Cauberg Tepesi’nden sonraki 1800 metrelik düz sayılabilecek yeni bölümün birbirini ne kadar dengeleyeceği, favorilerin şekillenmesinde belirleyici olacak. Her şeye rağmen, Philippe Gilbert (BMC) ve Peter Sagan’ı (Cannondale) listenin başına yazmak gerekiyor.

2010 ve 2011 şampiyonu Philippe Gilbert, geçen sonbaharda bu senekiyle aynı noktada finiş görülen yarışı kazanıp Dünya Şampiyonu olmuştu. Belçikalı, bu zafere, Cauberg’de yaptığı atak sayesinde yakaladığı avantajı sonraki 1800 metrede koruması sayesinde ulaşmıştı. Ancak bu kez Gilbert’in böyle bir atağına yanıt verip Belçikalı’yı son sprintte geçebilecek bir isim var: Peter Sagan. İkili en son Amstel Gold’dan 4 gün önce koşulan La Fleche Brabançonne’da karşılaştı ve Sagan, Gilbert’in atağına yanıt verip rakibinin önünde birinci geldi.

Bu iki olağan şüpheli dışında Simon Gerrans (Orica GreenEdge) ve son şampiyon Enrico Gasparotto (Astana) da mutlu sona ulaşabilecek isimler. Eğer eklenen son tur bu tip bisikletçiler için işleri fazla zorlaştıracak olursa, bu kez, takımlarından yeterli desteği almaları ve doğru noktada atak yapmaları durumunda Joaquim Rodriguez (Katusha) ve Alejandro Valverde (Movistar) gibi tırmanışçı yönü daha ön planda kalan isimler devreye girebilecek.

Ödüller

Amstel Gold’da bu yıl toplam 40 bin avroluk para ödülü dağıtılacak. Birinci gelen bisikletçiye 16 bin avro verilirken, ikinci 8 bin, üçüncü ise 4 bin avro para ödülü alacak. İlk 20’ye giren diğer bisikletçilerin alacakları para ödülleri ise şöyle: 4. 2000, 5. 1600, 6-7. 1200, 8-9. 800, 10-20. 400 avro.

Son 10 Yılın Birincileri

Yarışı en fazla kazanan isim, 1977-1982 arasında sadece 1981’de fire veren Hollandalı Jan Raas. Eddy Merckx, Gerrie Knetemann, Rolf Jarmann ve Philippe Gilbert’in ise ikişer zaferi bulunuyor.

2012 Enrico Gasparotto (ITA - Astana)
2011 Philippe Gilbert (BEL - Omega Pharma-Lotto)
2010 Philippe Gilbert (BEL - Omega Pharma-Lotto)
2009 Serguei Ivanov (RUS - Katusha)
2008 Damiano Cunego (ITA - Lampre)
2007 Stefan Schumacher (GER - Gerolsteiner)
2006 Frank Schleck (LUX- CSC)
2005 Danilo Di Luca (ITA - Liquigas-Bianchi)
2004 Davide Rebellin (ITA - Gerolsteiner)
2003 Alexandre Vinokourov (KAZ - Team Telekom)

 

  Bu haber 2973 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015