Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Ocak . 2020  
La Fleche Wallonne 2013

La Fleche Wallonne 2013

Moreno Huy Duvarına Birinci Tırmandı

İbrahim Koçyiğit   mtbtr.com © 16.4.2013

Ardennes Klasikleri’nin ikinci durağı La Fleche Wallonne’da bu yıl zafer Katusha’nın İspanyol üyesi Daniel Moreno’nun oldu. Belçika’nın Valon Bölgesi’nde çarşamba günü 77. kez düzenlenen yarışın kaderi, beklendiği gibi, %9.3 ortalama eğime sahip Huy Duvarı’nın üçüncü ve son kez aşılışı sırasında belirlendi.
Daniel Moreno bitirirken
       Daniel Moreno bitirirken

Eski start noktası Charleroi’ya yaklaşık 25 km uzaklıktaki Binche kasabasında başlayan klasik, 205 km ve 12 tırmanış sonra, 1983’ten beri her yıl olduğu gibi Huy Duvarı’nda sona erdi.

Yarışın ilk başarılı kaçışı Pirmin Lang (IAM) ve Gilles Devilliers’den (Crelan-Euphony) geldi. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen Jurgen van Goolen de (Accent Jobs-Wanty) ana gruptan ayrıldı ve bir süre ana grup ve kaçanlarla aynı mesafede pedal çevirdikten sonra öndeki ikiliye katılmayı başardı.

Kaçış grubu 50. km’de 10 dakikalık farkı zorlasa da, beklenenden çok daha erken yakalandı. Özellikle Philippe Gilbert’e yarışı kazandırmak isteyen BMC’nin ön bölümde iyi çalışmasıyla, peloton kaçan üçlüyü bitime 48 km kala yakaladı.

Kaçışın erken sona ermesini avantaja çevirmek isteyenler, ikinci bir kaçış grubu için şanslarını denemeye başladılar. Bu noktadan sonraki ilk başarılı kaçış ise Simon Geschke (Argos-Shimano) ve Laurens Ten Dam’dan (Blanco) geldi. Ne var ki, ikili, BMC’nin yeniden sorumluluk almasının da etkisiyle, farkı 20 saniye seviyelerinden yukarıya hiç taşıyamadı.

Martin düşmesine rağmen...

Ön tarafta bunlar olurken, Garmin Sharp’ın iki önemli ismi, 10 dakika arayla iki talihsizlik yaşadı. Önce kaptanlık mayosuyla yarışan Ryder Hesjedal mekanik problem yüzünden Thomas Dekker’in bisikletini almak zorunda kaldı ve Huy Duvarı’na ikinci tırmanış öncesi ana grubu yakalamak için yıprandı. Duvardan sonra da bu kez günün birincilik adaylarından Daniel Martin bir kaza yaptı ve yine pelotonu ancak yıpranarak yakalayabildi. İrlandalı bisikletçi, buna rağmen yarışı dördüncü bitirmeyi başardı.

Son 10 km’ye girilirken başlayan ortalama %7.5 eğimli Villers-le-Bouillet tırmanışıyla birlikte Geschke ve Ten Dam yakalandı. Ana grup ise ikiye ayrıldı. Ön grupta iddialı takımlar sırayla sorumluluk alırken, Huy tırmanışı başlayana kadar herhangi bir hareketlilik yaşanmadı.

Son kilometreye girilip Huy Duvarı’na tırmanışın başlamasıyla birlikte favoriler ön bölümde birbirlerini yoklamaya koyuldu. İlk atak, son 600 metreye girilirken Carlos Alberto Betancur’dan (AG2R) geldi. 2010’da Alberto Contador’un fazla erken atak yapışını Cadel Evans’ın cezalandırmasını unutmayan peloton, bu kez temkinli davrandı.

El Purito sözünü tutu

Philippe Gilbert (BMC) ve Peter Sagan (Cannondale) ön bölümde doğru anı kovalarken, hemen arkada iki Katusha bisikletçisi vardı. Amstel Gold Race’te geçirdiği kaza yüzünden La Fleche Wallonne’da yarışıp yarışmayacağı son güne kadar belli olmayan ve salı yaptığı açıklamada takım arkadaşlarına destek olmak için start alacağını söyleyen Joaquim Rodriguez, sözünü tutup Daniel Moreno’yu taşıyordu.

Tırmanışın en dik noktasında, eğim %26’yı bulmuşken Gilbert atağa kalkıp Sagan’ı silkeledi. Ne var ki Moreno bu atağa saliseler içinde yanıt verdi. Önce Belçikalı rakibini geride bırakan İspanyol Katusha üyesi, erken atağına rağmen son 100 metreye en önde girmeyi başaran Betancur’u da geçip mutlu sona ulaştı.

31 yaşındaki Moreno, böylece, kariyerinin en önemli başarısını elde etti.

Öte yandan, Sergio Luis Henao’nun (Sky) ikinci, Betancur’un da üçüncü sırayı almasıyla, podyuma iki Kolombiyalı çıkmış oldu.

İlk 10

1. Daniel MORENO FERNANDEZ (Katusha) 4:52:33
2. Sergio Luis HENAO MONTOYA (Sky) + 03’’
3. Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ (AG2R) + 03’’
4. Daniel MARTIN (Garmin-Sharp) + 03’’
5. Michal KWIATKOWSKI (Omega Pharma-Quick Step) + 03’’
6. Joaquim RODRIGUEZ OLIVER (Katusha) + 08’’
7. Alejandro VALVERDE BELMONTE (Movistar) + 08’’
8. Igor ANTON HERNANDEZ (Euskaltel-Euskadi) + 08’’
9. Bauke MOLLEMA (Blanco) + 08’’
10. Rinaldo NOCENTINI (AG2R) + 08’’

Yarış Öncesi

Ardennes Klasikleri’nde ikinci durak La Fleche Wallonne. Belçika’nın Valon Bölgesi’nde 77. kez düzenlenecek bu 205 km’lik yarışta galibi yine Huy Duvarı belirleyecek. Bisikletçiler ortalama %9.3 olan eğimin bir noktada %26’yı bulduğu duvara üç kez tırmanacak. Üstelik üçüncüsü bir zirve finişi için...

Organizatör firma ASO’nun bu yılki La Fleche Wallonne için hazırladığı ve geçen yılki yarıştan görüntülerden oluşan tanıtım videosuna göz atabilirsiniz:

Tarihi

La Fleche Wallonne, Les Sports gazetesinin satışlarını artırabilmek amacıyla ilk kez 1936 yılında düzenlendi. İlk yarış Tournai’den başlayıp Liege’de sona erdi. Çıkış noktası 1948’de Charleroi’ya tanışınırken, 1960’dan itibaren yarışın yönü tersine çevrildi ve çıkış Liege’e, bitiş de Charleroi’ya taşındı. 1974-78 arasında Verviers, 1983-85 ve 1988-97 arasında da Huy hem başlangıç hem de bitiş noktası olarak kullanıldı. 1999’da çıkış noktası Charleroi’ya dönerken, Huy Duvarı’ndaki bitiş korundu. Yarış bu yıl ilk kez Binche’ten start alacak.

Tour de France’ı düzenleyen Amaury Sport Organisation (ASO), La Fleche Wallonne’un da organizatörü. Yarış, 2005’ten beri UCI World Tour takviminde yer alıyor.

Parkur

77. La Fleche Wallonne’un parkurundaki tek değişiklik, başlangıç noktasının Charleroi’dan bu kente yaklaşık 25 km uzaklıktaki Binche kasabasına taşınmış olması. Parkurun haritada meydana getirdiği şekilden ilhamla Valon Oku olarak da anılan klasik, 1983’ten beri her yıl olduğu gibi bu yıl da Huy Duvarı’nda bitecek. 205 km’lik uzunluğa sahip olan ve bisikletçilerin toplam 12 zorlu tırmanış aşacağı yarışta, Huy Duvarı’na sonuncusu finiş için olmak üzere üç kez tırmanılacak.
La Fleche Wallonne parkur
       La Fleche Wallonne parkur

Huy Duvarı 1300 metre uzunluğunda ve ortalama eğimi %9.3. Son 900-500 metre arasında %11 olan eğim, 100 metreliğine %17’ye çıktıktan sonra %26 ile tavan yapacak. Dahası, bisikletçiler bu eğimle düz bir yolda değil bir dönüşe devam ederken baş etmek durumunda. Son 400-100 metre arası %15 eğimle geçilirken, son 100 metre bisikletçilere neredeyse düzmüş gibi gelecek, zira eğim “sadece” %6!
La Fleche Wallonne parkur profili
       La Fleche Wallonne parkur profili

Parkurdaki tüm tırmanışların yerleri ve ortalama eğimleri şöyle:

Km 76.5 - Côte de Naninne - 2.6 km (%3.7)
Km 90.0 - Côte de Groynne - 2.0 km (%3.5)
Km 108.5 - Mur de Huy - 1.3 km (%9.3)
Km 127.5 - Côte d'Ereffe - 2.1 km (%5.9)
Km 146.0 - Côte de Peu d'Eau - 2.7 km (%3.9)
Km 151.0 - Côte de Bellaire - 1.0 km (%6.8)
Km 158.5 - Côte de Bohisseau - 1.3 km (%7.6)
Km 161.5 - Côte de Bousalle - 1.7 km (%4.9)
Km 173.5 - Mur de Huy - 1.3 km (%9.3)
Km 190.0 - Côte d'Amay - 1.5 km (%6.7)
Km 196.5 - Côte de Villers-le-Bouillet - 1.2 km (%7.5)
Km 205.0 - Mur de Huy - 1.3 km (%9.3)

Katılan Takımlar

Yarışa 19 UCI World Tour takımının yanı sıra organizatörler tarafından davet edilen 6 takım daha katılıyor, yani toplam 25 takım var:

World Tour takımları: AG2R La Mondiale (Fra), Astana Pro Team (Kaz), Blanco Pro Cycling Team (Ned), BMC Racing Team (USA) , Cannondale Pro Cycling (Ita), Euskaltel Euskadi (Esp), FDJ (Fra), Garmin - Sharp (USA), Katusha Team (Rus), Lampre - Merida (Ita), Lotto Belisol (Bel), Movistar Team (Esp), Omega Pharma - Quick Step Cycling Team (Bel), Orica - GreenEDGE (Aus), RadioShack - Leopard (Lux), Sky Procycling (Gbr), Team Argos - Shimano (Ned), Team Saxo - Tinkoff (Den), Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team (Ned)

Kontenjan takımları: Accent Jobs-Wanty (Bel), Colombia (Col), Crelan-Euphony (Bel), IAM Cycling (Sui), Sojasun (Fra), Topsport Vlaanderen-Baloise (Bel).

Favoriler

La Fleche Wallonne’un galibi yine Huy Duvarı’nın üçüncü ve son kez tırmanılışı sırasında yapılan ataklarla belirlenecek. Son şampiyon Joaquim Rodriguez (Katusha) bu yılki yarışa da en önemli favorilerden biri olarak gidecekti. Ne var ki pazar günü koşulan Amstel Gold Race’te düşerek yarış dışı kalan El Purito’nun La Fleche Wallonne’da yarışıp yarışmayacağı belirsiz. Amstel Gold sonrası kontrollerinde kırığa rastlanmayan Rodriguez’in vücudunda çok sayıda ezilme ve çürük var. El Purito çarşamba günü start alsa da, performansı tam bir soru işareti olacak.

Güncelleme: Joaquim Rodriguez salı günü yaptığı açıklamada La Fleche Wallonne'da yarışacağını, ancak önceliğinin takım arkadaşlarına destek vermek ve pazar günkü Liege-Bastogne-Liege'e tam olarak iyileşmiş bir şekilde katılabilmek olduğunu söyledi.

La Fleche Wallonne’u 2011’de kazanan Philip Gilbert (BMC), pazar günü Amstel Gold’u dördüncü bitirdi. Hem Belçikalı’nın form durumunun geçen sezona göre daha üst düzeyde olması, hem de Amstel Gold’daki sonucun Gilbert’den ziyade ana grubun taktik hatası ve Roman Kreuziger’in taktik başarısıyla açıklanabilir oluşu, Gilbert’i La Fleche Wallonne’un favorileri listesinden çıkarmamaya yetiyor.

Amstel Gold Race’te Simon Gerrans (Orica GreenEdge) ve Philippe Gilbert ile girdiği sprint mücadelesinden galip ayrılmayı başaran Alejandro Valverde (Movistar), çarşamba günü de iddialı. Öte yandan, Alberto Contador da (Saxo-Tinkoff) son ana kadar süren belirsizliğe nokta koydu ve çarşamba günü start alacağını açıkladı. Şu anda formunun en üst noktasında olmasa da, Huy Duvarı’nın hakkından gelebilecek isimler arasına İspanyol bisikletçiyi yazmak şart.

Bu bisikletçiler haricinde Daniel Martin’i (Garmin-Sharp) de göz hapsinde tutmak iyi olur. Son haberler, Peter Sagan’ın da (Canondale) start alacağı yönünde. Ne var ki Slovak sporcunun Huy Duvarı’nda tırmanışçı rakipleriyle baş etmesi çok zor.

Ödüller

La Fleche Wallonne'da bu yıl toplam 43 bin avro para ödülü dağıtılacak. Birinci gelen bisikletçiye 16 bin avro verilirken, ikinci 8 bin, üçüncü ise 4 bin avro alacak. İlk 20’ye giren diğer bisikletçilerin alacakları para ödülleri ise şöyle: 4. 2000, 5. 1600, 6-7. 1200, 8-9. 800, 10-20. 400 avro. Bunun haricinde her tırmanışı ilk sırada geçen bisikletçiye 250 avro verilecek.

Son 10 Yılın Birincileri

Bugüne kadar dört kişi La Fleche Wallonne’u üç kez kazanmayı başardı. Bu isimler Marcel Kint (Bel), Eddy Merckx (Bel), Moreno Argentin (Ita) ve Davide Rebellin (Ita).

2012 Joaquim Rodríguez (ESP - Team Katusha)
2011 Philippe Gilbert (BEL - Omega Pharma-Lotto)
2010 Cadel Evans (AUS - BMC Racing Team)
2009 Davide Rebellin (ITA - Diquigiovanni-Androni)
2008 Kim Kirchen (LUX - Team High Road)
2007 Davide Rebellin (ITA - Gerolsteiner)
2006 Alejandro Valverde (ESP - Caisse d'Epargne-Illes Balears)
2005 Danilo Di Luca (ITA - Liquigas-Bianchi)
2004 Davide Rebellin (ITA -Gerolsteiner)
2003 Igor Astarloa (ESP - Saeco Macchine per Caffè)

 

  Bu haber 2828 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015